Domů     Žízeň jako signál
Žízeň jako signál
16.7.2021

V létě je sice zvýšená žízeň běžný jev, ale pokud je neuhasitelná, je třeba se zamyslet nad příčinami. Tělo má velmi citlivý mechanismus zjišťující potřebu přísunu vody, a pokud ho něco rozkolísá, nejde o banalitu.

Možná vás to překvapí, ale na člověku je stále ještě znát, že život vznikl ve vodě. Jsme vodní tvorové v tom smyslu, že naše vnitřní prostředí tvoří převážně voda.

V buňkách i mimo ně v tělesných tekutinách tvoří u dospělého člověka obvykle 50 – 60 % z celkové váhy právě voda. U dětí je to ještě více, naopak ve stáří vody v těle o něco ubude.

U žen je procento vody o něco nižší než u mužů stejné generace, což je dáno o něco větším podílem tuku v ženském těle.

Nic se nesmí přehánět

Nadměrné hašení žízně není bez rizika. I při vydatném pocení se doporučuje vypít nanejvýš 1 l vody během 1 hodiny. Větší množství vody naráz nemusí být ledviny schopné zpracovat, takže voda zůstane v krvi a zředí koncentraci minerálů.

To má neblahý účinek na buňky, neboť se v takovém prostředí začnou rozpínat. Největším rizikem, k němuž pak může dojít, je akutní otok mozku hrozící smrtí. Bez následků ale nezůstává ani mírnější nadbytek vody. Komplikuje práci ledvin a zatěžuje i další orgány, zejména srdce.

Žízeň při cukrovce

Pokud vyloučíme ztráty vody pocením, následkem fyzické dřiny nebo přesoleného jídla, pak se nadměrná žízeň ozývá jako signál nějaké nemoci. Obecně nejznámější je její souvislost s propukajícím diabetem, ačkoli zde jde jen o vedlejší důsledek nemoci.

Hladina cukru v krvi je tak vysoká, že cukr pak začnou vylučovat ledviny do moči, a to za zvýšeného odvádění vody. Množství moči tím tedy narůstá a pak se začne ozývat i sílící žíznivost. Ustane jen kontrolou cukrovky a poklesem hodnot krevního cukru.

Onemocnění mozku

Náhlá žíznivost může být spojena i s akutním vážným onemocněním mozku, především se zánětem mozkových blan (meningitidou).

Žízeň pak zůstává v pozadí za výraznějšími příznaky, jakými jsou silné bolesti hlavy, zatuhlost v oblasti šíje, horečka, zmatenost a poruchy vědomí, ale potvrzuje postižení mozku. Meningitida propuká prudce z plného zdraví a postup nemoci je rychlý.

Ovšem existují i pomalu se rozvíjející onemocnění mozku, doprovázené žíznivostí. Mohou to být nádorová onemocnění nebo autoimunitní choroby jako systémový lupus, roztroušená skleróza nebo neurosarkoidoza.

Proto je při neurologických potížích nezbytné zmínit nadměrné pití jako jeden z příznaků, neboť nejde o banalitu, ale o projev choroby.

Někdy za to můžou minerály

Žíznivost může poukazovat i na metabolické poruchy určitých minerálů. Může se objevit při nedostatku draslíku nebo při nadbytku vápníku v krvi. Nejčastější příčinou nedostatku draslíku je špatně sestavený jídelníček a současné užívání diuretik.

Doplnit draslík jídlem přitom není problém, je hojně obsažen v bramborách, banánech, sušeném ovoci a rozinkách nebo hrachu.

Nedostatek draslíku může způsobovat problémy se zvýšeným krevním tlakem a nepravidelným srdečním rytmem, takže žízeň je v tomto případě varovný signál, který bychom měli poslouchat.

Nadbytek vápníku v krvi je ještě závažnější, může ukazovat na selhávání ledvin nebo zvýšenou produkci hormonů štítné žlázy, obvykle kvůli nádorovému bujení. Vyvolat ho může i předávkování vitaminem D.

Úplavice močová

Odborně se tato porucha nazývá diabetes insipidus, což okamžitě vyvolá asociaci s cukrovkou. Jistá podobnost mezi nimi existuje, i při cukrovce dochází také k silnější žízni i močení, ale ve srovnání s úplavicí močovou mnohem méně výrazně.

Podobná je také příčina nemocí, v obou případech je vyvolává porucha fungování určitých hormonů. U úplavice močové nejde o inzulín, ale o hormon označovaný běžně zkratkou ADH. Jeho hlavním úkolem je řídit „hladinu vody“ v cévách.

Pokud je vody v krvi málo, ADH (antidiuretický hormon) sníží její podíl odcházející s močí, aby se tato – ledvinami přečištěná voda – vrátila do krve.

Problém v mozku i ledvinách

Nemoc má tedy jednu příčinu, ale ta se může projevit dvěma způsoby, což pro postiženého znamená dramatičtější nebo mírnější průběh. Hormon ADH vzniká v mozku a podobně jako v případě inzulínu ho příslušná tkáň může přestat produkovat.

Důvodem může být nádorové bujení, ale často zůstává výpadek produkce bez vysvětlení. Pro tělo to každopádně znamená velmi nepříjemné stavy s vysokým množstvím vylučované moči, může to být až 15 l denně.

A to vyvolává:

– velkou únavu

– točení hlavy

– pokles krevního tlaku

– hrozbu dehydratace, která může vést až ke smrti

Porucha může být i v ledvinách

Pak totiž nereagují na ADH a nepropouštějí vodu zpět do krve. V tomto případě má úplavice močová mírnější průběh, denní množství moči se pohybuje do 4 l. Pro odlišení příčiny se při vyšetření podává syntetická obdoba ADH a pozoruje se, jak na ni tělo reaguje.

Pokud je příčina v poruše ledvin, pak nenastává změna, zato je-li důvodem zastavení produkce ADH v mozku, tak se okamžitě ukáže zlepšení, tvorba moči se zpomalí.

V obou případech je ale úplavice močová vážná nemoc, při níž je nutné trvalé podávání léků, buď syntetického hormonu, nebo přípravku ovlivňujícího činnost ledvin.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
epochaplus.cz
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce? Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře