Domů     Báječně dobrý humus
Báječně dobrý humus
16.10.2020

Pokud jste ho ještě nejedli, nebo k němu nemáte důvěru, čtěte dál, třeba změníte názor. Humus se totiž dá připravit tak, aby odpovídal právě vašim chuťovým preferencím.

Cizrna, sezam, citron a česnek.

Čtyři levné a obyčejné suroviny stačí na vykouzlení malého zázraku – chutné, zdravé pomazánky, kterou si po Středním a Blízkém východě (humus najdete v receptech libanonské kuchyně, turecké a řecké kuchyně, ale také třeba marocké) oblíbil celý svět.

Pokrm má tisíciletou historii a v různých zemích se nazývá a píše různě. Například turecky humus podle arabského hummus odvozeného z himmas, což znamená cizrna. A právě ta je hlavní součástí lahodného pokrmu.

Proč ochutnat?

Humus je skvělým zdrojem železa, vitaminů řady B, obsahuje proteiny a vlákninu. Snižuje v těle cholesterol a je tak dobrou prevencí kardiovaskulárních chorob. Dámy bude určitě zajímat, že jeho prospěšné vlastnosti se projevují i navenek.

Zlepšuje třeba pleť a kvalitu vlasů. Chcete-li humus jen vyzkoušet, můžete si ho koupit, ať už v supermarketech nebo v prodejnách se zdravou výživou, ale pokud vám zachutná, naučte se ho dělat doma.

Je to jednoduché a ušetříte nejen peníze, ale snížíte i obsah tuku. A navíc si k základnímu humusu můžete přidat ingredience, které máte rádi.

Humus ozvláštní červená řepa, česnek, limetka, červená nakládaná paprika, různá koření (pepř, červená paprika, kayenský pepř, římský kmín) či bylinky (jarní cibulka, petrželka, pažitka, medvědí česnek).

Někteří kuchaři přidávají do humusu i sušená rajčata či rajčatovou pastu, skořici, curry nebo také jogurt. Existuje i lehká verze, která se připravuje s vařeným květákem místo části cizrny.

Jak se jí?

Cizrnový humus se dá konzumovat jako pomazánka na pečivo nebo jako kaše, ke které přikusujete pita chleba, placky, krekry či jiné pečivo, nebo jako „pasta“, do které si namáčíte nakrájené kousky čerstvé zeleniny – tyčinky z čerstvé mrkve, okurky, papriky, řapíkatého celeru atd.

Humus můžete použít i jako náplň do čerstvých plněných rajčat, paprik či za studena marinovaných žampionů. Různých chuťových variací se dá docílit i přidáním různých druhů panenských olejů (olivový, slunečnicový, dýňový, sezamový).

Než se pustíte do díla, několik dobrých rad.

Cizrna z konzervy je pohodlná, ale pokud koupíte „sypanou“ v sáčku a uvaříte, bude to vždycky lepší. Suchá cizrna se ale musí máčet (ideálně přes noc) a pak vařit alespoň hodinu.

Pokud cizrnu vaříte, vodu z hrnce nevylévejte – může se vám hodit v případě, že budete chtít humus trochu zředit, aby byl hladší.

Vždy používejte čerstvé ingredience – čerstvý citron, čerstvý česnek. Jedině tak docílíte opravdové chuti.

Nešetřete na skutečně kvalitním oleji – má humusu dodat chuť, ne ji pokazit.

Humus se tradičně podává teplý, s čerstvě upečenou pitou. Studený ale vůbec není špatný – zkuste obojí.

Experimentujte – humus je jednoduché jídlo, které si říká o dochucení podle vlastních preferencí – zkuste pálivou omáčku, orientální koření, nebo jen posypat pálivou paprikou či nasekanými černými olivami.

Hummus – základní recept

200 g cizrny, 3–4 stroužky česneku, 2–3 lžíce tahini pasty, citronová šťáva, olivový olej, sůl, pepř, paprika

1) Cizrnu nechte přes noc namočenou ve vodě. Druhý den ji uvařte v té samé vodě doměkka, trvá to asi 40 minut.

2) Cizrnu přeceďte a rozmixujte spolu s pár stroužky česneku, solí a pepřem. Vznikne hrubá pasta, do které v této chvíli přidejte pastu tahini, citronovou šťávu a podle potřeby trochu cizrnového vývaru. Pasta musí být krásně hladká.

3) Naservírujte ji na talíř, vytvořte žlábek, do kterého nalijte olivový olej. Podávejte s pita chlebem.

S červenou řepou

400 g vařené bio cizrny, 200 g červené řepy, 1 citron, 3 stroužky česneku, 50 g sezamové pasty tahini, 1 lžíce olivového oleje, 1 lžíce římského kmínu, špetka soli, špetka pepře

1) Dáme si předehřát troubu na 200 °C a mezitím omyjeme červenou řepu. Potřeme ji olivovým olejem, osolíme, zabalíme do alobalu a dáme péct zhruba na hodinu, dokud není měkká.

2) Vařenou cizrnu opláchneme a dáme do mixéru, kam přidáme na menší kousky nakrájenou červenou řepu společně s římským kmínem, citronovou šťávou a kůrou z jednoho citronu, česnekem, olivovým olejem a sezamovou pastou tahini.

3) Velmi jemně opepříme a osolíme a vše pečlivě mixujeme, dokud nedostaneme hladkou směs.

4) Necháme odležet na hodinu v lednici.

TIP: Podáváme s čerstvým pečivem či zeleninou. Pro výraznější chuť můžeme ozdobit koriandrem.

S rukolou a mandlemi

200 g cizrny v suchém stavu, 2 lžíce tahini pasty, 1–2 stroužky česneku, větší hrst rukoly,

3 lžíce olivového oleje, 2 lžíce citronové šťávy, mořská sůl a pepř dle chuti, hrst spařených mandlí

1) Propláchněte cizrnu a přes noc ji namočte do dvojnásobného množství vody.

2) Další den vodu slijte, cizrnu opět propláchněte a vařte doměkka cca 2 hodiny.

3) Uvařenou cizrnu sceďte. Vývar nevylévejte! Později ho využijete.

4) Vařenou cizrnu nasypte do mixéru, přilijte trochu cizrnového vývaru, rukolu, citronovou šťávu, olej, sezamovou pastu, 2 stroužky česneku a sůl. Vše rozmixujte na kaši.

5) Kaši podle potřeby zřeďte ještě trochou zbylého cizrnového vývaru. Dochuťte solí, případně i citronovou šťávou.

Tip: Můžete podávat ozdobené nasekanými mandlemi.

Se sušenými rajčaty

Plechovka cizrny (cca 265 g uvařené cizrny), 1/3 hrnku sušených rajčat, 2 lžíce olivového oleje ze sušených rajčat, 3 lžíce čerstvé citronové šťávy, 2 lžíce tahini pasty, 1 stroužek česneku, 1/2 lžičky soli, 2 lžíce bazalky

1) Cizrnu společně se sušenými rajčaty, olivovým olejem, citronovou šťávou, tahini pastou, česnekem a solí rozmixujeme na zcela hladkou pastu.

2) Přidáme nasekanou bazalku a ještě chvíli mixujeme.

3) Můžeme ozdobit kousky sušených či čerstvých rajčat. Podáváme s pita chlebem

Tip: Humus si můžete připravit jako chutnou svačinku či lehký oběd.

Avokádový

3 lžíce olivového oleje, 1,5 lžíce tahini, 3 lžíce limetkové šťávy, plechovka cizrny, 2 avokáda, 1 stroužek česneku, sůl, kmín podle chuti a lístky koriandru na posyp, vločky červené papriky, 1–2 ??? koriandru

1) Cizrnu z plechovky scedíme a dáme do mixéru, přidáme olej a všechno koření a mixujeme dohladka.

2) Nakonec přidáme avokáda a opět mixujeme.

Podáváme pokapané olivovým olejem s červenou paprikou a koriandrem s chipsy nebo chlebem pita.

S kurkumou

2 plechovky cizrny, zvlášť ponechat ½ šálku nálevu, ½ šálku olivového oleje, 1 čajová lžička sezamového oleje, 1/3 šálku citronové šťávy, 4 lžičky utřeného česneku, 2 lžičky papriky, 2 lžičky kurkumy, ¾ lžičky soli, ¼ lžičky pepře

1) Všechny suroviny a k tomu asi ¼ šálku nálevu z konzervy mixujeme asi 1 minutu.

2) Zkontrolujeme konzistenci a podle potřeby přidáme nálev. Podáváme s pitou, tousty či nakrájenou zeleninou

Čokoládový

1,5 šálku cizrny, 1/4 šálku oříškového másla (nejlépe domácího mandlového), 1/4 šálku javorového sirupu, 3 lžíce neslazeného mandlového mléka, 2 lžíce kakaa prášku, špetka vanilky.

1) Všechny ingredience rozmixujeme v kuchyňském robotu dohladka.

2) Necháme 1–2 hodiny odležet v ledničce, aby se chutě propojily, a poté servírujeme.

Tip: K čokoládovému humusu se hodí jakékoliv ovoce, krekry, datlové sušenky i piškoty.

Text: Eva Hořánková

Foto: Shutterstock, tescorecepty

Štítky:
Související články
21.5.2025
Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku. Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji. Co se v kvasnicích skrývá Především jsou to vitaminy typu B: * Vitamin B1 (
19.5.2025
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak opravdu jen minimální množství. Nemusíte tedy řešit,
16.5.2025
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až při vlnách v
14.5.2025
Určitě si doma děláte různé zeleninové saláty, dáváte ji do polévek, omáček i nakládáte. A právě pečená zelenina je to, co vám v repertoáru ještě chybí. A to je škoda. Už proto, že šetří kapsu a také ji můžete použít na spoustu způsobů. Třeba na těstoviny, na polévku, do wrapů a omelet... Kterou vybrat? Vlastně téměř jakoukoliv, ale asi nejvíce se hodí kořenová, třeba brambory, pastinák, sladké
12.5.2025
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
reklama
Šikovné tipy
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Absolonová hledá bohatého sponzora, hlaste se!
nasehvezdy.cz
Absolonová hledá bohatého sponzora, hlaste se!
Na dovolenou u moře, na luxusní kabelky, šaty, nebo dokonce na nové auto musí Monika Absolonová (48) zatím zapomenout. Všechny její úspory se totiž rozkutálely. Nejen proto, že má zpěvačka po rozcho
Nový sedan Lexus ES pro novou éru
iluxus.cz
Nový sedan Lexus ES pro novou éru
Lexus představuje v evropské premiéře zcela nový model ES, nová technologie s vysokou úrovní pohodlí a bezpečností. Osmá generace tohoto globálního sedanu prémiové třídy přijde na trh počátkem příštíh
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
epochalnisvet.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory.   Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, pražská kunstkomora císaře Rudolfa II. (1552–1612) se
Změna ve fungování mitochondrií u laboratorně chovaného parazita
21stoleti.cz
Změna ve fungování mitochondrií u laboratorně chovaného parazita
Vědecký tým z Ostravské univerzity, Biologického centra Akademie věd ČR a dalších evropských a amerických institucí odhalil zásadní změnu v energetickém metabolismu parazita Vickermania ingenoplastis,
Jak černé skříňky odhalují příčiny katastrof?
epochaplus.cz
Jak černé skříňky odhalují příčiny katastrof?
Černé skříňky, ač oranžové, jsou klíčovými svědky leteckých neštěstí. Od pádu ruského Tu-154 v Černém moři až po jejich neuvěřitelnou odolnost v extrémních podmínkách – tato zařízení ukrývají odpovědi na otázky, co se pokazilo. Přečtěte si, jak fungují a proč jsou téměř nezničitelné. Slyšíme o nich ve zprávách v souvislosti s leteckými tragédiemi. Ale víte,
Udržitelnost pod značkou luxusu
rezidenceonline.cz
Udržitelnost pod značkou luxusu
Ještě stále panuje představa, že dům postavený na ekologických principech musí být výhradně minimalistický, až asketicky zařízený. Pokud se ovšem realizace ujmou zkušený architekt s nadanou designérkou, realita vypadá zcela jinak. Hlavním cílem tohoto projektu bylo minimalizovat dopad budovy a jejího provozu na životní prostředí. A protože dům si navrhovali sami majitelé, uznávaný indický architekt
Pochopila jsem, proč mi to místo tolik pomohlo
skutecnepribehy.cz
Pochopila jsem, proč mi to místo tolik pomohlo
Když jsem ztratila manžela, moc jsem se trápila. Netušila jsem, že existuje místo, které vdovám vrací radost a chuť do života. Pomohlo i mně. Můj Jindřich byl naprosto skvělý manžel. Znali jsme se z vysoké školy. Byla to láska na první pohled, zamilovala jsem se hned, jak jsme se potkali na první přednášce. Po škole jsme
Záhada tanečního moru: Proč se stovky lidí unavily k smrti?
historyplus.cz
Záhada tanečního moru: Proč se stovky lidí unavily k smrti?
Křivolakými uličkami Štrasburku se rozléhají divoké výkřiky. Stovky obyvatel města se do hudby extaticky zmítají, svíjejí a všelijak kroutí. Ve tvářích mají zcela mrtvolný výraz a viditelně jsou na konci svých sil. V poskakování ale neustávají, dokud vyčerpáním zcela nepadnou. Co bylo příčinou podivného „tanečního moru“, který v létě 1518 město zachvátil? Štrasburk platí
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Chcete jít vpřed? Hýbejte se
nejsemsama.cz
Chcete jít vpřed? Hýbejte se
Život je jako jízda na kole, a kdo chce udržet rovnováhu, musí se hýbat. Kila ani roky nejsou překážkou, jen výzvou. Co je nejvhodnější, když sedavý způsob života začíná ovlivňovat zdraví? Je to chůze – nejlepší pohyb venku, při kterém přirozeně posilujete celé tělo. Stačí alespoň třicet minut chůze obden a ve svižnějším tempu. Pokud máte
PETEXPERT DEN 2025
epochanacestach.cz
PETEXPERT DEN 2025
V sobotu 31. května 2025 se v pražském Pesoparku v Uhříněvsi uskuteční první ročník akce pro širokou veřejnost – PetExpert den. Tento celodenní zážitkový program je určen pro všechny milovníky psů, jejich psy i rodiny s dětmi. Akce je zdarma a nabídne praktické ukázky práce se psy, přednášky, odborné konzultace, soutěže, stánky se sortimentem pro
Záhada hromadných úmrtí ptáků: Neznámá síla zabíjí za letu celá hejna
enigmaplus.cz
Záhada hromadných úmrtí ptáků: Neznámá síla zabíjí za letu celá hejna
Je to děsivý pohled. Krajina, kam až oko dohlédne, je poseta těly mrtvých ptáků a z nebe s tupým žuchnutím padají na zem další a další. Jako by snad početné hejno za letu zemřelo ve stejný okamžik. Mn