Takhle láteřil v Krkonošských pohádkách Trautenberk na svou hospodyni Anče, když mu uvařila oblíbenou polévku krkonošského a podkrkonošského kraje. Zřejmě mu ji uvařila z čerstvého chlebového kvásku. S každým dalším dnem se totiž kvásek, a tedy i kyselo stává kyselejším.
Vydatná polévka z hub a chlebového kvásku v minulosti živila obyvatele Krkonoš. Jídávali kyselo třeba sedmkrát do týdne, protože všechny ingredience měli doma.
Kvásek byl stále připravený na pečení chleba, houby si nasbírali v lese, brambory rostly na záhumenku a vajíčka jim snášely slepice (chudé rodiny vajíčka vynechávaly). Víc nepotřebovali.
Dnes, kdy se už doma chléb nepeče, ale těsto na kyselo běžně seženete v místních obchodech. Jinak musíte zajít do pekárny a kousek si vyprosit.
Jak uvařit kyselo
Receptů na tuhle hustou polévku, která se podává jako hlavní jídlo a v zimě pěkně prohřeje, je spousta. Někdo do ní dává vajíčka a smaženou cibulku, jiný ne. To jsou ale drobnosti. V žádném případě však do ní nepatří mléko či smetana!
Tak to pojďte se mnou zkusit. Takhle ho vařívala moje babička.
Potřebujeme: 200 g těsta na kyselo, větší hrst sušených hub (v sezoně můžete použít mix sušených i čerstvých), 3 vejce, vodu, 6 středně velkých brambor, kmín, sůl
Postup
Těsto na kyselo neboli chlebový kvásek namočíme na půl až jednu hodinu do asi půl litru vlahé vody.
Brambory dáme vařit ve slupce a v dalším hrnci začneme v troše vody vařit sušené houby a kmín. Mezitím na pánvi usmažíme vajíčka (na cibulce nebo bez, podle chuti).
Kvásek ve vodě rozkvedláme a přes síto přilijeme k uvařeným houbám.
Kyselo za stálého míchání na menším plameni zahříváme, až z původní kalné barvy bílého kafe ztmavne, zesklovatí a zhoustne. Pak ho podle potřeby zředíme vodou na středně hustou konzistenci.
Když už se skoro vaří – ode dna stoupají vzhůru drobné bublinky – ještě chvíli mícháme, a je hotovo. Pak do polévky vložíme usmažená vejce a osolíme.
Oloupeme brambory a nahrubo je v míse rozšťoucháme.
Na talíři kyselo lehce polijeme rozpuštěným máslem (trochu můžeme dát i do brambor) a servírujeme. Brambory si do talíře každý během konzumace přidává sám.
Text: Laura Skrčená, Foto: Český rozhlas, Shutterstock