Domů     O nočním dušení nemusíte vědět
O nočním dušení nemusíte vědět
9.5.2024

Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný.

Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner.

Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je, když v důsledku toho chrápající přestane dýchat. Tento stav sice trvá jen chviličku, protože kvůli nedostatku kyslíku nastane tzv.

mikroprobuzení, díky němuž se dech zase obnoví, ale může se za hodinu zopakovat klidně více než stokrát.

Dva typy nemoci

A to už je docela velký problém. Onemocnění nemá vliv jen na nedostatek kyslíku, ale také na spánek, jehož kvalita za nic nestojí. To s sebou nese celkové zhoršení zdravotního stavu, takže je nakonec třeba situaci řešit s lékařem.

Ten pak po zjištění diagnózy musí také určit, o jaký typ syndromu spánkové apnoe se jedná. Jsou totiž dva:

* Obstrukční spánková apnoe: Vzniká, když se během spánku mechanicky uzavřou dýchací cesty. Má tudíž anatomické příčiny.

* Centrální spánková apnoe: V tomto případě jsou dýchací cesty v pořádku, ale mozek nedává dostatečně správný signál, aby dýchací soustava pracovala správně. Příčina je tedy v centrálním nervovém systému.

* Může se jednat i o kombinaci obou předešlých, pak je to smíšená spánková apnoe.

Jak se to pozná

Kdy byste se měli zajímat více o tuto poruchu? Existuje několik příznaků, při kterých byste měli zpozornět. Hlasité chrápání nejspíš uslyší váš partner. To, že je vaše dýchání přerušované, také. Ostatní ale vypozorujete i sami:

* Probouzíte se náhle a s dušností.

* Po probuzení máte sucho v ústech a bolí vás v krku.

* Trpíte hned po ránu bolestí hlavy.

* V noci se často probouzíte bez zjevné příčiny.

* Cítíte se během dne unavení a nedospalí.

* Máte problémy s pozorností, cítíte se podrážděně.

Jak nemoc vzniká

Problém souvisí se svaly v zadní části krku. Během spánku se tyto svaly, které podporují měkké patro, čípek, mandle, boční stěny hrdla a jazyk, uvolní, tím se měkké tkáně zúží nebo přímo uzavřou, a tak se zamezí dýchání.

Tělo má nedostatek kyslíku a v plicích se vytvoří nepříjemný tlak. Mozek dostane signál, že něco není v pořádku, dá povel, abyste se probudili, ale stačí jen mikrochvilka a průchodnost dýchacích cest se opět obnoví.

Probuzení je obvykle natolik krátké, že si ho nepamatujete. Ale narušuje hluboké regenerační fáze a vy jste pak po celý den nevyspalí a unavení. Toto je obstrukční spánková apnoe.

Centrální spánková apnoe je méně běžnou formou onemocnění a mívá trochu jiný průběh.

Dušení či lapání po dechu, které vás probouzí, ale také hlasité chrápání, které ruší ze spánku vašeho partnera, byste měli konzultovat s lékařem. Může se jednat o syndrom spánkové apnoe.
Dušení či lapání po dechu, které vás probouzí, ale také hlasité chrápání, které ruší ze spánku vašeho partnera, byste měli konzultovat s lékařem. Může se jednat o syndrom spánkové apnoe.

Kdo je nemocí ohrožen

Rizikových faktorů je u obstrukční spánkové apnoe více.

*V první řadě je to obezita. K rozvoji onemocnění mohou přispět tukové usazeniny v horních cestách dýchacích.

* Více ohroženi jsou muži a starší lidé, dědičnost také hraje roli. U žen se riziko apnoe zvyšuje po menopauze.

* Uvolnění svalů v krku může zapříčinit také alkohol, drogy nebo sedativa.

* Kuřáci podstupují třikrát větší riziko, že je nemoc postihne. Kouření způsobuje zánětlivé procesy v krku a zadržování vody v horních cestách dýchacích. Pokud přestanete kouřit, riziko klesá.

* Dalším rizikovým faktorem je větší obvod krku, tedy silnější krk. Hlídat by se měli muži, kteří mají obvod krku 43 cm a více a ženy s obvodem krku 38 cm a více.

* V neposlední řadě jsou to lidé, kteří mají zúžené dýchací cesty. Může to být vlivem dědičnosti, ale i kvůli zvětšení mandlí (což bývá časté u dětí).

*Negativní roli může hrát ucpaný nos: Pokud máte potíže s dýcháním nosem, např. z důvodu alergie či anatomických dispozic, pak je riziko, že se u vás rozvine spánková apnoe, mnohem vyšší.

Centrální spánková apnoe

U tohoto typu je rizikových spouštěčů méně. Patří sem věk, více jí trpí lidé středního a pozdějšího věku, pak onemocnění srdce, zejména u těch, kteří trpí chronickým srdečním onemocněním, dále mrtvice a užívání opiátů, speciálně těch s prodlouženým účinkem.

Léčba spánkové apnoe

Při podezření na toto onemocnění vás lékař vyšle do speciální spánkové laboratoře nebo do spánkového centra. Za dohledu specialistů se tady v klidu prospíte (někdy dokonce můžete zůstat i doma, ale budete minitorováni) a následně vám stanoví léčbu.

V tom lepším případě postačí úprava jídelníčku a změna životního stylu – přestat kouřit, zhubnout, začít se více a zdravě hýbat… Je-li na vině alergie, doporučí vám alergologickou léčbu.

V těžších případech mohou na řadu přijít i přístroje, které vám v noci pomohou s dýcháním. Těch je několik, takže vám vše vysvětlí lékař.

Ten vás také může odeslat na další neurologické nebo ORL vyšetření, aby se příčiny apnoe upřesnily a pomoc se ušila přímo na míru právě vám.

Zdroj: euc.cz

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
22.5.2024
Se sílícím trendem veganství a vegetariánství se stále častěji stává tématem, a to jak zastánců, tak i odpůrců jídelníčku bez masa, ústřední otázka: Jak důležité je vlastně maso pro naše zdraví? Žijeme v zemi s tradičně vysokou spotřebou masa. A také s tradičně vysokým výskytem rakoviny střeva a srdečně-cévními nemocemi jako nejčastější příčinou úmrtí, což má vše prokazatelnou souvislost se zálib
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.