Domů     Švýcarsko, krajina bohem políbená
Švýcarsko, krajina bohem políbená
14.10.2019

Když se řekne Švýcarsko, většině lidí se vybaví lyžování, vynikající sýry a čokoláda, spolehlivé banky a hodinky, multifunkční švýcarský nožík a úchvatná příroda.

Navíc si k tomu přidejte skvělý dopravní systém, který vám umožní se za přírodními krásami snadno dostat.

I když do Švýcarska pojedete autem, na regionálních turistických trasách je dobré alespoň tu a tam využít místní dopravu. Všude na vás čekají čisté pohodlné a rychlé vlaky, autobusy a lodě.

A všechno to fun­guje jako švýcarské ho­dinky.

Alpy i jezera

Většina lidí sem jezdí kvůli vysokohorské turistice. Do výšky kolem 3000 metrů klidně vystoupáte pěšky po pohodlných chodníčcích (někde za pomocí řetězů), nemáte-li kondici, podstatnou část trasy vám na mnoha místech usnadní cesta vlakem či autobusem.

Ve Švýcarsku však také můžete navštívit obrovské množství jezer – je jich tu skoro 1500. Ještě více je v zemi ledovců – asi 1800 (největší je Grosser Aletschgletscher, padá ze sedla Jungfraujoch a měří cca 25 km).

Horských velikánů nad 4000 metrů je ale jenom sto. Tak se pojďme na některé ty krásy podívat.

Po stopách Viléma Tella

Ze všech velkých švýcarských jezer je Vierwaldstättersee (Jezero čtyř kantonů) nejčlenitější, s řadou zátok a poloostrovů. Jižní výběžek se nazývá Urnersee a právě to je oblast, která hrála klíčovou roli u počátků švýcarské státnosti.

Podle legendy se na louce Rütli měli v roce 1291 sejít zástupci kantonů Uri, Schwyz a Unterwalden a slavnostní přísahou položit základy Konfederace. V oblasti se také narodil a působil švýcarský národní hrdina Vilém Tell.

A po něm je pojmenovaná malebná pěší stezka nad jezerem. Začínáte na přístavišti u louky Rütli, kam vás doveze lodní linka z Luzernu. První část stezky vede strmě vzhůru, musíte překonat více než 800 schodů.

Po zdolání 300 m převýšení se dostanete do osady Seelisberg, kde už si vychutnáte pěkné vyhlídky na jezero i okolní hory. Ta nejlepší se otevírá z tzv. Schillerova balkonu.

Luzern

Nejznámější město na břehu Vierwaldstättersee, jehož symbolem je Kaplový most (Kapellbrücke) ze 14. století. Nejstarší zakrytý dřevěný most v Evropě však v roce 1993 skoro celý shořel, takže to, po čem se v Luzernu můžete projít, je kopie.

Bohužel většina třírohých středověkých originálních maleb, jimiž byl most vyzdoben po celé délce (byl mezi nimi i obraz císaře Jindřicha kořícího se svatému Václavu) však oheň nenávratně zničil. Ve městě je spousta dalších historických památek a muzeí. A když už jste tady, rozhodně se vydejte na Pilatus.

Pilatus

Hora 2133 m vysoká se vypíná nad Luzernem jako její strážce. Můžete si tam samozřejmě vyšlápnout pěšky, ale pohodlnější to je kabinovou lanovkou nebo nejpříkrejší zubačkou (to je železnice) na světě.

Pilatusbahn je v provozu od roku 1889 a její sklon dosahuje v určitých místech až 48 %.

K Matterhornu bez aut

Také se vám vybaví Matterhorn, když slyšíte slovo Alby? Hora vysoká 4478 m, s charakteristicky zalomenou špičkou zdobí snad každou pohlednici a nespočet kalendářů. Vypíná se nad Zermattem, kam vás doveze vláček z městečka Täsch, neboť auta do Zermattu nesmějí.

Nejkrásnější výhledy na Matterhorn jsou z konečné stanice zubačky na Gornergratu (3 089 m). Tady vás také z větší či menší dálky zdraví vrcholky 29 dalších čtyřtisícovek.

Eiger, Mönch, Jungfrau

Dechberoucí pohled je ve Švýcarsku na všudypřítomné tří a čtyřtisícovky. A podívaje na některé můžete i poměrně zblízka, aniž byste se vyčerpali.

Přímo pod tři velikány ­– Eiger 3970 m, Mönch 4107 m a Jungfrau 4158 m), do průsmyku Kleine Scheidegg (2061 m),vás z Grindelwaldu nebo Lauterbrunnenu doveze ozubnicová železnice.

V létě je to oblíbená turistická destinace, kde je pár restaurací a horských hotelů. Z Kleine Scheideggu můžete dál pokračovat po železnici až na „vrchol Evropy“, jak se přezdívá zaledněnému sedlu Jungfraujoch ve výšce 3454 m n. m., což je nejvýše položená železniční stanice v Evropě.

Pojeďme na jih

Italská část Švýcarska je úplně jiná. Návštěvník si tu musí položit otázku „Jsem stále ještě v alpské zemi? Díky italštině a jižnímu sluníčku si tu připadáte jako u Středozemního moře.

Však je také Locarno na břehu jezera Lago Maggiore město s nejpříjemnějším klimatem ve Švýcarsku. Prosluněná náměstí jsou zaplněná kavárenskými stolky a palmami a všude kvetou buganvilie. A to vše doplňují křivolaké uličky, starobylý hrad a historické kostely.

Nejitalštějším městem kantonu Ticino je ale Bellinzona, jejímuž panoramatu vévodí tři dobře zachovalé hrady. Od nich jsou nádherné výhledy na město i malebnou krajinu podhůří Alp.

Francouzsky Valais, německy Wallis

V jižní části Švýcarska, mezi horami Jungfrau a Matterhorn, také leží největší kanton a významný turistický region Wallis. Hovoří se tu francouzsky, ale jako úřední jazyk je uznávána i němčina.

Na jeho území se nachází 47 čtyřtisícovek a výškou 285 m také jedna z nejvyšších přehrad na světě Grande Dixence. Zadržuje až 400 milionů m3 vody ze 4 km dlouhého jezera Lac des Dix. Stát u úpatí hráze vás téměř vyděsí, jak ohromná je to stavba.

Informační tabule tvrdí, že by se sem skoro schovala Eiffelovka, bez antény by jí koukala jen špička. Pro obdivovatele techniky a lidského umu je Grande Dixence úžasná podívaná. Na vrchol hráze přehrady vás vyveze lanovka, nebo můžete jít pěšky.

Krásná krajina v okolí sevřeného údolí slibuje několik turistických tras do výšek téměř 3000 metrů. I když je to pro našince nezvykle vysoko, vycházku zvládne i průměrně vybavený turista.

Autem po kolejích

Když už jsme zmínili kanton Wallis, neměli byste si nechat ujít cestu autem po železnici. Do Wallisu se z centrálního Švýcarska totiž snáze dostanete autem Lötschsbergskou železnici, která vede tunelem z Kanderstegu do Goppensteinu.

Autem najedete na otevřené nákladní vagony shora kryté stříškou a zůstanete v něm sedět, dokud vlak nedorazí do cíle. Cesta skrz horu trvá necelých 20 minut a je to úžasný zážitek. Takové spojení existuje ve Švýcarsku také např. tunelem Furka.

A co ještě vidět?

Nejlépe všechno, protože Švýcarsko je na pohled opravdu nádherná země. Tak opusťme na chvíli kopce a podívejme se do měst.

Basilej (Basel): Živá metropole umění a architektury a uvnitř malebné historické já­dro s křivolakými uličkami. Skvělé je Tinguelyho muzeum, ejho exponáty zvoní, cinkají i cákají na všechny strany.

Bern: Hlavní město Švýcarska, jehož historické měs­to s podloubími a gotickou katedrálou patří do světového dědictví UNESCO. Einstein tu zformuloval teorii relativity. Symbokem města jsou medvědi, které tu chovají od 15. století.

Ženeva: Nejmenší velkoměsto světa, s mnoha mezinárodními organizacemi, překrásným starým městem a ojedinělou promenádou u jezera Lac Léman se světoznámým vodotryskem „Jet d’Eau“.

St. Gallen: Zdejší benediktinské opatství patří už více než 1000 let nejvýznamnější klášterním komplexům Evropy. Kolem něj opisují kruhy historické uličky.

Schaffhausen a Stein am Rhein: Dvě z nejpůvabnějších středověkých městeček leží na Rýnu v nejsever­nějším cípu země. Nezapomeňte navštívit blízké Rýnské vodopády.

Curych: Největší město Švýcarska na břehu stejnojmenného jezera. Město je proslulé ulicí Bahnhofstrasse plnou luxusních obchodů, kde jsou ceny astronomické, a bank (především v okolí náměstí Paradeplatz). Samozřejmě je tu spousta historických kostelů a zajímavých muzeí.

Praktické informace

www.svycarsko.kom, www.svycarsko.org, www.mzv.cz, www.ocestopvani.cz/svycarsko, autembezpecne.cz

Text: Marie Skrčená, foto: Shutterstock

Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,