Domů     Kvůli tlaku pod tlakem?
Kvůli tlaku pod tlakem?
18.5.2020

Máte problémy s vysokým nebo naopak nízkým krevním tlakem? Anebo vám hodnoty skáčou nahoru a dolů zdánlivě bez příčiny? Léky všechno nevyřeší, mnohé můžete ovlivnit i sami.

Vysoký tlak

od 140/ 90 mmHg

Nejčastější příčinou vysokého krevního tlaku je nadváha. Jestli s sebou nosíte po světě o dost kilo navíc, než by bylo dobré, zapracujte na tom. Nejde o vzhled nebo o velikost oblečení, ale o zdraví.

Každé přebytečné kilo, kterého se zbavíte, o trochu sníží horní i spodní hodnoty – a deset kilogramů, které hodíte přes palubu, může váš vysoký tlak snížit až o 20 mmHg.

Každopádně se nepouštějte do žádné drastické diety, řiďte se běžnými radami: jezte míň živočišných tuků (pokud jste to s nimi opravdu přeháněli), víc rybího masa, celozrnné pečivo, čerstvé ovoce (s mírou) a zeleninu. Prostě zapojte zdravý selský rozum.

Kdybyste si přece jen nevěděli rady, jak na to, jsou tu ordinace lékařů obezitologů, kde vám poradí.

Pokud jste přeháněli solení, mírněte se. Jíme prý daleko víc soli, než je pro nás zdravé, a kdo je citlivý na množství soli v organismu, může reagovat zvýšeným tlakem. Takže v první řadě nepřisolujme to, co máme na talíři.

Postupně solení omezujme, až si zvykneme na novou chuť. Místo soli se dá třeba do polévky nasypat sekaná petrželka. Čerstvé bylinky zvýrazní chuť a nebudete ji potřebovat ničím „dohánět“.

Komu se podaří omezit příjem soli dlouhodobě na asi 5 – 6 gramů za den, může snížit svůj tlak až o 7 mmHg. A opět: s rozumem. Jsou situace, třeba když se hodně potíte, kdy tělo sůl potřebuje.

Sportujte a hýbejte se. Dobré jsou vytrvalostní sporty, jako svižná chůze, ježdění na kole, plavání. Abyste dosáhli dlouhodobého efektu, udělejte si na pohyb čas půl hodiny třikrát nebo čtyřikrát do týdne.

Ale ani tohle doporučení lékařů nemusíte brát doslova – dobré je, i když si vyšetříte dvakrát čtvrt hodiny během dne.

Cigareta je absolutní tabu. Jestli chcete udělat něco pro své zdraví, darujte své cigarety svému nepříteli.

Omezte pití alkoholu. Asi 15 procent lidí, kteří mají vysoký krevní tlak, si to způsobuje přílišným „nasáváním“. A opět to neznamená, že si nemůžete dát malou desítku po obědě. Prostě všeho s mírou.

Máte sklony ke stresu? Snadno se vytočíte? V tom případě je nejvyšší čas naučit se relaxovat. Zkuste autogenní trénink, jógu, rybaření, sborový zpěv nebo cokoliv, co vás uklidňuje.

Jestli se uklidníte, jen když si sednete s kamarádkou ke kávě a lahvi červeného, dáte si dvě rakvičky se šlehačkou a vykouříte krabičku cigaret, upřímně řečeno, máte vážně problém….

U doplňků stravy buďte opatrní, často jde jen o dobrý byznys. Co ale opravdu pomáhá, je čerstvý česnek: podle jedné studie 2,7 g denně dokáže tlak snížit.

I tmavá čokoláda s vysokým obsahem kakaa snižuje tlak, ale stačí jedna tyčinka denně.

Nízký tlak

pod 100/60 mmHg

Nízký tlak se nepovažuje za skutečné onemocnění. To ale někomu, kdo jím opravdu trpí, moc nepomůže. Problémy s nízkým tlakem mohou člověka vyřadit z běžného života, protože se bojí, že se mu udělá špatně venku, při delším stání apod. Hrozí pády a úrazy. Proto nízký tlak nepodceňujte ani u sebe, ani u svých blízkých.

Začněte sportovat. Není tak důležité, jak moc se „zničíte“, ale o to důležitější je pravidelnost pohybu. Tělo si zvykne na vyšší zátěž, lépe se prokrví. Kromě vytrvalostních sportů je dobrá třeba jóga.

Choďte na čerstvý vzduch. Denně si dopřejte aspoň chvilku venku, nejen v létě, ale za každého počasí.

Opatrně s kávou. Dát si „smrťáka“ černé kávy je sice jedna z nejčastějších rad na zvýšení tlaku, kterou možná uslyšíte i od svého lékaře, ale musíte sami vyzkoušet, jestli opravdu pomáhá.

Kofein totiž tlak sice krátkodobě zvedne, ale potom může dojít k rychlému poklesu a bude vám ještě hůř.

Když si budete vařit černý čaj, nechte ho louhovat jen dvě minuty, ne déle. Proč? Už po dvou či třech minutách se z čaje začnou do vody rozpouštět látky, které ruší povzbuzující účinek kofeinu v čaji a naopak vás budou „uspávat“. Čaj černý jako bota vás paradoxně moc nenakopne.

Kvůli obsahu kofeinu nebo cukru se také radí pít v průběhu dne kolu nebo energetické nápoje. S nimi také zacházejte s opatrností a nepřehánějte to. Hodí se jako rychlá první pomoc při akutním problému, jinak ne.

Na cigaretu jako prostředek zvyšování tlaku radši zapomeňte. Zdravotní rizika nestojí za to. Opravdu.

Je to sice omletá písnička, ale stejně: jezte zdravě a hlídejte si, abyste mezi jídly nehladověli. Nízká hladina cukru v krvi by vám nedělala dobře.

Ráno zahajte sprchou: sprchujte se střídavě horkou a teplou vodou, končete studenou. Potom rychlá masáž kůže pro lepší prokrvení.

Hodně pijte, abyste co možná nejvíc zvýšili objem krve.

Na rozdíl od lidí s vysokým tlakem máte dovoleno solit víc. Můžete si dopřávat i ostřejší jídla. Výhodu mají milovníci indické nebo mexické kuchyně a lidé se silným žaludkem.

Pomáhá i šlapání vody – střídavě do studené a horké vody.

Když se nedá vyhnout dlouhému stání, použijte kompresní punčochy, takové, jaké se používají při křečových žilách.

Zvýšit tlak při dlouhém stání pomůže, i když si jednoduše dáte nohu přes nohu.

Zvyšovat tlak pomáhá lékořice.

Kolísavý tlak

Pravidelné výkyvy tlaku během dne jsou přirozené – nejvyšší tlak naměříte ráno, odpoledne klesá, k večeru opět stoupá, aby v noci znovu klesl na nejnižší hodnotu.

Kolísavý tlak, kdy v jednu chvíli naměříme hodně vysoké a o chvilku později normální nebo nízké hodnoty, je běžná záležitost. Když vyběhnete schody a změříte si tlak, bude vyšší než po celodenním posedávání na gauči.

Za výrazným kolísáním tlaku mohou být i další příčiny, například neléčená borelióza, proto se nechte vyšetřit.

Přesto se může stát, že prudké výkyvy tlaku nemají na první pohled jasný důvod. Často bývá za problémy nějaká psychická příčina, hlavně velká míra stresu, obavy, úzkosti. Zamyslete se, co vás trápí, a snažte se to dát do pořádku, klidně s odbornou pomocí.

Naučte se relaxovat, zkuste třeba Jacobsonovu progresivní relaxaci, autogenní trénink, jógu.

Vyhýbejte se kofeinu v čaji, kávě nebo kole.

Nekuřte a pijte v rozumné míře.

Jestli užíváte léky na snížení vysokého tlaku, dávejte pozor, abyste je nevynechávali a užívali je opravdu stále ve stejnou dobu.

Co měří tlakoměr?

Krevní tlak je vlastně síla, kterou působí krev na stěny našich cév. Skládá se ze dvou částí:

Systolický neboli „horní“ tlak je tlak, který musí naše srdce vykonat, aby vypumpovalo krev ze srdce do našeho oběhu.

Diastolický neboli „spodní“ tlak je tlak, který panuje v našich cévách. Ten se měří v okamžiku, kdy odezní „tlaková vlna“, kterou vyvolalo srdce, když nám prohnalo cévami čerstvou krev, a cévy ochabnou.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je