Domů     Na skok v bavorské kuchyni
Na skok v bavorské kuchyni
18.9.2020

Máte-li rádi českou klasiku, budete se v té bavorské cítit jako doma a bude vám chutnat. A možná si rádi nějaký ten recept vyzkoušíte sami.

Pomazánka „Obaztn” čili obazda

(4 porce)

200 g dobře vyzrálého sýra typu Camembert, 50 g změklého másla, 1 lžíce tvarohu, 1/2 cibule

sůl, pepř z mlýnku, kmín podle chuti, 1/2 čajové lžičky mleté sladké papriky, 2 ředkvičky, 1 svazeček jarní cibulky, 2 čajové lžičky krájené pažitky

1) Pro přípravu obazdy dejte do mísy sýr a máslo a vše promíchejte vidličkou, až se hmota dobře spojí. Mezitím postupně přidávejte tvaroh.

2) Oloupejte cibuli, nakrájejte ji na drobno a zamíchejte do směsi. Okořeňte pikantně solí, pepřem a paprikou.

3) Omyjte a oloupejte ředkvičky a jarní cibulky. Ředkvičky nakrájejte na malé kostičky a jemně je osolte. Jarní cibulky nakrájejte na kolečka. Obojí vmíchejte společně s pažitkou do směsi.

Tip: Chutná nejlépe se světlým, ostřejším pivem a čerstvými preclíky (Brez’n), nebo se selským chlebem.

Dělá se snad odjakživa, slavnou se však kořeněná sýrová pomazánka stala teprve až ve 20. letech minulého století, když ji hostinská z Weihenstephanu, Kathi Eisenreich, začala podávat svým hostům.

Když jednou nevěděla, co má udělat s přebývajícím sýrem Camembert v kuchyni, rozhodla se smíchat sýr jednoduše s trochou mleté papriky, s cibulí a výsledek dochutit trochou piva.

Pivní polévka se sýrem

(8 porcí)

4 lžíce másla, 1 mrkev, nakrájená nadrobno, 1 velká žlutá cibule nakrájená nadrobno

2 prolisované stroužky česneku, 30 g hladké mouky, 300 ml mléka, 200 ml smetany na vaření 12%, 500 ml světlého piva, 1 lžíce dijonské hořčice, 300 g nastrouhaného zralého čedaru, sůl a čerstvě mletý černý pepř

1) V hrnci na mírném plameni rozpusťte máslo. Přidejte mrkev, cibuli a česnek a opékejte 10 minut doměkka a do sklovita.

2) Přisypte mouku a za stálého míchání ji nechte zezlátnout a rozvonět, trvá to asi 3 minuty.

Vlijte mléko a smetanu a metličkou promíchejte, pak zesilte plamen, přidejte pivo a hořčici a za občasného míchání metličkou přiveďte k varu a vařte, dokud nezmizí pivní pěna.

3) Po cca 10 minutách varu hrnec odstavte a postupně vmíchejte nastrouhaný sýr. Osolte opepřete a podávejte.

Předpisy na pivní polévky jsou staré jako sám nápoj a můžeme je najít mnoha kuchyních bavorskou nevyjímaje. Dříve bývala tahle polévka doporučována zejména rekonvalescentům pro posílení i povzbuzení chuti, dnes bývá součástí pivních slavností.

Bavorská sekaná

(4 porce)

400 g libového hovězího masa, 400 g vepřového masa, 200 g špeku (bez kůže), 1/4 litru vody, 1 lžička soli, 1 lžička čerstvě mletého bílého pepře, 1 středně velká cibule, 1 lžíce majoránky, máslo na vymazání formy

1) Maso musí být před zpracováním velmi dobře vychlazené. Nakrájejte je na menší kousky a namelte na masovém mlýnku s jemným sítkem.

Oba druhy masa přendejte do mixéru a za postupného přidávání soli a pepře, jakož i vody (ve formě drceného ledu) hmotu rozmixujte do hladka.

2) Špek namelte na masovém mlýnku s hrubým sítkem a lehce vmíchejte do hmoty.

3) Cibule oloupejte, nastrouhejte a vmíchejte je spolu s majoránkou do hmoty. Hmotu dejte znovu vychladit.

4) Pro pečení vymažte formu máslem a připravenou hmotu vlijte dovnitř. Povrch uhlaďte a nožem udělejte do povrchu křížky (do hloubky asi 5 mm).

Nakonec dejte formu do trouby vyhřáté na 180 °C na prostřední příčku a pečte cca 1 hodinu (v horkovzdušné troubě při teplotě cca 160 °C, nebo plyn stupeň 2–2 ½).

Kurfiřt Karl Theodor si přivedl před více než 200 lety do Bavorska svého vlastního řezníka. Ten vytvořil směs z jemně sekaného vepřového a hovězího masa, která byla pečena ve formách na chleba.

Německý název zní Leberkäse, játra tato specialita ovšem neobsahovala, spíše se původ odhaduje podle kmene starých německých slov – „Lab“ pro bochník a „Kasi“ pro pevnou hmotu.

Franská svíčková pečeně s knedlíky

(4 porce)

½ kg hovězího masa (plec/zadní), ½ litru vody, 1 lžíce soli, ¼ litru octa, 3 bobkové listy, 8 zrnek pepře, 5 semen jalovce, 3 hřebíčky, 2 středně velké cibule, 1 celý pórek, 2 karotky, ¼ celeru

100 g perníku na vaření, 2 lžíce cukru, 150 g sladké a kysané smetany, tuk na pečení, brusinkový kompot

Příprava: Karotky, pórek a celer očistěte a nakrájejte na větší kousky. Cibule oloupejte, rozkrojte na čtvrtky a krátce povařte v hrnci společně s kořením, solí a vodou.

Maso dejte do skleněné nádoby z jenského skla nebo do pekáče, přidejte ocet, nalijte zchlazenou svařenou směs na maso tak, aby v ní bylo celé ponořené.

V přikryté nádobě marinujte v chladničce cca 5 dní, občas maso otočte. Potom maso vyjměte a osušte.

1) Ve velkém pekáči rozehřejte tuk a maso v něm ze všech stran silně opečte. Dejte péci a během pečení podlévejte průběžně nálevem ze zeleniny.

2) Pečeni ponechte v troubě péci při mírné teplotě asi 2 hodiny, dokud maso nezměkne, asi půl hodiny před koncem pečení dolijte marinádu asi na 1 litr. Po upečení maso vyjměte a uložte na teplé místo.

3) Zeleninu rozmixujte tyčovým mixerem a přelijte přes jemné síto. 100 g perníku na vaření dejte do omáčky změknout, krátce povařte a rozšlehejte metličkou.

4) Poté všlehejte metličkou po 1 kelímku sladké a kysané smetany. Ochuťte cukrem, solí a brusinkami na jemně nakyslou chuť.

5) Maso nakrájejte na plátky a podávejte s knedlíky a červeným zelím.

Bavorské knedlíky

(2 porce):

5 moučných brambor, 2 žloutky, 2–4 lžíce bramborového škrobu, 1 lžíce tvarohu, 2 lžíce opečených kostiček pečiva

1) 5 moučných brambor uvařte ve slupce v mírně osolené vodě. Po uvaření nechte odejít páru, brambory ihned oloupejte a nechte řádně vychladnout.

2) Brambory protlačte sítem na brambory nebo je nastrouhejte, smíchejte se dvěma žloutky, špetkou soli, tvarohem a bramborovým škrobem a vypracujte bramborové těsto. Podle toho, jakou mají brambory vlhkost, budete potřebovat více nebo méně škrobu.

V podstatě by hmota měla mít podobnou konzistenci jako tužší bramborová kaše. Je nejlepší, když uděláte zkoušku vaření tak, že připravíte malý knedlíček a dáte jej vařit. Pokud se knedlíček rozvaří, je potřeba přidat ještě škrob, případně vejce. Pokud je knedlíček „gumový“, pak přidejte ještě brambory nebo trochu tvarohu.

3) Dejte si na dlaň několik opečených kostiček pečiva a kousek těsta a oboje ručně vyválejte do kulatého knedlíku, ten vložte do slané vařící vody, přiveďte k varu a pak, na velice mírném ohni, nechte knedlíky přikryté dojít cca 15–20 minut podle velikosti.

Někdy na franskou pečeni narazíte i v našich restauracích, zejména v příhraničí, ale třeba i v Plzni. Recept na knedlíky se různí, třeba tvaroh můžete úplně vynechat stejně jako opečené kostičky, ale s nimi je to zábavnější.

Vepřová pečeně s medovým zelím

(4 porce)

1,2 kg vepřové krkovice bez kosti, sůl, pepř z mlýnku, 2 stroužky česneku, 1 lžíce kmínu, 1 lžíce drcené majoránky, 1 lžíce strouhané citronové kůry, 2 lžíce másla se sádlem, 2 cibule, 2 karotky, 500 ml světlého piva, 500 ml masového vývaru, tmavá jíška do omáčky

Pro přípravu zelí:, 1 sklenice kysaného zelí (770 g), 1 cibule, 1 lžíce másla, 200 ml bílého vína, 200 ml zeleninového nebo masového vývaru, 2 bobkové listy, několik semen jalovce, několik hřebíčků

75–100 g medu, petrželka a půlky rajčat na ozdobu

1) Krkovici okořeňte solí a pepřem. Stroužky česneku oloupejte, přidejte kmín, majoránku a citronovou kůru a nožem vše utřete na jemno. Tuto směs vetřete do masa. Maso opečte na rozpáleném sádle.

2) Oloupejte cibule a karotku, nakrájejte je na kousky a přidejte k masu. Zalijte polovinou piva a masového vývaru a pečte v předehřáté troubě při 180 °C asi 60–70 minut. Během pečení podlévejte zbylým pivem a vývarem.

3) Po upečení maso vyjměte, omáčku prolisujte přes síto, nechte provařit a mírně zahustěte jíškou.

4) Kysané zelí nechte okapat. Cibule oloupejte, jemně nakrájejte na kostičky a opečte v hrnci na rozpuštěném másle. Přidejte zelí. Zalijte vínem a vývarem, přidejte koření a přiveďte k varu. Vařte na mírném ohni 15–20 minut.

5) 5 minut před koncem vaření přidejte med. Ochuťte solí a pepřem.

Tip: Pečeni servírujte se zelím, ozdobte petrželkou a rajčetem a podávejte s bramborovými knedlíky, brambory nebo houskovým knedlíkem.

V Bavorsku je medové zelí velmi oblíbené a užívá se hojně nejen k masu, ale také ke klobásám a jelítkům.

Text: Eva Hořánková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
3.10.2024
Balkánská je balkánská kuchyně je koncertem vůní a chutí a připomene krásnou dobu letní dovolené. Máme pro vás pár skvělých receptů. Čočková čorba (4 porce) 2 lžíce olivového oleje, 1 středně žlutá cibule nakrájená na kostičky, 1 velká nebo 3 malé mrkve, oloupané a nakrájené na kostičky, 1 střední brambor oloupaný a nakrájený na kostičky, 2 stroužky česneku nakrájené na plátky, 1 lžíce rajčat
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
27.9.2024
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná hodilo pár rad cukrářky Olgy Ceralové. Nakonec zjistíte,
23.9.2024
Podzim se blíží, ale je ještě přece jen až „za rohem“. Takže ještě hodně grilovaček určitě zvládnete. A připravit si můžete třeba pravé řecké speciality. Souvlaki (viz úvodní foto) 600 g vepřového masa, olivový olej, 50 ml bílého vína, 3 lžíce citronové šťávy, 1 lžička majoránky, 1 lžička tymiánu, 1 bobkový list, sůl, pepř 1) Maso nakrájejte na kostky o průměru 4 centimetry a dejte do mísy. 2)
17.9.2024
Když se řekne těstoviny, asi si každý představí Itálii, i když jejich původ není vůbec tak jasný. Jisté ovšem je, že jsou oblíbené po celém světě. Už kvůli tomu, že i jednoduchou přípravou vykouzlíte spoustu zajímavých a bohatých chutí. Penne a la vodka (4 porce) 1 cibule, 2 stroužky česneku, 300 g penne, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžička sušených chilli vloček, 2 lžíce rajského protlaku, 1 ple
reklama
Šikovné tipy
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Domácí kosmetika s vůní medu
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Odstěhovala se Benešová na chalupu?
nasehvezdy.cz
Odstěhovala se Benešová na chalupu?
Manželské problémy herečky Lucie Benešové (50) se v kuloárech probírají už nějakou tu dobu. Teď se však zdá, že se od manžela Tomáše Matonohy (53) definitivně odstěhovala. Nový domov měla najít ve
Co přitáhne domů štěstí?
enigmaplus.cz
Co přitáhne domů štěstí?
Vyzdobte si domov věcmi, které vám přilákají štěstí, klid a pohodu. Slon Slony pozitivně vnímají po celém světě. Značí štěstí, moudrost a dlouhověkost. Někomu je jedno, jak vypadá, jiných štěst
Objev oběti kanibalismu z Franklinovy expedice odhaluje nové stopy o tragédii v Arktidě
21stoleti.cz
Objev oběti kanibalismu z Franklinovy expedice odhaluje nové stopy o tragédii v Arktidě
Nový objev vnáší světlo do 179 let starého tajemství, které vedlo k úmrtí více než 100 průzkumníků během Franklinovy expedice v kanadské Arktidě. V roce 1845 se Sir John Franklin a jeho posádka čítaj
Asijská pochoutka
tisicereceptu.cz
Asijská pochoutka
Suroviny na 2 porce 200 g mletého masa 200 g rýže 1 mrkev 2 cibule 1 jarní cibulka 3 lžičky oleje 1/2 okurky 1/2 lžičky sójové omáčky 1/2 lžičky medu 80 g hub shi-take nebo hříbků pepř 2
Vyzrajte už jednou provždy na protivné podzimní depky
nejsemsama.cz
Vyzrajte už jednou provždy na protivné podzimní depky
Léto se s námi rozloučilo a vás opět čeká několik měsíců temna, špatného počasí a také splínů, což může mít neblahý vliv na vaši psychiku. Co dělat, abyste se depresivním náladám vyhnula? Dny se zkracují, sluníčka ubývá a nás čekají dlouhé měsíce plné plískanic a nekonečné tmy. Podzimní depresivní nálada je připravena zaútočit v plné síle. Nejde však jen o smutek a splíny,
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
epochalnisvet.cz
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
epochaplus.cz
Kaki: Božské ovoce, které zpomaluje stárnutí a skvěle chutná
Botanický název tohoto druhu (Diospyros) znamená „Diovo ovoce“. Plody se sklízejí ještě nezralé, aby přežily dlouhý transport, a při našem nákupu by neměly být otlačené. Subtropický původ Toto ovoce pochází z jihovýchodní Asie. Dnes je rozšířené v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku. Roste rovněž kupříkladu i v jižní části Ukrajiny. Před rokem
Vydejte se na tajemná místa, která léčí
epochanacestach.cz
Vydejte se na tajemná místa, která léčí
V Česku nalezneme nepočítaně míst s magickou energií. Zde jsou další z nich, která mají prý dokonce až léčivou moc! 1 Nedokončený chrám dobije baterky V Panenském Týnci v okrese Louny má původně stát velkolepá stavba chrámu, ta však zůstává nedokončena. Přesto místo i nadále láká mnoho lidí a je důkazem, že není nutná přepychová
3 literátky s modrou krví: Krojovaná citlivka, dobyvatelka Hollywoodu a múza z Karpat
historyplus.cz
3 literátky s modrou krví: Krojovaná citlivka, dobyvatelka Hollywoodu a múza z Karpat
Rumunská královna Alžběta si kritickým okem měří choť následníka trůnu. Je krásná, ale chladná. „Nikdy si nezíská srdce rumunského lidu,“ usoudí. Navíc má ta britská princezna literární ambice. Rázem je z ní nebezpečná konkurentka. I ženy s korunou na hlavě mohou být spisovatelkami. Literární tvorbě se věnovaly hned dvě rumunské královny. Jejich pohnutky byly odlišné –
Ten chlap mi přinesl štěstí
skutecnepribehy.cz
Ten chlap mi přinesl štěstí
Už pár let jsem žila sama. Dřív jsem vše doma zvládala levou zadní, i drobné opravy, ale s věkem mi šlo vše čím dál hůř. Potřebovala jsem pomoc. Hodinový manžel, práce všeho druhu! Tento plakátek na stromě před naším krámkem mě uhodil do očí. „To by mohlo být řešení,“ řekla jsem si v duchu. Byt se mi totiž
Nechte se zlákat hovězím žebrem s lanýži v restauraci Depo v Českém Krumlově
iluxus.cz
Nechte se zlákat hovězím žebrem s lanýži v restauraci Depo v Českém Krumlově
Podzim se pomalu přihlásil o slovo. Se změnou počasí, tedy konkrétně s výrazným ochlazením a příbytku srážek, lze přímou úměrou vysledovat také, jak v ulicích českých měst ubývá zahraničních turistů.
Dovolenkový ráj hokejové legendy
rezidenceonline.cz
Dovolenkový ráj hokejové legendy
Asi pětačtyřicet minut jízdy od Los Angeles po malebné Pacific Coast Highway leží Malibu, destinace báječných rekreačních sídel bohatých a slavných. Na jedné z jejích nejlepších pláží se před lety usadila s rodinou i někdejší dlouholetá hvězda americké NHL, Chris Chelios. Chelly, jak ho s láskou nazývají jeho kolegové, když komentuje NHL pro EPSN, trojnásobný