Domů     Jana Boušková: „Na zahradě se báječně dobíjejí baterky“
Jana Boušková: „Na zahradě se báječně dobíjejí baterky“
8.10.2021
S Václavem Vydrou tvoří snad nejstabilnější pár českého showbyznysu.

Kudrnatá. Okatá. Bezprostřední. Usměvavá. Taková byla a je. Dnes třeba jako pošťačka ze seriálu Policie Modrava. Už 47 let hraje v Národním divadle! S manželem, hercem a koňákem Václavem Vydrou, žije na Slapech, uprostřed krásné přírody, s koňmi a psy.

Pochází sice z Kladna, ale do školy chodila v Praze. Vyrůstala se sestrou Evou, která byla o tři roky starší a která se mimochodem později rovněž stala herečkou. Už jako malé si prý rády hrávaly na divadlo, rády zpívaly.

„Často jsme se předváděly.“ Bezstarostnost dětství Janě jen na čas vzala přechozená žloutenka a následná dlouhá dieta: „Tak strašně jsem se bála, aby se nevrátila, tak jsem si myla i kostky cukru, fakt!“

Místo zubů jeviště

Po základce šla na gymnázium s tím, že se stane zubní laborantkou, ale protože měla dyslexii a také jí nešly přírodní vědy, ze školy po dvou letech odešla.

To už chodila „na herectví“ k paní Jiřině Steimarové (někdejší charakterní herečce, babičce hereček Barbory Kodetové a Anny Polívkové). Pak udělala zkoušky na pražskou konzervatoř. A už tam se setkala Václavem Vydrou.

„Vaška jsem si všimla dřív než on mě – přišel, jak je jeho zvykem pozdě, patnáctiletý kluk s kloboukem na hlavě. Vstoupil, smeknul: Dobrý den, dobrý den! A já si říkala:

ježišmarja!“ Václav se do Jany za čas zakoukal, dokonce jí tajně nosil za okno květiny. Jen netušil, že se plete, že kytku pokládá na parapet Janina otce. Když se pak konečně vyslovil, řekla mu, ať se nezlobí, ale že ho nemiluje.

Že budou jen kamarádi… „Dobrý, přežil jsem to,“ konstatoval později.

Rovnýma nohama mezi legendy

Jana se na škole teprve rozkoukávala, a už hostovala v Národním divadle. A po ukončení konzervatoře tam pak získala angažmá.

„Mám ještě zlomvazku od Miloše Nesvadby z roku 73 – nádherný originál, obrázek, jak mě vítá sloup Národního divadla!“ Setkala se tam s Ladislavem Peškem, Bohušem Záhorským, Vlastou Fabianovou, Danou Medřickou, s Rudolfem Hrušínským, Josefem Kemrem, Milošem Nedbalem, Františkem Filipovským a dalšími.

S Václavem Vydrou tvoří snad nejstabilnější pár českého showbyznysu.
S Václavem Vydrou tvoří snad nejstabilnější pár českého showbyznysu.

Pořád mi pomáhal…“

Právě za kolegu z Národního divadla Petra Svojtku se Jana Boušková v roce 1978 provdala. Narodil se jim syn Jan. A pak, 9. května 1982, Petr tragicky zahynul.

„Mně bylo osmadvacet a synovi dva a půl roku. Když se ptal, kde je táta, ukázala jsem mu hvězdičku na nebi.

Koukal, koukal, a když se začal ptát, kdy se nám vrátí, pustila jsem mu pohádku …“ Za čas se stěhovala, a pomoci jí přišel Václav Vydra, který se v mezičase oženil a později zase rozvedl. „Pořád mi pomáhal.

Mám pocit, že byl pořád vedle mě.“ Definitivně prý přišel na Štědrý den a měl s sebou televizi, vánoční růži, svého boxera a model porsche, což byl dárek pro tehdy čtyřletého Honzu. Oběma nám rozzářil svět, najednou tam byla mužská energie.

Bral syna na lyže, na sáňkování. Naučil ho plavat, jezdit na kole. A mě naučil řídit auto.“

Doma na Slapech

Jana Boušková bydlí s Václavem Vydrou na Slapech, kousek od Prahy, i když malý byt mají nyní i v Praze.

„Ten jsme si pořídili, abychom měli kde přespat, když se třeba vracíme ve dvě ráno ze zájezdu.“ Před více než třiceti lety koupili na Slapech pozemek, na něm byly jen obvodové zdi.

Na zahradu zaparkovali maringotku, zdi s pomocí kamarádů zbourali a za dva a půl roku postavili chatu na rekreaci. A když pak museli majiteli svůj pražský byt uvolnit, rozhodli se přesídlit ven natrvalo. Něco přistavěli a bylo to.

„Museli jsme se zbavit asi půlky domácnosti, jen těch knih co měl Vašek po rodičích, po dědečkovi! Ale už je to bezvadný. Máme tam všechno, co chceme. Později navíc vedle přibyl i domek pro návštěvy. Prahu potřebuji kvůli práci a kultuře, ale jak to jde, mizím.“

Čtyřnásobná babička!

Sestra Jany Bouškové zemřela už před patnácti lety. Před tím byla dlouho nemocná, a tak se Jana s Václavem starali nejen o Janina syna Jana, ale i o její neteř Terezu. „Terezka je stejný ročník jako Honza, vyrůstali jako dvojčata.

Už má stejně jako Honza dvě děti, které mi říkají babičko. Takže mám vlastně čtyři vnoučata, jsme velká rodina.“

Nejlépe si spolu odpočinou doma, což v podstatě znamená v přírodě.
Nejlépe si spolu odpočinou doma, což v podstatě znamená v přírodě.

… a pak se vzali

Václav se do koní zamiloval a před zhruba dvaceti lety si prvního koně koupil. Dnes jich má sedm. A o spoustu dalších se stará. „Já jsem jezdila hodně, protože jsem chtěla být s Vaškem. Začala jsem jezdit dokonce jako on bez sedla.

A jednou jsem udělala chybu a spadla jsem.“ To bylo před třinácti lety. Zlomila si čtyři žebra. Měla jsem pocit, jako by se mi na boku rozepínal zip!“ Tehdy jí prý došlo, že kdyby umřela, byl by ze syna sirotek.

Tak se Václava zeptala, jestli by si ji nevzal. A on prý řekl: Tak jo… Svatbu měli v červnu 2006 v kostelíku v Nezabudicích.

Kytici Václav natrhal chvíli předtím, prstýnky upletl z trávy… „Já jsem s ním ráda a on se mnou taky. Pořád tvrdím, že mám Vaška za odměnu. Nechci, aby luxoval, žehlil nebo vytíral, protože se mi při tom vůbec nelíbí.

Daleko víc mu sluší, když jede na koni nebo v autě, pomůže mi s taškou, vymění žárovku, na kterou nedosáhnu.“

Stromy, květiny, bylinky

Na zahradě mi nevadí žádná práce. A když jsem unavená, lehnu si na zem a vnímám to, co je kolem mě. A nebe… Nabíjí mě to,“ svěřila se jednou v rozhovoru. Dnes se raduje z již vzrostlé zahrady.

„Mám ráda macaté kytky jako pivoňky – světle růžové i temně vínové, růže všech barev, tulipány, rododendrony, keře jasmínu, když kvetou a voní. Na zahradě nám rostou i borovice a stříbrné smrky.

Z bylinek, které pěstuju, miluju libeček, koriandr, pažitku, mateřídoušku, oregano…“

U vaření je mi dobře“

Při vaření si odpočinu,“ říká Jana Boušková s tím, že to zase není tak často. „Vařím tak jednou za týden a docela se těším, když přijdou lidi, že naložím maso, nebo vymyslím nějaký recept. Je mi u toho strašně dobře.

Mám dobrý pocit, že jsem něco vytvořila a že všem chutnalo.“ Miluje mořské plody, ale prý taky třeba lečo! Ráda dělá i bramboráky, palačinky. „Moc rádi grilujeme, všechno možné. Maso, ryby, papriky, brambory, já umíchám omáčky. Mám ráda tu atmosféru, voní to, lidi si povídají…“

Život je pes…

Václav dostal kdysi od maminky místo motorky štěně boxera. Jana dostala štěně, fenku boxera, od svého tehdejšího přítele.

„Paní Medřická pak jezdila za panem Vydrou do lázní a Vašek byl na vojně, tak jsem se nabídla, že jim psa pohlídám.“ Měla oba psy tři na chalupě, Pusina s Bunnym se skamarádili a oni pak rozdávali štěňata.

V dalších letech měli zase boxery – Axe a naposledy Ferdu. „A teď máme dva bezvadné psy z útulku. Bady je mišmaš labradora s boxerem, celý černý s malou bílou náprsenkou, fenka Buffy je trochu do českého fouska a anglického setra.“

Moře, hory, moře

I když jsou oba herci hodně zaměstnaní, na dovolenou si čas vždycky najdou. V létě už tradičně vyrážejí s rodinou do chorvatských vod na jachtu. „Kapitánské zkoušky máme oba, i když já jen papírové.

Dělám pomocné práce – vážu fendry, přehazuju plachty, vařím. Řídit plavbu, zaparkovat loď, to je na Vaškovi. Bývá to nádherná dovolená. Vnuci jsou nadšení, skáčou z lodě, potápějí se.“ V zimě zas jezdí společně na lyže, i když paní Jana teď nelyžuje.

„Měla jsem pře třemi lety na lyžích úraz, absolvovala jsem dvě operace pravé nohy. Na hory jezdím dál, ale jen jako pěšák.“

Foto: HerminaPress

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost