Domů     Na skok v bavorské kuchyni
Na skok v bavorské kuchyni
18.9.2020

Máte-li rádi českou klasiku, budete se v té bavorské cítit jako doma a bude vám chutnat. A možná si rádi nějaký ten recept vyzkoušíte sami.

Pomazánka „Obaztn” čili obazda

(4 porce)

200 g dobře vyzrálého sýra typu Camembert, 50 g změklého másla, 1 lžíce tvarohu, 1/2 cibule

sůl, pepř z mlýnku, kmín podle chuti, 1/2 čajové lžičky mleté sladké papriky, 2 ředkvičky, 1 svazeček jarní cibulky, 2 čajové lžičky krájené pažitky

1) Pro přípravu obazdy dejte do mísy sýr a máslo a vše promíchejte vidličkou, až se hmota dobře spojí. Mezitím postupně přidávejte tvaroh.

2) Oloupejte cibuli, nakrájejte ji na drobno a zamíchejte do směsi. Okořeňte pikantně solí, pepřem a paprikou.

3) Omyjte a oloupejte ředkvičky a jarní cibulky. Ředkvičky nakrájejte na malé kostičky a jemně je osolte. Jarní cibulky nakrájejte na kolečka. Obojí vmíchejte společně s pažitkou do směsi.

Tip: Chutná nejlépe se světlým, ostřejším pivem a čerstvými preclíky (Brez’n), nebo se selským chlebem.

Dělá se snad odjakživa, slavnou se však kořeněná sýrová pomazánka stala teprve až ve 20. letech minulého století, když ji hostinská z Weihenstephanu, Kathi Eisenreich, začala podávat svým hostům.

Když jednou nevěděla, co má udělat s přebývajícím sýrem Camembert v kuchyni, rozhodla se smíchat sýr jednoduše s trochou mleté papriky, s cibulí a výsledek dochutit trochou piva.

Pivní polévka se sýrem

(8 porcí)

4 lžíce másla, 1 mrkev, nakrájená nadrobno, 1 velká žlutá cibule nakrájená nadrobno

2 prolisované stroužky česneku, 30 g hladké mouky, 300 ml mléka, 200 ml smetany na vaření 12%, 500 ml světlého piva, 1 lžíce dijonské hořčice, 300 g nastrouhaného zralého čedaru, sůl a čerstvě mletý černý pepř

1) V hrnci na mírném plameni rozpusťte máslo. Přidejte mrkev, cibuli a česnek a opékejte 10 minut doměkka a do sklovita.

2) Přisypte mouku a za stálého míchání ji nechte zezlátnout a rozvonět, trvá to asi 3 minuty.

Vlijte mléko a smetanu a metličkou promíchejte, pak zesilte plamen, přidejte pivo a hořčici a za občasného míchání metličkou přiveďte k varu a vařte, dokud nezmizí pivní pěna.

3) Po cca 10 minutách varu hrnec odstavte a postupně vmíchejte nastrouhaný sýr. Osolte opepřete a podávejte.

Předpisy na pivní polévky jsou staré jako sám nápoj a můžeme je najít mnoha kuchyních bavorskou nevyjímaje. Dříve bývala tahle polévka doporučována zejména rekonvalescentům pro posílení i povzbuzení chuti, dnes bývá součástí pivních slavností.

Bavorská sekaná

(4 porce)

400 g libového hovězího masa, 400 g vepřového masa, 200 g špeku (bez kůže), 1/4 litru vody, 1 lžička soli, 1 lžička čerstvě mletého bílého pepře, 1 středně velká cibule, 1 lžíce majoránky, máslo na vymazání formy

1) Maso musí být před zpracováním velmi dobře vychlazené. Nakrájejte je na menší kousky a namelte na masovém mlýnku s jemným sítkem.

Oba druhy masa přendejte do mixéru a za postupného přidávání soli a pepře, jakož i vody (ve formě drceného ledu) hmotu rozmixujte do hladka.

2) Špek namelte na masovém mlýnku s hrubým sítkem a lehce vmíchejte do hmoty.

3) Cibule oloupejte, nastrouhejte a vmíchejte je spolu s majoránkou do hmoty. Hmotu dejte znovu vychladit.

4) Pro pečení vymažte formu máslem a připravenou hmotu vlijte dovnitř. Povrch uhlaďte a nožem udělejte do povrchu křížky (do hloubky asi 5 mm).

Nakonec dejte formu do trouby vyhřáté na 180 °C na prostřední příčku a pečte cca 1 hodinu (v horkovzdušné troubě při teplotě cca 160 °C, nebo plyn stupeň 2–2 ½).

Kurfiřt Karl Theodor si přivedl před více než 200 lety do Bavorska svého vlastního řezníka. Ten vytvořil směs z jemně sekaného vepřového a hovězího masa, která byla pečena ve formách na chleba.

Německý název zní Leberkäse, játra tato specialita ovšem neobsahovala, spíše se původ odhaduje podle kmene starých německých slov – „Lab“ pro bochník a „Kasi“ pro pevnou hmotu.

Franská svíčková pečeně s knedlíky

(4 porce)

½ kg hovězího masa (plec/zadní), ½ litru vody, 1 lžíce soli, ¼ litru octa, 3 bobkové listy, 8 zrnek pepře, 5 semen jalovce, 3 hřebíčky, 2 středně velké cibule, 1 celý pórek, 2 karotky, ¼ celeru

100 g perníku na vaření, 2 lžíce cukru, 150 g sladké a kysané smetany, tuk na pečení, brusinkový kompot

Příprava: Karotky, pórek a celer očistěte a nakrájejte na větší kousky. Cibule oloupejte, rozkrojte na čtvrtky a krátce povařte v hrnci společně s kořením, solí a vodou.

Maso dejte do skleněné nádoby z jenského skla nebo do pekáče, přidejte ocet, nalijte zchlazenou svařenou směs na maso tak, aby v ní bylo celé ponořené.

V přikryté nádobě marinujte v chladničce cca 5 dní, občas maso otočte. Potom maso vyjměte a osušte.

1) Ve velkém pekáči rozehřejte tuk a maso v něm ze všech stran silně opečte. Dejte péci a během pečení podlévejte průběžně nálevem ze zeleniny.

2) Pečeni ponechte v troubě péci při mírné teplotě asi 2 hodiny, dokud maso nezměkne, asi půl hodiny před koncem pečení dolijte marinádu asi na 1 litr. Po upečení maso vyjměte a uložte na teplé místo.

3) Zeleninu rozmixujte tyčovým mixerem a přelijte přes jemné síto. 100 g perníku na vaření dejte do omáčky změknout, krátce povařte a rozšlehejte metličkou.

4) Poté všlehejte metličkou po 1 kelímku sladké a kysané smetany. Ochuťte cukrem, solí a brusinkami na jemně nakyslou chuť.

5) Maso nakrájejte na plátky a podávejte s knedlíky a červeným zelím.

Bavorské knedlíky

(2 porce):

5 moučných brambor, 2 žloutky, 2–4 lžíce bramborového škrobu, 1 lžíce tvarohu, 2 lžíce opečených kostiček pečiva

1) 5 moučných brambor uvařte ve slupce v mírně osolené vodě. Po uvaření nechte odejít páru, brambory ihned oloupejte a nechte řádně vychladnout.

2) Brambory protlačte sítem na brambory nebo je nastrouhejte, smíchejte se dvěma žloutky, špetkou soli, tvarohem a bramborovým škrobem a vypracujte bramborové těsto. Podle toho, jakou mají brambory vlhkost, budete potřebovat více nebo méně škrobu.

V podstatě by hmota měla mít podobnou konzistenci jako tužší bramborová kaše. Je nejlepší, když uděláte zkoušku vaření tak, že připravíte malý knedlíček a dáte jej vařit. Pokud se knedlíček rozvaří, je potřeba přidat ještě škrob, případně vejce. Pokud je knedlíček „gumový“, pak přidejte ještě brambory nebo trochu tvarohu.

3) Dejte si na dlaň několik opečených kostiček pečiva a kousek těsta a oboje ručně vyválejte do kulatého knedlíku, ten vložte do slané vařící vody, přiveďte k varu a pak, na velice mírném ohni, nechte knedlíky přikryté dojít cca 15–20 minut podle velikosti.

Někdy na franskou pečeni narazíte i v našich restauracích, zejména v příhraničí, ale třeba i v Plzni. Recept na knedlíky se různí, třeba tvaroh můžete úplně vynechat stejně jako opečené kostičky, ale s nimi je to zábavnější.

Vepřová pečeně s medovým zelím

(4 porce)

1,2 kg vepřové krkovice bez kosti, sůl, pepř z mlýnku, 2 stroužky česneku, 1 lžíce kmínu, 1 lžíce drcené majoránky, 1 lžíce strouhané citronové kůry, 2 lžíce másla se sádlem, 2 cibule, 2 karotky, 500 ml světlého piva, 500 ml masového vývaru, tmavá jíška do omáčky

Pro přípravu zelí:, 1 sklenice kysaného zelí (770 g), 1 cibule, 1 lžíce másla, 200 ml bílého vína, 200 ml zeleninového nebo masového vývaru, 2 bobkové listy, několik semen jalovce, několik hřebíčků

75–100 g medu, petrželka a půlky rajčat na ozdobu

1) Krkovici okořeňte solí a pepřem. Stroužky česneku oloupejte, přidejte kmín, majoránku a citronovou kůru a nožem vše utřete na jemno. Tuto směs vetřete do masa. Maso opečte na rozpáleném sádle.

2) Oloupejte cibule a karotku, nakrájejte je na kousky a přidejte k masu. Zalijte polovinou piva a masového vývaru a pečte v předehřáté troubě při 180 °C asi 60–70 minut. Během pečení podlévejte zbylým pivem a vývarem.

3) Po upečení maso vyjměte, omáčku prolisujte přes síto, nechte provařit a mírně zahustěte jíškou.

4) Kysané zelí nechte okapat. Cibule oloupejte, jemně nakrájejte na kostičky a opečte v hrnci na rozpuštěném másle. Přidejte zelí. Zalijte vínem a vývarem, přidejte koření a přiveďte k varu. Vařte na mírném ohni 15–20 minut.

5) 5 minut před koncem vaření přidejte med. Ochuťte solí a pepřem.

Tip: Pečeni servírujte se zelím, ozdobte petrželkou a rajčetem a podávejte s bramborovými knedlíky, brambory nebo houskovým knedlíkem.

V Bavorsku je medové zelí velmi oblíbené a užívá se hojně nejen k masu, ale také ke klobásám a jelítkům.

Text: Eva Hořánková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
15.4.2024
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch složitějších, které se nechávají nějaký čas kvasit. - Vynikající j
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
4.4.2024
Aby ne, jeho pověst je hodně pošramocená. Kolem glutamátu se vznáší strašák alergie, syndromu čínské restaurace, nabírání na váze i vážných nemocí, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Stačí říct glutamát a vybavíte si vydatně přichucenou nudlovou polévku z podřadných surovin nebo misku s chipsy, od níž se nedá odtrhnout, dokud není prázdná. Kaloricky často bohaté, ale výživově chudé jídl
1.4.2024
V obchodech se objevují už nějaký ten rok, přesto v naší kuchyni ještě nezdomácněly. A co je škoda. Díky své  krásně oranžové barvě jsou na talíři lákavé a nezklamou ani chuťově. Batáty jsou hlízy rostliny povijnice batátové nebo také jedlé. Pochází ze Střední Ameriky, a i když jsou některé tvarem trochu podobné bramborům, společného s nimi nemají nic. Dokonce batáty do Evropy přicestovaly dale
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
epochaplus.cz
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek,