Domů     Báječně dobrý humus
Báječně dobrý humus
16.10.2020

Pokud jste ho ještě nejedli, nebo k němu nemáte důvěru, čtěte dál, třeba změníte názor. Humus se totiž dá připravit tak, aby odpovídal právě vašim chuťovým preferencím.

Cizrna, sezam, citron a česnek.

Čtyři levné a obyčejné suroviny stačí na vykouzlení malého zázraku – chutné, zdravé pomazánky, kterou si po Středním a Blízkém východě (humus najdete v receptech libanonské kuchyně, turecké a řecké kuchyně, ale také třeba marocké) oblíbil celý svět.

Pokrm má tisíciletou historii a v různých zemích se nazývá a píše různě. Například turecky humus podle arabského hummus odvozeného z himmas, což znamená cizrna. A právě ta je hlavní součástí lahodného pokrmu.

Proč ochutnat?

Humus je skvělým zdrojem železa, vitaminů řady B, obsahuje proteiny a vlákninu. Snižuje v těle cholesterol a je tak dobrou prevencí kardiovaskulárních chorob. Dámy bude určitě zajímat, že jeho prospěšné vlastnosti se projevují i navenek.

Zlepšuje třeba pleť a kvalitu vlasů. Chcete-li humus jen vyzkoušet, můžete si ho koupit, ať už v supermarketech nebo v prodejnách se zdravou výživou, ale pokud vám zachutná, naučte se ho dělat doma.

Je to jednoduché a ušetříte nejen peníze, ale snížíte i obsah tuku. A navíc si k základnímu humusu můžete přidat ingredience, které máte rádi.

Humus ozvláštní červená řepa, česnek, limetka, červená nakládaná paprika, různá koření (pepř, červená paprika, kayenský pepř, římský kmín) či bylinky (jarní cibulka, petrželka, pažitka, medvědí česnek).

Někteří kuchaři přidávají do humusu i sušená rajčata či rajčatovou pastu, skořici, curry nebo také jogurt. Existuje i lehká verze, která se připravuje s vařeným květákem místo části cizrny.

Jak se jí?

Cizrnový humus se dá konzumovat jako pomazánka na pečivo nebo jako kaše, ke které přikusujete pita chleba, placky, krekry či jiné pečivo, nebo jako „pasta“, do které si namáčíte nakrájené kousky čerstvé zeleniny – tyčinky z čerstvé mrkve, okurky, papriky, řapíkatého celeru atd.

Humus můžete použít i jako náplň do čerstvých plněných rajčat, paprik či za studena marinovaných žampionů. Různých chuťových variací se dá docílit i přidáním různých druhů panenských olejů (olivový, slunečnicový, dýňový, sezamový).

Než se pustíte do díla, několik dobrých rad.

Cizrna z konzervy je pohodlná, ale pokud koupíte „sypanou“ v sáčku a uvaříte, bude to vždycky lepší. Suchá cizrna se ale musí máčet (ideálně přes noc) a pak vařit alespoň hodinu.

Pokud cizrnu vaříte, vodu z hrnce nevylévejte – může se vám hodit v případě, že budete chtít humus trochu zředit, aby byl hladší.

Vždy používejte čerstvé ingredience – čerstvý citron, čerstvý česnek. Jedině tak docílíte opravdové chuti.

Nešetřete na skutečně kvalitním oleji – má humusu dodat chuť, ne ji pokazit.

Humus se tradičně podává teplý, s čerstvě upečenou pitou. Studený ale vůbec není špatný – zkuste obojí.

Experimentujte – humus je jednoduché jídlo, které si říká o dochucení podle vlastních preferencí – zkuste pálivou omáčku, orientální koření, nebo jen posypat pálivou paprikou či nasekanými černými olivami.

Hummus – základní recept

200 g cizrny, 3–4 stroužky česneku, 2–3 lžíce tahini pasty, citronová šťáva, olivový olej, sůl, pepř, paprika

1) Cizrnu nechte přes noc namočenou ve vodě. Druhý den ji uvařte v té samé vodě doměkka, trvá to asi 40 minut.

2) Cizrnu přeceďte a rozmixujte spolu s pár stroužky česneku, solí a pepřem. Vznikne hrubá pasta, do které v této chvíli přidejte pastu tahini, citronovou šťávu a podle potřeby trochu cizrnového vývaru. Pasta musí být krásně hladká.

3) Naservírujte ji na talíř, vytvořte žlábek, do kterého nalijte olivový olej. Podávejte s pita chlebem.

S červenou řepou

400 g vařené bio cizrny, 200 g červené řepy, 1 citron, 3 stroužky česneku, 50 g sezamové pasty tahini, 1 lžíce olivového oleje, 1 lžíce římského kmínu, špetka soli, špetka pepře

1) Dáme si předehřát troubu na 200 °C a mezitím omyjeme červenou řepu. Potřeme ji olivovým olejem, osolíme, zabalíme do alobalu a dáme péct zhruba na hodinu, dokud není měkká.

2) Vařenou cizrnu opláchneme a dáme do mixéru, kam přidáme na menší kousky nakrájenou červenou řepu společně s římským kmínem, citronovou šťávou a kůrou z jednoho citronu, česnekem, olivovým olejem a sezamovou pastou tahini.

3) Velmi jemně opepříme a osolíme a vše pečlivě mixujeme, dokud nedostaneme hladkou směs.

4) Necháme odležet na hodinu v lednici.

TIP: Podáváme s čerstvým pečivem či zeleninou. Pro výraznější chuť můžeme ozdobit koriandrem.

S rukolou a mandlemi

200 g cizrny v suchém stavu, 2 lžíce tahini pasty, 1–2 stroužky česneku, větší hrst rukoly,

3 lžíce olivového oleje, 2 lžíce citronové šťávy, mořská sůl a pepř dle chuti, hrst spařených mandlí

1) Propláchněte cizrnu a přes noc ji namočte do dvojnásobného množství vody.

2) Další den vodu slijte, cizrnu opět propláchněte a vařte doměkka cca 2 hodiny.

3) Uvařenou cizrnu sceďte. Vývar nevylévejte! Později ho využijete.

4) Vařenou cizrnu nasypte do mixéru, přilijte trochu cizrnového vývaru, rukolu, citronovou šťávu, olej, sezamovou pastu, 2 stroužky česneku a sůl. Vše rozmixujte na kaši.

5) Kaši podle potřeby zřeďte ještě trochou zbylého cizrnového vývaru. Dochuťte solí, případně i citronovou šťávou.

Tip: Můžete podávat ozdobené nasekanými mandlemi.

Se sušenými rajčaty

Plechovka cizrny (cca 265 g uvařené cizrny), 1/3 hrnku sušených rajčat, 2 lžíce olivového oleje ze sušených rajčat, 3 lžíce čerstvé citronové šťávy, 2 lžíce tahini pasty, 1 stroužek česneku, 1/2 lžičky soli, 2 lžíce bazalky

1) Cizrnu společně se sušenými rajčaty, olivovým olejem, citronovou šťávou, tahini pastou, česnekem a solí rozmixujeme na zcela hladkou pastu.

2) Přidáme nasekanou bazalku a ještě chvíli mixujeme.

3) Můžeme ozdobit kousky sušených či čerstvých rajčat. Podáváme s pita chlebem

Tip: Humus si můžete připravit jako chutnou svačinku či lehký oběd.

Avokádový

3 lžíce olivového oleje, 1,5 lžíce tahini, 3 lžíce limetkové šťávy, plechovka cizrny, 2 avokáda, 1 stroužek česneku, sůl, kmín podle chuti a lístky koriandru na posyp, vločky červené papriky, 1–2 ??? koriandru

1) Cizrnu z plechovky scedíme a dáme do mixéru, přidáme olej a všechno koření a mixujeme dohladka.

2) Nakonec přidáme avokáda a opět mixujeme.

Podáváme pokapané olivovým olejem s červenou paprikou a koriandrem s chipsy nebo chlebem pita.

S kurkumou

2 plechovky cizrny, zvlášť ponechat ½ šálku nálevu, ½ šálku olivového oleje, 1 čajová lžička sezamového oleje, 1/3 šálku citronové šťávy, 4 lžičky utřeného česneku, 2 lžičky papriky, 2 lžičky kurkumy, ¾ lžičky soli, ¼ lžičky pepře

1) Všechny suroviny a k tomu asi ¼ šálku nálevu z konzervy mixujeme asi 1 minutu.

2) Zkontrolujeme konzistenci a podle potřeby přidáme nálev. Podáváme s pitou, tousty či nakrájenou zeleninou

Čokoládový

1,5 šálku cizrny, 1/4 šálku oříškového másla (nejlépe domácího mandlového), 1/4 šálku javorového sirupu, 3 lžíce neslazeného mandlového mléka, 2 lžíce kakaa prášku, špetka vanilky.

1) Všechny ingredience rozmixujeme v kuchyňském robotu dohladka.

2) Necháme 1–2 hodiny odležet v ledničce, aby se chutě propojily, a poté servírujeme.

Tip: K čokoládovému humusu se hodí jakékoliv ovoce, krekry, datlové sušenky i piškoty.

Text: Eva Hořánková

Foto: Shutterstock, tescorecepty

Štítky:
Související články
14.1.2025
Knedlíky i malé knedlíčky. Tuhle dobrotu objevily snad všechny kuchyně světa. Liší se jen těstem a složením náplně, oblíbenou národní pochoutkou jsou ale všude. Proto pro vás máme pro inspiraci pár receptů. Knedlíky, knedlíčky a jim podobné těstové taštičky mohou být hlavním jídlem, přílohou a ve sladké podobě i dezertem. Které vybrat? My jsme se tentokrát pro tento článek rozhodli pro knedlíky p
10.1.2025
A nejen podle barvy a velikosti, i když samozřejmě často nakupujeme očima. Daleko důležitější je chuť. Ta se u jednotlivých odrůd liší a nejen to, jablka jsou více či méně šťavnatá, tvrdší, měkčí... Proto se také každé hodí na jiné použití v kuchyni. Nevěříte? Ale nejdřív s námi pojďte na nákup. Dejte si načas Popadnout v supermarketu tácek s jablky a rychle k pokladně, není nejlepší řešení, st
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Tradičním přípitkem o silvestrovské půlnoci bývá šampaňské, respektive většinou spíše šumivé nebo perlivé bílé víno. Jenže slavnostní chvíli můžete zapít i svěžím koktejlem. Kromě šumivého vína nebo sektu se u nás „zabydluje“ prosecco. Jde o šumivé víno ze severní Itálie a podle tlaku v láhvi se dělí na prosecco šumivé (spumante) a perlivé (frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvají
30.12.2024
Připíjet si alkoholem není povinné, někomu prostě nechutná, jiný jej nemůže ze zdravotních důvodů. A pak jsou tady i děti a řidiči... A co jim nabídnout namísto nealko sektu mocktail? Jde o nealkoholický koktejl, jehož myšlenka se zrodila v Americe. Často se mu říká i „mock cocktail“, což je v anglickém překladu „falešný koktejl“. Pokud jej pro někoho budete na Silvestra připravovat, dejte si zál
reklama
Šikovné tipy
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Domácí apotéka na svátky
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hotel Reiters Supreme: Malebné místo v srdci přírody
iluxus.cz
Hotel Reiters Supreme: Malebné místo v srdci přírody
Potřebujete vypnout, dobít baterky a najít dokonalý klid? Hotel Reiters Supreme, nacházející se v malebném rakouském Burgenlandu, je tím pravým místem. Tento pětihvězdičkový hotel, určený výhradně pro
Obrázek chlapce z Terezína zamířil do vesmíru
historyplus.cz
Obrázek chlapce z Terezína zamířil do vesmíru
Život v terezínském ghettu je nesmírně obtížný, ovšem mladičký Petr Ginz se každodenními útrapami zlomit nenechá. Lidem okolo sebe dodává naději, posiluje dobré vztahy mezi nimi a snaží se je zabavit i vzdělávat. Na rozdíl od některých přátel mu však štěstí nepřeje a válku nepřežije.   Ve škole patří k nejlepším a rádi ho mají
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
epochalnisvet.cz
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
Je svět kolem nás skutečný? Co když je vše je pouhá iluze a my žijeme uvězněni ve virtuální realitě podobně jako postavy ve videohrách, u kterých ve volném čase odpočíváme? Touto otázkou se vědci a filozofové zabývají už tisíce let. Docent fyziky na univerzitě v Portsmouthu Melvin Vopson nyní přichází s tvrzení, že Bible může
Tomešová už toho má plné zuby a chce se rozvést?
nasehvezdy.cz
Tomešová už toho má plné zuby a chce se rozvést?
Hvězda seriálu ZOO Michaela Tomešová (33) je už osm let manželkou herce ze seriálu Slunečná Romana Tomeše (36). Jenže znovu po nějaké době se povídá, že mají velkou manželskou krizi. Prý snad měla h
Kouzelné Karlovy Vary z ptačí perspektivy
epochanacestach.cz
Kouzelné Karlovy Vary z ptačí perspektivy
Hosté lázní Karlovy Vary odjakživa rádi chodí na procházky do romantického okolí. Možnost podívat se na město shora se naskýtá hned na několika vyhlídkách s bohatou historií a cennou architekturou. Když budeme procházet nejnavštěvovanější české lázeňské město, takřka na každém kroku narazíme na něco zajímavého. Je tu celkem pět výstavných kolonád, řada významných lázeňských budov, ale
Ostružinovo-borůvkový pohár
tisicereceptu.cz
Ostružinovo-borůvkový pohár
Doba pohárů je trochu ta tam. Ale řekněte, není to škoda? Tak to pojďme napravit! Suroviny 250 g mascarpone 2 vejce 4 lžíce cukru trocha mandlového likéru (Amaretto) silná káva 1 balíček pi
Toskánsko po americku
rezidenceonline.cz
Toskánsko po americku
Atmosféra toskánského venkova učarovala majitelům vily natolik, že zatoužili přenést jeho kouzlo i do amerického Texasu. Půvabné a jakoby ospalé kamenné stavení se stalo jejich domovem. Architekt Bob Wetmore z architektonického studia Cornerstone byl tím pravým, kdo dokázal představy a přání manželů proměnit ve skutečnost. Nejdůležitějším požadavkem bylo ponechat hlavní obytné prostory v jedné výškové úrovni,
Řeknět dost! Už ani kapku
nejsemsama.cz
Řeknět dost! Už ani kapku
Stačí zakašlat, kýchnout nebo se zasmát, a nehoda je na světě. Drobného úniku moči si nikdo kolem sice nevšimne, ale i tak je pro vás zdrojem velkého stresu. O stresové nebo také zátěžové inkontinenci hovoříme v případě, že k úniku moči dochází při zvýšené fyzické námaze, při kašli, kýchání nebo smíchu. K úniku dochází jednou až dvakrát denně
Ve chvíli nouze mě překvapil
skutecnepribehy.cz
Ve chvíli nouze mě překvapil
Manžel mi tragicky zahynul před devíti lety. Celkem dlouho jsem se z toho za pomoci psycholožky dostávala. Vdaná jsem byla dvacet pět let. Laťka na muže byla nastavena vysoko. Nejdříve jsem si řekla, že už zůstanu sama. Ale postupem času jsem si uvědomovala, že bych ještě chtěla někoho, s kým ucítím, že žiji. Byl bezradný Do vedlejšího vchodu našeho
Tajemství nenápadné vesničky: Nacházejí se zde podzemní chodby dávné pevnosti?
enigmaplus.cz
Tajemství nenápadné vesničky: Nacházejí se zde podzemní chodby dávné pevnosti?
Vesnice Veselice je v současnosti částí východočeské obce Velká Jesenice. Kdysi zde stával hrad, který zanikl v šestnáctém století. Podle legend měla tato pevnost disponovat i systémem podzemních chod
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
epochaplus.cz
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný
Čirok je obilninou budoucnosti. Dokáže uživit, z půdy vyhnat škůdce či působit proti rakovině
21stoleti.cz
Čirok je obilninou budoucnosti. Dokáže uživit, z půdy vyhnat škůdce či působit proti rakovině
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovan