Domů     Dýně už se kutálejí
Dýně už se kutálejí
od 20.11.2019

A jestli se dokulily až k vám do kuchyně, máte jistě radost, nebo také starost. Jak se to vezme. Ale co dýni nevezme ani ten největší škarohlíd, je její barevná krása. Stačí si vybrat. A je opravdu z čeho.

Muškátová dýně

Váží kolem 6 kilogramů a užijete si s ní tak týden kulinářské zábavy. Má sytě oranžovou dužinu a slupka může být zbarvená od zelené až po oranžově hnědou. Můžete ji upravovat na sladko i na slano, tak máte naději, že se rodina nezačne hned vzpouzet.

Dýně máslová

Vypadá jako taková velká hruška a slupka je taková nenápadná, zato dužina je výrazně oranžová a stejně výrazná je i její chuť. Když ji upečete, ucítíte máslovo-oříškové tóny.

reklama

Je ideální k restování a grilování, je vynikající přílohou k červenému masu (steaky), ovšem je dobrá i do omáček, nádivek, pyré a krémových dýňových polévek. Lze ji třeba i zapékat s masem naslano i nasladko.

Špagetová dýně

Má žlutou až žlutooranžovou slupku, která se nemusí loupat, stačí ji jen povařit. Dužina vytváří špagetová vlákna, pokud je dýně zralá. Vlákna se od sebe oddělí při povaření. Špagetovou dýni vaříme vcelku, neoloupanou.

reklama

A dýňové špagety můžeme skutečně využít jako plnohodnotnou náhradu těstovin, čili přelévat je rajčatovými omáčkami a sypat strouhaným sýrem.

Dýně Hokaido

Japonci ji milují a vy byste si ji měli zamilovat taky. Je tak bohatá na minerály i vitaminy, že by byla věčná škoda nezařadit ji do jídelníčku. Podle orientální medicíny je léčivá hlavně pro slezinu, slinivku břišní a žaludek.

reklama

Je vlastně sympatická všem, které nebaví zbavovat dýni slupek. Jako jediná má totiž slupku, která tepelnou úpravou změkne.

Má specifickou lehce oříškovou chuť, která se hodí jak pro slané pokrmy, polévky, omáčky, pyré či nádivky, tak i pro sladké dezerty, marmelády, zkrátka téměř do každého druhu pokrmu.

Goliáš

Velkoplodá dýně Goliáš je nám tolik známá klasika s obrovitými plody syté žluto-oranžové barvy. Je to přesně ta dýně, kterou jste letos záviděli sousedovi, a proto jste se rozhodli, že ji chcete mít příští rok i vy.

Nebo si naopak pamatujete, jak z nich maminky kdysi dělaly „ananasový kompot“. Má hladkou oranžovou slupku a obsahuje ohromné procento vody, a proto není příliš vhodná k dlouhodobému skladování, snáze uhnívá.

Plody mohou vážit až 30 kg a jedna rostlina nám vždy dá jen jeden plod, byť bohatě kvete.

Žaludová dýně

Tato dýně má neobvyklé plody připomínající jahody, ovšem na rozdíl od jahod váží plod 0,5–1 kg a je dlouhý cca 10–20 cm. Je oblíbená pro svou oříškovou chuť a též pro možnost konzumace i za syrova, a to dokonce i se slupkou.

Žaludová dýně roste v keřích a nezabírá tolik místa jako ostatní dýně. Pokud ji ale dlouho skladujete, oříšková chuť se vytratí. Jednu z jejích odrůd  můžete navíc konzumovat jako jablko a jiná zase chutná jako kukuřice.

Chioggia

Dýně Chioggia neboli Marina di Chioggia byla vyšlechtěna v Itálii. Její plody váží 4 až 6 kg, mají tmavě zelenou barvu a hrubou strukturu s efektním žebrováním.

Tato dýně je ideální k výzdobě, ovšem svou nasládlou chutí připomíná mrkev, a proto je hojně využívána i v kuchyni. Slupka této dýně je velice tuhá a nepoddajná, proto je třeba dýni nejprve tepelně zpracovat nakrájenou na měsíčky a poté zbavit slupky.

Okrasné dýně

Jak již sám název napovídá, pěstujeme je především pro potěšení smyslů, ozvláštnění interiérů i exteriérů. Jejich roztodivné tvary jsou inspirující pro tvoření různých aranžmá.

Jdeme na nákup

Nejprve se podívejte na slupku dýně. Slupka u zralých dýní je tuhá a matná. Nezralé plody dýně se více lesknou. Na dýni nesmějí být měkká ani hnědá místa. Taková dýně může být postižena hnilobou a je nepoživatelná.

Dalším ukazatelem zralosti dýně je stopka. Musí být zahnědlá a seschlá. Jestliže je svěží a zelená, znamená to, že dýně byla ze záhonu sklizena příliš brzy.

Dýně vybírejte spíše těžší, takové obsahují hodně dužiny a málo semínek. Jestliže větší plody neuzvednete, zaťukejte na ně. Měly by znít dutě.

Tip Paní domu: Pokud chcete dýni na Halloween, kupte naopak lehčí, protože se semínka lépe dlabou.

Skladování

Jestliže máte vhodné prostory, nemusíte dýni zpracovat hned. Na poličce vystlané slámou vám při teplotě 10 až 18 °C a vzdušné vlhkosti 50­-75 % vydrží zdravé dýně i 4 měsíce bez újmy na vzhledu nebo chuti.

Proč jíst právě dýni?

Dýně je významná pro vysoký obsah vlákniny, která čistí trávicí soustavu. Je v ní skoro 90 % vody a asi 8 % cukru.

Dýně obsahuje alfa a beta karoten, čemuž odpovídá i její oranžová barva, lutein, provitamin A a množství minerálů – sodík, draslík, hořčík, fosfor, chlór, měď a železo, kyselina listová a menší množství vitaminu C. Její šťáva je močopudná a podporuje vylučování toxinů z těla.

Konzumace dýně také snižuje hladinu tuků a hlavně cholesterolu v krvi. Její semena mají až 40 % oleje a obsahují i zinek, který posiluje imunitu, chrání nervy a mimo jiné pomáhá mužům při potížích s prostatou.

Tip Paní domu: Nezapomeňte, že kromě dužiny skrývá dýně také semínka. Oberte je od střapatých vláken, opláchněte na cedníku a nechte oschnout.

Pak je můžete upražit na trošce oleje na pánvi, osolit, případně i okořenit a pochutnat si na nich jindy. Ať už jimi posypete salát, polévku či domácí pečivo, nebo je budete jen tak chroupat u televize.

Dýňová pomazánka

1 máslová dýně, 1 lžíce olivového oleje, špetka soli, 12 lžic másla

1) Troubu předehřejeme na 200 °C. Dýni přepůlíme a lžící vyškrábneme dužinu. Obě poloviny dýně dáme do pekáčku řeznou stranou nahoru. Dužinu nožem nařízneme, potřeme olivovým olejem a osolíme. Pečeme 40 minut.

Poté zmírníme teplotu na 170 °C a dopékáme ještě 20­-30 minut, až dužina zcela změkne.

2) Horkou upečenou dužinu lžící vyjmeme a ještě zatepla rozmixujeme nahrubo. Přidáme máslo a pokračujeme v práci s mixérem, dokud vše nerozmixujeme zcela dohladka. Podle chuti dosolíme, přendáme do sklenic a necháme vychladnout.

Hodí se nejen na opečený toust, ale báječně chutná i v bagetce s křupavým salátem či jinou zeleninou.

Dýňové ragú

Beef stew with vegetables in pumpkin
Beef stew with vegetables in pumpkin

1 dýně hokaido, 700 g vepřové plece, 3 lžíce oleje, 1 mrkev, 1 petržel, 1 řapíkatý celer, 1 cibule, 10 kuliček pepře, 6 kuliček nového koření, 1 bobkový list, 1 lžička tymiánu, 200 ml červeného vína, 2 lžíce rajčatového protlaku, 2 lžíce pohankové mouky, sůl

1) Vydlabeme si dýni, zbavíme ji semínek a nakrájíme na kostičky.

2) Ohřejeme si olej na pánvi a opečeme na něm nejdříve očištěnou a nakrájenou mrkev, petržel nakrájenou na půlkolečka a i pokrájený řapíkatý celer. Potom přidáme cibuli pokrájenou na drobno, kterou zpěníme.

3) Maso si nakrájíme na kostičky, přidáme ho do pánve a krátce opečeme ze všech stran.

4) Do pánve přidáme dýni a koření. Podlijeme vše vínem a troškou vody, osolíme a za občasného míchání a podlévání dusíme pod pokličkou deset minut.

5) Ke konci přidáme rajčatový protlak a zahustíme pohankovou moukou, kterou si předtím rozmícháme v trošce vody.

Dýňovo-ricottové noky

900 g pečené dýně, 450 g ricotty, 300 g hladké mouky, 220 g nastrouhaného parmezánu, 110 g másla, 25 g čerstvé šalvěje, 20 g soli, mletý muškátový oříšek

1) Pečenou dýni (kterou je třeba péct bez vývaru, aby nebyla řídká) rozmixujeme na pyré a přidáme ricottu, parmezán, sůl a muškátový oříšek.

2) Do směsi postupně vmícháme mouku a vypracujeme vláčné těsto, ze kterého vytvarujeme 8 válečků o průměru asi 2,5 cm. Každý váleček nakrájíme na stejné díly o velikosti cca 2 cm.

3) Nakrájené noky vaříme ve vroucí vodě, dokud nevyplavou, a poté je vyjmeme.

5) Na pánvi rozehřejeme máslo, přisypeme šalvejové lístky a krátce je orestujeme. Přidáme noky a krátce opečeme.

6) Hotové noky na talíři posypeme parmezánem a podáváme.

Grilovaná dýně s cibulí a brambory

1 dýně Hokaido, 1 červená cibule, 1 palice česneku, 400 g brambor, 4 lžíce olivového oleje, tymián, sůl, pepř

1) Dýni rozkrojíme, odstraníme semínka, a poté nakrájíme na měsíčky.

2) Brambory a cibuli očistíme a nakrájíme na kolečka.

3) Celou paličku česneku rozkrojíme příčně na dvě poloviny.

4) Vše vyskládáme do pekáčku, zakapeme olivovým olejem, dochutíme solí a pepřem a přidáme snítky tymiánu.

5) Pečeme v troubě předehřáté na 180 °C dozlatova, asi 30 minut.

reklama
Související články
23.3.2023
Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí, prostě použít, jak se říká, co dům dal. Ale v tom jsou naše hospodyňky víc než dobré. Takže my přidáváme jen pár receptů pro inspiraci. Zapečená bulka s vejcem (4 porce) 4 bulky, 4 vejce, olivový olej, sůl, pepř, pažitka nebo petrželka 1) Bulky ve dvou třetinách nařízněte a část vydlabejte. Potřete olivovým olejem a rozklepněte do nich vejce. 2) Osolte
19.3.2023
Na první pohled mohou být některé výrobky z keramiky a porcelánu téměř k nerozeznání. Přesto jsou jiné. Jedná se o dva různé materiály, které se zpracovávají dvěma odlišnými způsoby. Jak to tedy s keramikou a porcelánem opravdu je? Jedno mají společné – jedná se o poctivou, ve většině případů ruční práci. Možná i proto jsou výtvory z obou materiálů tak oblíbené. Keramika Je plná slunce, větru
17.3.2023
Dřív se bez ní neobešel žádný sváteční oběd. A byla to milá tradice. Takže až budete přemítat, co upéci v neděli, volba je jasná. Citronová 120 g cukru, ½ citronu, 1 lžíce citronové kůry (bio), 150 g bílého jogurtu, 90 ml oleje, 1 prášek do pečiva, 200 g polohrubé mouky, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, hrubá mouka na vysypání, tuk na vymazání 1) Z citronu vymačkáme šťávu. Celá velká vejce dobře vyš
14.3.2023
Máte chuť na něco sladkého? Připravte si panna cottu (čtěte pana kotu). Ingredience 2 kelímky smetany ke šlehání 1 kelímek smetany na vaření 1 vanilkový cukr nebo 1 vanilkový lusk 70 g moučkového cukru 5 plátků želatiny 2 hrsti mraženého ovoce 3 lžíce krupicového cukru Postup Do misky nalijte půl litru vlažné vody a nechte v ní rozpustit želatinu. Všechny smetany si nalijte do k
9.3.2023
Už naše babičky věděly, že je zelí ideální zimní zeleninou. Dodává tělu vitamin C i vápník a je v kuchyni všestranně využitelné. A navíc se dá připravit na spoustu způsobů. Zvláště kysané zelí byste měli mít na talíři právě teď v zimním období poměrně často. Díky mléčnému kvašení jsou v něm zachovány vitaminy a minerální látky. Je opravdu výborným zdrojem vitamínu C. Má spoustu skvělých vlastnost
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel