Domů     Vyrobte si ubytovnu pro broučky
Vyrobte si ubytovnu pro broučky
19.5.2020

Pamatujete si, kdy jste naposled zaslechli bzučení včely či viděli čmeláka, nebo kdy vám před očima vyskočil z trávy koník? I hmyz musí někde bydlet a těch míst je čím dál míň. Ale i my můžeme těmto užitečným tvorům trochu pomoci.

Vždycky to začíná nenápadně, nejdřív zmizí některé louky, nebo jsou tak důkladně posečené, že hmyz nemá šanci, o zahrádkách ani nemluvě. Jen si všimněte, jak málo je těch, kteří nechají na svém pozemku alespoň pár lučních květin a trávu nesekají dohola.

Dřív se také topilo na venkově dřevem, a to se muselo někde skladovat. Na každé zahradě stály štosy, obvykle shora přikryté a k tomu kůlny na nářadí – pro všelijaké hmyzáky, ale i další zvířata.

Možná, že namítnete, že právě vy hmyz zrovna nemusíte, ale bez něj by to jaksi nešlo. Takže zkuste mu udělat bydlení. Na míru. Vyděláte na tom.

Navrtané špalky využijí včelky samotářky.
Navrtané špalky využijí včelky samotářky.

Jak?

Když si všechno dobře promyslíte, můžete mít na zahradě neotřelý, nebo přímo umělecký objekt. Budete mít dobrý pocit, což je docela příjemné. Jako výukový materiál pro děti nebo vnuky k nezaplacení.

Vaše květiny budou mít radost a nakonec i vy, protože váš záhon a vaše rozkvetlé stromy ožijí. A pokud si myslíte, že na lodžii nebo na balkoně malý hotýlek mít nemůžete, je to omyl.

Budete hotovi raz dva, a pokud si pěstujete na balkoně kytky nebo třeba rajčata, máte také o opylování i o zábavu postaráno.

Posloužit může i upravená cihla.
Posloužit může i upravená cihla.

Co se vám hodí?

Odpověď je jednoduchá – všechno. Můžete použít odřezky palubek stará prkna, polínka, zbytky trámů, seno, suché listí, šišky, větvičky, kukuřičné šustí, duté stonky různých travin a keřů (ideální je šeřík).

Hodí se ale i duté cihly, nebo cihly s dírami, drenážní trubky, kamínky, staré květináčky a… určitě ještě na něco přijdete.

Na ochranu před ptáky části stavby zakryjeme pletivem.
Na ochranu před ptáky části stavby zakryjeme pletivem.

Jdeme na to

Začneme tím, že z prken nebo fošen vyrobíme konstrukci, kterou několikrát přepažíme, takže vzniknou jakési boxy, které potom budeme vyplňovat připraveným materiálem. Podrobný návod neuvádíme, protože každý zvolí jinou velikost i tvar.

Důležité je ovšem to, že i ten nejmenší domeček musí mít střechu s dostatečným přesahem, aby jeho obyvatelé byli v suchu.

Pokud máme v okolí hodně datlů, strakapoudů, žlun a podobných ptáků, kteří svoji potravu získávají z dřeva stromů, překryjeme alespoň některé části domečku sítem. Potravní řetězec v přírodě nezměníme, ale nebudujeme přece krmítko pro ptáky.

A také nesmíme zapomenout, že hmyz v našem domečku bude pravděpodobně i přezimovat.

Využít se dají i plechovky a bezové větve, které stačí prošťouchnout.
Využít se dají i plechovky a bezové větve, které stačí prošťouchnout.

Kam s ním?

Pokud chceme postavit na zahradě hmyzí domeček, měli bychom volit suché a slunné místo, nejlépe v blízkosti záhonů, ale zároveň tak, aby nám nepřekážel.

Hmyz nebývá zase tak moc citlivý na pohyb lidí, umístění domečku do méně frekventovaného místa na zahradě by ale mohli ocenit obyvatelé, kteří se možná usadí v přízemí – slepýši, ještěrky nebo ježci. A když kolem nestihneme sekat trávu, nebude to rozhodně na škodu.

Tip Paní domu: Je-li léto suché a bez srážek, umístíme na zahradě misku s vodou. Ocení to i obyvatelé naší hmyzí ubytovny.

Užiteční nájemníci

Včelky samotářky: Tyhle včelky mají rády navrtané špalky a duté stvoly či děravé cihly. Zahrádkáři je na svém pozemku vždycky vítají, protože jsou snaživými opylovačkami.

Možná nevíte, že u nás existuje řada druhů a mají zajímavá jména podle způsobu života:Třeba čalounice, zednice, pískorypky či drvodělky…

Čmeláci: Včelí medvídci, jak znají čmeláky děti i dospělí z večerníčků, jsou opravdu zdatní opylovači, kteří si poradí i s dlouhými úzkými květy, do kterých včely svým sosákem nedosáhnou.

Na rozdíl od včel také usedají z květu na květ i za deště a chladného jarního počasí, kdy rozkvétají první květy.

Jenže my tyto roztomilé bručouny systematicky hubíme, ať už přílišným sekáním trávy, jejím vypalováním, chemickými postřiky atd., místo abychom je chránili a pomáhali jim.

Slunéčko sedmitečné: Už jako larva, později i jako beruška zkonzumuje až čtyři tisíce mšic. Samička slunéčka klade drobná žlutá vajíčka na spodní stranu listů rostlin, které jsou napadené mšicemi.

Z nich se vylíhnou larvy, které, když se dostatečně vykrmí, se zakuklí a pak se promění v dospělou berušku, jež v lovu na mšice pokračuje dále. Tento mladý brouk je jasně červený, zatímco starší jedinci, kteří již přezimovali, mají nádech do oranžova až žluta. Mladá slunéčka musí přečkat zimu a teprve druhým rokem se rozmnožují.

Škvor: Je opředen mnoha mýty, například tím, že vleze člověku do ucha a prohryže se mu až k mozku, v lepším případě člověk ohluchne. Je to nesmysl. Naopak v zahradě patří k nejužitečnějším. Vyhledává tmavé úkryty, protože je aktivní v noci.

Vyskytuje se nejčastěji v zemi. Když mu ale umožníte ukrývat se na stromě nebo keři, nikdy nepohrdne hostinou v podobě mšicemi obalených větví a květů. Vedle mšic rád zobe také vlnatky, svilušky a další pomalu lezoucí drobný hmyz a jeho vajíčka.

Ideálním škvořím úkrytem je obrácený květináč, který může být součástí hmyzího domečku, nebo ho můžete jen tak zavěsit na větev. Kdyby náhodou začali okusovat rostliny, můžete úkryty se škvory přesunout na jiné, škůdci napadené místo.

Pestřenky, někdy lidově nazývané vosičky, se podobají vosám, ale většinou jsou menší. Jako vosy vypadají schválně – příroda je výstražným zbarvením obdařila, aby je ochránila před nepřáteli, především ptáky.

Tváří se, že jsou nebezpečné, ale ve skutečnosti žádné žihadlo nemají. Rády se vznášejí na jednom místě jako malý vrtulník a pak střelhbitě svou polohu změní. Dospělé pestřenky, které vidíme opylovat květy, se živí pylem a nektarem, mšice nehubí.

Zato kladou mezi mšice či blízko nich vajíčka, ze kterých se teprve vylíhnou praví dravci, larvy, které nepohrdnou mšicemi, třásněnkami a dalším drobným na rostlinách parazitujícím hmyzem.

Zlatoočky – subtilní hmyz s průhlednými křidélky vítáme hlavně v larválním stadiu. Kromě mšic má taková larva v oblibě housenky, larvy much, červce, svilušky a další drobné škůdce.

Zajímavostí je, že svoji kořist nekonzumuje přímo, ale kusadly do ní vpustí trávicí šťávy a pak ji vysaje. Larvy některých druhů zlatoočky si na své tělo vysáté mšice lepí jako ochranu před vysušením sluncem. Chcete je přilákat na svou zahradu?

Vysaďte tedy hodně pestrou rozmanitou směs rostlin, hlavně ty s menšími květy, aby měly dostatek nektaru pro zpestření svého jídelníčku. Takovými rostlinkami jsou například řebříčky, tařice, ale i bylinky, jako například mateřídouška, oregano či máta.

Foto: Shutterstock, priroda-zahrada.cz, vcelkysamotarky.cz

Související články
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
11.4.2025
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: - háček 2,5 mm - bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), spojte do kroužku 2. ř.: rozháčkujte každý KS na 2 na celkově 12 K
9.4.2025
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se obvykle prodává v sadách s nařezanými díly v různých barv
reklama
Šikovné tipy
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Piráti z Alp: Mladí Němci v odboji proti nacismu
epochaplus.cz
Piráti z Alp: Mladí Němci v odboji proti nacismu
Piráti z Alp byli jednou z nejaktivnějších skupin mladých Němců, kteří se postavili proti nacistickému režimu. Prozkoumejme jejich činnost a motivace. Převážně z dělnických, ale i studentských kruhů pocházela skupina zvaná Piráti proti černé. Ta byla v odporu proti nacistům obzvláště aktivní. Vizáž jejich členů byla charakteristická, nosili barevné šortky a kostkované košile. Skládali se
Epocha slaví na Pražském hradě
epochalnisvet.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
Japonsko pohřešuje národní poklad: Zmizel v soukromých sbírkách?
enigmaplus.cz
Japonsko pohřešuje národní poklad: Zmizel v soukromých sbírkách?
Samurajská dýka tantó ze 13. století je jedním z nejcennějších artefaktů japonského dědictví. Nikdo ovšem neví, kde se nyní nachází. Stopy po cenném poklady zmizely už před mnoha lety a jeho současný
Zuzana Bubílková v Hovorech W nepoliticky nejen o politicích
nasehvezdy.cz
Zuzana Bubílková v Hovorech W nepoliticky nejen o politicích
Díky projektu „Podzim s láskou a humorem“, jehož mediálními partnery jsou už druhým rokem i vybrané tituly našeho vydavatelství, se pravidelně každé poslední úterý v měsíci ve zcela zaplněné rozhlasov
Levandulová zmrzlina
tisicereceptu.cz
Levandulová zmrzlina
Vyzkoušejte zmrzlinu s barvou, vůní a příchutí levandule – určitě si ji zamilujete! Potřebujete 4 lžíce a 1 lžičku levandulových květů 300 ml plnotučného mléka 300 ml smetany ke šlehání 70 g
Evropská premiéra vozu Rolls-Roce Spectre Black Badge v České republice
iluxus.cz
Evropská premiéra vozu Rolls-Roce Spectre Black Badge v České republice
Společnost Rolls-Royce Motor Cars vůbec poprvé na evropském kontinentu odhalila model Spectre Black Badge – ještě silnější alter ego značky. Recepce pro novináře se konala v soukromé vile nedaleko Pra
Pod stan mě už nedostanete
skutecnepribehy.cz
Pod stan mě už nedostanete
Mít současně dva muže v mém věku není výhra. Tím spíš, že jeden je obézní, nudný, ale zajištěný, zatímco ten druhý je jen lehkomyslný dobrodruh. Jsem už ale ve věku, kdy si dvakrát vybírat nemohu. Nouzi o pořádného chlapa mají i mladé a krásné slečny, a to já už dávno nejsem. Navíc muži umírají o několik
Nikolaj Miklucho-Maklaj: Sám na ostrově kanibalů
21stoleti.cz
Nikolaj Miklucho-Maklaj: Sám na ostrově kanibalů
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pusti
4 odvážné ženy v odboji: Nacistům vzdorovaly archeoložka, letuška nebo mladá svůdnice
historyplus.cz
4 odvážné ženy v odboji: Nacistům vzdorovaly archeoložka, letuška nebo mladá svůdnice
Je bystrá, vtipná, půvabná a krásně se směje. Trixi dokáže všech těchto zbraní plně využívat. Získá si důvěru německých důstojníků, kteří se točí kolem Lucernafilmu. Od jednoho z nich údajně dostane nabídku pracovat pro nacistické tajné služby. Odmítne to a dvojitou špionkou se nestane… Dobrovolně riskují život, i když některé z nich ještě ani pořádně
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Hepčíííí, jaro je tady
nejsemsama.cz
Hepčíííí, jaro je tady
Nechcete proplakat a prosmrkat jaro? Pylové alergie vás sice nezbavíme, ale poradíme, jak nepříjemné příznaky zmenšit na minimum. Rozkvetlé stromy jsou krásné, ale… Pro mnohé znamená tahle romantická sezona neustálé kýchání, svědění očí a rýmu. Jarní alergie umí pěkně potrápit. Jak se bránit pylovým útokům a užít si jaro v jeho rozkvetlé kráse naplno? Trápení