Jídlo nemusíte dávat jen na klasické talíře. Zajímavě vypadají malé misky na jednu porci, ve kterých se pokrm zapeče a také podává. Z velkých pekáčů si zase nabírá každý sám.
Změna servírovacích zvyklostí vychází z pestré nabídky trhu. Chceme být originální, nabízet něco extra, vyniknout. Proto saháme po netradičních možnostech. Co vše lze použít?
Malé jednoporcové misky
Jsou vynikající pro přípravu pokrmů v pečicí troubě. Jídlo se v nich servíruje tak, že každý stolovník dostane svou misku. Ty většinou bývají z porcelánu nebo z keramiky, na výběr jsou různé velikosti, ale i barvy.
Hezky na prostřeném stole vypadají ty s pokličkou. Vybírejte takové, které odolají vysokým teplotám (k mání jsou misky odolné teplotám od -18 do +240 °C). Ptejte se, zda jsou vhodné do všech typů trub včetně mikrovlnné, ale také do ledničky a mrazničky. Zajímejte se, zda jsou vhodné do myčky.
Krájecí prkénka
Uzeniny, pokrmy z masa, ale také sýry a zeleninu naaranžujte na krájecí prkénka. Určitě si vyberete podle svého vkusu, protože na trhu jsou jednak z různého dřeva a také v různém designu. Tabuli dodají dřevěná prkénka nevšední, rustikální atmosféru.
Jestli plánujete, že budete na prkénku servírovat šťavnatou pečeni, vybírejte takové, které má odtokovou drážku pro zachycení šťávy. Pozor – dřevěné výrobky nejsou určeny k mytí v myčce.
Tip Paní domu: Větší kulatá otočná prkénka postavte doprostřed stolu a rozprostřete na ně pestrou paletu sýrů, doplněnou o hroznové víno a krájenou čerstvou zeleninu. Pečivo vložte samostatně do košíčků.
Každý strávník si sám nabere svou porci na talíř a díky otočnému systému může vybírat ze všech stran prkénka.
Břidlicové desky
Stylové servírovací desky (viz úvodní foto) a podnosy z přírodní břidlice se skvěle hodí například na sushi. Ale klidně na ně můžete naservírovat i jiné pochoutky. Při výběru se nezalekněte, když mají podnosy ponechán nepravidelný přírodní tvar hran.
Je to záměrně, zvýrazní se tak typická přírodní struktura materiálu. Praktické jsou malé nožky, díky nimž servírovací deska nebude po stole klouzat. Někteří výrobci břidlici navíc ošetří speciálním přípravkem nebo přírodním jedlým olejem.
Odpuzuje olej, mastnotu i kapaliny. Břidlicové desky určitě nedávejte do myčky.
Sklenice
Zatím jsme naučeni, že do sklenic dáváme nepečené dezerty. Ale využít je můžete také na servírování salátů. Nebo do nich naaranžujte kousky masa a proložte je přílohou. Atypické je také podávání polévky ve sklenici. Ta by vždy měla být z varného skla.
Nemusíte použít jen klasické skleničky na pití, zužitkujte i ty na zavařování. Pro ještě větší originalitu zkuste najít takové, které mají nevšední, zajímavý tvar.
Gaspacho je polévka servírovaná za studena. Podávat ji ve sklenici je nápadité a stylové.
Klasika v jiném provedení
Nedáte dopustit na klasické talíře? Kulinářští mistři doporučují použít ty v bílém provedení. Podle nich totiž právě v bílém porcelánu pokrm nejlépe vynikne a probudí chuťové pohárky.
Naopak byste se měli vyvarovat příliš výrazných vzorů, na kterých jídlo úplně zanikne. Jestli zcela bílé talíře nechcete, volte ty, které mají jen jemně barevný okraj. Zajímavě působí talíře nevšedního tvaru. I těch je na pultech obrovské množství.
Netradičně
Můžete si objednat v některých pohostinstvích, ale i doma si připravit speciální malé kulaté chleby, které poslouží jako talíře. Servíruje se v nich nejčastěji polévka – například bramboračka s houbami nebo zelňačka, ale také různé typy gulášů.
Zvlášť oblíbené jsou v případě rodinné oslavy s více lidmi, kdy odpadá práce s mytím talířů. Nevýhodou je, že se chléb naplněný jídlem rychle rozmočí, a protože se většinou celý bochníček ani nesní, zůstává hodně chlebového odpadu.
Foto: Shutterstock