Domů     Ne za dva, ale s ohledem na toho druhého
Ne za dva, ale s ohledem na toho druhého
28.7.2020

Máte těhotenské chutě? Klidně si je užijte, k tomuto speciálnímu období v životě ženy patří. Jakmile se žaludek uklidní a tělo si na hormonální změny zvykne, pak nastane čas na rozumný jídelníček, který podpoří zdravý vývoj dítěte.

Potřeby dítěte mají v těhotenství přednost, což mimo jiné znamená, že když nebudeme myslet na přiměřené stravování, odneseme to zdravotními potížemi.

Staré pověry, že každé dítě stojí maminku jeden zub, mají základ právě v tomto pravidle přírody – dítě dostane vše, co pro vývoj potřebuje, i kdyby utrpěl organismus matky. Takže jezme ne za dva, ale pro dva.

Kalorie: Máme je počítat?

Normální váhový přírůstek v těhotenství se pohybuje kolem 15 kg, u dvojčat mezi 16 až 20 kg. Při rozumném jídelníčku není nutné se zabývat počítáním kalorií, zpozornět je třeba, pokud přírůstek na váze naskakuje příliš rychle v prvních měsících těhotenství.

V této době je plod velmi malý a energetická potřeba matky jen lehce zvýšená. Pro představu – do 12. týdne těhotenství by žena měla přibrat neznatelně, jen asi 1 až 2 kg.

Poté je doporučený průměrný nárůst týdně 300 až 400 g, což pro ty, kdo si počítají kalorie, znamená zvýšení energetické vydatnosti jídelníčku asi o 850 až 1250 kJ denně.

Vliv má i počáteční váha

Přírůstek se může – a má – lišit podle BMI před otěhotněním:

Podváha (BMI méně než 18,5): optimální přírůstek 12,5 – 18 kg

Normální váha (BMI: 18,5 až 24,9): optimální přírůstek 11,5 – 16 kg

Nadváha (BMI: více než 25): optimální přírůstek 7 – 11,5 kg

Pyramida pro maličké

Míněna je ta výživová. Zde je přehledně vidět, jaký podíl mají mít které živiny na talíři pro dva, uvedeno v procentech kalorické spotřeby, ne tedy váhy.

50–60% sacharidy, tedy obiloviny, pečivo, těstoviny a rýže

15 – 35 % tuky, přednostně z ryb, ořechů a rostlinných olejů

15 % bílkoviny

Energetická vydatnost tuků je zhruba dvojnásobná než sacharidů a bílkovin, takže pokud chcete mít představu, kolik které živiny na váhu, pak tuky musíte vydělit dvěma, což znamená, že by měly na jídelníčku tvořit 7 – 17 %.

Živiny: Kolik čeho?

Základní stavební látkou buněk jsou bílkoviny, ale při nepatrném růstu embrya v prvních týdnech narůstá spotřeba bílkovin až ve čtvrtém měsíci těhotenství.

Na její pokrytí stačí jedna porce bílkovin denně navíc, například ve formě jednoho jogurtu, vejce nebo libového masa.

Vitaminy a minerály

Jejich zvýšenou spotřebu by měl pokrýt dostatečně pestrý jídelníček. Ovšem všichni tíhneme k určitým potravinám, zatímco na jiné si vzpomeneme jen občas a další nám nechutnají.

Proto je dobré vědět, které vitaminy a minerály jsou pro vývoj dítěte obzvlášť důležité a dbát na to, aby na talíři nechyběly. V některých případech by mohlo dokonce dojít z rozvoji vad, které by při dostatku určité látky nevznikly.

Kyselina listová

Vitamin B 9 čili kyselina listová, či též folacin, má zásadní vliv na formování mozku a míchy a na rozdíl od bílkovin ho embryo nejvíce potřebuje v raném stadiu, tedy i v době, kdy žena ani neví, že je těhotná.

Při plánovaném těhotenství se doporučuje dbát na příjem vitaminu B 9 už tři měsíce před otěhotněním jako prevence vývojových vad nervového systému, především rizika neuzavření nervové trubice.

Současně je prokázán příznivý ochranný vliv B9 před potratem a předčasným porodem. B9 je bohatě zastoupen v listové zelenině, takže se snadno doplňuje čerstvými saláty.

Další významné zdroje:

Špenát, brokolice, zelí, kapusta a růžičková kapusta, okurky, dýně, rajčata

Pomeranče, banány, mango, třešně a višně, angrešt

Celozrnné obiloviny a výrobky z nich

Luštěniny, zelené fazolky a hrách, pšeničné klíčky

Železo

Je samozřejmě nepostradatelné pro tvorbu krve, ale kromě toho chrání před rozvojem neurologických poruch dítěte.

Proto je potřeba železa v těhotenství zvýšená, doporučené množství 30 mg na den lze ne vždy pokrýt jídelníčkem, tady záleží na krevních hodnotách a doporučení lékaře.

Jod

Jeho potřeba sice stoupá v době těhotenství jen málo, potíž ale je v tom, že jód je u nás obecně nedostatkovou živinou. Mořská nebo jodizovaná sůl k pokrytí jeho potřeby nestačí a tak tělu chybí materiál pro produkci hormonů štítné žlázy..

U nenarozených dětí takový deficit naruší vývoj mozku a sníží geneticky předpokládanou úroveň inteligence. Jinými živinami tento vliv nelze vyrovnat. Proto je rozumné začít jíst mořské ryby, i když je v oblibě nemáte, vývoj dítěte za takovou oběť přece stojí.

Nejvíc jódu z dostupných druhů obsahuje aljašská treska, hodně ho mají ryby ze Středozemí, méně oceánské druhy ryb.

Vápník

Stavební prvek kostí a zubů a současně prvek s významnými úkoly v biochemických pochodech těla. Vápník je nezbytný pro nervovou soustavu i pro hladký chod srdce.

Pro těhotné se doporučuje denně 1500 mg vápníku, což je sice jen asi o pětinu více než před těhotenstvím, což není moc, jenže na jídelníčku nám chybí obecně, ačkoli jsou zdroje všeobecně známé a dostpné.

Vitamin D

Ovlivňuje významně využití vápníku a jeho ukládání do kostí, kromě toho ovšem zlepšuje celkovou odolnost vůči infekcím, což je pro těhotné neméně důležité. Je to prostě vitamin pevného zdraví.

Nejlepším zdrojem je rybí tuk, což v praxi není tak hrozné, jak to zní, protože dopřávat si můžete tučné ryby, a to nejen lososa nebo tuňáka, ale i sardinky a sledě.

Vitamin A

Nároky na množství tohoto vitamínu na jídelníčku se zvedají od čtvrtého měsíce těhotenství. Příliš se nedoporučuje používat k pokrývání jeho potřeby játra, důvody jsou dva.

Jednak jsou to obavy z možného vyššího množství nevhodných usazenin v játrech, navíc obsah vitaminu A může příliš vysoký, což může uškodit a nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte. Lepší je tedy jako zdroj vitaminu A používat zeleninu bohatou na beta-karoten.

To jsou oranžové a sytě zelené druhy, především paprika, mrkev, mangold, kudrnka. Dále ovoce se žlutou a oranžovou dužinou, nejlepším zdrojem je mango.

Důležité je vědět, že pro využití vitaminu A potřebuje tělo tuk, takže saláty připravujeme s olejovou zálivkou, ovoce s tvarohem nebo smetanou.

Kde číhá nebezpečí

Některé běžné potraviny mohou být zdrojem infekce vysoce nebezpečné pro vyvíjecí se plod. Jde především o listeriózu, infekci, vůči níž jsou těhotné ženy mimořádně vnímavé.

Uvádí se, že pravděpodobnost onemocnění je u nich asi 20x vyšší než u ostatních dospělých. Listerióza přitom může vést až ke smrti plodu a potratu. Nemoc mohou přenášet hospodářská, ale i volně žijící zvířata, která sama nejeví známky infekce.

S jejich výkaly se listerie mohou dostat i na záhony zeleniny, ale hlavním zdrojem jsou živočišné potraviny:

nepasterizované mléko a mléčné výrobky, u sýrů, zejména kozích a ovčích, je nutné ověřit, zda jsou tepelně ošetřené

zrající sýry a plísňové sýry

syrové nebo nedostatečně tepelně upravé maso, ryby a mořské plody

vejce syrová a vařená naměkko

neomytá zelenina

Při špatném skladování se listerióza může vyskytnout i v lahůdkářských výrobcích, uzeninách a obecně v nedostatečně tepelně upravených potravinách. Ty mohou být ostatně příčinou dalších potravinových infekcí, salmonelózy a toxoplazmózy.

Tip: Víno ano, když víte jaké

Šikovná inspirace

Jak dostat pravidelně na talíř ryby a saláty? Zkuste rybičkové saláty, chuťových variací se nabízí řada. Základem by ovšem měly být rybí konzervy ve vlastní šťávě, nikoli v oleji. Použít se dá i zbytek přírodně upravených ryb, opět bez zbytečného tuku.

Základem salátu mohou být brambory, sterilovaná cizrna či zbytek těstovin. Na zeleninovou část se hodí nejen saláty, ale i rajčata a okurky. Důležitý je dresink z kvalitního rostlinného oleje, zdaleka to nemusí být jen olej olivový.

Vynikající chuťové i výživové vlastnosti má olej dýňový, oleje ořechové nebo sezamový.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
8.7.2025
Chalupářský pokrm, se kterým potěšíte nejen sebe, ale i svou rodinu. A s paprikou si ho ještě více oblíbíte! Ingredience 1 lžíce oleje 4 špekáčky 2 cibule 1 mrkev 1 červená paprika 3 stroužky česneku 2 lžíce rajského protlaku 1 lžíce kmínu 4 bobkové listy 2 lžíce mleté uzené papriky 8 brambor 3 rajčata sůl pepř hrst libečku Postup Na oleji orestujte nakrájené špekáčky a d
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
historyplus.cz
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve