Domů     Zhubnout pomůže jablečný ocet
Zhubnout pomůže jablečný ocet
30.12.2019
A bottle of apple cider vinegar in the morning sun, with apples in the background

Přidáváme jej do zálivky na salát, ale i do moučníků. Neosvědčil se však jen v kuchyni jako dochucovadlo. Už po staletí se jablečný ocet používá také jako tradiční léčebný a podpůrný prostředek a pomáhá i při snižování nadváhy.

Je to dáno především tím, že urychluje spalování energie v těle, pročistí střeva a zažívací trakt a vyplaví z těla nečistoty, posiluje trávení i imunitu. Jablečný ocet příznivě působí na metabolizmus i tím, že nás zásobuje minerály.

Především draslíkem, důležitým pro odvodňování, což také hraje důležitou roli při shazování nadbytečných kilogramů.

Co je jablečný ocet?

Z těch, které běžně v domácnosti používáme (kvasné lihové, ovocné, vinné), patří jablečný ocet k nejzdravějším. Skutečně kvalitní se vyrábí vykvašením čerstvé jablečné šťávy z celých jablek (nikoliv ze slupek a jádřinců).

Obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, především vitaminy B1, B2 a B6, niacin, kyselinu pantothenovou, biotin, kyselinu listovou, vitamin C a draslík, dále menší množství sodíku, fosforu, vápníku, hořčíku a železa.

Na trhu je také čistě přírodní, nefiltrovaný jablečný ocet v biokvalitě. Není sice čirý, ale hustý, tmavý a kalný, ale jeho účinnost je údajně mnohem vyšší.

Jak nám prospívá?

Kvůli jablečné vláknině pektin dochází k rychlejšímu navození pocitu sytosti a ke spalování kalorií i ve fázi klidu, a tím i zrychlení zažívání.

Jablečný ocet obnovuje střevní mikroflóru, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu i krevní tlak, posiluje organismus, prospívá kloubům, působí jako prevence před chřipkou a nachlazením a navíc podporuje srážlivost krve a tvorbu červených krvinek.

Při dietě pouze pomáhá

Ocet za nás tuky nespálí. Abychom shodili nějaký ten kilogram, musíme nejprve upravit jídelníček, omezit kalorický příjem a snížit hlavně příjem tuků a sacharidů. Tedy žádné sladkosti, slazené limonády ani příliš soli. Olej bychom měli používat minimálně.

Při jablečné dietě je důležitý pitný režim, zcela bychom měli vynechat alkohol, kávu i černý čaj. Nejlepší je čistá voda, neperlivá minerálka s nízkým obsahem sodíku a kopřivový čaj. A samozřejmě – přidat pohyb! Přinášíme tři postupy, kdy nám jablečný ocet dokáže účinně pomoci.

1. Postup Každé ráno vypijte jednu polévkovou lžíci jablečného octa rozmíchanou ve sklenici čisté vody. Nesmí být perlivá ani minerální. Pro zažívání je lepší teplá, nebo alespoň vlažná.

Teplá však každému „nejede“, můžete si tedy dát i vodu studenou. Nápoj s vychlazenou vodou a octem je dokonce osvěžující, podobný citronádě. Pro lepší chuť si jej také můžete osladit medem, ale pokud chcete opravdu zhubnout, med vynechte.

Vypijte ho ráno, nalačno, poté počkejte půl hodiny a teprve pak se najezte. Tato kúra by vám měla nastartovat den a současně tlumit pocit hladu.

2. Postup Jednu kávovou lžičku kvalitního jablečného octa rozmíchanou ve velké sklenici teplé či vlažné vody užívejte 2–3krát denně, vždy mezi jídly. Opět použijte neperlivou vodu a může být i studená.

3. Postup Pokud chceme kúru zintenzivnit, množství jablečného octa zdvojnásobíme na dvě kávové lžičky a pijeme stejně jako v předchozím případě – ve vodě 3x denně a vždy mezi jídly. Podle chuti můžeme přidat med nebo ovocnou šťávu, ale přislazením účinek klesá.

A na jak dlouho lze jablečný ocet užívat? Neomezeně v průběhu celého roku, ale po třech týdnech VŽDY na 1 týden kúru vysadíme.

První výsledky se objeví zpravidla už za měsíc a ideálně za půl roku můžete ztratit 6–10 kg, záleží, jak si upravíte stávající jídelníček a zda se budete při dietě také „hýbat“. Důležité je vydržet!

Zeštíhlující „té“

Nápoj pijte před každým jídlem: zalijete 1 sáček ibiškového čaje 0,2 l vroucí vody. Necháte louhovat 7 minut. Pak do něj přilijte šťávu z 1 mandarinky, 3 lžíce jablečného octa a ½ lžičky medu. Lze pít teplý i studený.

Komu škodí?

Jablečný ocet se jako podpůrný prostředek hodí prakticky pro každého. Napomáhá udržet organismus v kondici a v případě nemoci může posloužit i jako doplněk ke klasické léčbě. Pokud však současně z nějakého důvodu užíváte léky, je lepší ocet pít v jinou dobu.

Kyselé prostředí by mohlo účinky léků ovlivnit. Jakýkoliv ovocný ocet by rozhodně neměli užívat lidé s vředovou chorobou žaludku, naopak v těhotenství či během kojení jej používat mohou. Nepůjde však o hubnutí, těhotenství i kojení se pro snižování váhy nehodí.

Jablečný ocet je velice kyselý, při dlouhodobém používání v koncentrované formě by mohl poškodit zubní sklovinu a tkáň v ústech a v krku. Dlouhodobé užívání jablečného octa by mohlo způsobit pokles hladiny draslíku a zředit hustotu kostní tkáně.

Recept: Domácí jablečný ocet

1 kg jablek dobře umyjte, zbavte stopek, jádřinců a porušených částí. Nastrouhejte na hrubším struhadle i se slupkou a jadérky. Hmotu dejte do zavařovací sklenice a hned zalijte studenou vodou asi 5 cm od hrdla.

Nádobu přikryjte talířkem a postavte do místnosti s pokojovou teplotou na 10–14 dní, dokud neskončí kvašení. Jednou či dvakrát denně zamíchejte čistou vařečkou. Šťávu přeceďte do vymyté sklenice (tuhou část „vyždímejte“).

Opět postavte zakrytou do chladu na tři týdny (bez míchání). Žlutohnědý ocet s konzistencí džusu přelijte přes gázu do lahví. Zazátkujte a uložte do chladu.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
14.1.2025
Knedlíky i malé knedlíčky. Tuhle dobrotu objevily snad všechny kuchyně světa. Liší se jen těstem a složením náplně, oblíbenou národní pochoutkou jsou ale všude. Proto pro vás máme pro inspiraci pár receptů. Knedlíky, knedlíčky a jim podobné těstové taštičky mohou být hlavním jídlem, přílohou a ve sladké podobě i dezertem. Které vybrat? My jsme se tentokrát pro tento článek rozhodli pro knedlíky p
10.1.2025
A nejen podle barvy a velikosti, i když samozřejmě často nakupujeme očima. Daleko důležitější je chuť. Ta se u jednotlivých odrůd liší a nejen to, jablka jsou více či méně šťavnatá, tvrdší, měkčí... Proto se také každé hodí na jiné použití v kuchyni. Nevěříte? Ale nejdřív s námi pojďte na nákup. Dejte si načas Popadnout v supermarketu tácek s jablky a rychle k pokladně, není nejlepší řešení, st
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Tradičním přípitkem o silvestrovské půlnoci bývá šampaňské, respektive většinou spíše šumivé nebo perlivé bílé víno. Jenže slavnostní chvíli můžete zapít i svěžím koktejlem. Kromě šumivého vína nebo sektu se u nás „zabydluje“ prosecco. Jde o šumivé víno ze severní Itálie a podle tlaku v láhvi se dělí na prosecco šumivé (spumante) a perlivé (frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvají
30.12.2024
Připíjet si alkoholem není povinné, někomu prostě nechutná, jiný jej nemůže ze zdravotních důvodů. A pak jsou tady i děti a řidiči... A co jim nabídnout namísto nealko sektu mocktail? Jde o nealkoholický koktejl, jehož myšlenka se zrodila v Americe. Často se mu říká i „mock cocktail“, což je v anglickém překladu „falešný koktejl“. Pokud jej pro někoho budete na Silvestra připravovat, dejte si zál
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Domácí apotéka na svátky
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje