Domů     Hlavně klid!
Hlavně klid!
28.5.2020

Všimli jste si, jak často se ve výčtu vlivů poškozujících zdraví opakuje stres? Tak často, až na tohle slovo přestáváme slyšet. Tím ovšem jeho ničivé dílo ze světa nezmizí. Raději bychom se mu měli postavit čelem. Ničí nám imunitu, poškozuje cyklus, a dokonce zhoršuje i pleť.

O tom, co s naším tělem dělá stres, by se měly učit už děti ve škole. Stres je největší nepřítel našeho zdraví, dokáže napáchat větší škody než mikroby, s nimiž se denně potkáváme.

Což je také tím, že působí vytrvale a my se mu nebráníme, naopak, necháváme se znovu a znovu zatáhnout do úzkosti kvůli starostem, utíkajícím termínům a pocitu, že musíme stíhat mnohem víc.

Co v těle páchá stres?

V první řadě nám bere energii. Zpočátku, dokud stres působí zatím krátkou dobu, to tak nemusí vypadat. Naopak, můžeme mít pocit, že máme najednou hodně energie a jsme neklidní a akční. To je dílo zvýšené hladiny stresových hormonů.

Jenže jimi uvolněná energie se rychle spotřebuje. Pak na nás padne o to větší únava, která je vlastně upozorněním, že máme energii honem doplnit. Máme se vyspat a dobře najíst.

Pokud to neuděláme nebo pokud stres stále pokračuje, což je bohužel běžné, začne převažovat negativní stránka působení stresových hormonů.

Únava se protáhne, neboť stresové hormony budou zasahovat do hospodaření se živinami a místo přímé spotřeby budou tlačit na ukládání energie do zásob.

Pro tělo je to rozumná reakce, zdá se mu, že nastaly těžké časy a s energií se musí šetřit a střádat ji na později. Únava se prohlubuje, navíc tloustneme, a to především v oblasti břicha.

Únavou to jen začíná

Když stres trvá příliš dlouho nebo na něj náš hormonální systém reaguje přehnaně silně, začnou nás trápit opakované infekce. Čím to? Stresové hormony snižují cíleně imunitní reakce. Tělo už nemá dostatek energie, aby se dokázalo bránit byť jen banální rýmě.

Kromě infekcí hrozí i vážné degenerativní choroby. Nebo se imunitní systém „zblázní“ a spustí útočnou akci proti vlastním buňkám těla. Vyvolá zánět, kterým ničí část našeho těla.

Může to být alergie, revmatismus nebo třeba roztroušená skleróza, prostě některé z těžko léčitelných autoimunitních onemocnění.

Banální, ale nepříjemné

Nedostatek energie se ukáže i na stavu kůže. Objeví se kruhy pod očima a otoky, důsledek slabé imunity a váznoucího oběhu lymfy. Kůže je špatně prokrvená, získá našedlou barvu, vlasy mohou začít řídnout. Pohled do zrcadla pak vyvolává další stres a vše se dál zhoršuje.

Potíže s cyklem

Stresové hormony vyrábí tělo přednostně, neboť mu podle všeho jde o přežití. Ženské hormony, které vyrůstají ze stejného kmene, musí jít stranou, je to, jako by na ně už nezbylo dostatek stavebního materiálu.

Právě proto míváme potíže s nepravidelností cyklu, příliš silným nebo slabým krvácením a další gynekologické obtíže. Nedaří se otěhotnět, což může být následek stresu na organismus ženy, ale i muže.

Čím více se pak na problém soustředíme, tím větší stres kolem něj v mysli vytváříme a vše se opět jen zhoršuje.

Co všechno je stres?

Stres není jen záležitost duševní, nejde jen o nepříjemné pocity, že se topíme v nějakém problému. Stejně ničivý je i stres dopadající na tělo, což jsou například:

– silné nebo dlouhotrvající bolesti

– chronická únava a nedostatek spánku

– hladovění a opakované diety

– nepřiměřeně velká fyzická námaha

– pobyt v zakouřeném prostředí a nevětrané kuchyni s plynovým sporákem

– pobyt ve velkém hluku

– dokonce i příliš mnoho slunce, protože UV záření představuje stres pro kůži.

Pomáhá hořčík

Při vysokém stresu bychom měli dbát na to, abychom dobře a kvalitně jedli. Prospěšné jsou hlavně potraviny bohaté na hořčík, prvek nezbytný pro nervovou soustavu.

Bohaté jsou na něj hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina.

Kromě hořčíku potřebuje tělo také zvýšené dávky vitaminu B, nejlépe formou pangaminu. Užitečné jsou i zdravé tuky z mořských ryb, vlašských ořechů, řepkového nebo sojového oleje.

Byliny na uklidnění

Velice příjemným prostředkem na uklidnění je meduňka, nejlépe je popíjet ji jako čaj, protože má velmi lahodnou chuť. Zklidňuje, pomáhá usnout, přitom působí tak šetrně, že se smí používat i v těhotenství.

Silnější účinek má kozlík, tradičně připravovaný v kapkách. Pozor ale při dávkování, které je nutné přesně dodržovat. Komu vadí pach kozlíku, může zkusit přípravky v kapslích, tabletách nebo sirupech, především mučenku.

K mání jsou také směsi, ke zmíněným bylinám obsahují obvykle také levanduli, chmel nebo mateřídoušku.

Meditace: wellness pro hlavu

Meditační techniky jsou velmi mocným nástrojem, jak uklidnit rozbouřené emoce a snížit hladinu úzkosti i agresivity. Už jste někdy meditovali?

Meditačních metod je řada, od starých jógových praktik, zaměřených hlavně na meditační sledování dechu, až po moderní, k níž je k dispozici řada publikací v knihkupectví.

Pro začátečníky je obvykle největším kamenem úrazu soustředění, hlava nechce opustit kolotoč zběsile poletujících myšlenek. Doporučuje se nepřerušovat je násilně a trpělivě čekat, až samy vyhasnou. Nevšímejte si jich a věnujte se meditačnímu programu. Záhy zjistíte, že byl velmi osvěžující pro psychiku.

Odstraňování spleti starostí meditací

Následující návod je z knihy Léčivá síla mysli, autorem je tibetský mnich Tulku Thondup Rinpočhe. Napoprvé zabere cvičení více času, ale čím častěji ho budete opakovat, tím bude snazší. Přináší velkou úlevu psychice.

Usaďte se na klidném místě, narovnejte záda a přivřete oči. Počkejte, až se v mysli přestanou honit aktuální myšlenky.

Vzpomeňte si na své starosti a obavy a vyzvěte je, aby se ukázaly. Sledujte, jestli přicházejí z různých částí těla nebo jsou pohromadě. Klidně a do podrobností si je prohlížejte, nebojte se jich.

Pak si představte, že tvoří tmavé stíny. Ty blokují světlo, které vnitř ve vás je. Představte si, jak toto světlo najednou září a tím stíny zmizí. Starosti a obavy se rozplývají. Dívejte se, jak se ztrácejí. Pak byste se měli cítit uvolněně a klidně.

UV záření je stres pro kůži

Po dlouhých měsících s omezeným slunečným svitem je kůže choulostivá a snadno ji prudké slunce poškodí. Chránit bychom měli především místa s předchozím poškozením, jako jsou jizvy, zahojené ranky i zanícené plochy.

Kůže se jinak sama bude pokoušet bránit proti UV záření zbraní, kterou k tomu má – zesílenou tvorbou tmavého barviva. Velmi rychle se na nich mohou objevit pigmentové skvrny. Znatelněji vystoupí i ty, které přes zimu vybledly.

Pigmentace se bude po celé teplejší období zhoršovat, pokud tomu nezačneme už teď bránit. Jak? V poledních hodinách používáme i teď na jaře ochranné přípravky s UV filtrem.

Hodí se nejen krémy na opalování, filtry s vyšším SPF už mají běžně i BB a CC krémy, dále make upy a podkladové báze, které se dají používat i bez make-upu.

Tip: Podkladová báze pod make-up od Ryoru!

Příznivkyně české kosmetiky mohou vyzkoušet novinku od značky RYOR, která přichází s podkladovou bází pod make-up a líčidla. Prodlužuje efekt nalíčení, zabraňuje rozmazání make-upu, očních stínů, pudru i rtěnky a dodává pokožce sametový pocit.

Navíc vyrovnává veškeré nedokonalosti pleti, jako jsou rozšířené póry, vrásky či jizvičky. Stojí 113 Kč. Více informací na www.ryor.cz.

Regenerace pro pleť

Na pleti je vidět nejen stres, který prožíváme vnitřně, ale i ten z vnějšího prostředí. Vedle UV záření je to znečistěné ovzduší, někdy i nešetrná péče a hygiena. Pleť pak ztrácí pružnost a lesk a zdravou barvu.

Klesá v ní podíl funkčních tkání, jako je kolagen, elastin a mezibuněčná hmota, ale i hladina přirozených růstových faktorů. Tím se její obnova zpomaluje, pleť stárne.

Proti tomuto vývoji kůže se dá působit použitím růstových faktorů z prvního mléka čili kolostra v omlazujících kosmetických přípravcích. Klinické studie jasně dokazují významný vliv růstových faktorů obsažených v kolostru na kvalitu pokožky.

Tip: Omlazující pleťové sérum s kozím kolostrem Platine S obsahuje přírodní růstový faktor z kozího kolostra, který prokazatelně urychluje obnovu buněk pokožky.

Kozí kolostrum současně stabilizuje imunitní systém v kůži, což je především důležité pro zralou citlivou pleť. Sérum kromě toho obsahuje i blahodárně působící avokádový olej, kadidlovník indický nebo D-panthenol.

Při pravidelném používání se viditelný efekt dostaví do 4-6 týdnů. Více na www.lachevre.eu.

Byliny na ženské potíže

Jemný a citlivý systém postavený na ženských hormonech se od pradávna při poruchách léčil šetrně bylinami. Používají se dodnes, jako osvědčená pomoc při poruchách cyklu i v přechodu. Ale znáte nejúčinnější „ženské byliny?

Kontryhel – dodnes se používá v lidovém léčitelství při silné menstruaci a preventivně k potlačení klimakterických příznaků. Má i mírný protikřečový a močopudný účinek.

Řebříček – tlumí křeče při menstruaci a je vhodný i při inkontinenci.

Hluchavka – výborná hlavně při menstruačních bolestech, neboť zmírňuje křeče, kromě toho lehce zklidňuje a působí mírně protizánětlivě

Červený jetel – patří k rostlinám s vysokým obsahem fytoestrogenů, látek příbuzných s ženskými hormony

Tip: Čaj Gynoton obsahuje směs tradičních bylin na menstruační potíže s mátou, která uvolňuje křeče, příznivě působí na koliky a posiluje nervovou soustavu.

Pro snížení zmírnit nepříjemné příznaky v období klimakteria se v tradiční medicíně používají bylinné přípravky. Vhodným přípravkem je bylinný čaj Klimakterin obsahuje květ jetele lučního a nať meduňky. Blahodárně působí při zvýšené únavě a podrážděnosti. Jeho pravidelné pití pomáhá ženskému organismu zmírnit obtíže tohoto období.

Jak podpořit mužskou plodnost?

Medicínské studie za posledních 10 či 15 let ukazují, že příčina neplodnosti u párů, které se nemohou dočkat potomka, bývá častěji na straně mužů.

Málokdy jde o problém vrozený, většinou se jeho vznik přičítá negativním vlivům jako kouření, znečištěné životní prostředí, stres, špatný jídelníček. Překvapivě často postihuje i mladé muže. Problémem jsou často nekvalitní spermie, čímž trpí asi 40 % mužů.

Co s tím?

V první řadě je nutné omezit stres a zavést domácí pohodit. Pokuste se s mužem vyřešit zatěžují záležitosti v práci i v rodině.

Důležitý je pestrý jídelníček. Určitě by měl obsahovat zeleninové saláty s dýňovým olejem, který obsahuje pro mužskou plodnost nepostradatelný zinek a potřebné zdravé tuky. Obdobně pak tučné mořské ryby, nejraději opět se zeleninovou přílohou..

Tip: Fertilan dodává látky, podporující mužskou plodnost jako L-arginin, L-karnitin, mateří kašičku, vitamin E, koenzym Q10, zinek a další. Nechybí ani selen, který přispívá k normální spermatogenezi.

Spermatogeneze je ovlivňována také pohlavními hormony, zejména testosteronem. K udržení jeho normální hladiny přispívá zinek. Fertilan je k dostání v lékárnách nebo na www.vegall.cz

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, archiv firem

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes