Domů     Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
11.5.2024

Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali.

Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň.

Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů, z nichž vznikají různá kožní onemocnění a alergie, a které dokonce mohou i za vážné choroby, jako jsou zhoubné nádory. Snížit vlhkost v bytě byste tak měli hlavně kvůli vašemu zdraví.

Vlhkost si změřte

Pomůže v tom vlhkoměr, což je přístroj ukazující relativní vlhkost vzduchu. Rozmezí, kdy se ještě plísně množit nezačínají, je od 40 do 60 procent.

Když nechcete investovat do vlhkoměru, sledujte alespoň okna a zrcadla, kapky na nich totiž předznamenávají nadměrnou vlhkost. Můžete ji regulovat i pomocí techniky jako je digestoř či vzduchovod. Zajišťují odtah nebo přívod (u vzduchovodu) vzduchu.

Pohlcovače pak absorbují vlhkost za pomocí speciálního granulátu nebo tablet. Efektivnější jsou ale elektrické odvlhčovače, které navíc dokážou vzduch filtrovat a ionizovat.

Kupte si speciální přípravky

Když už se plíseň na zdi, nad okny nebo stropě zabydlí, lze ji ošetřit speciálními přípravky. Vhodné jsou koncentrované dezinfekční prostředky na interiérové omítky, které likvidují plísně, houby, lišejníky, řasy a bakterie.

Dezinfekci podle návodu naneste na napadené plochy a ještě za mokra je mechanicky odstraňte špachtlí, či opatrně stáhněte vlhkým hadrem. Hadr poté zlikvidujte.

Po zaschnutí nátěr podle potřeby jednou až dvakrát zopakujte, abyste měli jistotu, že přípravek zapůsobil na všech místech. Stěny ošetřené tímto způsobem nakonec natřete malířskou barvou, která obsahuje látky bránící růstu plísní. A co je prověřené již generacemi?

Vápno

Na očištěnou zeď naneste dva až tři nátěry hašeného vápna. To plísně zlikviduje a stěna pod vápnem zároveň „dýchá“, Vápenný nátěr drží na dřevě, kameni i na panelu a je určitě nejlevnější. Při práci ovšem musíte používat ochranné brýle.

Použijte dezinfekci

Plíseň na stěně lze natřít savem naředěným s vodou v poměru 1:1. Poté je možné zeď vysušit infrazářičem a omítku částečně seškrábat špachtlí.

Postiženou část (pro jistotu) ještě můžete natřít roztokem hašeného vápna, doporučuje se však i tady přidat trochu sava (na 5 litrů vápna připadne zhruba l dl sava).

Samozřejmostí je, že poté místnost denně větráte a vlhkost udržujete maximálně na 60 procentech.

Modrá skalice

Plíseň v kuchyni a ve spíži panelového domu je možné ošetřit modrou skalicí (technický síran mědnatý v krystalické formě, 500 g). Nejprve je nutné stěny omýt vlažnou vodou za použití silnější štětky a nechat 24 hodin schnout.

Modrou skalici (asi 10 dkg) rozpustíte ve dvou litrech studené vody a vzniklým roztokem natřete napadená místa. Takto ošetřené to opět necháte po celý den schnout a pak pokud možno nátěr zopakujete. Až po dalších 24 hodinách můžete vymalovat. Modrá skalice dráždí pokožku, je tedy nutné k práci používat rukavice a brýle.

Ocet a borax na koupelnu

Smíchejte tři polévkové lžíce bílého octa, jednu čajovou lžičku boraxu (koupíte v drogeriích) a dva šálky horké vody. Směs nalijte do rozprašovače, protřepejte a podle potřeby postříkejte místa – hlavně ve spárách mezi dlaždičkami – zasažená plísní.

Nechte několik hodin působit. Ošetřené plochy poté vydrbejte kartáčkem s tvrdými štětinami a důkladně opláchněte vodou.

Prohlédněte nábytek

Pokud se plíseň objeví na sanitárním vybavení či koupelnovém nábytku, nejprve ji mechanicky očistěte vhodným desinfekčním prostředkem a následně aplikujte přípravek určený na boj s plísněmi. Ideální jsou například savo proti plísním a další přípravky.

Pozor! Plísně nestírejte nasucho, protože byste mohli jejich spory roznést do okolí.

Prevence vzniku plísní

* Zkuste zeď zbavit vlhkosti co nejrychleji elektrickým vysoušečem. Ten díky přímému zdroji tepla zvyšuje teplotu vzduchu, a tím se násobí i jeho schopnost pohlcovat vlhkost. Odborníci používají také mikrovlnné vysoušení zdiva.

* Větrejte oknem i při samotném sprchování. Nevyplácí se však nechat okna dokořán na kratší dobu, protože se kvůli náhlé změně teploty opět sráží voda. Lepší je mít okna pootevřená po několik hodin denně.

* Vyměňte neustále vlhké ručníky a předložky u sprchového koutu za savější. Populární je bambusové vlákno či mikrobavlna. Vhodné jsou koberečky ze stoprocentní česané bavlny s antibakteriální úpravou.

* Zabraňte kondenzaci, tedy aby se horká pára stýkala se studeným povrchem. Proto si před večerní koupelí a ranní hygienou zatopte. Nejlepší volbou je podlahové vytápění, případně instalace žebříkového nástěnného topení.

*Rozložte sprchování v rámci rodiny do celého dne. Po dvouhodinovém konstantním sprchování vznikne totiž kondenzační nálož.

Jak na to šli prapředci?

* Do vlhké komory pověsili svazek deseti kusů školní křídy. Ta nasála vlhkost a působila jako prevence plísně. Po měsíci křídu vyměnili.

* Sůl dali do plechovky a postavili ji do rohu místnosti. Sůl totiž absorbuje vlhkost. Když zvlhla, nahradili ji novou.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
24.5.2024
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. Nejste v tom sami, děje se to nám všem ve větší či
23.5.2024
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je vodní kámen? Pevný šedý, bílý nebo nahnědlý povlak, který
20.5.2024
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě se již někdy na něm objevil zelený povlak
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.