Domů     Nela Boudová: Synové se povedli
Nela Boudová: Synové se povedli
30.12.2019

Nejspíš se povedla i maminka, neboť temperamentní herečka dala svým dětem domov plný vřelosti, volnosti, vyvážené jasnými pravidly. Protože když to situace vyžaduje, umí prý Nela Boudová být i rázná matka.

Při vyslovení jména Nely Boudové se mnohým vybaví vegetariánství. Herečka se jím nijak netají, v mnoha rozhovorech vysvětlovala své důvody i přesvědčení, že jídelníček bez masa nemohl uškodit ani jejím synům.

Konzultovala ho s dětskou lékařkou a teď, když jsou synové už odrostlí a v teenagerském věku, je znát, že skutečně prospívali dobře. Jsou dobře rostlí, chytří a nadaní.

A když prý přišli s tím, že by si občas rádi maso dali, Nela Boudová velmi rozumně souhlasila. Musejí si najít svou cestu a maminka může jen doufat, že časem se synové k vegetariánství svým vlastním rozhodnutím vrátí.

Jak se vaří bez masa?

Taková představa je strašákem jen pro ty, kdo lpí na hutné české kuchyni. A to zjevně není problém Nely Boudové. Jednak je Češka jen po matce a navíc má povahu světoběžníka, ráda cestuje a poznává, takže experimentování v kuchyni se není co divit.

Ale nejsou to jen experimenty, zjevně si o jídelníčku bez masa také hodně přečetla a nastudovala. I proto nejspíš netrpí nedostatkem energie, jak jí okolí předpovídalo kdysi před mnoha lety, když se kvůli ohledům na zvířata rozhodla masa vzdát.

Výhodu má i v tom, že se k jídlu neupíná jako k léku na špatnou náladu. Proto si může bez následků sem tam dopřát i něco sladkého.

To uvádíme proto, že do knížky Dobroty s příběhem, kam řada známých osobností přispěla svým receptem, aby podpořila vznik nových pracovních míst pro lidi s handicapem, dala čokoládovou bombu Torte Tenerina.

Chcete recept? Zde je!

Torte Tenerina Nely Boudové

100 g másla

200 g hořké čokolády

40 g kakaa

20 g hladké mouky

150 g cukru

3 lžíce mléka

3 vejce

špetka soli

moučkový cukr

Postup

– Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni a přidáme máslo.

– Vejce rozdělíme, žloutky utřeme s cukrem a pak přidáme špetku soli, z bílků ušleháme sníh.

– K žloutkům s cukrem opatrně vmícháme rozpuštěnou čokoládu, pak kakao a mouku a nakonec sníh. Mícháme jen opatrně.

– Nalijeme do vymazané formy a pečeme v troubě předehřáté na 180 °C.

Recept je z publikace Dobroty s příběhem, vydal Portus Praha.

Zeleninou ke štíhlosti?

Nejen tím, ale i pohybem, k němuž má Nela Boudová zjevně pozitivní vztah, už kvůli svému temperamentu. Stres neřeší jídlem, ale spíš se jde projít nebo proběhnout, když je zrovna čas. Chtěla by se víc věnovat józe, právě kdyby času bylo více.

Má ráda i aktivní dovolené, loni vyrazila s celou rodinou, partnerem a oběma syny do Indie a navštívili i tibetské exilové vesnice ve vysokohorském prostředí Himálají.

Pro ni byla cesta víc než poznávací, protože chtěla na místě vidět, jak tibetským uprchlíkům pomáhá nadace M.O.S.T., s níž spolupracuje. Sama tam měla „adoptovaného“ tibetského dědečka, s nímž prý zažila velmi dojemné setkání.

Láska k němým tvářím

Vegetariánství Nely Boudové má zjevně mnohem spíš původ v její empatii vůči zvířatům než v ohledu na zdraví. V jednom článku vzpomínala na odpor, který v ní kdysi vyvolal pohled na čerstvě zastřeleného divočáka s čerstvou větvičkou v čumáku.

Když s vegetariánstvím začínala, zpočátku mívala na maso chuť, ale příčilo se jí vejít do masny. Její empatie vůči zvířatům má ale i jinou tvář – zodpovědně si osvojila kočičího sirotka, jemuž nechtěně v noci přejela autem mámu.

Druhého nalezence si přinesla z barrandovských ateliérů a tuhle kočičí smečku harmonicky doplňuje rodinný jorkšír.

Synové mají podporu

Starší Andrej je už známý díky roli v seriálu Doktoři z Počátků, ale kromě herectví se také s velkým nadáním věnuje muzice, především violoncellu, takže je zatím otevřeno, na jakou dráhu se nakonec vydá.

Nela Boudová se v jednom rozhovoru zmínila, že by byla radši, kdyby Andrej zůstal u muziky. Ovšem rozhodnutí je na něm.

I mladší syn Dalibor projevuje umělecké sklony, má taneční talent, ale současně i výtvarné nadání, baví ho móda, takže by mohl být návrhářem nebo stylistou. Oba mají doma pro rozvoj svých talentů zjevně podporu i porozumění. A pro matku je velkým štěstím vidět, jak se děti povedly.

Ve zkratce

– Narodila se v roce 1967 jako dcera české matky a tuniského otce, původně měla arabské jméno, to současné dostala asi v 10 letech, když se její matka znovu vdala.

– Po absolvování konzervatoře působila jako herečka divadelní a současně byla hodně obsazovaná do filmových rolí. Známá je i z televizních seriálů, např. Bylo nás pět, Redakce, Dobrá čtvrť, Doktoři z Počátků apod.

– Jejím partnerem je dramaturg a scénárista Stanislav Lekeš, s nímž má syny Andreje (16) a Dalibora (14).

Indické vesnice tibetských uprchlíků navštívila s celou rodinou loni.

Po mnoha letech vegetariánství prý uvažuje o změně – veganství nebo o přechodu na raw food, tedy „živou stravu“.

Že je rodina a dobré domácí zázemí štěstí a obrovská výhoda pro život, si určitě Nela Boudová dobře uvědomuje, a nejspíš proto se zapojila i do charitativní akce Pečeme pro děti. Ta proběhla loni v září v pražské obchodní galerii Myslbek.

Cílem bylo shromáždit prostředky na podporu mládeže odcházející z dětských domovů. S sebou přibrala i syna Dalibora.

Foto: Herminapress, Shutterstock

reklama
Související články
7.12.2023
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději všechny dekorace vyház
1.12.2023
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct let staršího bratra Jiřího, kterého si ale jako malý m
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
5.11.2023
Posezení v Papilio restaurantu je gurmánským zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný obdivovatel kuchařského umění. V moderní fine dining restauraci, která nabízí nevšední gastronomický zážitek za použití sezonních a udržitelných produktů, je host skutečným králem. Šéfkuchař Jan Knedla vám představí celou škálu chutí. Pro novinky nemusí chodit daleko. Inspiruje se nejen kuchařským umě
27.10.2023
Jako dítě chtěla být úřednicí. Už jako studentka si zahrála v Národním! Zpívající herečka, co našla uplatnění na klasickém divadle, v muzikálech i v televizních inscenacích či seriálech. Naposledy hrála v seriálu Sestřičky. Její smutný konec diváci oplakali. Jako maličká prý byla exhibicionistkou. Snažila se lidi kolem zaujmout, pobavit, provokovat, rozesmát, cokoli… „Byla jsem ráda středem poz
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte