Domů     Kvůli tlaku pod tlakem?
Kvůli tlaku pod tlakem?
od 18.5.2020

Máte problémy s vysokým nebo naopak nízkým krevním tlakem? Anebo vám hodnoty skáčou nahoru a dolů zdánlivě bez příčiny? Léky všechno nevyřeší, mnohé můžete ovlivnit i sami.

Vysoký tlak

od 140/ 90 mmHg

Nejčastější příčinou vysokého krevního tlaku je nadváha. Jestli s sebou nosíte po světě o dost kilo navíc, než by bylo dobré, zapracujte na tom. Nejde o vzhled nebo o velikost oblečení, ale o zdraví.

reklama

Každé přebytečné kilo, kterého se zbavíte, o trochu sníží horní i spodní hodnoty – a deset kilogramů, které hodíte přes palubu, může váš vysoký tlak snížit až o 20 mmHg.

Každopádně se nepouštějte do žádné drastické diety, řiďte se běžnými radami: jezte míň živočišných tuků (pokud jste to s nimi opravdu přeháněli), víc rybího masa, celozrnné pečivo, čerstvé ovoce (s mírou) a zeleninu. Prostě zapojte zdravý selský rozum.

Kdybyste si přece jen nevěděli rady, jak na to, jsou tu ordinace lékařů obezitologů, kde vám poradí.

Pokud jste přeháněli solení, mírněte se. Jíme prý daleko víc soli, než je pro nás zdravé, a kdo je citlivý na množství soli v organismu, může reagovat zvýšeným tlakem. Takže v první řadě nepřisolujme to, co máme na talíři.

reklama

Postupně solení omezujme, až si zvykneme na novou chuť. Místo soli se dá třeba do polévky nasypat sekaná petrželka. Čerstvé bylinky zvýrazní chuť a nebudete ji potřebovat ničím „dohánět“.

Komu se podaří omezit příjem soli dlouhodobě na asi 5 – 6 gramů za den, může snížit svůj tlak až o 7 mmHg. A opět: s rozumem. Jsou situace, třeba když se hodně potíte, kdy tělo sůl potřebuje.

Sportujte a hýbejte se. Dobré jsou vytrvalostní sporty, jako svižná chůze, ježdění na kole, plavání. Abyste dosáhli dlouhodobého efektu, udělejte si na pohyb čas půl hodiny třikrát nebo čtyřikrát do týdne.

Ale ani tohle doporučení lékařů nemusíte brát doslova – dobré je, i když si vyšetříte dvakrát čtvrt hodiny během dne.

Cigareta je absolutní tabu. Jestli chcete udělat něco pro své zdraví, darujte své cigarety svému nepříteli.

Omezte pití alkoholu. Asi 15 procent lidí, kteří mají vysoký krevní tlak, si to způsobuje přílišným „nasáváním“. A opět to neznamená, že si nemůžete dát malou desítku po obědě. Prostě všeho s mírou.

reklama

Máte sklony ke stresu? Snadno se vytočíte? V tom případě je nejvyšší čas naučit se relaxovat. Zkuste autogenní trénink, jógu, rybaření, sborový zpěv nebo cokoliv, co vás uklidňuje.

Jestli se uklidníte, jen když si sednete s kamarádkou ke kávě a lahvi červeného, dáte si dvě rakvičky se šlehačkou a vykouříte krabičku cigaret, upřímně řečeno, máte vážně problém….

U doplňků stravy buďte opatrní, často jde jen o dobrý byznys. Co ale opravdu pomáhá, je čerstvý česnek: podle jedné studie 2,7 g denně dokáže tlak snížit.

I tmavá čokoláda s vysokým obsahem kakaa snižuje tlak, ale stačí jedna tyčinka denně.

Nízký tlak

pod 100/60 mmHg

Nízký tlak se nepovažuje za skutečné onemocnění. To ale někomu, kdo jím opravdu trpí, moc nepomůže. Problémy s nízkým tlakem mohou člověka vyřadit z běžného života, protože se bojí, že se mu udělá špatně venku, při delším stání apod. Hrozí pády a úrazy. Proto nízký tlak nepodceňujte ani u sebe, ani u svých blízkých.

Začněte sportovat. Není tak důležité, jak moc se „zničíte“, ale o to důležitější je pravidelnost pohybu. Tělo si zvykne na vyšší zátěž, lépe se prokrví. Kromě vytrvalostních sportů je dobrá třeba jóga.

Choďte na čerstvý vzduch. Denně si dopřejte aspoň chvilku venku, nejen v létě, ale za každého počasí.

Opatrně s kávou. Dát si „smrťáka“ černé kávy je sice jedna z nejčastějších rad na zvýšení tlaku, kterou možná uslyšíte i od svého lékaře, ale musíte sami vyzkoušet, jestli opravdu pomáhá.

Kofein totiž tlak sice krátkodobě zvedne, ale potom může dojít k rychlému poklesu a bude vám ještě hůř.

Když si budete vařit černý čaj, nechte ho louhovat jen dvě minuty, ne déle. Proč? Už po dvou či třech minutách se z čaje začnou do vody rozpouštět látky, které ruší povzbuzující účinek kofeinu v čaji a naopak vás budou „uspávat“. Čaj černý jako bota vás paradoxně moc nenakopne.

Kvůli obsahu kofeinu nebo cukru se také radí pít v průběhu dne kolu nebo energetické nápoje. S nimi také zacházejte s opatrností a nepřehánějte to. Hodí se jako rychlá první pomoc při akutním problému, jinak ne.

Na cigaretu jako prostředek zvyšování tlaku radši zapomeňte. Zdravotní rizika nestojí za to. Opravdu.

Je to sice omletá písnička, ale stejně: jezte zdravě a hlídejte si, abyste mezi jídly nehladověli. Nízká hladina cukru v krvi by vám nedělala dobře.

Ráno zahajte sprchou: sprchujte se střídavě horkou a teplou vodou, končete studenou. Potom rychlá masáž kůže pro lepší prokrvení.

Hodně pijte, abyste co možná nejvíc zvýšili objem krve.

Na rozdíl od lidí s vysokým tlakem máte dovoleno solit víc. Můžete si dopřávat i ostřejší jídla. Výhodu mají milovníci indické nebo mexické kuchyně a lidé se silným žaludkem.

Pomáhá i šlapání vody – střídavě do studené a horké vody.

Když se nedá vyhnout dlouhému stání, použijte kompresní punčochy, takové, jaké se používají při křečových žilách.

Zvýšit tlak při dlouhém stání pomůže, i když si jednoduše dáte nohu přes nohu.

Zvyšovat tlak pomáhá lékořice.

Kolísavý tlak

Pravidelné výkyvy tlaku během dne jsou přirozené – nejvyšší tlak naměříte ráno, odpoledne klesá, k večeru opět stoupá, aby v noci znovu klesl na nejnižší hodnotu.

Kolísavý tlak, kdy v jednu chvíli naměříme hodně vysoké a o chvilku později normální nebo nízké hodnoty, je běžná záležitost. Když vyběhnete schody a změříte si tlak, bude vyšší než po celodenním posedávání na gauči.

Za výrazným kolísáním tlaku mohou být i další příčiny, například neléčená borelióza, proto se nechte vyšetřit.

Přesto se může stát, že prudké výkyvy tlaku nemají na první pohled jasný důvod. Často bývá za problémy nějaká psychická příčina, hlavně velká míra stresu, obavy, úzkosti. Zamyslete se, co vás trápí, a snažte se to dát do pořádku, klidně s odbornou pomocí.

Naučte se relaxovat, zkuste třeba Jacobsonovu progresivní relaxaci, autogenní trénink, jógu.

Vyhýbejte se kofeinu v čaji, kávě nebo kole.

Nekuřte a pijte v rozumné míře.

Jestli užíváte léky na snížení vysokého tlaku, dávejte pozor, abyste je nevynechávali a užívali je opravdu stále ve stejnou dobu.

Co měří tlakoměr?

Krevní tlak je vlastně síla, kterou působí krev na stěny našich cév. Skládá se ze dvou částí:

Systolický neboli „horní“ tlak je tlak, který musí naše srdce vykonat, aby vypumpovalo krev ze srdce do našeho oběhu.

Diastolický neboli „spodní“ tlak je tlak, který panuje v našich cévách. Ten se měří v okamžiku, kdy odezní „tlaková vlna“, kterou vyvolalo srdce, když nám prohnalo cévami čerstvou krev, a cévy ochabnou.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
11.3.2023
Nakonec proč ne. Všichni sice víme, že nejlepší pro zdraví je pestrá a vyvážená strava, jenže touha zbavit se několika kil trochu rychleji, je velká. Žádná dieta ovšem není všespásná. Bude to chtít nějaké to odříkání a je tu také riziko jojo efektu. Navíc ne všechny se hodí pro každého. Takže kterou vybrat? Pojďme se na některé z nich podívat podrobněji. Podle glykemického indexu Nejdříve si m
Nenechte si ujít další zajímavé články
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Hacienda Nápoles Pabla Escobara: Narkobaronův odkaz?
epochaplus.cz
Hacienda Nápoles Pabla Escobara: Narkobaronův odkaz?
Denně vydělal až 60 milionů amerických dolarů. Bála se ho policie i politici. V žebříčku časopisu Forbes trůnil roku 1989 na osmém místě nejbohatších lidí planety. Řeč je o nechvalně proslulém narkoba
Zapečená bageta à la caprese
tisicereceptu.cz
Zapečená bageta à la caprese
Hledáte inspiraci na rychlou večeři? Pak vsaďte na osvědčenou italskou klasiku, která nezklame vás ani žádnou vaši návštěvu. Máte ji připravenou za pár minut, navíc se hodí například i jako příloha
Patrasová to přepískla. Ostuda v přímém přenosu
nasehvezdy.cz
Patrasová to přepískla. Ostuda v přímém přenosu
Tohle se nemělo stát! Ostuda jako Brno. Dagmar Patrasová (66) byla hostem Víkendové Snídaně na Nově, kam se dostavila v problematickém stavu. Moderátoři Miluše Bittnerová (45) a Pavel Svoboda (53)
Nový gin Hapusa na českém trhu
iluxus.cz
Nový gin Hapusa na českém trhu
Pokud jste milovníkem ginu, na českém trhu se nalézá bohatá nabídka, ze které si jistě vyberete. Pokud však toužíte po něčem skutečně exkluzivním, novinka v podobě ginu Hapusa je to pravé pro vás. Ten
Omyl naší sousedky mi přivedl lásku
skutecnepribehy.cz
Omyl naší sousedky mi přivedl lásku
Žila jsem v tom domě krátce a neznala všechny nájemníky. Když jsem poznala paní sousedku, zdála se mi milá, jen trošku zmatená… Nastěhovala jsem se do bytu po babičce. Byl to krásný byt, ale zoufale volal po úklidu. Babi byla typický zástupce starší generace, skladovala vše, co už nepotřebovala, pro případ, že by se to mohlo někdy
Chlapy schvalují Kaňokové kamarádky
nasehvezdy.cz
Chlapy schvalují Kaňokové kamarádky
Herečka ze Zlaté labutě Beáta Kaňoková (34) konečně našla novou lásku a s kameramanem Tomášem Kotasem si užívá chvíle zamilovanosti i mnohých poprvé. Než se tak ale stalo, prošla si krutým obdobím.
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Tajemný případ Hazel Drewové: Vražda, která inspiruje Twin Peaks
epochalnisvet.cz
Tajemný případ Hazel Drewové: Vražda, která inspiruje Twin Peaks
Henry Rollman s manželkou se v koňském povozu kodrcají po prašné cestě nedaleko newyorského městečka Sand Lake. „No není rozkošná?“ usměje se paní Rollmanová, když minou dívku oblečenou podle viktoriá
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
epochanacestach.cz
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
Kraj živých vod vítá návštěvníky, kteří touží po zklidnění nervů, léčivých účincích minerálních vod a poznávání bohaté historie. Oblastí vede celá řada zajímavých stezek pro pěší i cyklisty. Vynech
Úspěch z Brna: O další kus blíže k české vlajce na Měsíci
21stoleti.cz
Úspěch z Brna: O další kus blíže k české vlajce na Měsíci
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TR
Má můří muž mimozemský původ?
enigmaplus.cz
Má můří muž mimozemský původ?
Nacházíme se 8 kilometrů severně od města Point Pleasant na severovýchodě Spojených států, píše se 15. listopad roku 1966 a právě tudy projíždí Roger Scarberry společně se svou ženou Lindou a dvěma př