Nela Boudová: Synové se povedli

Nejspíš se povedla i maminka, neboť temperamentní herečka dala svým dětem domov plný vřelosti, volnosti, vyvážené jasnými pravidly. Protože když to situace vyžaduje, umí prý Nela Boudová být i rázná matka.

Při vyslovení jména Nely Boudové se mnohým vybaví vegetariánství. Herečka se jím nijak netají, v mnoha rozhovorech vysvětlovala své důvody i přesvědčení, že jídelníček bez masa nemohl uškodit ani jejím synům. Konzultovala ho s dětskou lékařkou a teď, když jsou synové už odrostlí a v teenagerském věku, je znát, že skutečně prospívali dobře. Jsou dobře rostlí, chytří a nadaní. A když prý přišli s tím, že by si občas rádi maso dali, Nela Boudová velmi rozumně souhlasila. Musejí si najít svou cestu a maminka může jen doufat, že časem se synové k vegetariánství svým vlastním rozhodnutím vrátí.

Jak se vaří bez masa?
Taková představa je strašákem jen pro ty, kdo lpí na hutné české kuchyni. A to zjevně není problém Nely Boudové. Jednak je Češka jen po matce a navíc má povahu světoběžníka, ráda cestuje a poznává, takže experimentování v kuchyni se není co divit. Ale nejsou to jen experimenty, zjevně si o jídelníčku bez masa také hodně přečetla a nastudovala. I proto nejspíš netrpí nedostatkem energie, jak jí okolí předpovídalo kdysi před mnoha lety, když se kvůli ohledům na zvířata rozhodla masa vzdát. Výhodu má i v tom, že se k jídlu neupíná jako k léku na špatnou náladu. Proto si může bez následků sem tam dopřát i něco sladkého. To uvádíme proto, že do knížky Dobroty s příběhem, kam řada známých osobností přispěla svým receptem, aby podpořila vznik nových pracovních míst pro lidi s handicapem, dala čokoládovou bombu Torte Tenerina.

Chcete recept? Zde je!
Torte Tenerina Nely Boudové
100 g másla
200 g hořké čokolády
40 g kakaa
20 g hladké mouky
150 g cukru
3 lžíce mléka
3 vejce
špetka soli
moučkový cukr

Postup
– Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni a přidáme máslo.
– Vejce rozdělíme, žloutky utřeme s cukrem a pak přidáme špetku soli, z bílků ušleháme sníh.
– K žloutkům s cukrem opatrně vmícháme rozpuštěnou čokoládu, pak kakao a mouku a nakonec sníh. Mícháme jen opatrně.
– Nalijeme do vymazané formy a pečeme v troubě předehřáté na 180 °C.
Recept je z publikace Dobroty s příběhem, vydal Portus Praha.

Zeleninou ke štíhlosti?
Nejen tím, ale i pohybem, k němuž má Nela Boudová zjevně pozitivní vztah, už kvůli svému temperamentu. Stres neřeší jídlem, ale spíš se jde projít nebo proběhnout, když je zrovna čas. Chtěla by se víc věnovat józe, právě kdyby času bylo více. Má ráda i aktivní dovolené, loni vyrazila s celou rodinou, partnerem a oběma syny do Indie a navštívili i tibetské exilové vesnice ve vysokohorském prostředí Himálají. Pro ni byla cesta víc než poznávací, protože chtěla na místě vidět, jak tibetským uprchlíkům pomáhá nadace M.O.S.T., s níž spolupracuje. Sama tam měla „adoptovaného“ tibetského dědečka, s nímž prý zažila velmi dojemné setkání.

Láska k němým tvářím
Vegetariánství Nely Boudové má zjevně mnohem spíš původ v její empatii vůči zvířatům než v ohledu na zdraví. V jednom článku vzpomínala na odpor, který v ní kdysi vyvolal pohled na čerstvě zastřeleného divočáka s čerstvou větvičkou v čumáku. Když s vegetariánstvím začínala, zpočátku mívala na maso chuť, ale příčilo se jí vejít do masny. Její empatie vůči zvířatům má ale i jinou tvář – zodpovědně si osvojila kočičího sirotka, jemuž nechtěně v noci přejela autem mámu. Druhého nalezence si přinesla z barrandovských ateliérů a tuhle kočičí smečku harmonicky doplňuje rodinný jorkšír.

Synové mají podporu
Starší Andrej je už známý díky roli v seriálu Doktoři z Počátků, ale kromě herectví se také s velkým nadáním věnuje muzice, především violoncellu, takže je zatím otevřeno, na jakou dráhu se nakonec vydá. Nela Boudová se v jednom rozhovoru zmínila, že by byla radši, kdyby Andrej zůstal u muziky. Ovšem rozhodnutí je na něm. I mladší syn Dalibor projevuje umělecké sklony, má taneční talent, ale současně i výtvarné nadání, baví ho móda, takže by mohl být návrhářem nebo stylistou. Oba mají doma pro rozvoj svých talentů zjevně podporu i porozumění. A pro matku je velkým štěstím vidět, jak se děti povedly.

Ve zkratce

– Narodila se v roce 1967 jako dcera české matky a tuniského otce, původně měla arabské jméno, to současné dostala asi v 10 letech, když se její matka znovu vdala.

– Po absolvování konzervatoře působila jako herečka divadelní a současně byla hodně obsazovaná do filmových rolí. Známá je i z televizních seriálů, např. Bylo nás pět, Redakce, Dobrá čtvrť, Doktoři z Počátků apod.

– Jejím partnerem je dramaturg a scénárista Stanislav Lekeš, s nímž má syny Andreje (16) a Dalibora (14).

Indické vesnice tibetských uprchlíků navštívila s celou rodinou loni.

Po mnoha letech vegetariánství prý uvažuje o změně – veganství nebo o přechodu na raw food, tedy „živou stravu“.

Že je rodina a dobré domácí zázemí štěstí a obrovská výhoda pro život, si určitě Nela Boudová dobře uvědomuje, a nejspíš proto se zapojila i do charitativní akce Pečeme pro děti. Ta proběhla loni v září v pražské obchodní galerii Myslbek. Cílem bylo shromáždit prostředky na podporu mládeže odcházející z dětských domovů. S sebou přibrala i syna Dalibora.

Foto: Herminapress, Shutterstock

Štítky: ,

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Marie Antoinetta sklízela za svoje extravagance kritiku
epochaplus.cz

Marie Antoinetta sklízela...

Francouzská královna Marie Antoinetta sotva projde...
Muskova SpaceX slaví! Z ISS se po půl roce vrátila posádka lodi Crew Dragon
21stoleti.cz

Muskova SpaceX slaví! Z ISS se...

Po půlročním pobytu na Mezinárodní vesmírné...
Má jediné přání! Splní se jí to, po čem tak touží?
nasehvezdy.cz

Má jediné přání! Splní se jí...

Nikdy nebyla tak nešťastná,...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Čeští vědci popsali nový rod žáby z Konga
epochaplus.cz

Čeští vědci popsali nový rod...

Tým Václava Gvoždíka objevil a popsal nový rod...
Po stopách prokletých panenek
enigmaplus.cz

Po stopách prokletých panenek

V roce 2011 stane jistý Byron Robertson z Texasu...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
0 shares