Domů     Jsem trouba, ale šikovná
Jsem trouba, ale šikovná
18.5.2020

Chystáte se vybírat novou troubu? Než sáhnete do peněženky, zamyslete se nad tím, jaké funkce by měla mít a co od ní naopak neočekáváte.

Když jsem se kdysi učila péct, byl náš plynový sporák mou noční můrou. Zapálit ho sirkou byla práce pro pyrotechnika. Ve srovnání s ním byla pozdější elektrická trouba zázrak z jiné planety.

A doba pokročila a moderní trouby už mají funkcí skoro tolik jako menší tryskové letadlo: různé druhy ohřevu, gril, teplý vzduch, pára, rozmrazování a zabudovaná mikrovlnka, a to je jen začátek.

1. rozhodnutí: Vestavná trouba, nebo volně stojící sporák?

Tady záleží nejen na našem vkusu, ale i na tom, jestli jen nahrazujeme jeden spotřebič druhým, nebo přebudováváme celou kuchyň. Volně stojící sporák může ušetřit pár centimetrů, prodává se ve variantě o šířce 60 nebo 50 cm.

Navíc bývá cenově výhodnější než samostatně dokupovaná varná deska a sporák. Za méně peněz dostaneme víc funkcí. Na druhou stranu vestavná varianta se snáz udržuje.

Tip: Variantou vestavných trub jsou trouby polyvalentní. Za tímto názvem se skrývá trouba, jejíž ovládání je spojené s ovládáním varné desky – na desce tedy nejsou žádná další tlačítka. Sporák ovládáme zepředu na troubě tak jako u volně stojících spotřebičů.

2. rozhodnutí: Plyn, nebo elektřina?

Ne každý dává přednost elektrickému sporáku, třeba proto, že plyn je o něco levnější, nebo ze zvyku. Navíc dnešní plynové sporáky a ty původní, které „blafaly“ plamen, to je nebe a dudy. Takže nejdříve se musíme rozhodnout mezi jednou ze dvou variant.

Tip: Každopádně se nevyplatí šetřit na nesprávném místě. Vybírejte spotřebiče s úsporným provozem z kategorie A.

3. rozhodnutí: Základní vybavení, nebo něco navíc?

Trouba v základní výbavě má pár funkcí – většinou horní a dolní ohřev plus samostatný horní nebo samostatný spodní ohřev, někdy ještě třeba rozmrazování nebo gril, a víc ani ťuk.

Kdo se v pečení nijak nevyžívá, tomu budou základní funkce bohatě stačit a nemusí investovat do ničeho dalšího. Kdo se nespokojí jen se základem, toho čeká další kolo přemýšlení, jestli bude potřebovat horkovzdušný ohřev, gril, páru, nebo něco dalšího.

Tip: Jestli často pečete pizzu, podívejte se, jestli má trouba funkci „pizza“ nebo umožňuje spodní ohřev zároveň s cirkulací vzduchu.

4. rozhodnutí: Jakou horkovzdušnou troubu?

Horkovzdušná trouba má zabudovaný ventilátor, který ohřátý vzduch rozhání. Díky cirkulaci teplého vzduchu se rychleji ohřívá a peče rovnoměrně. Levnější variantou horkovzdušné trouby je trouba s ventilátorem.

I ventilátor umožňuje péct i několik jídel najednou, aniž by se jejich vůně promíchaly. Protože ale rozložení vzduchu není úplně dokonalé, během pečení budeme muset oba plechy prohodit.

Trouba s kruhovým topným tělesem je dokonalejší, neustále do prostoru vhání horký vzduch a plechy nemusíme přehazovat.

5. rozhodnutí: A co třeba páru nebo mikrovlny?

Kromě běžného pečení některé modely umožňují i vaření v páře. Pokrmy připravované v páře si zachovávají maximum chuti a vůně, a nemusíme je proto tolik solit nebo kořenit.

Zamyslete se nad touhle možností, jestliže milujete ryby – ty se v troubě s parním ohřevem připravují jedna báseň. Pára kromě toho dokáže i jiné věci, třeba dezinfikovat, ale kvůli tomu si ji určitě nikdo nekupuje.

Další možná kombinace je spojení běžné trouby s mikrovlnkou: ušetříte místo, nevýhodou ovšem je, že nabízí méně funkcí než klasická mikrovlnka a hlavně vám může chybět, když v troubě zrovna pečete a zároveň byste si rádi něco ohřáli.

Tip: Chcete páru? Rozbijte prasátko. Pečení v páře je sice zdravé, ale pořizovací cena je dost „mastná“. Ani mikrovlnka v troubě není moc levná.

6. rozhodnutí: Chceme grilovat, ale jak?

Ne každá trouba je vybavená grilem. Jestli rádi grilujete a milujete křupavou kůrčičku, vyberte model s funkcí grilování. V základní variantě má trouba jen jedno grilovací těleso, umístěné na horní stěně, které griluje pomocí sálavého tepla.

Dokonalejší variantou je rozmístění několika grilovacích těles, která můžeme zapínat zvlášť a zmenšovat nebo zvětšovat tak grilovací plochu. Existují i výklopná grilovací tělesa, která se snáze čistí a vůbec jsou příjemnější na údržbu. Třešničkou na dortu je otočný grilovací rožeň.

Tip: Budete-li chtít troubu s rožněm, nechte si obsluhu předvést v obchodě a nespoléhejte se jen na popis někde v internetovém obchodě. U některých trub není manipulace s roštěm úplně snadná.

7. rozhodnutí: Chceme, aby se sama čistila?

Čistit troubu od napečeného tuku a dalších zbytků jídel je pěkná dřina. Možná budete chtít investovat do trouby, která se udržuje sama. Pod různými názvy nabízejí výrobci dva typy samočištění:

trouby s pyrolytickým čištěním fungují na základě zahřátí na vysokou teplotu (v řádu několik set stupňů Celsia). Mastnota a zbytky připáleného jídla se spálí na popel, který stačí smést ze dna.

Katalytické čištění funguje podobně, vnitřek trouby má porézní smaltovanou úpravu, která pohlcuje uvolněnou mastnotu. Na závěr pečení necháme troubu ještě 20 minut běžet v režimu čištění a hotovo.

Tip: Když se rozhodnete pro troubu s pyrolytickým čištěním, vybírejte takovou, která má co nejvíc vrstev skla, aby se o rozpálené sklo v průběhu čištění nikdo nespálil.

8. rozhodnutí: Chceme investovat do pohodlí?

Kromě funkcí, které trouba nabízí, se musíme rozhodnout, jakou váhu přisuzujeme snadnému a bezpečnému zacházení s ní při vytahování plechů a nádobí. Můžeme se samozřejmě spokojit s klasickou variantou, nebo také sáhnout po bezpečnější možnosti:

některé trouby jsou opatřené teleskopickými výjezdy, jiné dokonce výsuvným pečicím vozíkem. Oba typy umožní vytáhnout horký plech z trouby, aniž bychom se museli vnitřku trouby dotknout. A navíc šetří naše záda.

Tip: Mezi troubami vyšší cenové kategorie existují dokonce takové, které nemají klasické otevírání dvířek směrem dolů, ale do strany. I to může práci v kuchyni zpříjemnit.

9. rozhodnutí: A nějaké další vychytávky

Máme-li v základních parametrech jasno, můžeme se věnovat dalším drobnostem, které zpříjemňují život.

Prima je osvětlení trouby po celou dobu pečení (nebo samostatné ovládání osvětlení), funkce jako rozmrazování potravin, program, který umožňuje lehce zahřát troubu a teplotu udržovat tak, aby mohlo kynout těsto, funkce udržování teploty (když často čekáte na člena rodiny, který chodí pozdě).

Chytré trouby mají displej, na kterém můžete nastavit skoro cokoliv, třeba optimální program na pečení konkrétního druhu pokrmu.

Tip: Dražší modely mají sondu, kterou zapíchnete třeba do masa a která ohlídá konstantní teplotu uprostřed pečínky.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
29.5.2025
Nedělní snídaně do postele, lehký oběd nebo vydatná večeře. Tím vším mohou být dozlatova osmažené lívance. Jsou lahodné, zasytí a při servírování mohou být také potěšením pro oči. Lívance jsou oblíbenou a neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Můžeme je servírovat ráno, v poledne i večer a volit z mnoha druhů těst. Podle toho, kolik máme času na přípravu, jaké ingredience jsou zrovna ve špajzu,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během