Stěžujete si na svou děravou paměť a říkáte si, že to asi bude věkem? S největší pravděpodobností nebude. To jen svůj mozek málo trénujete.
Podle odborníků špatná paměť u zdravého člověka neexistuje, jen ji neumí správně používat. Každý si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí – od nákupního seznamu až po přesné pořadí 52 hracích karet. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na stupni „trénovanosti“.
Zhouba moderních technologií
Mozek byste měli trénovat od útlého věku, protože v 25 letech končí jeho vývoj a funkčnost se od té doby začíná zhoršovat. Od 50 let tak už někteří lidé mohou mít velké problémy.
Na „zakrnění“ paměti mají podíl i moderní technologie – většinou se totiž spoléháme na to, že vše najdeme v počítači nebo v telefonu.
Určitě se vám už stalo, že jste si zapomněli vzít mobil, a i když jste pak měli možnost zavolat svým nejbližším z půjčeného nebo z pevné telefonní linky, nebyli jste toho schopni, protože si jejich číslo prostě nepamatujete.
Proč zapomínáme?
To může mít několik důvodů. Tím prvním je vlivem postupujícího věku zcela přirozený rozpad paměťových stop. Druhým důvodem může být nemoc. Třetí příčinou je nezdravý životní styl, velký stres, psychické vypětí, nedostatek spánku a užívání drog a alkoholu.
U mnoha lidí tak ke zlepšení špatně fungující paměti postačí změnit režim, odstranit negativně působící návyky a začít s příhodným tréninkem.
Jak trénovat
Představte si paměť jako sval. Čím víc ho posilujete, tím víc je schopný zvládnout. Pokud budete svou paměť vhodně trénovat, po čase se dostaví pozitivní výsledky. Chce to jen trpělivost a pravidelnost.
* Začněte se učit něco nového, například cizí jazyk.
* Věnujte se hrám, které posilují koncentraci a paměť – šachy, karty, pexeso, luštěte křížovky, osmisměrky, sudoku, řešte hlavolamy.
* Čtěte noviny, sledujte v televizi naučné pořady a vědomostní soutěže.
* Vybavujte si texty básniček, písní, letopočty a další fakta získaná během studií.
* Zapište se do kurzu na zlepšení paměti nebo si pořiďte knihy na toto téma.
* Naučte se i určité triky pro lepší zapamatování.
Paměť procvičujte každý den, třeba na procházce či při jízdě autobusem. Čtěte si letáčky a venkovní nápisy a snažte si je vybavovat, poznávejte neznámá místa, nové lidi, choďte za kulturou. Zkrátka buďte aktivní.
Kde mj. najdete testy k posilování paměti: Klára Cingrošová, Klára Dvořáková: Knížka pro vzpomínání a procvičování paměti (Portál), Gareth More: 90 testů her a cvičení pro rozvoj myšlení, paměť a koncentraci (Grada), Jitka Suchá: Trénink paměti pro každý věk (Portál), www.mozkocvicna.cz
Text: Marie Skrčená