Mráz kůži vysušuje a UV záření poškozuje. A trpí nejen obličej, ale i kůže pod oblečením.
Nízké teploty venku i pobyt ve vytápěných prostorách mají na kůži stejný efekt – připravují ji o vlhkost.
Čím je kůže sušší, tím je ohroženější drobnými nepříjemnostmi, nejen že svědí a olupujeme se, ale také se objevují malé praskliny a ty otvírají přístup mikrobům. Proto pak kůže pálí a rudne. K tomu se ještě přidává agresivní UV záření.
Sluníčko je sice v zimě slabší než v létě, ale odraz od sněhové pokrývky záření násobí, a to zvláště na horách.
Co tedy můžeme pro kůži udělat?
Hlavně promazávat, lepší čímkoli než vůbec nemazat. Pro naši kůži začíná zima, jakmile venku klesne teplota pod +8 °C. Od přírody má kůže pak naprogramováno, že začne omezovat produkci mazu.
Mazu je nejen méně, ale kvůli chladu je tužší a mnohem hůře se povrchu kůže pohybuje. Nastává pomalé vysychání, mastný film, který má pokožku chránit, není celistvý a ani dostatečně silný.
Netěsnící kožní bariéra neudrží tolik potřebnou vlhkost a ta dramaticky klesne. Zatímco v teplých měsících podíl vlhkosti v kůži asi 40 %, v zimě klesne asi na 10 %. Jediná cesta, jak tomu zabránit, je používat pleťový krém.
Jaký krém si vybrat?
Měl by být aspoň polomastný Nebojte se toho ani u mastné pleti, i ta potřebuje ochranu. Na kůži už podrážděnou mrazem se doporučují krémy s medem. Ten totiž váže na kůži vlhkost a podporuje regeneraci kůže, navíc brání jejímu zanícení.
Obnovu mastného filmu vydatně podporuji i přípravky obsahující bambucké máslo a pupalkový olej, účinné jsou i krémy s ureou.
Masky kůži hodně prospějí
Spíše než ovocné masky je v zimě užitečné po koupeli nanést na kůži hodně silnou vrstvu mastného krému a nechat čtvrthodiny působit, pak setřít jemnými papírovými kapesníky.
Do krému můžete vmíchat i trochu kvalitního kuchyňského nebo kosmetického oleje, například ořechového nebo sezamového. Směsí pokožku asi 2 minuty masírujte, pak nechte opět čtvrt hodiny působit.
Maska zjemní a zlepší prokrvení, což je podstatné ho její zásobení živinami. V zimě se totiž podkožní cévy se při nízkých teplotách stahují, aby tělo neztrácelo teplo, proto je v chladu pokožka hůře vyživená.
Zbytečně se nemýt
Zní to kuriózně, ale důkladná hygiena pro kůži znamená odmaštění a následnou ztrátu vlhkosti. A pozor, odmašťuje i čistá horká voda. Na obličej, krk a dekolt se proto doporučuje používat čistící mléka spíše než vodu.
Pro hygienu těla to samozřejmě nejde, ale i tam je lepší se spíš krátce osprchovat než se dlouze koupat v horké vodě.
Trpí i kůže pod oblečením
Okamžité zjemnění už zhrublé kůži přinášejí krémy a tělová mléka s bambuckým máslem. Ale lépe než používat je v nouzi, když suchá kůže usilovně svědí, je zařadit je pravidelně na program dne.
Pro kůži, která je suchá nejen v zimě, představují skvělou pomoc přípravky s ureou čili močovinou (nemusíte se bát, vůbec nepáchne, zato v kůži účinně udržuje vlhkost). Bývá účinnější než tělové oleje, které měkkost a jemnost v kůži neudrží.
Chraňte dekolt!
Odhalený výstřih sice skvěle vypadá, ale kůži v dekoltu hodně škodí. Je totiž nejen tenčí než v obličeji, ale také patří k místům těla nejchoulostivějším na chlad. Nechráněná kůže tu rychle vysychá a je na dotek jako papír. Proto ji dobře natírejte mastným krémem a venku zakrývejte oděvem.
Napadl sníh: To chce krém s UV filtrem!
Nový sníh dokáže hodnoty škodlivého slunečního záření téměř zdvojnásobit. Proto bychom měli použít ochranný krém, pokud se chystáme ven mezi 11 a 15 hodinou a to i v případě, když nesvítí slunce. Mraky totiž mohou propouštět až 90 % UV záření.
Pro nižší nadmořské polohy vybíráme podle svého fototypu krém s SPF 15 až 25. Na horách je ale situace srovnatelná s letním pobytem u mořem, takže byste měli v zájmu své zdravé a mladě vypadající kůže přibalit krém s SPF 30 až 50+.
Foto: Shutterstock