Domů     Jsem trouba, ale šikovná
Jsem trouba, ale šikovná
18.5.2020

Chystáte se vybírat novou troubu? Než sáhnete do peněženky, zamyslete se nad tím, jaké funkce by měla mít a co od ní naopak neočekáváte.

Když jsem se kdysi učila péct, byl náš plynový sporák mou noční můrou. Zapálit ho sirkou byla práce pro pyrotechnika. Ve srovnání s ním byla pozdější elektrická trouba zázrak z jiné planety.

A doba pokročila a moderní trouby už mají funkcí skoro tolik jako menší tryskové letadlo: různé druhy ohřevu, gril, teplý vzduch, pára, rozmrazování a zabudovaná mikrovlnka, a to je jen začátek.

1. rozhodnutí: Vestavná trouba, nebo volně stojící sporák?

Tady záleží nejen na našem vkusu, ale i na tom, jestli jen nahrazujeme jeden spotřebič druhým, nebo přebudováváme celou kuchyň. Volně stojící sporák může ušetřit pár centimetrů, prodává se ve variantě o šířce 60 nebo 50 cm.

Navíc bývá cenově výhodnější než samostatně dokupovaná varná deska a sporák. Za méně peněz dostaneme víc funkcí. Na druhou stranu vestavná varianta se snáz udržuje.

Tip: Variantou vestavných trub jsou trouby polyvalentní. Za tímto názvem se skrývá trouba, jejíž ovládání je spojené s ovládáním varné desky – na desce tedy nejsou žádná další tlačítka. Sporák ovládáme zepředu na troubě tak jako u volně stojících spotřebičů.

2. rozhodnutí: Plyn, nebo elektřina?

Ne každý dává přednost elektrickému sporáku, třeba proto, že plyn je o něco levnější, nebo ze zvyku. Navíc dnešní plynové sporáky a ty původní, které „blafaly“ plamen, to je nebe a dudy. Takže nejdříve se musíme rozhodnout mezi jednou ze dvou variant.

Tip: Každopádně se nevyplatí šetřit na nesprávném místě. Vybírejte spotřebiče s úsporným provozem z kategorie A.

3. rozhodnutí: Základní vybavení, nebo něco navíc?

Trouba v základní výbavě má pár funkcí – většinou horní a dolní ohřev plus samostatný horní nebo samostatný spodní ohřev, někdy ještě třeba rozmrazování nebo gril, a víc ani ťuk.

Kdo se v pečení nijak nevyžívá, tomu budou základní funkce bohatě stačit a nemusí investovat do ničeho dalšího. Kdo se nespokojí jen se základem, toho čeká další kolo přemýšlení, jestli bude potřebovat horkovzdušný ohřev, gril, páru, nebo něco dalšího.

Tip: Jestli často pečete pizzu, podívejte se, jestli má trouba funkci „pizza“ nebo umožňuje spodní ohřev zároveň s cirkulací vzduchu.

4. rozhodnutí: Jakou horkovzdušnou troubu?

Horkovzdušná trouba má zabudovaný ventilátor, který ohřátý vzduch rozhání. Díky cirkulaci teplého vzduchu se rychleji ohřívá a peče rovnoměrně. Levnější variantou horkovzdušné trouby je trouba s ventilátorem.

I ventilátor umožňuje péct i několik jídel najednou, aniž by se jejich vůně promíchaly. Protože ale rozložení vzduchu není úplně dokonalé, během pečení budeme muset oba plechy prohodit.

Trouba s kruhovým topným tělesem je dokonalejší, neustále do prostoru vhání horký vzduch a plechy nemusíme přehazovat.

5. rozhodnutí: A co třeba páru nebo mikrovlny?

Kromě běžného pečení některé modely umožňují i vaření v páře. Pokrmy připravované v páře si zachovávají maximum chuti a vůně, a nemusíme je proto tolik solit nebo kořenit.

Zamyslete se nad touhle možností, jestliže milujete ryby – ty se v troubě s parním ohřevem připravují jedna báseň. Pára kromě toho dokáže i jiné věci, třeba dezinfikovat, ale kvůli tomu si ji určitě nikdo nekupuje.

Další možná kombinace je spojení běžné trouby s mikrovlnkou: ušetříte místo, nevýhodou ovšem je, že nabízí méně funkcí než klasická mikrovlnka a hlavně vám může chybět, když v troubě zrovna pečete a zároveň byste si rádi něco ohřáli.

Tip: Chcete páru? Rozbijte prasátko. Pečení v páře je sice zdravé, ale pořizovací cena je dost „mastná“. Ani mikrovlnka v troubě není moc levná.

6. rozhodnutí: Chceme grilovat, ale jak?

Ne každá trouba je vybavená grilem. Jestli rádi grilujete a milujete křupavou kůrčičku, vyberte model s funkcí grilování. V základní variantě má trouba jen jedno grilovací těleso, umístěné na horní stěně, které griluje pomocí sálavého tepla.

Dokonalejší variantou je rozmístění několika grilovacích těles, která můžeme zapínat zvlášť a zmenšovat nebo zvětšovat tak grilovací plochu. Existují i výklopná grilovací tělesa, která se snáze čistí a vůbec jsou příjemnější na údržbu. Třešničkou na dortu je otočný grilovací rožeň.

Tip: Budete-li chtít troubu s rožněm, nechte si obsluhu předvést v obchodě a nespoléhejte se jen na popis někde v internetovém obchodě. U některých trub není manipulace s roštěm úplně snadná.

7. rozhodnutí: Chceme, aby se sama čistila?

Čistit troubu od napečeného tuku a dalších zbytků jídel je pěkná dřina. Možná budete chtít investovat do trouby, která se udržuje sama. Pod různými názvy nabízejí výrobci dva typy samočištění:

trouby s pyrolytickým čištěním fungují na základě zahřátí na vysokou teplotu (v řádu několik set stupňů Celsia). Mastnota a zbytky připáleného jídla se spálí na popel, který stačí smést ze dna.

Katalytické čištění funguje podobně, vnitřek trouby má porézní smaltovanou úpravu, která pohlcuje uvolněnou mastnotu. Na závěr pečení necháme troubu ještě 20 minut běžet v režimu čištění a hotovo.

Tip: Když se rozhodnete pro troubu s pyrolytickým čištěním, vybírejte takovou, která má co nejvíc vrstev skla, aby se o rozpálené sklo v průběhu čištění nikdo nespálil.

8. rozhodnutí: Chceme investovat do pohodlí?

Kromě funkcí, které trouba nabízí, se musíme rozhodnout, jakou váhu přisuzujeme snadnému a bezpečnému zacházení s ní při vytahování plechů a nádobí. Můžeme se samozřejmě spokojit s klasickou variantou, nebo také sáhnout po bezpečnější možnosti:

některé trouby jsou opatřené teleskopickými výjezdy, jiné dokonce výsuvným pečicím vozíkem. Oba typy umožní vytáhnout horký plech z trouby, aniž bychom se museli vnitřku trouby dotknout. A navíc šetří naše záda.

Tip: Mezi troubami vyšší cenové kategorie existují dokonce takové, které nemají klasické otevírání dvířek směrem dolů, ale do strany. I to může práci v kuchyni zpříjemnit.

9. rozhodnutí: A nějaké další vychytávky

Máme-li v základních parametrech jasno, můžeme se věnovat dalším drobnostem, které zpříjemňují život.

Prima je osvětlení trouby po celou dobu pečení (nebo samostatné ovládání osvětlení), funkce jako rozmrazování potravin, program, který umožňuje lehce zahřát troubu a teplotu udržovat tak, aby mohlo kynout těsto, funkce udržování teploty (když často čekáte na člena rodiny, který chodí pozdě).

Chytré trouby mají displej, na kterém můžete nastavit skoro cokoliv, třeba optimální program na pečení konkrétního druhu pokrmu.

Tip: Dražší modely mají sondu, kterou zapíchnete třeba do masa a která ohlídá konstantní teplotu uprostřed pečínky.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
1.7.2024
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35 g moučkového cukru, 50 ml vína marsala (lze nahradit vínem cherry nebo madeirou), olej
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém