Domů     Za tloustnutí mohou i hormony
Za tloustnutí mohou i hormony
24.5.2020

Neradujte se, největší podíl na nárůstu váhy máme my sami. Toho si je ale každý sám vědom, když si sáhne do svědomí. Co ale často nevíme, je to, že na rozvoji nadváhy mohou mít podíl poruchy vícerých hormonů v našem těle.

Když se řeknou hormony, automaticky myslíme ty „ženské“. Přitom těchto šikovných hybatelů rozmanitých dějů je v těle obrovské množství, o většině z nich mají představu jen odborníci endokrinologové.

Nám se ale bude hodit přehled několika hormonů, které mají velký vliv na naši tělesnou váhu.

Insulin a glukagon

Ačkoli je obecně známý jen první z nich, příroda je vymyslela jako nerozlučnou dvojici, jen každý dělá opak toho, co ten druhý. Společně tak regulují hladinu cukru v krvi a hospodaření s energií.

Inzulin

Stará se o to, abychom měli v krvi vyrovnanou hladinu cukru jakožto pohotovostní zásobu energie. Proto tělo vylučuje inzulin průběžně, nikoli jen po jídle.

S přísunem nových živin ale pochopitelně jeho produkce stoupne, protože s trávením jídla rychle přibývá i cukru v krvi. Inzulín se postará, aby cukru v krvi nekolovalo moc.

Přednostně ho ukládá jako novou energii do buněk, přebytky jako zásoby putují do jater a svalů. Jenže u toho nemusí zůstat, pokud je cukru opravdu hodně, pak ho inzulín mění na tukové buňky a současně brzdí jejich spalování. A v tom je jeho záludnost, proto při náklonnosti ke sladkostem tloustneme.

Glukagon

Vytahuje zásobní cukr, když má tělo k dispozici málo energie. Považovat ho díky tomu za „zeštíhlující“ hormon by ale nebylo přesné. Glukagon má za úkol zvýšit hladinu cukru v krvi jakýmkoli způsobem. Nejdříve sáhne do zásob cukru a při větší spotřebě i tuků.

Pokud to stále nestačí, pak odbourává i bílkoviny a mění je na glukózu. Z toho důvodu by bylo omyl považovat glukagon za zeštíhlující hormon, při hladovění odbourává svaly, což vede k postupné devastaci těla.

Co můžeme ovlivnit?

Na fungování těchto hormonů naštěstí vliv máme. Kdo si nechce vytvářet zbytečné tukové polštáře, ten by se měl snažit udržovat si vyrovnanou hladinu cukru a inzulinu v krvi.

To znamená:

vyhýbat dlouhému hladovění, tedy nenechávat první jídlo dne až na poledne nebo naopak nekončit s jídlem v pět odpoledne, což ke štíhlosti opravdu nepomáhá, spíš naopak tím podporujeme ukládání tuků

jíst pravidelně, což znamená minimálně tři denní jídla

nepřehánět to se sladkostmi a především je nejíst nalačno, tím jen rychle zvýšíte hladinu cukru v krvi

Hormon žaludku

Ten je relativně novou záležitostí i pro lékaře. V žaludku se tvoří hormon grelin, který se podílí na vyvolávání pocitu chuti k jídlu a hladu.

Právě grelin dělá hubnutí tak nepříjemným, neboť jeho produkce pak stoupá, čímž hlásí tělu, že jídla máme opravdu málo. Naopak při bypassu žaludku množství hormonu výrazně klesá. Laicky řečeno – při menším žaludku je i menší produkce hormonu hladu.

Z toho vyplývá návod, jak tento hormon udržet v mezích, které si přejeme. Měli bychom jíst častěji a v menších porcích, abychom se vyhnuli nárazovému přejídání a návyku na obrovské porce.

Pozor: Zvýšené vylučování grelinu má na svědomí i nedostatek spánku. Tělo totiž chce, abychom doplnili energii aspoň jídlem, když už nespíme.

Hormony štítné žlázy

Štítná žláza je jedno z podstatných center těla regulující množství energie, kterou máme k dispozici. Bohužel její poruchy jsou velice časté, přestože si jich málokdy všimneme.

Uvádí se, že ve věku 40 let jimi trpí každá třetí žena a tento počet s věkem rychle narůstá. To také vede k postupnému zvyšování váhy.

Princip je takový, že při nedostatku hormonů štítné žlázy v krvi tělo šetří při vydávání energií. Pak udržuje nízký krevní tlak, takže je nám stále zima a tloustneme, ačkoli jíme racionálně.

Při nadbytku hormonů je tomu naopak, tělo energií plýtvá, což vede k úbytku na váze, ačkoli se v jídle nekrotíme. Méně radostnou okolností této poruchy je ale zvýšení krevního tlaku.

Poruchy štítné žlázy jsou závažné nemoci, pokud máte podezření, že by to mohl být váš případ, určitě se vydejte na vyšetření na endokrinologii..

Ženské hormony

Zaoblování tvarů způsobuje estrogen, začíná s tím už v pubertě, kdy z dětského těla formuje ženské. Po čtyřicítce často pokračuje a obliny zvýrazňuje. Je to tím, že v této životní etapě mnohdy dochází k nepoměru mezi hormony ovlivňujícími různé fáze cyklu.

Ubývá progesteronu, a tím je estrogen náhle v přebytku. A dělá to, co umí – podporuje ukládání tukových vrstev. Trpí tím nejen ženy, ale dokonce i muži, u nichž se estrogen přirozeně po celý život v malém množství též vytváří.

Ve zralém věku, kdy klesá množství testosteronu, začne estrogen nepříznivě ovlivňovat váhu. Mimochodem rostlinné hormony, obsažené ve chmelu, úplně stejně ovlivňují ukládání tuků a mohou za lidově zvaný pivní pupek.

Pro nás ženy nabízí řešení hormonální substituce, ale zda je skutečně zapotřebí, to by měl vždycky posoudit gynekolog nebo endokrinolog.

Stresový hormon

Ve skutečnosti existuje celá řada hormonů, vylučovaných při stresu. Výrazný vliv na váhu má naštěstí jen jeden z nich – hormon kortizol. Jeho původním úkolem bylo získat okamžitě energii pro obrannou reakci, ber kde ber, hlavně z dostupných rezerv.

Tím se postará o to, aby nám stoupla hladina cukru v krvi pro okamžitou akci. Že to opakovaně a dlouhodobě k ničemu dobrému nevede, se dá očekávat.

Pokud máte stresující zaměstnání, trápení s dětmi nebo v manželství, pak už možná znáte odvrácenou stránku kortizolu. Při dlouhodobě zvýšené tvorbě totiž podporuje také vydatné ukládání rezerv, a to především v oblasti břicha.

Co s tím?

Nejlepší by bylo nenechat se vyvádět z rovnováhy a žít v klidu. Jenže to se snadno řekne a mnohem hůře provede. Takže pro vás máme tipy sice o něco méně účinné, ale reálnější.

Při vysoké hladině kortizolu chrání tělo některé potraviny:

– bohaté na hořčík – to jsou hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina.

– bohaté na zdravé tuky – mořské ryby, vlašské ořechy, řepkový a sojový olej

– černý čaj

Hormon tukové tkáně

Říká se mu leptin a je to hormon, který zčásti vzniká skutečně v tukové tkáni. Jeho úkolem je snižovat chuť k jídlu. Pokud si říkáte, že čím více tukových polštářů, tím více leptinu a tím menší chuť k jídlu, pak hádáte špatně.

Tělo si totiž při velkých tukových zásobách vytváří rezistenci na leptin, ztratí schopnost na něj reagovat. Pokud tedy chcete mít užitek z toho, že tělo umí hormonálně tlumit chuť k jídlu a udržovat pocit sytosti, pak je nutné si udržovat normální postavu. Pro štíhlé je díky tomu snazší odolat svodům prostřeného stolu než pro obézní.

Hormony sytosti

Je to skupina hormonů vylučovaných v hlavě hypofýzou. Říká se jim melanokortiny. Mají schopnost tlumit pocit hladu a signalizovat, že už jsme se dost najedli.

A co je ještě zajímavější, řeší tím nejen momentální situace, ale starají se tak o to, aby naše váha byla dlouhodobě konstatní. Pokud taková zůstává, pak systém dál funguje.

Jakmile se ale v těle začnou hromadit tukové zásoby, hormonální kontrola váhy se začne rozpadat, tělo už na ni není citlivé.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří