Domů     Když užíváte léky: Chraňte ledviny a játra
Když užíváte léky: Chraňte ledviny a játra
od 5.12.2022

Jen málokdo může o sobě říci, že neužívá žádné léky. Pomáhají nám, ale dokážou i škodit.

Léky totiž naše tělo nejen využívá, ale také odbourává – to se děje především v játrech. Jejich pozůstatky pak odcházejí přes ledviny. Proto jsou právě tyto dva orgány nejvíce ohrožené jejich případným toxickým vlivem.

Ti, kteří trpí onemocněním jater a ledvin, obvykle vědí, že ne všechny léky jsou pro ně vhodné. Jenže mnoho lidí o svém onemocnění ani vědět nemusí. Dá se tedy říci, že s léky bychom měli zacházet opatrně.

reklama

Některé předepisuje náš praktický lékař, ale právě proto bychom ho měli informovat o všech, které nám byly předepsány různými specialisty. Zvlášť proto, že k ošetření u nich už nepotřebujeme jeho doporučení.

Zdraví životní styl – to je málo alkoholu, tučných jídel a samozřejmě dostatek pohybu.
Zdraví životní styl – to je málo alkoholu, tučných jídel a samozřejmě dostatek pohybu.

Játra

Jejich hlavní funkcí je zpracovávání cukrů, tuků a bílkovin, vylučování žluči a vytváření enzymů, které jsou potřebné při chemických pochodech v tkáních. Podílejí se na látkové přeměně stravy na vitaminy, hormony a další látky.

reklama

Samozřejmě v nich probíhá také metabolismus většiny léků. A k poškození jater není daleko, když si uvědomíme, že existuje až 900 přípravků, které by je mohly způsobit. Proto velmi záleží na množství.

Dávky, které předepíše lékař, bychom neměli nikdy překračovat. Jsou ale i léky, které si kupujeme sami, a někdy si dokonce myslíme, že čím více jich sníme, tím dřív nám bude lépe.

Nebezpečný paracetamol

Pokud kdokoliv, i člověk se zdravými játry, užije léku s obsahem paracetamolu příliš velkou dávku, může dojít k akutnímu selhání jater. Předávkování tímto lékem je totiž jednou z jeho nejčastějších příčin.

reklama

Podle jedné studie poškození jater léky je důvodem až 5 % ročních příjmů k hospitalizaci a příčinou až 50 % akutních selhání. Důležité je tedy nejenom číst příbalový leták, ale měli byste také vědět, že toxické látky se mohou v těle hromadit.

Je tedy naprosto nevhodné tyto léky užívat každý den. A ještě jedna věc je důležitá. Paracetamol se vyskytuje i v mnoha lécích na nachlazení a chřipková onemocnění. Na jeho užívání by měli dát také pozor lidé, kteří pravidelně konzumují alkohol. Jejich už beztak oslabená játra by si s takovým zatížením už nemusela poradit.

Zdravá strava, pestrá a s dostatkem ovoce a zeleniny, to je to nejlepší pro naše játra a ledviny.
Zdravá strava, pestrá a s dostatkem ovoce a zeleniny, to je to nejlepší pro naše játra a ledviny.

Ptejte se

Pokud si kupujete volně prodejné léky, vždycky je vhodné poradit se o jejich užívání s lékařem nebo lékárníkem. Zvlášť při onemocnění jater je potřeba užívat nižší dávky. Ptejte se i na to, jak často lze preparát brát a po jak dlouhou dobu. Pokud se objeví nežádoucí účinky, lék vysaďte a lékaři to sdělte.

Nejenom léky

Bylinky jsou v módě a mnoho lidí jejich užívání považuje za záruku zdraví. Někteří se při tom přiklánějí k preparátům z Asie, aniž by znali jejich přesné složení.

Jenže netuší, že řada bylin užívaných v tradičním asijském léčitelství obsahuje přírodní chemické látky toxické pro játra. Ale i mezi běžnými českými rostlinami je celá řada takových, které obsahují látky, jež mohou játra poškodit.

Patří mezi ně například podběl, kostival nebo vlaštovičník, ale i mnohé další. Neznamená to vyloučit tyto rostlinky úplně, ale při jejich užívání dbát opatrnosti a neužívat je dlouhodobě. Jako další příklad si můžeme uvést zelený čaj.

Listy čajovníku obsahují látku, která může játra poškodit. To samozřejmě neplatí o jeho popíjení, které má mnoho zdravotních benefitů, ale pozor je třeba dát na různé výtažky, kde jsou vysoké koncentrace, například v přípravcích na hubnutí.

Nikoho asi také nenapadne, že játrům škodí příliš vysoké dávky vitaminů, zejména vitaminu A.

Ledviny

Téměř každý lék, který vložíte do úst a projde zažívacím traktem, následně prochází také ledvinami a je vyloučen. I tady platí, že pokud není lék užíván podle pokynů ošetřujícího lékaře, můžete si způsobit poškození ledvin.

Pojďme si představit tři skupiny léčivých přípravků, u kterých je třeba mít se na pozoru.

Léky proti bolesti

Stejně jako poškozují játra, i ledviny může poškodit opakované užívání volně prodejných léků na bolest, jako jsou paracetamol, aspirin, naproxen nebo ibuprofen. Žádný z těchto léků by neměl být užíván denně nebo pravidelně.

Léky proti bolesti mohou škodit zejména pacientům, kteří se léčí s chronickým onemocněním ledvin, takže funkce jejich ledvin je již zhoršená. Pozor je třeba dát ale i tehdy, pokud se léčíte se srdcem nebo užíváte léky na vysoký tlak.

V tom případě neberte nikdy preparáty na bolest bez vědomí svého lékaře. Vhodnou kombinaci mohou poradit i v lékárně. Stále ale platí, že léčit se musí příčina bolesti, nikoliv jen bolest samotná.

Antibiotika

Bez antibiotik se lékaři často neobejdou a v případě závažných infekcí se prostě podávat musejí. Nebezpečná mohou být hlavně, když je neužíváte správně. A lidé s onemocněním ledvin musí brát menší množství antibiotik než lidé zdraví.

Nikdy si je neordinujte sami, už vůbec ne tak, že dojíte ta, která v lékárničce zbyla. Užívejte jen ta antibiotika, která vám předepsal ošetřující lékař.

Kontrastní látky

Setkáváme se s nimi hlavně v rentgenologii. Obsahují barvivo, které může být pro pacienty s nemocnými ledvinami nebezpečné.

Jejich použití zlepšuje zobrazení vyšetřovaných orgánů, ale může poškodit ledviny, zejména tehdy, když pacient před vyšetřením málo pil a je dehydratovaný. Při výběru kontrastní látky se vždy zvažuje přínos jejího použití proti možným nežádoucím účinkům.

V případě velkého rizika je možné zvolit jinou vyšetřovací metodu, bez použití kontrastní látky.

Lékař dialyzačního střediska Fresenius NephroCare Petr Táborský doporučuje, aby všichni, kteří se léčí s ledvinami nebo mají sníženou jejich funkci, na to před jakýmkoliv zobrazovacím vyšetřením upozornili. Určitě také pomůže, když budete po dobu tři dnů před vyšetřením hodně pít.

Jak posílit játra

Prvním a nejdůležitějším opatřením je změnit jídelníček. Tedy ubrat tuky, stravovat se pestře a nepít alkohol. Nejezte často uzeniny, trvanlivé polotovary a konzervy. Smažené jen občas.

Jezte zeleninu a ovoce.

Zejména listová zelenina, artyčoky, řepa, chřest, pórek či čekanka pomáhají regenerovat jaterní buňky. Významně pomáhá regeneraci i avokádo.

Koření

Milovníky exotické kuchyně potěší, že na játra má blahodárný vliv i kurkuma. Z koření ještě játrům pomáhá petržel, kardamom, kmín, zázvor, pepř, křen, pastinák, bobkový list, bazalka, rozmarýn nebo skořice.

Bylinky

Z léčivých bylin můžete využít mátu peprnou, heřmánek pravý, třezalku tečkovanou a řepík lékařský, ale hlavně ostropestřec mariánský.

Jak pomoci ledvinám?

Škodí jim vše, co játrům, ale pozor je třeba dát i na další věci.

Omezte sůl i omáčky, které jí obsahují mnoho (sojová), glutaman, bílý cukr, kakao, čokoládu.

Dodržujte pitný režim

Ale vynechte sycené nápoje, kávu, zelený čaj, kofeinové a slazené nápoje.

Nestresujte se

Ledviny mají rády teplo a klid. Pomáhá mírný pohyb, klidné procházky.

Bylinky

Na bylinné čaje se hodí kopřiva, jalovec, vřes a bříza. Existují i speciální směsi.

Text Eva Hořánková s využitím materiálu MUDr. Petra Táborského, primáře dialyzačního střediska Fresenius NephroCare

Foto Shutterstock

reklama
Související články
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
23.1.2023
Požitek bez následků, to měla slibovat umělá sladidla. Skutečnost je ovšem poněkud jiná. Nesladíte cukrem, jen jeho náhražkami, přesto neztrácíte na váze, či dokonce naopak přibýváte? Podle někdejších názorů byla chyba v tom, že jste se nechali svést falešnou vidinou „beztrestnosti“ mlsání s umělými sladidly a dopřávali jste víc, než byste si dovolili u jídel a nápojů s cukrem. Marně jste oponova
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řeší první problémy?
nasehvezdy.cz
Řeší první problémy?
Herec Václav Matějovský (26) ze seriálu O mě se neboj míří znovu před kamery. Tentokrát do drsné reality show Survivor, ve které ukáže, že není jen věšák na obleky, ale pořádný bojovník. Zanechá tu
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
skutecnepribehy.cz
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
Dětství se pro mě stalo peklem. Otec byl hodný, ale pevně pod pantoflem, máma mi dělala ze života peklo. Své děti jsem jí nikdy nepůjčila! Ačkoli má dítě spát nejméně osm hodin, já často nespala ani čtyři. Matka mi to nedovolila. Měla utkvělou představu, že mě neporodila pro to, aby se ze mě stala obyčejná
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu a pak začne sama od sebe hrát. Stane se tak údajně na pokyn Daniela Dunglase Homea. Věhlasný mág prý ale dokázal mnohem větší divy. Uměl kontaktovat duchy ze
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
„Užít si tradiční jídlo plné vůně a chuti ve vege verzi? Ano a je to opravdu snadné. Uvařte si snadno z dostupných ingrediencí toto atraktivní jídlo s vychytanou omáčkou.“ Ingredience Na papriky
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
nasehvezdy.cz
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
Nikdo nedokázal svým fanouškům v poslední době zamotat hlavu více než Jiří Mádl (36). Prasklo na něj totiž, že se mu narodil syn František. Čím více gratulací ale herec přijímá, tím více otazníků k