Neradujte se, největší podíl na nárůstu váhy máme my sami. Toho si je ale každý sám vědom, když si sáhne do svědomí. Co ale často nevíme, je to, že na rozvoji nadváhy mohou mít podíl poruchy vícerých hormonů v našem těle.
Když se řeknou hormony, automaticky myslíme ty „ženské“. Přitom těchto šikovných hybatelů rozmanitých dějů je v těle obrovské množství, o většině z nich mají představu jen odborníci endokrinologové.
Nám se ale bude hodit přehled několika hormonů, které mají velký vliv na naši tělesnou váhu.
Insulin a glukagon
Ačkoli je obecně známý jen první z nich, příroda je vymyslela jako nerozlučnou dvojici, jen každý dělá opak toho, co ten druhý. Společně tak regulují hladinu cukru v krvi a hospodaření s energií.
Inzulin
Stará se o to, abychom měli v krvi vyrovnanou hladinu cukru jakožto pohotovostní zásobu energie. Proto tělo vylučuje inzulin průběžně, nikoli jen po jídle.
S přísunem nových živin ale pochopitelně jeho produkce stoupne, protože s trávením jídla rychle přibývá i cukru v krvi. Inzulín se postará, aby cukru v krvi nekolovalo moc.
Přednostně ho ukládá jako novou energii do buněk, přebytky jako zásoby putují do jater a svalů. Jenže u toho nemusí zůstat, pokud je cukru opravdu hodně, pak ho inzulín mění na tukové buňky a současně brzdí jejich spalování. A v tom je jeho záludnost, proto při náklonnosti ke sladkostem tloustneme.
Glukagon
Vytahuje zásobní cukr, když má tělo k dispozici málo energie. Považovat ho díky tomu za „zeštíhlující“ hormon by ale nebylo přesné. Glukagon má za úkol zvýšit hladinu cukru v krvi jakýmkoli způsobem. Nejdříve sáhne do zásob cukru a při větší spotřebě i tuků.
Pokud to stále nestačí, pak odbourává i bílkoviny a mění je na glukózu. Z toho důvodu by bylo omyl považovat glukagon za zeštíhlující hormon, při hladovění odbourává svaly, což vede k postupné devastaci těla.
Co můžeme ovlivnit?
Na fungování těchto hormonů naštěstí vliv máme. Kdo si nechce vytvářet zbytečné tukové polštáře, ten by se měl snažit udržovat si vyrovnanou hladinu cukru a inzulinu v krvi.
To znamená:
vyhýbat dlouhému hladovění, tedy nenechávat první jídlo dne až na poledne nebo naopak nekončit s jídlem v pět odpoledne, což ke štíhlosti opravdu nepomáhá, spíš naopak tím podporujeme ukládání tuků
jíst pravidelně, což znamená minimálně tři denní jídla
nepřehánět to se sladkostmi a především je nejíst nalačno, tím jen rychle zvýšíte hladinu cukru v krvi
Hormon žaludku
Ten je relativně novou záležitostí i pro lékaře. V žaludku se tvoří hormon grelin, který se podílí na vyvolávání pocitu chuti k jídlu a hladu.
Právě grelin dělá hubnutí tak nepříjemným, neboť jeho produkce pak stoupá, čímž hlásí tělu, že jídla máme opravdu málo. Naopak při bypassu žaludku množství hormonu výrazně klesá. Laicky řečeno – při menším žaludku je i menší produkce hormonu hladu.
Z toho vyplývá návod, jak tento hormon udržet v mezích, které si přejeme. Měli bychom jíst častěji a v menších porcích, abychom se vyhnuli nárazovému přejídání a návyku na obrovské porce.
Pozor: Zvýšené vylučování grelinu má na svědomí i nedostatek spánku. Tělo totiž chce, abychom doplnili energii aspoň jídlem, když už nespíme.
Hormony štítné žlázy
Štítná žláza je jedno z podstatných center těla regulující množství energie, kterou máme k dispozici. Bohužel její poruchy jsou velice časté, přestože si jich málokdy všimneme.
Uvádí se, že ve věku 40 let jimi trpí každá třetí žena a tento počet s věkem rychle narůstá. To také vede k postupnému zvyšování váhy.
Princip je takový, že při nedostatku hormonů štítné žlázy v krvi tělo šetří při vydávání energií. Pak udržuje nízký krevní tlak, takže je nám stále zima a tloustneme, ačkoli jíme racionálně.
Při nadbytku hormonů je tomu naopak, tělo energií plýtvá, což vede k úbytku na váze, ačkoli se v jídle nekrotíme. Méně radostnou okolností této poruchy je ale zvýšení krevního tlaku.
Poruchy štítné žlázy jsou závažné nemoci, pokud máte podezření, že by to mohl být váš případ, určitě se vydejte na vyšetření na endokrinologii..
Ženské hormony
Zaoblování tvarů způsobuje estrogen, začíná s tím už v pubertě, kdy z dětského těla formuje ženské. Po čtyřicítce často pokračuje a obliny zvýrazňuje. Je to tím, že v této životní etapě mnohdy dochází k nepoměru mezi hormony ovlivňujícími různé fáze cyklu.
Ubývá progesteronu, a tím je estrogen náhle v přebytku. A dělá to, co umí – podporuje ukládání tukových vrstev. Trpí tím nejen ženy, ale dokonce i muži, u nichž se estrogen přirozeně po celý život v malém množství též vytváří.
Ve zralém věku, kdy klesá množství testosteronu, začne estrogen nepříznivě ovlivňovat váhu. Mimochodem rostlinné hormony, obsažené ve chmelu, úplně stejně ovlivňují ukládání tuků a mohou za lidově zvaný pivní pupek.
Pro nás ženy nabízí řešení hormonální substituce, ale zda je skutečně zapotřebí, to by měl vždycky posoudit gynekolog nebo endokrinolog.
Stresový hormon
Ve skutečnosti existuje celá řada hormonů, vylučovaných při stresu. Výrazný vliv na váhu má naštěstí jen jeden z nich – hormon kortizol. Jeho původním úkolem bylo získat okamžitě energii pro obrannou reakci, ber kde ber, hlavně z dostupných rezerv.
Tím se postará o to, aby nám stoupla hladina cukru v krvi pro okamžitou akci. Že to opakovaně a dlouhodobě k ničemu dobrému nevede, se dá očekávat.
Pokud máte stresující zaměstnání, trápení s dětmi nebo v manželství, pak už možná znáte odvrácenou stránku kortizolu. Při dlouhodobě zvýšené tvorbě totiž podporuje také vydatné ukládání rezerv, a to především v oblasti břicha.
Co s tím?
Nejlepší by bylo nenechat se vyvádět z rovnováhy a žít v klidu. Jenže to se snadno řekne a mnohem hůře provede. Takže pro vás máme tipy sice o něco méně účinné, ale reálnější.
Při vysoké hladině kortizolu chrání tělo některé potraviny:
– bohaté na hořčík – to jsou hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina.
– bohaté na zdravé tuky – mořské ryby, vlašské ořechy, řepkový a sojový olej
– černý čaj
Hormon tukové tkáně
Říká se mu leptin a je to hormon, který zčásti vzniká skutečně v tukové tkáni. Jeho úkolem je snižovat chuť k jídlu. Pokud si říkáte, že čím více tukových polštářů, tím více leptinu a tím menší chuť k jídlu, pak hádáte špatně.
Tělo si totiž při velkých tukových zásobách vytváří rezistenci na leptin, ztratí schopnost na něj reagovat. Pokud tedy chcete mít užitek z toho, že tělo umí hormonálně tlumit chuť k jídlu a udržovat pocit sytosti, pak je nutné si udržovat normální postavu. Pro štíhlé je díky tomu snazší odolat svodům prostřeného stolu než pro obézní.
Hormony sytosti
Je to skupina hormonů vylučovaných v hlavě hypofýzou. Říká se jim melanokortiny. Mají schopnost tlumit pocit hladu a signalizovat, že už jsme se dost najedli.
A co je ještě zajímavější, řeší tím nejen momentální situace, ale starají se tak o to, aby naše váha byla dlouhodobě konstatní. Pokud taková zůstává, pak systém dál funguje.
Jakmile se ale v těle začnou hromadit tukové zásoby, hormonální kontrola váhy se začne rozpadat, tělo už na ni není citlivé.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock