Domů     Jsem trouba, ale šikovná
Jsem trouba, ale šikovná
18.5.2020

Chystáte se vybírat novou troubu? Než sáhnete do peněženky, zamyslete se nad tím, jaké funkce by měla mít a co od ní naopak neočekáváte.

Když jsem se kdysi učila péct, byl náš plynový sporák mou noční můrou. Zapálit ho sirkou byla práce pro pyrotechnika. Ve srovnání s ním byla pozdější elektrická trouba zázrak z jiné planety.

A doba pokročila a moderní trouby už mají funkcí skoro tolik jako menší tryskové letadlo: různé druhy ohřevu, gril, teplý vzduch, pára, rozmrazování a zabudovaná mikrovlnka, a to je jen začátek.

1. rozhodnutí: Vestavná trouba, nebo volně stojící sporák?

Tady záleží nejen na našem vkusu, ale i na tom, jestli jen nahrazujeme jeden spotřebič druhým, nebo přebudováváme celou kuchyň. Volně stojící sporák může ušetřit pár centimetrů, prodává se ve variantě o šířce 60 nebo 50 cm.

Navíc bývá cenově výhodnější než samostatně dokupovaná varná deska a sporák. Za méně peněz dostaneme víc funkcí. Na druhou stranu vestavná varianta se snáz udržuje.

Tip: Variantou vestavných trub jsou trouby polyvalentní. Za tímto názvem se skrývá trouba, jejíž ovládání je spojené s ovládáním varné desky – na desce tedy nejsou žádná další tlačítka. Sporák ovládáme zepředu na troubě tak jako u volně stojících spotřebičů.

2. rozhodnutí: Plyn, nebo elektřina?

Ne každý dává přednost elektrickému sporáku, třeba proto, že plyn je o něco levnější, nebo ze zvyku. Navíc dnešní plynové sporáky a ty původní, které „blafaly“ plamen, to je nebe a dudy. Takže nejdříve se musíme rozhodnout mezi jednou ze dvou variant.

Tip: Každopádně se nevyplatí šetřit na nesprávném místě. Vybírejte spotřebiče s úsporným provozem z kategorie A.

3. rozhodnutí: Základní vybavení, nebo něco navíc?

Trouba v základní výbavě má pár funkcí – většinou horní a dolní ohřev plus samostatný horní nebo samostatný spodní ohřev, někdy ještě třeba rozmrazování nebo gril, a víc ani ťuk.

Kdo se v pečení nijak nevyžívá, tomu budou základní funkce bohatě stačit a nemusí investovat do ničeho dalšího. Kdo se nespokojí jen se základem, toho čeká další kolo přemýšlení, jestli bude potřebovat horkovzdušný ohřev, gril, páru, nebo něco dalšího.

Tip: Jestli často pečete pizzu, podívejte se, jestli má trouba funkci „pizza“ nebo umožňuje spodní ohřev zároveň s cirkulací vzduchu.

4. rozhodnutí: Jakou horkovzdušnou troubu?

Horkovzdušná trouba má zabudovaný ventilátor, který ohřátý vzduch rozhání. Díky cirkulaci teplého vzduchu se rychleji ohřívá a peče rovnoměrně. Levnější variantou horkovzdušné trouby je trouba s ventilátorem.

I ventilátor umožňuje péct i několik jídel najednou, aniž by se jejich vůně promíchaly. Protože ale rozložení vzduchu není úplně dokonalé, během pečení budeme muset oba plechy prohodit.

Trouba s kruhovým topným tělesem je dokonalejší, neustále do prostoru vhání horký vzduch a plechy nemusíme přehazovat.

5. rozhodnutí: A co třeba páru nebo mikrovlny?

Kromě běžného pečení některé modely umožňují i vaření v páře. Pokrmy připravované v páře si zachovávají maximum chuti a vůně, a nemusíme je proto tolik solit nebo kořenit.

Zamyslete se nad touhle možností, jestliže milujete ryby – ty se v troubě s parním ohřevem připravují jedna báseň. Pára kromě toho dokáže i jiné věci, třeba dezinfikovat, ale kvůli tomu si ji určitě nikdo nekupuje.

Další možná kombinace je spojení běžné trouby s mikrovlnkou: ušetříte místo, nevýhodou ovšem je, že nabízí méně funkcí než klasická mikrovlnka a hlavně vám může chybět, když v troubě zrovna pečete a zároveň byste si rádi něco ohřáli.

Tip: Chcete páru? Rozbijte prasátko. Pečení v páře je sice zdravé, ale pořizovací cena je dost „mastná“. Ani mikrovlnka v troubě není moc levná.

6. rozhodnutí: Chceme grilovat, ale jak?

Ne každá trouba je vybavená grilem. Jestli rádi grilujete a milujete křupavou kůrčičku, vyberte model s funkcí grilování. V základní variantě má trouba jen jedno grilovací těleso, umístěné na horní stěně, které griluje pomocí sálavého tepla.

Dokonalejší variantou je rozmístění několika grilovacích těles, která můžeme zapínat zvlášť a zmenšovat nebo zvětšovat tak grilovací plochu. Existují i výklopná grilovací tělesa, která se snáze čistí a vůbec jsou příjemnější na údržbu. Třešničkou na dortu je otočný grilovací rožeň.

Tip: Budete-li chtít troubu s rožněm, nechte si obsluhu předvést v obchodě a nespoléhejte se jen na popis někde v internetovém obchodě. U některých trub není manipulace s roštěm úplně snadná.

7. rozhodnutí: Chceme, aby se sama čistila?

Čistit troubu od napečeného tuku a dalších zbytků jídel je pěkná dřina. Možná budete chtít investovat do trouby, která se udržuje sama. Pod různými názvy nabízejí výrobci dva typy samočištění:

trouby s pyrolytickým čištěním fungují na základě zahřátí na vysokou teplotu (v řádu několik set stupňů Celsia). Mastnota a zbytky připáleného jídla se spálí na popel, který stačí smést ze dna.

Katalytické čištění funguje podobně, vnitřek trouby má porézní smaltovanou úpravu, která pohlcuje uvolněnou mastnotu. Na závěr pečení necháme troubu ještě 20 minut běžet v režimu čištění a hotovo.

Tip: Když se rozhodnete pro troubu s pyrolytickým čištěním, vybírejte takovou, která má co nejvíc vrstev skla, aby se o rozpálené sklo v průběhu čištění nikdo nespálil.

8. rozhodnutí: Chceme investovat do pohodlí?

Kromě funkcí, které trouba nabízí, se musíme rozhodnout, jakou váhu přisuzujeme snadnému a bezpečnému zacházení s ní při vytahování plechů a nádobí. Můžeme se samozřejmě spokojit s klasickou variantou, nebo také sáhnout po bezpečnější možnosti:

některé trouby jsou opatřené teleskopickými výjezdy, jiné dokonce výsuvným pečicím vozíkem. Oba typy umožní vytáhnout horký plech z trouby, aniž bychom se museli vnitřku trouby dotknout. A navíc šetří naše záda.

Tip: Mezi troubami vyšší cenové kategorie existují dokonce takové, které nemají klasické otevírání dvířek směrem dolů, ale do strany. I to může práci v kuchyni zpříjemnit.

9. rozhodnutí: A nějaké další vychytávky

Máme-li v základních parametrech jasno, můžeme se věnovat dalším drobnostem, které zpříjemňují život.

Prima je osvětlení trouby po celou dobu pečení (nebo samostatné ovládání osvětlení), funkce jako rozmrazování potravin, program, který umožňuje lehce zahřát troubu a teplotu udržovat tak, aby mohlo kynout těsto, funkce udržování teploty (když často čekáte na člena rodiny, který chodí pozdě).

Chytré trouby mají displej, na kterém můžete nastavit skoro cokoliv, třeba optimální program na pečení konkrétního druhu pokrmu.

Tip: Dražší modely mají sondu, kterou zapíchnete třeba do masa a která ohlídá konstantní teplotu uprostřed pečínky.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
14.1.2025
Knedlíky i malé knedlíčky. Tuhle dobrotu objevily snad všechny kuchyně světa. Liší se jen těstem a složením náplně, oblíbenou národní pochoutkou jsou ale všude. Proto pro vás máme pro inspiraci pár receptů. Knedlíky, knedlíčky a jim podobné těstové taštičky mohou být hlavním jídlem, přílohou a ve sladké podobě i dezertem. Které vybrat? My jsme se tentokrát pro tento článek rozhodli pro knedlíky p
10.1.2025
A nejen podle barvy a velikosti, i když samozřejmě často nakupujeme očima. Daleko důležitější je chuť. Ta se u jednotlivých odrůd liší a nejen to, jablka jsou více či méně šťavnatá, tvrdší, měkčí... Proto se také každé hodí na jiné použití v kuchyni. Nevěříte? Ale nejdřív s námi pojďte na nákup. Dejte si načas Popadnout v supermarketu tácek s jablky a rychle k pokladně, není nejlepší řešení, st
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Tradičním přípitkem o silvestrovské půlnoci bývá šampaňské, respektive většinou spíše šumivé nebo perlivé bílé víno. Jenže slavnostní chvíli můžete zapít i svěžím koktejlem. Kromě šumivého vína nebo sektu se u nás „zabydluje“ prosecco. Jde o šumivé víno ze severní Itálie a podle tlaku v láhvi se dělí na prosecco šumivé (spumante) a perlivé (frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvají
30.12.2024
Připíjet si alkoholem není povinné, někomu prostě nechutná, jiný jej nemůže ze zdravotních důvodů. A pak jsou tady i děti a řidiči... A co jim nabídnout namísto nealko sektu mocktail? Jde o nealkoholický koktejl, jehož myšlenka se zrodila v Americe. Často se mu říká i „mock cocktail“, což je v anglickém překladu „falešný koktejl“. Pokud jej pro někoho budete na Silvestra připravovat, dejte si zál
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Domácí apotéka na svátky
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje