Bandáž žaludku, což je cílem metody zvané bariatrie, může být lákavou představou, když chcete, ale nemůžete zhubnout. Jenže není pro každého.
Ve skutečnosti nejde jen o bandáž žaludku, bariatrie nabízí i další metody, jak zmenšit příjem potravy, bandáž je ale obecně nejznámější. Jak název naznačuje, žaludek dostane bandážující manžetu.
Obvykle se nasazuje pod ústí žaludku proužek, který má na vnitřní straně plnitelný balonek.
Bandáž je praktická
A také nejšetrnější zákrok na žaludku pro omezení obezity. Plnitelný balonek je napojený na sondu ústící v podkoží v nadbřišku. Sonda se injekční stříkačkou plní tekutinou a její množství určuje, jak je balonek roztažený.
Objem náplně se dá zmenšit i zvětšit a tím ovládat průsvit zaškrcení. Nově přijme zmenšený žaludek jen asi desetinu dříve běžné porce. Celý zákrok obvykle probíhá laparoskopicky, žaludek nezvratně nedeformuje, a tak je bandáž nejšetrnější metodou.
Není to bez rizika
Bandáž lze i odstranit, ale nedělá se to, protože je ze zkušenosti známo, že se pak váha rychle vrací na původní hodnoty. Zaškrcení sice zmenší hlad, ale chuť k jídlu nekrotí.
Totéž platí i při nasazené bandáži, proto je nezbytné si po operaci disciplinovaně zvykat na miniaturní objem porcí, hlídat je a nepřekračovat: Při přecpání může zmenšený žaludek v extrémním případě prasknout. A to není jediný zádrhel bandáže.
Ačkoli je po zákroku žaludek malý, kaloricky může být obrovský rozdíl v tom, zda ho zaplníte tabulkou čokolády, salátem s majonézou nebo zeleninovou polévkou. Kdo si potrpí na kalorické bomby, může pak být z výsledku operace zklamaný.
Alternativy
Žaludeční bypass je metoda, kdy se z horní části žaludku vytvoří přechod přímo do tenkého střeva. Větší část žaludku a část tenkého střeva je při tom odpojena, čímž se zmenší množství jídla, které je žaludek schopen pojmout, omezeno je i vstřebávání potravy.
V tom je také slabina této metody, organismu může hrozit nedostatek některých živin, uvádí se železo a vápník. Operace se provádí laparoskopicky.
Tubulizace žaludku je chirurgické zúžení žaludku po celé jeho délce. Když si žaludek představíte jako vyboulený sáček, pak při této operaci se stěna po celé délce odřízne a sešije nově tak, že žaludek má jen mírně rozšířený tvar, čili připomíná tubus.
Zákrok se sice provádí laparoskopicky, ale je pochopitelně náročnější než bandáž a nevratný. Zatím jsou s ním kratší zkušenosti, ale může mít lepší výsledky než bandáž.
Žaludek sice není tak dramaticky zmenšený, ale odstraňuje se část žaludeční stěny, a tím klesá i hladina hormonu hladu grelinu, který se tam produkuje. Proto je snazší dodržovat po operaci racionální jídelníček.
Plikace žaludku je z uvedených metod nejmladší. Žaludek se zmenšuje tak, že se žaludeční stěna podél delšího oblouku částečně svine a vsune do volného prostoru žaludku. Pak se zašije vstřebatelnými švy.
Tvarově pak odpovídá žaludku po tubulizaci, přitom se chirurgicky nic neodstraňuje. Objem žaludku je nejen menší, ale ještě vyplněný vnitřní vložkou svinuté stěny.
Zákrok je laparoskopický a relativně nejméně rizikový, protože v organismu nezůstanou cizorodé materiály a žaludeční stěna nebyla narušena a řezána.
Rozdíl mezi změnou žaludku podle typu zákroku je na první pohled znát. Na prvním obrázku je bandáž, na druhém bypass a na posledním tubulizace žaludku, tvarově stejně vypadá i plikace, jen je sliznice podélně stočena a vsunuta dovnitř.
Na pojišťovnu?
Cena operace pro samoplátce není malá, podle lokality se pohybuje mezi 60 000 Kč a 130 000 Kč. Samozřejmě existuje i možnost indikované operace, na niž vás doporučí obezitolog.
Ovšem je to cesta pouze pro zodpovědné, protože je míněna jako nejzazší možnost, pokud selže konzervativní léčba na obezitologii. Ta trvá minimálně 3 až 6 měsíců a řeší změnu životosprávy a chování, na programu je samozřejmě jídelníček a pohybová aktivita.
Léčba zahrnuje také návštěvy psychologa a internisty. Psychologická stránka věci je podstatná, neboť jak je uvedeno u bandáže žaludku, nekontrolované nucení jíst může skončit až protržením zmenšeného žaludku.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock