Domů     Když užíváte léky: Chraňte ledviny a játra
Když užíváte léky: Chraňte ledviny a játra
5.12.2022

Jen málokdo může o sobě říci, že neužívá žádné léky. Pomáhají nám, ale dokážou i škodit.

Léky totiž naše tělo nejen využívá, ale také odbourává – to se děje především v játrech. Jejich pozůstatky pak odcházejí přes ledviny. Proto jsou právě tyto dva orgány nejvíce ohrožené jejich případným toxickým vlivem.

Ti, kteří trpí onemocněním jater a ledvin, obvykle vědí, že ne všechny léky jsou pro ně vhodné. Jenže mnoho lidí o svém onemocnění ani vědět nemusí. Dá se tedy říci, že s léky bychom měli zacházet opatrně.

Některé předepisuje náš praktický lékař, ale právě proto bychom ho měli informovat o všech, které nám byly předepsány různými specialisty. Zvlášť proto, že k ošetření u nich už nepotřebujeme jeho doporučení.

Zdraví životní styl – to je málo alkoholu, tučných jídel a samozřejmě dostatek pohybu.
Zdraví životní styl – to je málo alkoholu, tučných jídel a samozřejmě dostatek pohybu.

Játra

Jejich hlavní funkcí je zpracovávání cukrů, tuků a bílkovin, vylučování žluči a vytváření enzymů, které jsou potřebné při chemických pochodech v tkáních. Podílejí se na látkové přeměně stravy na vitaminy, hormony a další látky.

Samozřejmě v nich probíhá také metabolismus většiny léků. A k poškození jater není daleko, když si uvědomíme, že existuje až 900 přípravků, které by je mohly způsobit. Proto velmi záleží na množství.

Dávky, které předepíše lékař, bychom neměli nikdy překračovat. Jsou ale i léky, které si kupujeme sami, a někdy si dokonce myslíme, že čím více jich sníme, tím dřív nám bude lépe.

Nebezpečný paracetamol

Pokud kdokoliv, i člověk se zdravými játry, užije léku s obsahem paracetamolu příliš velkou dávku, může dojít k akutnímu selhání jater. Předávkování tímto lékem je totiž jednou z jeho nejčastějších příčin.

Podle jedné studie poškození jater léky je důvodem až 5 % ročních příjmů k hospitalizaci a příčinou až 50 % akutních selhání. Důležité je tedy nejenom číst příbalový leták, ale měli byste také vědět, že toxické látky se mohou v těle hromadit.

Je tedy naprosto nevhodné tyto léky užívat každý den. A ještě jedna věc je důležitá. Paracetamol se vyskytuje i v mnoha lécích na nachlazení a chřipková onemocnění. Na jeho užívání by měli dát také pozor lidé, kteří pravidelně konzumují alkohol. Jejich už beztak oslabená játra by si s takovým zatížením už nemusela poradit.

Zdravá strava, pestrá a s dostatkem ovoce a zeleniny, to je to nejlepší pro naše játra a ledviny.
Zdravá strava, pestrá a s dostatkem ovoce a zeleniny, to je to nejlepší pro naše játra a ledviny.

Ptejte se

Pokud si kupujete volně prodejné léky, vždycky je vhodné poradit se o jejich užívání s lékařem nebo lékárníkem. Zvlášť při onemocnění jater je potřeba užívat nižší dávky. Ptejte se i na to, jak často lze preparát brát a po jak dlouhou dobu. Pokud se objeví nežádoucí účinky, lék vysaďte a lékaři to sdělte.

Nejenom léky

Bylinky jsou v módě a mnoho lidí jejich užívání považuje za záruku zdraví. Někteří se při tom přiklánějí k preparátům z Asie, aniž by znali jejich přesné složení.

Jenže netuší, že řada bylin užívaných v tradičním asijském léčitelství obsahuje přírodní chemické látky toxické pro játra. Ale i mezi běžnými českými rostlinami je celá řada takových, které obsahují látky, jež mohou játra poškodit.

Patří mezi ně například podběl, kostival nebo vlaštovičník, ale i mnohé další. Neznamená to vyloučit tyto rostlinky úplně, ale při jejich užívání dbát opatrnosti a neužívat je dlouhodobě. Jako další příklad si můžeme uvést zelený čaj.

Listy čajovníku obsahují látku, která může játra poškodit. To samozřejmě neplatí o jeho popíjení, které má mnoho zdravotních benefitů, ale pozor je třeba dát na různé výtažky, kde jsou vysoké koncentrace, například v přípravcích na hubnutí.

Nikoho asi také nenapadne, že játrům škodí příliš vysoké dávky vitaminů, zejména vitaminu A.

Ledviny

Téměř každý lék, který vložíte do úst a projde zažívacím traktem, následně prochází také ledvinami a je vyloučen. I tady platí, že pokud není lék užíván podle pokynů ošetřujícího lékaře, můžete si způsobit poškození ledvin.

Pojďme si představit tři skupiny léčivých přípravků, u kterých je třeba mít se na pozoru.

Léky proti bolesti

Stejně jako poškozují játra, i ledviny může poškodit opakované užívání volně prodejných léků na bolest, jako jsou paracetamol, aspirin, naproxen nebo ibuprofen. Žádný z těchto léků by neměl být užíván denně nebo pravidelně.

Léky proti bolesti mohou škodit zejména pacientům, kteří se léčí s chronickým onemocněním ledvin, takže funkce jejich ledvin je již zhoršená. Pozor je třeba dát ale i tehdy, pokud se léčíte se srdcem nebo užíváte léky na vysoký tlak.

V tom případě neberte nikdy preparáty na bolest bez vědomí svého lékaře. Vhodnou kombinaci mohou poradit i v lékárně. Stále ale platí, že léčit se musí příčina bolesti, nikoliv jen bolest samotná.

Antibiotika

Bez antibiotik se lékaři často neobejdou a v případě závažných infekcí se prostě podávat musejí. Nebezpečná mohou být hlavně, když je neužíváte správně. A lidé s onemocněním ledvin musí brát menší množství antibiotik než lidé zdraví.

Nikdy si je neordinujte sami, už vůbec ne tak, že dojíte ta, která v lékárničce zbyla. Užívejte jen ta antibiotika, která vám předepsal ošetřující lékař.

Kontrastní látky

Setkáváme se s nimi hlavně v rentgenologii. Obsahují barvivo, které může být pro pacienty s nemocnými ledvinami nebezpečné.

Jejich použití zlepšuje zobrazení vyšetřovaných orgánů, ale může poškodit ledviny, zejména tehdy, když pacient před vyšetřením málo pil a je dehydratovaný. Při výběru kontrastní látky se vždy zvažuje přínos jejího použití proti možným nežádoucím účinkům.

V případě velkého rizika je možné zvolit jinou vyšetřovací metodu, bez použití kontrastní látky.

Lékař dialyzačního střediska Fresenius NephroCare Petr Táborský doporučuje, aby všichni, kteří se léčí s ledvinami nebo mají sníženou jejich funkci, na to před jakýmkoliv zobrazovacím vyšetřením upozornili. Určitě také pomůže, když budete po dobu tři dnů před vyšetřením hodně pít.

Jak posílit játra

Prvním a nejdůležitějším opatřením je změnit jídelníček. Tedy ubrat tuky, stravovat se pestře a nepít alkohol. Nejezte často uzeniny, trvanlivé polotovary a konzervy. Smažené jen občas.

Jezte zeleninu a ovoce.

Zejména listová zelenina, artyčoky, řepa, chřest, pórek či čekanka pomáhají regenerovat jaterní buňky. Významně pomáhá regeneraci i avokádo.

Koření

Milovníky exotické kuchyně potěší, že na játra má blahodárný vliv i kurkuma. Z koření ještě játrům pomáhá petržel, kardamom, kmín, zázvor, pepř, křen, pastinák, bobkový list, bazalka, rozmarýn nebo skořice.

Bylinky

Z léčivých bylin můžete využít mátu peprnou, heřmánek pravý, třezalku tečkovanou a řepík lékařský, ale hlavně ostropestřec mariánský.

Jak pomoci ledvinám?

Škodí jim vše, co játrům, ale pozor je třeba dát i na další věci.

Omezte sůl i omáčky, které jí obsahují mnoho (sojová), glutaman, bílý cukr, kakao, čokoládu.

Dodržujte pitný režim

Ale vynechte sycené nápoje, kávu, zelený čaj, kofeinové a slazené nápoje.

Nestresujte se

Ledviny mají rády teplo a klid. Pomáhá mírný pohyb, klidné procházky.

Bylinky

Na bylinné čaje se hodí kopřiva, jalovec, vřes a bříza. Existují i speciální směsi.

Text Eva Hořánková s využitím materiálu MUDr. Petra Táborského, primáře dialyzačního střediska Fresenius NephroCare

Foto Shutterstock

reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla