Pokud znáte jen tuzemský, možná budete překvapeni, že pod pojmem rum se skrývá spousta nápojů: bílý, zlatý, tmavý, anejo, a také různé způsoby použití.
V našich krajích nejčastěji sáhneme po tuzemském, a to jak k pití, tak hlavně na Vánoce do perníčků, různých nepečených kuliček či do náplní na koláče. Málokdo se dostal někam dál a je to škoda. Pojďme se s rumem seznámit trochu blíže.
Tuzemák není rum
Asi jste postřehli, že s názvem rum byla nějaká potíž. Je to proto, že tradiční český alkoholický nápoj se vyrábí dochucením zředěného potravinářského lihu rumovou trestí a název rum by se měl používat jen pro nápoje z destilátu z cukrové třtiny nebo melasy.
Hnědý rum tak, jak ho známe, byl původně vlastně náhražkou a býval označován jako čajový rum, rum na vaření, později jako tuzemský rum.
I v cizině se používaly názvy s podobným významem – třeba Inländer (v Rakousku) nebo Domači, případně Čajni (v Chorvatsku), Tea-rum (v Maďarsku).
Kde je doma ten pravý?
Rumovou kolébkou je karibské souostroví Antily, stále ho nejvíce produkují latinsko-americké země jako Kuba, Jamajka či Portoriko. Odtud prý pocházejí nejlepší rumy na světě. Jen si vzpomeňte na názvy jako Bacardi, Havana Club, Captain Morgan či Pyrat.
Populární jsou rumy z Quatemaly. Rum najdete i na Filipínách (Don Papa, Tanduay).
Nemusí být hnědý
Existují bílé, zlaté, hnědé. Barvy se dosahuje způsobem výroby. Ostatně v dřívějších dobách by ani nikoho nenapadlo rum dobarvovat karamelem.
Bílé vznikají filtrováním přes dřevěné uhlí.
Zlaté zrají v sudech kratší dobu.
Hnědé zrají déle a ty, které jsou ochucené, mohly získat barvu nějakou příměsí, jako jsou bylinky nebo hroznová šťáva.
Který z nich vám bude chutnat, musíte vyzkoušet sami.
Jak se pije?
Pokud se dostanete k ochutnávání kvalitního nápoje, rozhodně se nesnažte vypít prostě panáka na ex. Rum je ušlechtilý nápoj, který si takové barbarství nezaslouží. Máte ale několik možností:
S ledem – led ochladí, ale některé tóny potlačí.
S vodou – je jemnější, i když tak ho pije málokdo.
Samotný – obvykle se zahřívá v dlaních stejně jako koňak.
Výběr je na vás a všechno je správně. Ale nejdřív ze všeho byste měli sklenku očichat. Nos je spolehlivým kompasem a pak postupujte jako u pití vína. Malý doušek poválejte po jazyku a po patře a teprve potom zvolna polkněte.
Něco o vaření
Rum umí rozvinout skryté chutě potravin a zesílit je. Proto ho kuchaři používají rádi. Chcete-li s ním vařit, měli byste dodržet pár zásad.
Pokud používáte smetanu, dejte ji do jídla, až se alkohol vypaří. Srazila by se.
Pokud máte rádi zmrzlinu s alkoholem, hmotu musíte dobře rozmíchat, jinak by vám nemusela zmrznout.
Při flambování nikdy nenalévejte alkohol do pánve přímo z láhve. Mohli byste přijít k úrazu.
Náš recept
Karibské kuře s dýňovým curry
8 kuřecích stehen s kostí bez kůže
Na marinádu: 4 jarní hrubě nasekané cibule, 4 nasekané stroužky česneku, 20 g čerstvého zázvoru, 2 chilli papričky (nebo podle chuti), semena odstraněná, jemně nasekaná
1 vápno, kůra a šťáva z jedné limetky, 2 polévkové lžíce kari, sůl a čerstvě mletý černý pepř
Na kari: 1 lžíce kokosového oleje, 1 cibule, 300 ml kuřecího vývaru nebo vody, 2 oloupaná rajčata nakrájená na kostičky, 2 snítky tymiánu, 2 bobkové listy, 400 g dýně nakrájené na velké kousky
šťáva z poloviny limetky, 1–2 lžíce rumu
1) Kuřecí stehna vložte do misky, osolte a opepřete.
2) Všechny přísady na marinádu v robotu vymíchejte do pasty.
3) Nalijte marinádu na kuře a důkladně promíchejte, aby bylo kuře zakryté. Nechte rozležet přes noc v lednici.
4) Na kari zahřejte zeleninový nebo kokosový olej ve velkém hrnci. Přidejte cibuli a vařte na mírném ohni několik minut, dokud nezačne zlátnout. Vložte kuře a marinádu do kastrolu, přidejte rajčata, tymián a bobkové listy, osolte a opepřete. Pod pokličkou přiveďte k varu a nechte vařit asi 40 minut.
5) Přidejte dýni a vařte dalších 10 minut. Nalijte limetkovou šťávu a rum. Sejměte víko a vařte dalších 5–10 minut, aby se omáčka mírně vyvařila a dýně byla měkká.
Podávejte s dušenou rýží s čerstvou petrželkou nebo koriandrem.
Dáte si koktejl?
Dnes jsou koktejly opět v módě a ty s rumem obzvlášť. Vzpomeňte třeba na populární mojito.
Výběr rumu záleží na druhu koktejlu, ale většinou se používají rumy světlé. Pokud budete koktejl míchat sami, vyberte si nějaký známější, jehož chuť už znáte, nebo se držte značky napsané v receptu.
Mojito – bílý rum, limetková šťáva, snítky máty a třtinový cukr
Cuba Libre – cola, bílý rum a několik kapek limetkové šťávy
Daiquiri – oblíbené pití papá Hemingwaye. Smícháte jen bílý rum, limetkovou šťávu a cukrový sirup.
Kromě této klasiky se s oblibou pije také Piña Colada. Receptů na ni je spousta. Jeden vám prozradíme. A proč jsme vybrali právě tenhle nápoj? Prostě proto, že vám možná prozáří podzimní dny.
Piña Colada
40 ml bílého rumu, 20 ml kokosového sirupu, 20 ml smetany, 200 ml ananasového džusu
1) Do shakeru vložíme 2/3 kostkového ledu, dále dávkujeme 40 ml bílého rumu, 20 ml kokosového sirupu, 20 ml smetany a dolijeme ananasovým džusem.
2) Důkladně promícháme a přelijeme do připravené sklenice na piña coladu. U zdobení můžete použít vlastní fantazii. Použít se dá třeba ananas, mango, lístky ananasu, banán, barová třešeň atd.