Domů     Vyzkoušejte netradiční cereálie
Vyzkoušejte netradiční cereálie
17.4.2024

Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst.

Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné.

Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívají našemu zdraví. Jiné mohou být alternativou pro ty, co nesnášející pšenici.

Co jsou cereálie?

Jde o obiloviny a podle zpracování se dělí na celozrnné a necelozrnné. Celozrnné mají vyšší obsah cenných látek, protože neprocházejí tzv.

vymíláním, kdy se ze zrna odstraní obalové vrstvy (otruby) i klíček a pak je mouka ochuzena o většinu vitaminů, minerálů a jiných cenných živin.

Celozrnné cereálie naše tělo zásobují především vitaminy B1, B2 a E. Díky vláknině snižují hladinu cukru v krvi, cholesterolu a chrání nás před řadou civilizačních chorob. Také zvyšují peristaltiku střev, čímž podporují trávení, a čistí střeva.

Méně obvyklé a netradiční druhy obilovin

Špalda

Kdo má alergickou reakci na pšenici, může vyzkoušet špaldu. Je to příbuzná naší pšenice – oproti ní ale bývá méně dráždivá. Špalda se používá do chlebového těsta a těstovin, a najdeme ji také v müsli.

Na trhu je poměrně široký domácí sortiment výrobků z bio-špaldy, například z ní můžeme koupit kroupy, bulgur, špaldové suchary, pukance, vločky a již zmíněné müsli. Uvádí se, že špalda „zlepšuje náladu a bystří myšlení“.

Díky zvláštnímu mixu aminokyselin v její celozrnné variantě prý podporuje vylučování hormonu štěstí, tedy serotoninu.

Tip:

Hodí se ideálně na kojenecké kaše. Špaldu totiž děti snášejí mnohdy lépe než pšenici, vyvolává méně alergických reakcí při přechodu z kojení na mléčné kaše. To se ale netýká celiakie, kde je podstatou nemoci nesnášenlivost lepku. A ten je ve špaldě stejně jako v pšenici.

Kamut

Její zrnka vypadají stejně jako jiné druhy pšenice, jsou ale dvojnásobně velká. Je to jeden z nejstarších druhů obilí.

Mívá o 30 procent více bílkovin a zvýšený obsah vitaminů E, B1, B2, kyseliny pantotenové i minerálů jako fosfor, hořčík, zinek, měď a komplexních sacharidů. Hlavně díky hořčíku a zinku kamut prospívá imunitě, takže pomáhá chránit před virózami. Navíc může být řešením pro ty, kdo trpí alergií na běžnou pšenici.

Tip:

Kamut je tajnou ingrediencí italských kuchařů – přidávají ho při přípravě těstovin. Pokud budete připravovat domácí těstoviny, zkuste je napodobit.

Grünkern

Speciální přípravou nedozrálých zrn špaldy se získává „zelený kaviár“. Zrno je

sklízeno ve stadiu začátku voskové zralosti a podle ještě své zelené barvy má své jméno. Po sklizni jsou zrna sušena asi při 120 °C, přičemž je dosaženo nezaměnitelného aroma.

Grünkern je bohatý na sacharidy, vlákninu a z minerálních látek obsahuje nejvíc fosforu a hořčíku.

Tip:

V obchodní síti jsou nabízeny celá zrna, krupice či mouka. V domácnosti se z ní připravují polévky a omáčky, ale také těstoviny, saláty a nákypy.

Alternativní obiloviny

Mají být jinou volbou k intenzivně pěstovaným obilninám. Jsou to rostlinné druhy, které byly v minulosti pěstovány, ale z různých důvodů byly omezeny či potlačeny.

Návrat k nim byl otevřen hledáním cest ke zdravé výživě, přirozenému původu potravin a pestrosti stravy. Které to jsou?

Proso

Obilky prosa se loupou, obrušují a leští a do obchodu přicházejí jako jáhly. Proso jsme donedávna znali hlavně jako součást krmení pro ptáčky, přitom jáhly jsou výbornou alternativou rýže při přípravě rizota, ale i polévek nebo na zapékání.

Obsahují vysoké množství minerálů jako fosfor, mangan a hořčík. Podporují funkci ledvin a odvádí vodu z těla. Neobsahují lepek, jsou lehce stravitelné a pomáhají i na žaludek, slinivku a slezinu, hodí se pro dětskou výživu.

Kromě toho působí proti růstu nepříjemných bakterií v ústech, hlavně jsou účinné proti kvasinkám. Jáhlám také holdujeme, když chceme mít pěkné vlasy, nehty a kůži a to díky obsahu minerálů, hlavně křemíku a železa.

Tip:

Jáhly se hodí především do snídaňových kaší. Z drcených jáhel vznikají vločky nebo krupice, které jsou vhodné na přípravu jahelné kaše. Z celých obilek se peče jahelník, který můžete připravit se švestkami, třešněmi, tvarohem, jablky nebo povidly. Všechna jídla připravená z prosa jsou lehká na strávení.

Čirok

Nejčastěji se pěstuje čirok cukrový, který je jedním ze čtyř druhů této plodiny. Bývá odolný vůči teplu a suchu a dobře snáší i větší zastoupení solí v půdě. Asi proto je tato obilovina hlavní potravinou v řadě zemí Afriky, Asie a Středního Východu.

Tip:

Dá se koupit v obchodech se zdravou výživě a to jako celé obilky nebo chuťově neutrální mouka. Čirokové obilky můžete vařit s namáčením i bez namáčení a přidat ho k rýži a dalším obilovinám.

Jako příloha se hodí k tepelně upravené zelenině a luštěninám, ale i k masu. Využít ho lze i do snídaňových kaší a pro dětskou stravu, v tom případě se musí vařit bez soli a pak ho propasírovat.

Pseudocereálie

Pohanka

V Čechách se v 16. století řadila mezi nejoblíbenější potraviny. Posiluje a zahřívá tělo, proto je ideální jí konzumovat v chladných dnech. Pohanková mouka se přidává do muffinů, chleba nebo palačinek, musí se ale smíchat s jiným druhem mouky.

Neobsahuje lepek, takže je vhodná pro lidi trpící celiakií. Látky obsažené v pohance pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi a krevní tlak. Obsahuje lecitin, který povzbuzuje činnost mozku, a cennou látku rutin, který pomáhá udržovat elasticitu cév. Má také prospívat při silné a dlouhé menstruaci.

Tip:

Pohankové vločky můžete využívat jako zavářku do polévek, předtím je ale nasucho opražte, aby získaly oříškovou příchuť. Mají ovšem tužší konzistenci, takže je bude třeba vařit déle než vločky ovesné.

Amarant

Jako zpestření jídelníčku je významný zejména díky obsahu aminokyseliny lysin, kterou lidské tělo nedokáže samo vyrobit, přestože se bez ní neobejde.

Dále obsahuje hodně vlákniny, železa, vápníku, hořčíku, vitaminy E a C a skupiny B. Prospěšná je také látka tukového charakteru skvalen, která má pomáhat při snižování hladiny cholesterolu v krvi.

Tip:

Chutná lehce nasládle, proto se hodí hlavně do sladkých jídel, zejména kaší, ale využít se dá i na zahuštění polévek.

Pohankové rizoto

150 g pohanky, 1 čerstvá šalotka, 3 ks naťové petrželky, 3 stroužky česneku, 4 plátky zázvoru

½ chilli papričky, 750 ml horkého zeleninového vývaru, 1 čajová lžička tymiánu, 1 čajová lžička, majoránky, kousek anýzu, kousek skořicové kůry nebo trochu mleté skořice, 50 g strouhaného parmezánu, 125 g bílého vína

Postup:

1. Šalotku a petrželku nakrájejte nadrobno, jemně nasekejte chilli papričku, rozmělněte česnek, najemno nasekejte nebo nastrouhejte zázvor.

2. Zahřejte olivový olej, přidejte šalotku, petržel, chilli, česnek a zázvor a krátce opečte.

3. Přidejte pohanku a poduste. Podlijte vínem a nechejte povařit.

4. Přilijte zeleninový vývar a nechejte vařit.

5. Během varu dochuťte majoránkou, tymiánem, anýzem a skořicí. Po cca 25 minutách přimíchejte parmezán.

6. Hrnec odstavte z plotny a nechejte asi 5 minut dojít.

Jahelný řez s kokosem

180 g jáhel, 35 g másla, 2 g mořské soli, 50 g třtinového cukru, 160 ml mléka, 15 g vanilkového cukru, 100 g strouhaného kokosu, 40 g rozinek, 440 ml vody na vaření

Postup:

Rozinky zalijte vroucí vodou a nechejte je namočené stranou. Do hrnce s uvařenými jáhlami přidejte máslo, vlijte mléko a přisypte vanilkový a třtinový cukr.

Vše dobře promíchejte a spojte ve vláčnou hmotu, do které vmíchejte asi 2 lžíce strouhaného kokosu a spařené rozinky. Jakmile směs částečně vychladne, rozprostřete ji na vymazaný plech a zapékejte 20 minut na 160–170 °C.

TIP: Pokud nechcete zapékat, můžete podávat také v podobě kuliček obalených v kokosu.

Foto: Shutterstock

Související články
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
18.3.2025
Ačkoli základní princip je léta stejný, hrnce jsou modernější než za časů našich maminek. A jejich používání se vyplatí i proto, že při vaření výrazně ušetříte. Přesto se papiňáku někteří lidé vyhýbají, protože z něj mají strach. Obvykle slyšeli o tom, jak někomu hrnec explodoval. Nové a moderní tlakové hrnce ale mají hned několik pojistek, takže nebezpečí nehrozí. V každém případě vždycky vybíre
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína