Domů     Léčivá síla teploty a horečky
Léčivá síla teploty a horečky
31.12.2019

Naše tělo si za normálních podmínek udržuje konstantní teplotu 36-37 °C. Někdy se ale teplota zvýší, mnohdy i o tolik, že už mluvíme o horečce. Co to znamená? Jaké jsou příčiny a jak postupovat?

Normální průměrná tělesná teplota je 36,6 °C. O něco nižší ji mají děti a starší lidé. Teplota ale není po celý den stejná, kolísá podle toho, jestli je ráno nebo odpoledne a také podle toho, co právě děláme.

Teplotní cyklus

Nejnižší teplotu máme ráno, těsně před probuzením, nejvyšší pozdě odpoledne. Pokud si v sedm ráno naměříme 37,2 °C, může to znamenat nástup nemoci, v pět hodin odpoledne to ale bude normální teplota.

Když začne být s naším tělem něco v nepořádku, jak po stránce fyzické, tak psychické, naše tělo na to obvykle reaguje zvyšováním tělesné teploty.

Zvýšená teplota

Za zvýšenou se považuje teplota od 37 °C do 38 °C. Na starších typech teploměrů je číslo 37 zvýrazněné červeně, jako hraniční kámen, za nímž následuje nebezpečí. Není ale třeba panikařit a už vůbec ne se hned začít ládovat prášky.

Je to obranná reakce těla na různé infekce a záněty nebo i psychické situace, jako je např. odjezd na dovolenou (tzv. „cestovní horečka“). Jestli máte teplotu jen mezi 37°- 38 °C, nechte vaše tělo, aby bojovalo s nemocí samo.

Paralen nebo ibuprofen si vezměte jen na noc pro lepší usínání. Když zvýšenou teplotu potlačíme, budeme se sice přechodně cítit lépe, vlastní nemoc ale bude probíhat dál. To platí samozřejmě u běžných nemocí, jako je třeba nachlazení.

Pokud trpíte dlouhodobě zvýšenými teplotami, poraďte se o tom se svým lékařem, mohlo by se například jednat o únavový syndrom.

Co signalizuje zvýšená teplota

1. Infekční nemoc. Nejčastěji jde o infekce horních cest dýchacích – rýma, kašel, chřipka, angína, záněty průdušek, zápaly plic a močové infekce.

2. Zvýšenou funkci štítné žlázy. Zvýšená tělesná teplota, pocení a nesnášenlivost teplého prostředí bývá spolu s dalšími příznaky běžně spojena se zvýšenou tvorbou hormonů štítné žlázy.

3. Autoimunitní nemoci (např. celiakie, lupénka, revmatická horečka). Když imunitní systém reaguje vůči vlastnímu organizmu, může vyvolat zvýšení teploty. Většinou se jedná o opakovanou zvýšenou teplotu lehce nad 37 °C.

4. Reakce na očkování, prořezávání zubů. Týká se dětí a doprovázejí je vysoké teploty.

5. Nádorové procesy. Rakovina v těle vyvolává reakci imunitního systému a většinou dochází ke zvýšení teploty, která většinou nedosahuje 38 °C.

6. Poškození tkání. Rozsáhlejší poškození tkáně vede pochopitelně k zánětlivé reakci a následně zvýšené teplotě, většinou do 38 °C. Zvýšení tělesné teploty proto můžeme najít i při rozsáhlém infarktu.

7. Psychické rozrušení. Odjezd na dovolenou – tzv. cestovní horečka, oslava narozenin, Vánoce – dítěti se zvýší teplota při rozbalování dárků, dospělým při přípravě oslav).

Horečka

Když vám rtuť nebo display teploměru ukáže hodnotu nad 38 °C, hovoříme o horečce. Pokud ji snášíte dobře, oddalujte braní léků na její snížení, co jen nejdéle to jde. Horečka je podle lékařů smysluplná reakce těla na onemocnění.

Výrazně totiž omezuje množení virů a bakterií a aktivuje imunitní systém, který v souboji s nemocí hraje hlavní roli. Horečka má dvě fáze.

V té první, kdy se tělo zahříváním na ideální teplotu připravuje na boj s nemocí, máme studené nohy a ruce a třeseme se zimou. Ve druhé nás naopak zaplavuje teplo a potíme se. To je fáze, v níž se organismus zbavuje škodlivých látek.

Horečka provází většinu virových infekcí po dobu dvou až tří dnů a po tuto dobu se může opakovaně vracet jako důsledek boje těla s infekcí.

Kritická hranice

Pokud tělesná teplota přesáhne hranici 40 °C, je pro lidský organismus natolik vyčerpávající, že je nezbytné okamžitě ji snížit. Kritickým bodem je 42 °C, s touto teplotou se lidský organismus již nedokáže sám vyrovnat.

Terapie

Horečka tělo vyčerpává a delší doba boje s nemocí tělo unavuje. Projevuje se to zvýšenou tepovou frekvencí i látkovou výměnou, což je velmi náročné zejména pro seniory a děti, proto je třeba organismu pomoct ji omezit.

K tomu se ponejvíc užívá acylpyrin, jeho negativní stránkou ale je, že zároveň snižuje srážlivost krve a může podráždit žaludek. Dětem se vůbec nedoporučuje. Bezpečný a účinný je také paracetamol, ale není vhodný, trpíte-li onemocněním jater.

Proti horečce a zároveň proti bolesti a zánětům velmi dobře působí ibuprofen, ale při jeho užívání by zase měli být opatrní pacienti s onemocněním ledvin. Při snižování horečky si proto vždycky vyberte jen jeden lék a nekombinujte ho s jinými.

Dbejte při tom na dostatečný příjem tekutin a ležte v posteli. Pokud horečka ani po dvou až třech dnech neopadne, vyhledejte lékaře.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč