Domů     Strachu z lidí se dá zbavit
Strachu z lidí se dá zbavit
7.12.2022

Trpíte úzkostí při setkání s lidmi, zejména cizími? Při představě, že budete mluvit na veřejnosti se vám dělá mdlo? Pak opravdu můžete trpět sociální fóbií, nebo také sociální úzkostí.

Jak jste k ní přišli? Obvykle se počátek dá vystopovat v dětství, zejména při příliš přísné výchově. Ale mnohdy je za tím i pocit, že jste nebyli rodiči milováni, či jejich trvalý nezájem.

Na vině může být i nějaký traumatický zážitek, ale může jít i o vrozenou dispozici. To vám nedovolí uvědomit si vlastní hodnotu. Příčiny ale můžete hledat i mimo rodinu.

Mohly se na vás podepsat problémy ve škole, ať už s učiteli či se spolužáky, nebo i různé nevyřešené nepříjemné situace.

Jak se to projevuje?

Většina lidí trpících sociální fóbií cítí úzkost ve společnosti jiných lidí, jsou nervózní a napjatí.

Může jít o strach z kritiky, ale většinou je za tím nízké sebevědomí. Bojíte se posuzování svého vzhledu i své povahy a následného odmítnutí. Nemá to nic společného s inteligencí, protože člověk si nesmyslnost svých strachů uvědomuje, jenže je neumí potlačit.

Je uzavřený a působí křečovitě. A právě to způsobuje, že je vlastně nápadný a také nebudí příliš mnoho sympatií. A tak se kruh uzavírá. Ale ač to tak nevypadá, cesta ven existuje. Než se k ní dostaneme, otestujte se.

Tedy spočítejte, kolikrát jste souhlasili s tím, že se vás následující výroky týkají.

Máte strach z lidí.

Bojíte se kritiky a posměchu.

Nechcete chodit do společnosti.

Zeptá-li se vás někdo na názor, raději mlčíte z obavy, že budete vypadat hloupě.

Nesnášíte telefonování, voláte jen, když musíte.

Kdykoliv máte pocit, že se na vás někdo dívá, zpotíte se a třesou se vám ruce.

Bojíte se, že si o vás lidé myslí, že jste hloupí, nešikovní, oškliví nebo se špatně oblékáte.

Pokud jste si vícekrát odpověděli, že podobný problém se týká i vás, je načase s tím začít něco dělat, protože sociální fóbie může mít spoustu nepříjemných důsledků. Patří mezi ně například:

Osamocení, nemáte přátele ani partnera

Problémy ve škole nebo v zaměstnání.

Stres a propadání se do depresí.

Závislost na alkoholu a drogách.

Pokusy o sebevraždu.

Jak z toho ven?

Cesta to nebude asi příjemná, ale na jejím konci se vám citelně uleví. A možností je hned několik.

Zvlášť pokud své stavy ještě jakž takž zvládáte, zkuste tu nejpřirozenější cestu a tou je samoléčba. Využijte toho, že vaše úzkost není pořád stejná, někdy je menší, někdy větší, podle okolností.

Pozorujte ji

Začněte tím, že se budete snažit uvědomit si stupeň své úzkosti. Zkoumejte ji. Kdy je menší, kdy narůstá, kdy je největší. Pomůže vám klasická škála od 0 do 10. Začněte tím, že si představíte situace, které k úzkosti vedou.

Třeba nákup v samoobsluze, oslovení neznámých lidí, návštěva na úřadě, telefonát příbuzným. Přidat můžete libovolný počet pro vás stresujících činností. A teď si tyto situace představte jednu po druhé a zkuste určit, kolik bodů byste jí dali.

Oznámkujte je 0 (minimální, žádná úzkost), až 10 (maximální představitelná, ohromující úzkost). Teď je porovnejte a seřaďte si je od nejmenší po největší.

Příklady

Nákup v obchodě 1

Oslovení neznámých lidí 5

Návštěva úřadu 8

Telefonát příbuzným 3

Až potud to bylo jednoduché, ale pokračovat musíte praktickou částí. Budete muset totiž začít se zvládáním nepříjemných situací, ale zároveň i s uvědomováním toho dobrého, co ve vás je, ale také s tělesnými aktivitami, které jsou nedílnou součástí léčby.

Procvičování situací

Vyberte si jednu situaci a jděte ji provést. Pro začátek určitě začněte s nějakou, která má nejnižší známku. Takže se vydejte třeba na nákup a sledujte svou úzkost. Pro sebe si ji oznámkujte, nebo zjistěte, jestli kolísá, vzrůstá či se snižuje.

Důležité je, abyste se pohybovali tam, kde situaci ještě zvládáte, čili asi od 3 do 7. Pokud by vaše úzkost stoupla a cítili jste se zle, zkuste vydržet ještě alespoň pět minut, než činnost ukončíte.

A následující den pokračujte s dalším problematickým bodem vašeho seznamu. Tak si během času nejen nakoupíte bez větších problémů, ale třeba se sejdete s někým známým nebo navštívíte galerii. Takové malé velké vítězství vás psychicky posune daleko dopředu.

Vaším úkolem totiž není situace bravurně zvládnout a všechny problémy vyřešit, ale hlavně sledovat změny.

Kdy to má skončit?

Odpověď na otázku, jak dlouho byste měli sociální dovednosti trénovat, zní, že je to opravdu individuální.

Obecně se dá říci, že skončit můžete, když symptomy vaší fóbie vymizí, ale vzhledem k tomu, že se to takhle dokonale podaří málokdy, bohatě stačí, když se zmenší natolik, že vás nebudou obtěžovat.

Může se to vrátit?

Ano, úzkost, kterou při fóbii pociťujete, se může za nějaký čas vrátit. V tom případě neuškodí, když začnete zase trénovat nepříjemné situace, ať už ty původně zvládnuté, nebo nové.

Najděte si, co vás baví

Asi dvakrát tolik času, než kolik dáváte nacvičování nepříjemných situací, věnujte tomu, co umíte a co vás baví a naplňuje. Není tím rozhodně myšleno hledění na obrazovku počítače. Jde hlavně o takové činnosti, které rozvíjejí vaše silné stránky a váš talent.

Právě o ty se musíte opřít a rozvíjet je. Může to být ledacos – studium jazyků, čtení odborných knih či webů, hra na hudební nástroj, malování, psaní, vaření, zahradničení… To je na vás.

Tělo je důležité

I když se zdá, že veškeré fóbie a úzkosti jsou věcí hlavy a duše, je pravda, že stav těla úzkost velmi ovlivňuje. Je tedy načase je zocelit. Jak?

Otužujte se – pokud nevíte jak, najděte si informace o správném postupu. Nic ale nezkazíte, když se pro začátek budete pravidelně sprchovat studenou vodou, nebo začnete chodit do sauny. Otužování totiž ovlivňuje nervový systém.

Pohybujte se – je jedno, co budete provozovat. Dělejte to, co vás baví. Může to být jakýkoliv sport nebo turistika, jízda na kole, dlouhé procházky. Hlavně se pohybujte často.

Procházky se pro vás stanou atraktivnějšími, když si budete vybírat různé zajímavé lokality, a začnete své cesty fotografovat. Možná tak získáte ještě jednoho koníčka.

Když samoléčba selže

Samozřejmě se může stát, že na to, abyste se své fóbie zbavili, nestačíte, protože je příliš silná. Není to žádná ostuda ani konec světa. Prostě zvolíte jinou metodu.

Navštivte psychologa

Najděte si takového, který se věnuje kognitivně behaviorální terapii. Nemusíte se bát, že vám bude předepisovat léky. To psycholog ani nedělá. Bude se snažit naučit vás vnímat sebe sama jinýma očima.

Pak si nejspíš budete zkoušet situace, které nám dělají největší potíže, abyste byli schopni rozeznat myšlenky, které vás srážejí k zemi. Nacvičíte si, jak si od nich zachovat odstup. Možná vám psycholog doporučí i návštěvu skupinové psychoterapie.

I léky pomohou

Pokud by se úzkost zvládnout nedařilo, mohou pomoci léky. Navštívit musíte psychiatra, který je smí předepisovat. Pro začátek zvolí jistě léky na úzkost, které se podávají krátkodobě. Pokud bude léčba delší, používají se antidepresiva.

Měli byste ale vědět, že jejich účinek se nedostaví hned, ale až po několika týdnech pravidelného užívání. Riziko závislosti u moderních antidepresiv nehrozí, proto se mohou podávat dlouhodobě.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli