Slunce hřeje čím dál víc a brzy odložíme nejen kabáty, ale i svetry a vůbec dlouhé rukávy. Pokud to ve vás vyvolává spíš úzkost než radost, pak možná patříte k obrovské skupině lidí s nějakým kožním problémem. Na tři z nich se proto podíváme zblízka, začínáme metličkami.
Pozorujete s nelibostí, jak se vám na kůži nohou (někdy i na obličeji) šíří ošklivé husté pavučinky drobných modrých, nafialovělých a modročervených žilek, takzvané metličky?
Tento problém postihující v drtivé většině ženy (každou druhou) bývá předzvěstí vzniku křečových žil a je nutné jej začít řešit včas. Absolutní prevence dosud neexistuje, metličky (mikrovarixy) se vracejí i po sebelepším zákroku.
Kdo za to může?
Výskyt metliček je až z 60–70 % podmíněn geneticky. Často bývá na vině užívání hormonální antikoncepce obsahující estrogeny. Vznik mikrovarixů a jejich zhoršování však mohou ovlivnit i další vnější vlivy:
hormonální nerovnováha především v těhotenství
časté a dlouhodobé sezení či stání
nedostatek pohybu
nadváha
kouření
vysoký krevní tlak
časté intenzivní opalování (UV záření poškozuje kolagen v cévních stěnách)
vysoké teploty (sauna, pára, horké koupele)
těsné oblečení (úzké lemy ponožek)
vysoké podpatky, nebo naopak boty s tenkou podrážkou
Léčba metliček
Rozhodně by měla žena nejprve podstoupit důkladné vyšetření cévního systému. Každá oblast výskytu metliček na těle má přesně určené způsoby léčby, které by se neměly zaměňovat. Jinak se léčí mikrovarixy na dolních končetinách, jinak na obličeji.
O výběru metody v jednotlivých lokalitách rozhodne lékař, který má s léčbou křečových žil dostatečné zkušenosti.
Z jednotlivých léčebných metod u křečových žil se pro léčbu metliček používá jednak metoda miniinvazivní chirurgie, skleroterapie a pro nejmenší z nich laserterapie (vhodná i pro ošetření obličeje). Předpokladem úspěšné léčby je kvalitní diagnostika za pomoci ultrazvuku.
Skleroterapie (sklerotizace) – osvědčená ambulantní téměř bezbolestná metoda, při které se do metliček vstříkne speciální roztok, který zničí vnitřní žilní výstelku.
Zároveň se žilka stlačí a přestane v ní proudit krev, cévní stěny se slepí a do 6 týdnů se žilky samy vstřebají. Po zákroku se na ošetřené končetině musí nosit na 1–4 týdny elastická zdravotní kompresní punčocha, aby se zamezilo opětovnému průtoku krve.
Výhodou metody je lepší efekt u větších metlic a její nižší cena v řádu stokorun, kterou hradí smluvní zdravotní pojišťovny. Následná omezení v běžném životě jsou zcela minimální. Skleroterapii můžete podstoupit pouze v podzimních a zimních měsících.
Laseroterapie (ošetření pomocí barvivových laserů) – laserové paprsky se dokážou dostat až do cévy, aniž by porušily kůži, tam se následně v krevním barvivu (hemoglobinu) světelná energie přeměňuje v tepelnou, a tím se natrvalo naruší celá postižená céva, která se tak uzavře.
Tento způsob terapie je vhodný pro nejmenší metlice a „pavoučí sítě“. Pro dokonalé výsledky je potřeba ošetření opakovat. Po zákroku není nutná následná komprese (stažení speciální punčochou). Cena za zákrok záleží na rozsahu postižení.
Je vyšší než u sklerotizace (v řádu několika tisíců korun) a žádná ze zdravotních pojišťoven se na laserové léčbě finančně nepodílí.
Je lepší sklerotizace, nebo laser?
Většinou se zákrok kombinuje. Obecně se sklerotizace používá na větší metličky, lasery na drobnější metlice. Skleroterapie má dvojnásobný efekt oproti laseru a je podstatně levnější, pro zbytek větších mikrovarixů se použije laser.
Výsledek kombinace je lepší a vychází podstatně levněji, než kdyby se vše řešilo pouze laserem. Předpokladem dobrého výsledku je i bezchybné a bezbolestné provedení zákroku.
Jak po skleroterapii, tak po laserterapii se nedoporučuje slunit místa ošetření po následujících šest týdnů. Žádná jiná omezení nejsou.
„Metla na metličky“ – v ČR se začíná provádět nová metoda na odstranění všech druhů křečových žil, včetně metliček. Patří k těm šetrným, které nevyžadují anestezii a nezanechávají podlitiny.
Používá se při ní speciální pěna, která naruší vnitřní stěny cévy, a ty se pak slepí k sobě. Efekt ještě podpoří kompresní bandáž. S její pomocí se stáhne ošetřovaná končetina. Žíla se postupem času vstřebá.
Krev putuje náhradními cestami pomocí zbývajících žil. Pěna má oproti roztoku používanému při klasické skleroterapii tu výhodu, že lépe přilne k vnitřní stěně žíly. Působí tak déle a efektivněji.
Více informací najdete na: www.krecove-zily.cz, www.krecovezily.com nebo na nemoci.vitalion.cz/ krecove-zily/.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock