Jak často jste o někom už řekli, že je tlustý, a kdyby tolik nejedl, hned by to s ním bylo lepší? Jenže je v tom háček. I přejídání může být problém spíše zdravotní.
Často se stává, že když se postaví vedle sebe lidé, kteří jedí téměř stejně, mají úplně jinou postavu. Samozřejmě za mnohé mohou geny, ale ne za všechno. Ledacos může vyvážit zdravý životní styl. Ale podívejme se nejdříve na to, jak to s tím přejídáním vlastně je.
Možná už jste sami někdy zažili, že celý den nemáte čas se najíst a pak se vrhnete na ledničku a splácáte páté přes deváté, jen abyste ukojili hlad. Potom ještě celý večer chroupete u televize nebo u počítače nějaké pamlsky.
Pokud jde o jednorázový nájezd, nic se neděje, pokud jde o pravidlo, máte asi problém. Jde o poruchu příjmu potravy – o přejídání.
Pravidelnost především
Pokud dojdete k názoru, že se nekontrolovaně přejídáte, udělejte si plán, který budete dodržovat. Začněte tím, že budete jíst 5x denně, třeba i malé porce.
Ze začátku vás to bude otravovat, budete si muset rozmyslet, co vlastně budete jíst, a podle toho nakoupit. Ale jeto první a důležitý krok.
Budete možná překvapeni, co všechno jste před tím byli ochotni spolknout, když jste nemysleli na to, co jíte, a krmili se tak nějak automaticky. Promyšlený jídelníček a plánované nakupování v sobě nese ještě jeden bonus.
Jídlo bude rozmanité a také nebudete mít tolik zbytků na vyhození, takže prospějete svému tělu a zároveň ušetříte. A když se ????, alespoň budete jíst bohatěji a zdravěji.
Jím ze stresu a ve stresu
Stres se do jisté míry dá zvládnout. Můžete zkusit třeba některé relaxační techniky. Vnímejte své tělo, jaké je, zkuste zapojit více pohybu, může to být třeba svižná chůze, nebo naopak se jděte projít někam, kde jste dlouho nebyli. A že se vám samotným nechce?
Když se překonáte, uvidíte, jak začnete najednou vnímat svět kolem sebe jinak. Budete mít dost klidu rozhlédnout se kolem sebe. Stresu se můžete pokusit zbavit i pomocí bylinné koupele nebo aromaterapie. (Píšeme o ní na str. 18–19). A nezapomínejte na hudbu.
Pokud nemáte možnost si zajít na koncert, pusťte si alespoň svou oblíbenou nahrávku a v klidu odpočívejte. Uvidíte, že hudba má vynikající léčivé účinky.
Když bolí duše
Jedním z důvodů, proč se lidé přejídají, mohou být různé psychické potíže. Pracovní vytížení, neúspěch či partnerská krize, úmrtí v rodině, to vše může být spouštěčem poruch příjmu potravy od hladovění až po přejídání.
Neustálý hlad nebo spíše potřeba jíst i s plným žaludkem bývá také projevem depresí. A tady už dejte pozor. Deprese neodejdou jako rýma a je třeba je léčit. Čili vyhledat odborníka.
Není to ani tak zlé, jak to vypadá, ani si o vás nikdo nebude myslet, že jste blázen. Chcete-li se starat o tělo, musíte se nejdřív postarat o duši.
Nespavost
Další příčinou přejídání může být nespavost, kterou trpí vysoké procento lidí, a s ní související noční přejídání. Lidé, kteří touto poruchou trpí, třeba od rána až do odpoledne nemají hlad ani chuť jíst.
S přibývajícím večerem se trochu najedí a neukojitelný hlad dostanou v noci, když mají všechen shon za sebou, rodina se uložila ke spánku a oni sami nemohou usnout. Nebo se naopak budí hlady a musí se bezpodmínečně najíst.
Tímto problémem mohou trpět i lidé pracující na směny. Mnohdy se stává, že noční jedlík teprve ráno zjistí, že vyjedl spíž nebo lednici, podle neklamných známek nepořádku z nočního hodování, protože celou akci zaspal.
Co pomůže?
Samozřejmě si musíte nastavit pravidelný jídelní režim a určitě snídat. V sestavení jídelníčku vám může pomoci nutriční terapeut. Pokud to nedokážete sami ani s ním, vyhledejte lékařskou pomoc. Léčba syndromu nočního přejídání musí být doslova šitá na míru.
Psychoterapie pomůže odstranit stres, osvojíte si způsoby jeho zvládání. Důležitá je i pravidelná kontrola hmotnosti – jak už jsme si řekli, porucha příjmu potravy je s poruchou spánku velmi úzce provázána. Lékař rozhodne, jaké léky nám mohou pomoci.
Může předepsat mírná antidepresiva, nebo léky, které mohou ovlivnit biorytmus. Naše vnitřní biologické rytmy řídí kolísání některých dějů v průběhu dne a noci.
Hormon melatonin se podílí na řízení spánku, zvýšení jeho hladiny tudíž může pomoci navodit hlubší a klidný spánek.
Pozor: Pokud jste záchvaty náhlého vlčího hladu nikdy netrpěli, nechte si změřit cukr v krvi. Může totiž jít o začínající cukrovku a čím dříve se na ni přijde a začnete se léčit, tím pro váš organismus lépe.
Malý test na závěr
Konzumujete víc jídla, než je běžné?
Přes den téměř nejíte, zato v noci vás přepadá hlad?
Máte po jídle nepříjemný pocit?
Objevují se pocity znechucení, deprese, viny?
Pokud jste odpověděli alespoň 2x kladně a přejedli jste se v průměru 2x týdně v průběhu posledních šesti měsíců, něco je špatně a je třeba začít se sebou něco dělat.
Všichni totiž víme, že přejídání směřuje ke vzniku obezity (která dále způsobuje diabetes typu 2, srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu, rakovinu, problémy se žlučníkem, obtížné dýchání, deprese). A tomu byste měli předejít.
Tip Paní domu: V boji s přejídáním pomůže pohyb, ale najděte si hlavně takový, který vás bude bavit. Nemá cenu, abyste se hýbali jen z donucení.
Co třeba procházka místy vašeho mládí, túra s manželem nebo s dobrou kamarádkou, anebo si vyjeďte vláčkem na nová neznámá místa.
A na konec: Vykliďte si ledničku a dejte tam jen zdravé potraviny.
Foto: Shutterstock