Domů     Michaela Dolinová: Na úklid se musí chytře
Michaela Dolinová: Na úklid se musí chytře
16.10.2020

Máte pocit, že se nemění – stále stejná postava, stejný úsměv. Od 90. let byla jednou z nováckých „rosniček“, nedávno se k předpovědi počasí na jiné televizní stanici vrátila. Hraje divadlo, pro dospělé i pro děti, moderuje. A je z ní nadšená chalupářka.

Pochází ze Slezska na severu Moravy, z příhraničí. „Tam tehdy všichni mluvili česky i polsky. Dokonce české děti klidně chodily do polské školy, když to měly blíž. A naopak.“ Vyrůstala ve věřící rodině, víra se tím pro ni stala životní přirozeností.

„Někdy až závidím lidem, kterým se to, že uvěřili v Boha, nějak událo ve zralém věku.

Říkám si, jestli na tom nejsou lépe, protože si k tomu životem došli…“ Bývalo to nejspíš dobrodružné – z Frýdku-Místku, kde bydleli, jezdívala rodina o nedělích na mše do kostelů v okolí, například do Komorní Lhotky. Zhruba dvacet kilometrů jedna cesta.

Michaelina maminka, oční lékařka, byla vedoucí oddělení OÚNZ (pro mladší: okresní nebo obvodní ústav národního zdraví) a to, že by chodila do kostela, se tehdy „nehodilo“. „Stejně tam tajní chodili a opisovali si espézetky aut. Byla jsem malá a brala jsem to jako partyzánštinu.“

Brzy na vlastních nohou

Těšínsko nechala za zády už ve čtrnácti letech. Tehdy začala studovat na konzervatoři a žít Praze. Bydlela na internátě a na Moravu pak už jezdila jen o prázdninách. Byla dobrá studentka – a přesto měla jednou sníženou známku z mravů.

Ne, nezačala žít hříšným životem, to se v ní nejspíš probudila pracovitost a sklon ke kverulantství. Nerespektovala údajně zákaz vedení školy a coby studentka hrála na veřejnosti.

S dcerami – starší Terezou a mladší Julií, snímek je z roku 2013. A pro srovnání snímek z loňska.
S dcerami – starší Terezou a mladší Julií, snímek je z roku 2013. A pro srovnání snímek z loňska.

Prahu si našla sama

Tvrdí, že Prahu zná líp než leckterý rodilý Pražák. „To je stigma většiny lidí, kteří přišli do Prahy. Protože oni si tu Prahu, co se týká orientace, ,odboleli – pokus, omyl…“ Coby studentka objevovala. Když něco objevujete, tak se vám to do paměti vryje mnohem hlouběji, tvrdí.

Se stěhováním nemá problém

Po internátu v Dittrichově ulici měla první podnájem v Hodkovičkách.

„Tam jsem se hrozně bála, protože to byla vilová čtvrť a za tmy jsem měla strach chodit domů.“ Pak bydlela v Jabloňové ulici na Zahradním Městě, také v Bohnicích… Snila o bydlení na Starém Městě a to se jí časem splnilo.

Asi padesátimetrový byt kousek od Staroměstského náměstí! „Byl v bývalém klášteře, romantika až na půdu, doslova.“ Za pomoci kamarádů ho zrenovovala. Jenže pak čekala dítě. „Věděla jsem, že malé děti a centrum, to se neslučuje.

Přestěhovala jsem se proto na Prosek do paneláku, kde jsem obě dcery odchovala na typickém pražském sídlišti, které bylo plné zeleně a s veškerou vybaveností. Děti si tam odjezdily tříkolky, kola, koloběžky, skateboardy i kolečkové brusle.

Chodily na tenis, do kroužků, všude blízko a bezpečně.“ Dnes bydlí Michalela s manželem a dcerami v moderním čtyřpokojovém bytě s terasou, ve kterém má každý z nich dost prostoru. „Jsem moc spokojená.

Dole v garáži mám i parkovací místo, což považuji za životní luxus. Ale mám představu, že časem bychom se měli s manželem podívat po něčem menším s velkou terasou a hezkým výhledem… Jsem neposedná a stěhovat se budu klidně i v šedesáti!“

Na charitativním bazaru Psí kusy před pěti lety.
Na charitativním bazaru Psí kusy před pěti lety.

K chalupě patří neobyčejná budka…

Ráda v rozhovorech vypráví, že chalupu pořídili s prvním manželem tak trochu z nouze. Její maminka prodávala na Moravě dům, stěhovala se za nimi do Prahy a zbyla spousta věcí, kterých se Michaela ani její matka nechtěly vzdát. Kam s nimi?

A tehdy herečku napadlo vyřešit to koupí chalupy. „Brala jsem to zpočátku jako nákup velkého úložného prostoru.“ Vhodné stavení se zahradou a stodolou našli brzy na Českolipsku.

To bylo před deseti lety… Dnes už si život bez volných dnů na vlastní zahradě moc nedovede představit. „Propadám tam úplně majetnickým sklonům, o kterých jsem neměla tušení.

Jak tak sedím na zápraží, maluju si, že tam budou jezdit moje děti a jejich děti a že budou na bábu Dolinku v dobrém vzpomínat.“ Třeba při pohledu na typický domeček v zahradě: „Nechala jsem udělat novou kadibudku!

Oceňují ji i početné návštěvy, ale jinak je to mé výsostné území – s kouzelným, ranním výhledem na stromy – které si v klidu, kdy ještě všichni spí, užívám!“

Uklízím hlavně rychle

Pokud jde o domácnost, měla prý často v minulosti pocit, že vše je jen na ní, a rozčilovala se, že se mají v rodině o domácí práce dělit. „Čím jsem starší, tím víc z toho slevuji. Neodnesený hrneček prostě odnesu do dřezu a je to.

Na druhou stranu můj muž jednou za čas umyje nádobí, upeče, uvaří… Vlastně ženě nejvíc pomůže, když každý člen rodiny kolem sebe udělá to, co je právě potřeba.“ To se týká i úklidu jako takového. „Nemám ráda plánované gruntovací dny.

Uklízím nárazově, když je to třeba. A hlavně rychle…“

Proč hned měnit šatník?

Stále štíhlou figuru by mohla Michaele Dolinové leckterá žena závidět. Drží tvrdé diety, trápí se v posilovně, nebo jak to dělá, že nepřibere? Prý je to prosté. „Cvičím málo, ale jak objevím nějaké kilo navíc, už si to s ním vyřizuju.

Hraju tenis, víc chodím na procházky, omezuju večeře. Říkám si, že by bylo neekonomické měnit šatník. Je super oblíknout se do stejného čísla jako před 20 lety.“

S dcerami si nezahraje

Udělalo by jí radost, kdyby se některá z dcer „pomamila“ a dala se na herectví, ale to alespoň prozatím nehrozí. Dívky jít v jejích stopách prý neplánují. Starší Tereza studuje divadelní vědu. „Sice chodí po divadlech, ale nehraje v nich, nýbrž o nich píše.

Má talent, ale prostě divadlo hrát zatím nechce.“ A mladší Julie navštěvuje gymnázium. Ta už dokonce měla příležitost si hraní vyzkoušet: „Oznámila mi, že to raději půjde jako brigádnice roznášet kávu!“

Při založení bylinkové zahrádky pro pražskou Tichou kavárnu, kde pracují neslyšící.
Při založení bylinkové zahrádky pro pražskou Tichou kavárnu, kde pracují neslyšící.

Michaela Dolinová ve zkratce

Narodila se 16. 3. 1964 v Třinci, 1984 absolvovala hudebně-dramatické oddělení Pražské konzervatoře.

První angažmá v Divadle Jar. Průchy na Kladně, pak působila v Divadelní společnosti Josefa Dvořáka a v letech 1994 – 2004 v Hudebním divadle Karlín.

Dále herečkou na volné noze, připravuje také představení pro děti.

1994-2008 moderování na TV Nova – počasí a Snídaně s Novou, nyní je moderátorkou Nejlepšího počasí na TV Barrandov.

Na Mezinárodní konzervatoři v Praze vyučuje základy herectví.

Filmy: např. Jak básníci přicházejí o iluze (1985), Adáta (1999).

Seriály: např. Chlapci a chlapi (1988), Ordinace v růžové zahradě (2005), Ulice (2005).

Rodina: druhý manžel Jan Sváček (soudce, 58), z prvního manželství dcery Tereza (20) a Julie (17).

Co řekla o …

… o sobě: „Mám strašně ráda podzim, i takové to období, kdy všechno vadne až tleje. Vidím v tom zvláštní nostalgii a připomenutí toho, že všechno končí. Přitom jsem člověk pozitivní a radostný a vždycky se snažím vidět na věcech to lepší.

V únoru, březnu a dubnu naopak bývám skleslá a zoufale nedočkavá, těším se na skutečné jaro a ono pořád nepřichází…“

… o chalupě: „Mezi domem a chalupou je pěkně velký rozdíl, protože chalupu vždycky máte po někom. Ta naše byla postavená už v roce 1920!“

… o manželství: „Umělecký styl života – plné večery a víkendy, to musí být pro civila, který má pevnou pracovní dobu a volné víkendy, po čase docela únavné.

Manžel se mnou chodí na akce, které ho dvakrát nebaví, ale dělá to kvůli mně, tak já zas chodím s ním na fotbal, protože je rád, když s ním jdu. Něco se přiučím a není to zas vždycky taková nebetyčná nuda.“

… o schránčlivosti: „Rodiče by neměli zanechávat nadbytečné věci potomkům jenom proto, že se jich oni sami nedokázali zbavit…“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Nexfoto

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.12.2023
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději všechny dekorace vyház
1.12.2023
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct let staršího bratra Jiřího, kterého si ale jako malý m
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
5.11.2023
Posezení v Papilio restaurantu je gurmánským zážitkem, který by si neměl nechat ujít žádný obdivovatel kuchařského umění. V moderní fine dining restauraci, která nabízí nevšední gastronomický zážitek za použití sezonních a udržitelných produktů, je host skutečným králem. Šéfkuchař Jan Knedla vám představí celou škálu chutí. Pro novinky nemusí chodit daleko. Inspiruje se nejen kuchařským umě
27.10.2023
Jako dítě chtěla být úřednicí. Už jako studentka si zahrála v Národním! Zpívající herečka, co našla uplatnění na klasickém divadle, v muzikálech i v televizních inscenacích či seriálech. Naposledy hrála v seriálu Sestřičky. Její smutný konec diváci oplakali. Jako maličká prý byla exhibicionistkou. Snažila se lidi kolem zaujmout, pobavit, provokovat, rozesmát, cokoli… „Byla jsem ráda středem poz
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte