Mohou nám přinést leccos dobrého a ne jen o Vánocích, jak si mnozí myslí. Kromě toho, že jsou zdravé, ukojí i hlad a chutě. Ale pojďme se s nimi seznámit blíž.
O datlích
Říká se, že jsou chlebem pouště. Rostou totiž na datlových palmách, převážně v pouštním nebo velmi suchém a teplém podnebí. Na jednom stromě se urodí až sto kilogramů plodů ročně.
V zemích, které jsou jejich domovem, se denně konzumují jak čerstvé, tak i sušené. Ze slisovaných datlí se připravuje tzv. datlový chléb, jenž býval hlavním vydatným zdrojem potravy pro karavany cestující pouští. Z plodů datlové palmy se vaří datlový med. A čím nám datle prospějí?
Zlepšují koncentraci
Datle jsou často označovány jako ovoce studentů. Obsahují totiž velké množství vitaminů skupiny B. Významné zastoupení je kyseliny pantotenové (B5), která má v lidském organismu řadu nezastupitelných funkcí. Mezi jinými podporuje soustředění.
Takže pokud před sebou máte náročný úkol nebo další noc probdělou nad učením, výběr je jasný.
Doplňují energii při sportu
Vysoký obsah vitaminů a minerálních látek dělá z datlí výbornou svačinu, která je ideální pro rychlé doplnění všeho potřebného při fyzické zátěži. Přibalit je můžete do batůžku na túry, cyklistické výlety, ale hodí se také při vytrvalostním tréninku.
Pomáhají s usínáním
Ačkoliv jsou datle skvělé k povzbuzení organismu, obsahují také aminokyselinu tryptofan, která se v těle přeměňuje na serotonin a poté na melatonin. Tento hormon produkuje během spánku šišinka mozková.
Ta hlídá naše biologické hodiny a správné dodržování denního a nočního režimu. Nomádští léčitelé doporučují dát si pár datlí krátce před usnutím pro kvalitní a osvěžující spánek.
Zdravé mlsání
Datle můžete konzumovat jak čerstvé, tak sušené, avšak v našich podmínkách se s nimi častěji setkáme v sušené podobě. Sušené datle pak představují skvělý základ pro raw dezerty, jelikož dobře drží těsto i bez pečení. A co ještě potěší? Ve 100 g datlí je jen 285 kcal.
O fících
Fíkovník patří mezi nejstarší domestikované rostliny. Lidé jej dokonce s největší pravděpodobností pěstovali dříve než obilniny a luštěniny. Fíky se nejen suší, ale vyrábí se z nich marmelády, sirupy, džusy, upražené plody slouží k výrobě tzv. fíkové kávy.
Pro tělo i pro mozek
V plodech fíkovníku nalezneme kromě vydatné zásoby rychle dostupné energie – jednoduchých cukrů také slušnou dávku draslíku, vápníku, hořčíku, železa a v malém množství i cenné nenasycené mastné kyseliny.
Čerstvé ovoce obsahuje i provitamin A, vitamin C, E a vitaminy řady B. Stejně jako datle i fíky pomáhají při únavě, nízké výkonnosti a podporují schopnost soustředění. Ženy by měly vědět, že mírní obtíže během menstruace.
Trávení
Mnohé dietáře potěší, že konzumace fíků pomáhá redukovat hmotnost. Pojídání plodů zbavuje nervového napětí, reguluje trávení a podporuje zdravou střevní flóru. Fíky jsou silně alkalické, takže pomáhají udržovat rovnováhu kyselin a zásad v organismu.
Vzhledem k významnému obsahu rozpustné i nerozpustné vlákniny pomáhají fíky při zácpě. Přítomná vláknina dále napomáhá pozvolnějšímu vstřebávání cukrů do krevního řečiště.
Méně známá je skutečnost, že plody fíkovníku lze stejně jako datle užívat i jako podpůrný léčebný prostředek proti kašli a bronchitidám.
Kalorická bomba?
Ačkoliv tak mohou fíky působit, čerstvé příliš kalorií nemají, ve 100 gramech čerstvých fíků se nachází pouze 74 kalorií. V sušených je to samozřejmě více – 100 gramů sušených fíků obsahuje 249 kalorií.
Při nákupu sušených plodů je třeba dát pozor, aby nebyly konzervovány cukrem. Tím by se jejich kalorická hodnota prudce zvýšila, což není žádoucí.
Datlový chlebíček
250 gramů sušených datlí, 200 ml horkého černého čaje, 100 g másla, 1 vejce, 70 g cukru, 250 g polohrubé mouky, prášek do pečiva, hrst nasekaných ořechů, 100 g fíků, kandované brusinky
1) Sušené datle vypeckujeme a nakrájíme na malé kousky, přelijeme je horkým černým čajem a necháme dvě hodiny stát.
2) V míse smícháme máslo, vejce, cukr s polohrubou moukou s práškem do pečiva. Poté přidáme hrst nasekaných ořechů, na kousky nakrájené sušené fíky, hrst brusinek a jiného kandovaného ovoce, datle včetně čaje a vše řádně promícháme.
3) Těsto pečeme na 180 °C asi 40 minut.
Jablkový štrúdl s datlemi
Recept použijete takový, jako jste zvyklí, jen přidáte nakrájené datle.
Plněné datle a fíky
Obojí se dá plnit vším možným. Fantazii se meze nekladou. Dobře si rozumí se sýrem i parmskou šunkou.
Roláda plněná fíky
Fíky se hodí k plnění vepřových rolád, nebo plnění vepřové panenky stejně jako sušené švestky. Přidáte nasekané vlašské ořechy a zázrak je hotov. Nesmíte ovšem vnitřek rolády dostatečně osolit a opepřit.
Text: Eva Hořánková, titbit.cz
Foto: Shutterstock