Domů     Michaela Dolinová: Na úklid se musí chytře
Michaela Dolinová: Na úklid se musí chytře
16.10.2020

Máte pocit, že se nemění – stále stejná postava, stejný úsměv. Od 90. let byla jednou z nováckých „rosniček“, nedávno se k předpovědi počasí na jiné televizní stanici vrátila. Hraje divadlo, pro dospělé i pro děti, moderuje. A je z ní nadšená chalupářka.

Pochází ze Slezska na severu Moravy, z příhraničí. „Tam tehdy všichni mluvili česky i polsky. Dokonce české děti klidně chodily do polské školy, když to měly blíž. A naopak.“ Vyrůstala ve věřící rodině, víra se tím pro ni stala životní přirozeností.

„Někdy až závidím lidem, kterým se to, že uvěřili v Boha, nějak událo ve zralém věku.

Říkám si, jestli na tom nejsou lépe, protože si k tomu životem došli…“ Bývalo to nejspíš dobrodružné – z Frýdku-Místku, kde bydleli, jezdívala rodina o nedělích na mše do kostelů v okolí, například do Komorní Lhotky. Zhruba dvacet kilometrů jedna cesta.

Michaelina maminka, oční lékařka, byla vedoucí oddělení OÚNZ (pro mladší: okresní nebo obvodní ústav národního zdraví) a to, že by chodila do kostela, se tehdy „nehodilo“. „Stejně tam tajní chodili a opisovali si espézetky aut. Byla jsem malá a brala jsem to jako partyzánštinu.“

Brzy na vlastních nohou

Těšínsko nechala za zády už ve čtrnácti letech. Tehdy začala studovat na konzervatoři a žít Praze. Bydlela na internátě a na Moravu pak už jezdila jen o prázdninách. Byla dobrá studentka – a přesto měla jednou sníženou známku z mravů.

Ne, nezačala žít hříšným životem, to se v ní nejspíš probudila pracovitost a sklon ke kverulantství. Nerespektovala údajně zákaz vedení školy a coby studentka hrála na veřejnosti.

S dcerami – starší Terezou a mladší Julií, snímek je z roku 2013. A pro srovnání snímek z loňska.
S dcerami – starší Terezou a mladší Julií, snímek je z roku 2013. A pro srovnání snímek z loňska.

Prahu si našla sama

Tvrdí, že Prahu zná líp než leckterý rodilý Pražák. „To je stigma většiny lidí, kteří přišli do Prahy. Protože oni si tu Prahu, co se týká orientace, ,odboleli – pokus, omyl…“ Coby studentka objevovala. Když něco objevujete, tak se vám to do paměti vryje mnohem hlouběji, tvrdí.

Se stěhováním nemá problém

Po internátu v Dittrichově ulici měla první podnájem v Hodkovičkách.

„Tam jsem se hrozně bála, protože to byla vilová čtvrť a za tmy jsem měla strach chodit domů.“ Pak bydlela v Jabloňové ulici na Zahradním Městě, také v Bohnicích… Snila o bydlení na Starém Městě a to se jí časem splnilo.

Asi padesátimetrový byt kousek od Staroměstského náměstí! „Byl v bývalém klášteře, romantika až na půdu, doslova.“ Za pomoci kamarádů ho zrenovovala. Jenže pak čekala dítě. „Věděla jsem, že malé děti a centrum, to se neslučuje.

Přestěhovala jsem se proto na Prosek do paneláku, kde jsem obě dcery odchovala na typickém pražském sídlišti, které bylo plné zeleně a s veškerou vybaveností. Děti si tam odjezdily tříkolky, kola, koloběžky, skateboardy i kolečkové brusle.

Chodily na tenis, do kroužků, všude blízko a bezpečně.“ Dnes bydlí Michalela s manželem a dcerami v moderním čtyřpokojovém bytě s terasou, ve kterém má každý z nich dost prostoru. „Jsem moc spokojená.

Dole v garáži mám i parkovací místo, což považuji za životní luxus. Ale mám představu, že časem bychom se měli s manželem podívat po něčem menším s velkou terasou a hezkým výhledem… Jsem neposedná a stěhovat se budu klidně i v šedesáti!“

Na charitativním bazaru Psí kusy před pěti lety.
Na charitativním bazaru Psí kusy před pěti lety.

K chalupě patří neobyčejná budka…

Ráda v rozhovorech vypráví, že chalupu pořídili s prvním manželem tak trochu z nouze. Její maminka prodávala na Moravě dům, stěhovala se za nimi do Prahy a zbyla spousta věcí, kterých se Michaela ani její matka nechtěly vzdát. Kam s nimi?

A tehdy herečku napadlo vyřešit to koupí chalupy. „Brala jsem to zpočátku jako nákup velkého úložného prostoru.“ Vhodné stavení se zahradou a stodolou našli brzy na Českolipsku.

To bylo před deseti lety… Dnes už si život bez volných dnů na vlastní zahradě moc nedovede představit. „Propadám tam úplně majetnickým sklonům, o kterých jsem neměla tušení.

Jak tak sedím na zápraží, maluju si, že tam budou jezdit moje děti a jejich děti a že budou na bábu Dolinku v dobrém vzpomínat.“ Třeba při pohledu na typický domeček v zahradě: „Nechala jsem udělat novou kadibudku!

Oceňují ji i početné návštěvy, ale jinak je to mé výsostné území – s kouzelným, ranním výhledem na stromy – které si v klidu, kdy ještě všichni spí, užívám!“

Uklízím hlavně rychle

Pokud jde o domácnost, měla prý často v minulosti pocit, že vše je jen na ní, a rozčilovala se, že se mají v rodině o domácí práce dělit. „Čím jsem starší, tím víc z toho slevuji. Neodnesený hrneček prostě odnesu do dřezu a je to.

Na druhou stranu můj muž jednou za čas umyje nádobí, upeče, uvaří… Vlastně ženě nejvíc pomůže, když každý člen rodiny kolem sebe udělá to, co je právě potřeba.“ To se týká i úklidu jako takového. „Nemám ráda plánované gruntovací dny.

Uklízím nárazově, když je to třeba. A hlavně rychle…“

Proč hned měnit šatník?

Stále štíhlou figuru by mohla Michaele Dolinové leckterá žena závidět. Drží tvrdé diety, trápí se v posilovně, nebo jak to dělá, že nepřibere? Prý je to prosté. „Cvičím málo, ale jak objevím nějaké kilo navíc, už si to s ním vyřizuju.

Hraju tenis, víc chodím na procházky, omezuju večeře. Říkám si, že by bylo neekonomické měnit šatník. Je super oblíknout se do stejného čísla jako před 20 lety.“

S dcerami si nezahraje

Udělalo by jí radost, kdyby se některá z dcer „pomamila“ a dala se na herectví, ale to alespoň prozatím nehrozí. Dívky jít v jejích stopách prý neplánují. Starší Tereza studuje divadelní vědu. „Sice chodí po divadlech, ale nehraje v nich, nýbrž o nich píše.

Má talent, ale prostě divadlo hrát zatím nechce.“ A mladší Julie navštěvuje gymnázium. Ta už dokonce měla příležitost si hraní vyzkoušet: „Oznámila mi, že to raději půjde jako brigádnice roznášet kávu!“

Při založení bylinkové zahrádky pro pražskou Tichou kavárnu, kde pracují neslyšící.
Při založení bylinkové zahrádky pro pražskou Tichou kavárnu, kde pracují neslyšící.

Michaela Dolinová ve zkratce

Narodila se 16. 3. 1964 v Třinci, 1984 absolvovala hudebně-dramatické oddělení Pražské konzervatoře.

První angažmá v Divadle Jar. Průchy na Kladně, pak působila v Divadelní společnosti Josefa Dvořáka a v letech 1994 – 2004 v Hudebním divadle Karlín.

Dále herečkou na volné noze, připravuje také představení pro děti.

1994-2008 moderování na TV Nova – počasí a Snídaně s Novou, nyní je moderátorkou Nejlepšího počasí na TV Barrandov.

Na Mezinárodní konzervatoři v Praze vyučuje základy herectví.

Filmy: např. Jak básníci přicházejí o iluze (1985), Adáta (1999).

Seriály: např. Chlapci a chlapi (1988), Ordinace v růžové zahradě (2005), Ulice (2005).

Rodina: druhý manžel Jan Sváček (soudce, 58), z prvního manželství dcery Tereza (20) a Julie (17).

Co řekla o …

… o sobě: „Mám strašně ráda podzim, i takové to období, kdy všechno vadne až tleje. Vidím v tom zvláštní nostalgii a připomenutí toho, že všechno končí. Přitom jsem člověk pozitivní a radostný a vždycky se snažím vidět na věcech to lepší.

V únoru, březnu a dubnu naopak bývám skleslá a zoufale nedočkavá, těším se na skutečné jaro a ono pořád nepřichází…“

… o chalupě: „Mezi domem a chalupou je pěkně velký rozdíl, protože chalupu vždycky máte po někom. Ta naše byla postavená už v roce 1920!“

… o manželství: „Umělecký styl života – plné večery a víkendy, to musí být pro civila, který má pevnou pracovní dobu a volné víkendy, po čase docela únavné.

Manžel se mnou chodí na akce, které ho dvakrát nebaví, ale dělá to kvůli mně, tak já zas chodím s ním na fotbal, protože je rád, když s ním jdu. Něco se přiučím a není to zas vždycky taková nebetyčná nuda.“

… o schránčlivosti: „Rodiče by neměli zanechávat nadbytečné věci potomkům jenom proto, že se jich oni sami nedokázali zbavit…“

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, Nexfoto

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,