Domů     Lichořeřišnice, bylina se sílou obra
Lichořeřišnice, bylina se sílou obra
3.10.2019

Všichni ji znáte dobře, a mnozí ji každoročně vysévají na zahrádkách nebo na balkonech a do truhlíků. Je totiž krásná a její zářivé květy upoutají kolemjdoucí. Ale víte také, že kudy projde, tudy léčí?

Ano, tahle rostlina, kterou mají zahrádkáři rádi, protože bujně roste a září do daleka různobarevnými květy od žluté po červenou a zároveň svými listy zcela zakrývá to, co je pod nimi, je neocenitelná léčivka, jejíž účinky jsou opravdu pozoruhodné.

Jedná se totiž o přírodní antibiotikum, navíc má antivirotické a antibakteriální účinky. V některých případech dokonce ničí i zlatého stafylokoka. Vysoká účinnost rostliny tkví v obsahu látky glykosid glukotropeolin.

Z našeho těla se spolu s dalšími látkami vylučuje hlavně močí, ale předtím stihne v močových cestách bojovat s mnoha druhy bakterií.

Vylučování však probíhá i plícemi a dýchacími cestami, takže lichořeřišnice pomáhá i při akutních a chronických zánětech horních cest dýchacích (bolesti v krku, zánět nosohltanu).

Salát s lichořeřišnicí můžete pojídat celé léto a ani si nevšimnete, že se zároveň léčíte.
Salát s lichořeřišnicí můžete pojídat celé léto a ani si nevšimnete, že se zároveň léčíte.

Na co se užívá

záněty močových cest­

zápal plic (zánět plic)

zánět prostaty

žaludeční vředy

zánět vaječníků

posílení imunity (imunostimulancium)

posílení centrálního nervového systému

růst vlasů, lupy

bolesti v krku

bolesti nosohltanu

Tinktura z lichořeřišnice

Připravíme si dvě lžíce listů a dvě květů lichořeřišnice, dále 3 dcl 60% lihu. Bylinku zalijeme lihem a necháme na teplém místě louhovat po dobu 14 dní. Nezapomínejte dvakrát denně protřepávat.

Po uplynutí lhůty tinkturu přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a na chladném místě uskladníme.

Možnosti použití

Při zánětech močových cest, ale i když jste brali antibiotika a sliznice potřebují zklidnit, se užívá tinktura z lichořeřišnice po dobu dvaceti dní, 3x denně 15 kapek. Nevynechejte ani jediný den!

Účinky tinktury můžete vyzkoušet také na různé vřídky a vyrážky na kůži, ne však na ty, které způsobuje alergie.

V případě nachlazení, onemocnění chřipkou, při zánětech průdušek či astmatu užívejte po dobu 14 dnů 3x denně 20 kapek lichořeřišnicové tinktury rozpuštěných ve 2 dl neperlivé vody. Pravidelnost a dodržení 20denní kúry je nutné, především kvůli možné recidivě.

Jedenkrát ročně byste si měli udělat 8týdenní antibakteriální kúru z lichořeřišnice. Užívá se 3x denně 15 kapek tinktury. Pravidelnost je stejně důležitá jako dodržení 8 týdnů kúry.

Na kašel je sirup

Dvě lžíce nasekané lichořeřišnice zalijeme sklenicí vroucí vody (případně i mléka) a osladíme medem. Každé dvě hodiny podáváme jednu lžíci při nachlazení a potížích horních cest dýchacích.

Květy lichořeřišnice můžete ozdobit krémovou polévku.
Květy lichořeřišnice můžete ozdobit krémovou polévku.

Využití v kuchyni

Lichořešnice se samozřejmě dá využít i v kuchyni. Jejími květy můžete ozdobit zeleninové saláty, listy do salátu přidat. S množstvím to ale nepřehánějte a pamatujte, že musí být čerstvé.

Jedině tak jsou chutné, ale již za hodinu se v nich začínají rozkládat účinné látky a nabývají ostrou chuť, tou se vyznačují zvláště listy.

Sbíráte-li květy do salátu, jejich denní dávka by měla být do tolika gramů, kolik kilogramů vážíte, ale nebojte se, tolik totiž rozhodně najednou nikdy nesníte.

Nakládaná poupata

Čerstvě natrhaná, dosud nerozvinutá poupata lichořeřišnice vložíme do slaného roztoku. Ten připravíme z 1 litru vody a 110 gramů soli, ideálně mořské. V nálevu poupata ponecháme po dobu 24 hodin.

Po uplynutí této doby poupata přecedíme, vložíme do menší sklenice a zalijeme horkým zálivem z vinného či jablečného octa s lístky estragonu, dochutit můžeme ještě křenem, cibulí, šalotkou. Zavíčkujeme a měsíc skladujeme. Poté můžeme konzumovat.

Sušená lichořeřišnice

Pro léčivé účinky sbírejte od června do září květ, nať, listy a sušte je na sítech nebo na lískách na přímém slunci, nebo při umělé teplotě do 40 °C. Připravíte z nich nálev, který se v případě potíží užívá jako čaj.

Jeho účinek je sice nižší než u tinktury, ale pro některé pacienty je jeho pití příjemnější.

Sbírejte semena

Ta mají nejvíce účinných látek. Při dozrávání padají na zem, takže když dáte pod rostlinu folii, můžete je postupně smést. Není třeba to dělat každý den, protože semena se téměř nekazí. Semena se suší při teplotě do 40 °C běžně na papíru nebo sušicích sítech.

Voní trochu bramborově a křenovitě. Uchovávejte je ve sklenicích s víčky. Doporučuje se je v mlýnku na kávu nebo těsně před použitím rozmixovat.

Lžičku drceného semene lze spařit po dobu asi 15 minut v šálku vody a pít 3-4× denně mimo jídla při vleklých urologických potížích nebo při kašli s přítomností obávaného zlatého stafylokoka.

Vedlejší účinky žádné

Výhodou je, že se u lichořeřišnice nemusíte bát vedlejších účinků (dokonce ani při předávkování), je vhodná i v těhotenství či pro kojící ženy. Lichořeřišnici můžete také kombinovat s antibiotiky, umocní jejich účinek.

Foto: Shutterstock

Související články
20.1.2025
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z nichž však některé mohou být pro naše tělo škodlivé a nebezpe
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
26.12.2024
Jak se ozve odvrácená strana kofeinu? Nervózně šmátráte po oušku šálku s vaší čtvrtou kávou, a když ho nedostanete, klepou se vám prsty. Patříte mezi kávové milovníky, anebo „závisláky“? Kofein oddaluje spánek, umí potlačit fyzickou únavu, zvyšuje tlak, zlepší prokrvení mozku. Mimo kávu ho skrývá pravý černý a zelený čaj, pod starým názvem tein (který je někdy mylně považován za odlišnou látku
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč