Domů     Nela Boudová: Synové se povedli
Nela Boudová: Synové se povedli
30.12.2019

Nejspíš se povedla i maminka, neboť temperamentní herečka dala svým dětem domov plný vřelosti, volnosti, vyvážené jasnými pravidly. Protože když to situace vyžaduje, umí prý Nela Boudová být i rázná matka.

Při vyslovení jména Nely Boudové se mnohým vybaví vegetariánství. Herečka se jím nijak netají, v mnoha rozhovorech vysvětlovala své důvody i přesvědčení, že jídelníček bez masa nemohl uškodit ani jejím synům.

Konzultovala ho s dětskou lékařkou a teď, když jsou synové už odrostlí a v teenagerském věku, je znát, že skutečně prospívali dobře. Jsou dobře rostlí, chytří a nadaní.

A když prý přišli s tím, že by si občas rádi maso dali, Nela Boudová velmi rozumně souhlasila. Musejí si najít svou cestu a maminka může jen doufat, že časem se synové k vegetariánství svým vlastním rozhodnutím vrátí.

Jak se vaří bez masa?

Taková představa je strašákem jen pro ty, kdo lpí na hutné české kuchyni. A to zjevně není problém Nely Boudové. Jednak je Češka jen po matce a navíc má povahu světoběžníka, ráda cestuje a poznává, takže experimentování v kuchyni se není co divit.

Ale nejsou to jen experimenty, zjevně si o jídelníčku bez masa také hodně přečetla a nastudovala. I proto nejspíš netrpí nedostatkem energie, jak jí okolí předpovídalo kdysi před mnoha lety, když se kvůli ohledům na zvířata rozhodla masa vzdát.

Výhodu má i v tom, že se k jídlu neupíná jako k léku na špatnou náladu. Proto si může bez následků sem tam dopřát i něco sladkého.

To uvádíme proto, že do knížky Dobroty s příběhem, kam řada známých osobností přispěla svým receptem, aby podpořila vznik nových pracovních míst pro lidi s handicapem, dala čokoládovou bombu Torte Tenerina.

Chcete recept? Zde je!

Torte Tenerina Nely Boudové

100 g másla

200 g hořké čokolády

40 g kakaa

20 g hladké mouky

150 g cukru

3 lžíce mléka

3 vejce

špetka soli

moučkový cukr

Postup

– Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni a přidáme máslo.

– Vejce rozdělíme, žloutky utřeme s cukrem a pak přidáme špetku soli, z bílků ušleháme sníh.

– K žloutkům s cukrem opatrně vmícháme rozpuštěnou čokoládu, pak kakao a mouku a nakonec sníh. Mícháme jen opatrně.

– Nalijeme do vymazané formy a pečeme v troubě předehřáté na 180 °C.

Recept je z publikace Dobroty s příběhem, vydal Portus Praha.

Zeleninou ke štíhlosti?

Nejen tím, ale i pohybem, k němuž má Nela Boudová zjevně pozitivní vztah, už kvůli svému temperamentu. Stres neřeší jídlem, ale spíš se jde projít nebo proběhnout, když je zrovna čas. Chtěla by se víc věnovat józe, právě kdyby času bylo více.

Má ráda i aktivní dovolené, loni vyrazila s celou rodinou, partnerem a oběma syny do Indie a navštívili i tibetské exilové vesnice ve vysokohorském prostředí Himálají.

Pro ni byla cesta víc než poznávací, protože chtěla na místě vidět, jak tibetským uprchlíkům pomáhá nadace M.O.S.T., s níž spolupracuje. Sama tam měla „adoptovaného“ tibetského dědečka, s nímž prý zažila velmi dojemné setkání.

Láska k němým tvářím

Vegetariánství Nely Boudové má zjevně mnohem spíš původ v její empatii vůči zvířatům než v ohledu na zdraví. V jednom článku vzpomínala na odpor, který v ní kdysi vyvolal pohled na čerstvě zastřeleného divočáka s čerstvou větvičkou v čumáku.

Když s vegetariánstvím začínala, zpočátku mívala na maso chuť, ale příčilo se jí vejít do masny. Její empatie vůči zvířatům má ale i jinou tvář – zodpovědně si osvojila kočičího sirotka, jemuž nechtěně v noci přejela autem mámu.

Druhého nalezence si přinesla z barrandovských ateliérů a tuhle kočičí smečku harmonicky doplňuje rodinný jorkšír.

Synové mají podporu

Starší Andrej je už známý díky roli v seriálu Doktoři z Počátků, ale kromě herectví se také s velkým nadáním věnuje muzice, především violoncellu, takže je zatím otevřeno, na jakou dráhu se nakonec vydá.

Nela Boudová se v jednom rozhovoru zmínila, že by byla radši, kdyby Andrej zůstal u muziky. Ovšem rozhodnutí je na něm.

I mladší syn Dalibor projevuje umělecké sklony, má taneční talent, ale současně i výtvarné nadání, baví ho móda, takže by mohl být návrhářem nebo stylistou. Oba mají doma pro rozvoj svých talentů zjevně podporu i porozumění. A pro matku je velkým štěstím vidět, jak se děti povedly.

Ve zkratce

– Narodila se v roce 1967 jako dcera české matky a tuniského otce, původně měla arabské jméno, to současné dostala asi v 10 letech, když se její matka znovu vdala.

– Po absolvování konzervatoře působila jako herečka divadelní a současně byla hodně obsazovaná do filmových rolí. Známá je i z televizních seriálů, např. Bylo nás pět, Redakce, Dobrá čtvrť, Doktoři z Počátků apod.

– Jejím partnerem je dramaturg a scénárista Stanislav Lekeš, s nímž má syny Andreje (16) a Dalibora (14).

Indické vesnice tibetských uprchlíků navštívila s celou rodinou loni.

Po mnoha letech vegetariánství prý uvažuje o změně – veganství nebo o přechodu na raw food, tedy „živou stravu“.

Že je rodina a dobré domácí zázemí štěstí a obrovská výhoda pro život, si určitě Nela Boudová dobře uvědomuje, a nejspíš proto se zapojila i do charitativní akce Pečeme pro děti. Ta proběhla loni v září v pražské obchodní galerii Myslbek.

Cílem bylo shromáždit prostředky na podporu mládeže odcházející z dětských domovů. S sebou přibrala i syna Dalibora.

Foto: Herminapress, Shutterstock

reklama
Související články
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost