„Grilujeme rádi, ale špatně,“ tvrdí renomovaní čeští kuchaři. Prý neumíme vybrat maso, připravit marinádu ani roztopit gril. Tak si pojďme říct, jaké chyby při grilování nejčastěji děláme.
Pokud si myslíte, že by vaši hosté měli vidět, že jste profesionál a že se na vašem grilu opravdu často griluje, přesvědčte je svým umem. A protože žádný učený z nebe nespadl, není nikdy pozdě vyvarovat se přehmatů, které často děláme.
Špatně rozpálený gril
Než začnete roztápět pod roštem, zkontrolujte, zda jste při posledním opékání gril dobře umyli. Před každým použitím by měl vypadat jako nový. A čím topit?
Někdo dává přednost dřevěnému uhlí, jiný preferuje dřevěné brikety, protože vydrží sálat teplo i dvě až tři hodiny. Lidé také maso často vkládají na nedostatečně rozpálený gril.
Uhlí v grilu by se mělo rozpalovat zhruba 40 minut, před samotným grilováním, aby na něm vznikla vrstva zbarvená doběla.
Teplota ve středu grilu na mřížce by se měla pohybovat mezi 250 a 300 °C.
Problémem je příliš vysoká teplota, při které se maso negriluje, ale pálí. To je potom na povrchu černé a uvnitř syrové. Dejte ruku tři centimetry nad mřížku. Když ji tam neudržíte déle jak dvě vteřiny, je gril roztopený.
Solit před, nebo po?
Pozor na sůl. Výrok, že maso nelze přesolit, protože si vezme soli jen tolik, kolik potřebuje, není pravda. Když maso necháte v marinádě přes noc, zaručeně ho přesolíte. To je problém kořenicích směsí, protože většina z nich sůl obsahuje.
Ta totiž vytahuje z masa vodu, to pak pustí zbytečně moc šťávy a je suché. Se solí proto nakládejte s rozmyslem. Silné steaky lehce osolte před grilováním, na talíři je pak dosolíte do požadované chuti.
Pokud marinádu tvoří pivo či víno, osolte maso předem, pokud marinujete olejem, osolte maso až po grilování.
Jaké maso koupit
Rozhodně ne křehčené. Je napíchané vodou, aby zvětšilo objem, takže se na gril nehodí, protože se nepeče, ale dusí. Nejlepší je samozřejmě maso stařené.
Je pověšené v chladném prostředí tak dlouho, až vyzraje, aby bylo tak jemné a svěží jako bezprostředně po porážce (stařit se může i mokrou cestou, ve vakuu).
Stařené maso bohužel hned tak někde nekoupíte, a navíc je poměrně drahé – ale ta jeho opravu masová chuť a kvalita za to stojí.
Marinovat maso je třeba přes noc
Nechat ležet steak přes noc v marinádě považují renomovaní kuchaři skoro za zločin. Čím maso předem méně marinujete, tím si ho víc vychutnáte. Ideální je macerovat maso tři až pět hodin, jinak by mohlo díky bylinkám zhořknout.
Špatné je také natřít marinádu na maso těsně před grilováním, to se zase chuť bylinek a koření nestihne do masa dostat. Zlozvykem spousty lidí je posypat steaky kupovanou grilovací směsí, takže pak kuřecí, vepřové i hovězí chutnají stejně.
Podobně ošidné je koupit maso už v hotové marinádě. Nevíte, co kupujete ani jak maso vypadalo před naložením – může být třeba potrhané a při opékání propadat roštem. Připravit si doma marinádu přitom není nic těžkého.
Nejlepší je použít jen olivový olej, bylinky a čerstvý pepř. Oleje by ale v marinádě nemělo být moc, aby při následném opékání nekapal do grilu a nehořel.
Maso je třeba omýt a naklepat
Maso neomývejte! Je jako houba, vodu nasákne a pak se nepeče, ale dusí. Pokud ho z nějakého důvodu přece jen musíte opláchnout, tak jen velice krátce a pak ho hned usušte utěrkou.
Na roštu maso také nikdy neotáčejte vidličkou, ale kleštěmi, a nenaklepávejte ho ani klouby prstů. Poškodíte jeho strukturu, vyteče z něj šťáva a pak už nebude měkké. Dvě hodiny před grilováním maso vyndejte z lednice, aby mělo pokojovou teplotu.
Jinak nikdy nepřipravíte dobrý steak – na povrchu se spálí a uvnitř bude studený.
Tlusté se musí okrájet
Zbavovat maso tuku před grilováním je čirá amatérština. Tuk je nositelem chuti a chrání maso před vysušením. Je buď na povrchu, nebo uvnitř svalu. Ten ve svalu se při tepelné úpravě rozplyne a zajistí, že maso je křehké a šťavnaté. Takže nic neořezávejte! Každý, kdo tučné nesnáší, si ho na talíři okrájí sám.
Maso je lepší opékat déle
Čím déle budete maso grilovat, tím méně bude mít šťávy, takže bude suché a tvrdé jako podrážka. Kuřecí a vepřové se vyplatí dobře propéct – teplota uvnitř má být větší než 70 stupňů. Nedostatečnou úpravou např. kuřecího riskujete salmonelózu.
Klasická metoda je maso nejdřív zprudka opéct, aby se zatáhlo, a pak při teplotě do 100 stupňů dopéct. Lze to ale udělat i opačně – maso nechte prohřát a pak zprudka opečte, zůstane v něm více šťávy.
Co se týká hovězího, doporučuje se forma medium – tedy středně propečené. Steak je ve středu růžový a vytéká z něj načervenalá šťáva. Je to nejšťavnatější úprava hovězího. Nezapomeňte nechat maso 10 minut odpočinout, aby se šťáva uvolnila do celého steaku. Kdybyste ho začali jíst moc brzo, všechna šťáva vyteče.
Pamatujte, že pokud maso moc upečete, vrátit to nejde, dopéct ho ale můžete vždycky.
Foto: Shutterstock