Zdá se to jednoduché: naklepané maso obalit v mouce, vykoupat ve vajíčku, zasypat strouhankou a šup s ním na pánev. Ale existují různé vychytávky, které z naší oblíbené pochoutky udělají pokrm ještě lahodnější…
Na mase záleží
Rozhodně se nehodí masa tuhá a ze starších kusů.
Nejlepší jsou minutková masa, lepší než kýta je krkovice (přiměřeně prorostlá), protože tuková vlákna v mase mu dodávají „šťávu“.
Milovníci masa usmaží dokonce i obalený bůček (libový).
Hovězí, vepřová anebo kuřecí játra v klasickém trojobalu jsou také výtečná.
Z drůbeže se hodí všechno maso, nejlépe z kuřete a krůty. Nejlepší jsou stehenní řízky, vykostěné a zbavené chrupavek. Maso ze stehen je šťavnatější než z prsou.
Maso krájíme přes vlákno a po okrajích raději nařízneme, aby se nekroutilo.
Jemné maso jen lehce naklepeme a protlačíme do tvaru dlaní. Paličkou naklepáváme maso mezi dvěma sáčky z PVC, ušetříme si úklid a neušpiníme ani paličku.
Chystáte-li maso nevykostěné, třeba celé kuřecí stehno, pak dbejte na to, aby kousky byly stejně velké, jinak se neusmaží rovnoměrně.
Došla vám doma strouhanka?
Máte naklepané řízky a najednou zjistíte, že ve spíži došla strouhanka. Je to k vzteku, ale není to žádná katastrofa. Paní domu má pro vás hned dvě řešení.
a) Řízky lze obalit chutným těstíčkem z rozšlehaného vejce, hladké mouky, mléka a soli, a pokud přidáte prášek do pečiva, bude výtečně nadýchané.
b) Místo strouhanky použijte náhradu – zkuste sypkou směs na instantní bramborovou kaši nebo křupavé drcené kukuřičné lupínky (cornflakes) – řízky budou sice jiné, ale i tak vynikající!
Co snese strouhanka?
Oříšky – Úžasné jsou oříšky, které strouhance a řízku dodají sladkou vůni. Použít můžete třeba pekanové, burské, vlašské či lískové nastrouhané oříšky.
Obalovat lze také v drcených kukuřičných lupíncích, musíte je však nadrtit velmi jemně, jinak z obaleného masa padají.
Koření – Do strouhanky lze přisypat chilli nebo pálivou papriku do guláše. Hotové řízky budou „řízné“ a hezky barevné. I když je možné pikantně okořenit už maso a obalit klasicky.
Sýr – Kombinace strouhanky a sýra je velmi oblíbená. Strouhaný sýr (eidam, niva, parmezán) smícháte se strouhankou a obalujete. Protože se sýr roztéká, je třeba smažit rychle.
Klasika v těstíčku
Suroviny: 50 g hladké mouky•2 lžíce vody, piva nebo bílého vína•1 lžička oleje•2 bílky
Vše rozšleháme do hladkého těstíčka a můžeme obalovat. Těstíčko právě díky tekuté přísadě skýtá různé variace, vinné, pivní nebo snad i sodovkové.
Marinovaný, nebo čerstvý?
Hodí se marináda na maso, nebo ne? Možné je obojí. Stačí před obalováním potřít maso směsí mačkaného česneku a bylinek, třeba tymiánu. Nebo posypat jakýmkoliv vaším oblíbeným kořením. Marináda chuť řízků příjemně osvěží.
Nádobí na řízky
Už naše babičky radily, že s luxusním nádobím ještě nemusíte vykouzlit skvělé chutné řízky. Nejlepší byly železné kastroly a pekáče, hotové řízky se buď uchovávaly nebo pekly přímo v nich.
Šup na pánev
Při smažení nedáváme na pánev příliš masa najednou. Rozehřátý tuk by se moc rychle zchladil a trvalo by déle, než by znovu začal vřít.
Obal se nesmí dlouze máčet v teplém oleji, začal by totiž snáze opadávat. Po každé straně smažíme do zlatova asi 3–5 minut a během přípravy do řízků zásadně nepícháme, vytekla by z nich šťáva.
Pekáč nepřikrýváme, šťáva z řízků by začala skapávat do horkého oleje a brzy by to bylo spíš dušení. Hotový řízek položíme na papírový ubrousek, aby odsál přebytečný tuk.
K opadávání strouhanky z řízků dochází poté, co je necháte příliš dlouho obalené stát (třeba je dáte do ledničky na druhý den nebo je vytáhnete z mrazáku). Obal navlhne a pak na mase nedrží. Řešení je jednoduché: už obalené řízky znovu posypte strouhankou a tu na ně pevně přitiskněte.
Totéž platí o mražení obalených řízků do zásoby. Když už jednou obalujete, můžete si jich pár dát do mrazáku a postupně je odebírat podle potřeby. Ale čerstvý je čerstvý…
Tajemství šéfkuchaře
Někdy i zdánlivý prohřešek proti racionální výživě je ve finální podobě zdravější, než kdybychom prováděli dietní rošády. Většina zkušených kuchařů řízky smaží v hluboké pánvi vydatně naplněné omastkem.
Relativně zdravější olej je až na posledním místě – nejlepší je sádlo či přepuštěné máslo. Rozhodně musí maso „plavat“, v rozpáleném tuku se ihned zatáhne a nenatahuje mastnotu. Hotové řízky se nechají jen okapat.
Pokud smažíme jen v loužičce oleje a myslíme si, že jídlo nebude tak mastné, je to přesně naopak, při tomto způsobu trojobal vsákne omastku daleko víc. Pozor, víc tuku také pohltí strouhanka starší, přesušená.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock