Domů     Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
16.4.2024

Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo.

Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy často vyvolává přetížení, pobyt v nevětraném prostoru nebo dlouhé sezení.

Tím se zhoršuje prokrvení, v mozku se hromadí škodliviny a odpadní látky metabolismu, naopak vázne dodávání kyslíku. Když se vydáte na procházku, hlava se skutečně „provětrá“, krevní oběh se zintenzivní, odplaví škodliviny a bolest ustoupí.

Co ještě uleví hlavě

* Éterické oleje: Možná si vzpomínáte na někdejší hit proti bolestem hlavy – tygří mast. Podstatou jejího účinku byl chladivý větrový efekt mentolu.

Podomácku stačí vmíchat trochu mátového esenciálního oleje do pleťového krému a natřít na spánky nebo čelo. Pokud jste vybaveni vícerými éterickými oleji, pak můžete přidat pár kapek eukalyptového, hřebíčkového, borového nebo kafrovníkového.

Bolest by měla po 15 až 30 minutách povolit. Když se nezmírní, zkuste jiný prostředek.

* Koupel chodidel: Pokud bolesti předcházelo duševní vypětí nebo stres, může ulevit koupel chodidel se stupňující se teplotou.

Začněte vlažnou vodou a pomatu přidávejte horkou, až bude mít koupel asi 45 °C. Tato metoda má šetrně povzbudit prokrvení a uvolnit napětí.

Ani kloubům klid nesvědčí

Trochu jinak než při bolestech hlavy to funguje u kloubů. Příčinou bývají revmatické záněty nebo poškození kloubní chrupavky a kostní výrůstky při artróze, což jsou ostatně potíže, které jdou často ruku v ruce, jedna podporuje vznik druhé a naopak.

V obou případech, jak při revmatismu, tak artróze, pak pochopitelně míváme sklon nemocné klouby šetřit. Jenže tím narůstá jejich ztuhlost i bolestivost. Naopak cílené procvičování podpoří produkci kloubní tekutiny, která se tvoří právě při pohybu.

Kloubní tekutina kloub „promaže“, tím zmírní tření poškozených částí a jejich bolestivost. Vhodné cviky by měl doporučit fyzioterapeut a vždy je třeba je provádět po předchozím prohřátí, například koupelí.

Pomoc při artróze

* Kapustový obklad: Z hlávky kapusty vykrojte košťál a silná žebra. Šťavnaté listy z vnitřní části pak rozdrťte válečkem na těsto. Pak je rozložte na bolavý kloub a oviňte pružným obinadlem.

O účinek se postarají látky, které působí protizánětlivě, snižují otok a podporují prokrvení. Podobně pomáhá i bílé zelí.

Obklad je užitečný zejména při artróze kolene, které je anatomicky pro toto ošetření nejlépe přístupné. Lze ho nechat působit několik hodin, klidně i přes noc.

Účinnost kapustového nebo zelného obkladu není pověra, prokázal ji už i výzkum na toto téma, kdy se zjistilo, že efekt je srovnatelný s analgetickými gely nebo krémy.

Na prohřátí kloubu

* Obklad z pískavice: Udělá dobře ztuhlým artritickým kloubům a při klidové fázi revmatického zánětu. Semena pískavice rozemelte a rozmíchejte s horkou vodou na hustou pastu.

Tu naneste pružné obinadlo, dalším dílem obinadla překryjte a přiložte na bolestivý kloub. Nechte působit maximálně dvě hodiny. Pískavice prohřívá a povzbudí prokrvení, kromě toho má protizánětlivé účinky.

Při horkosti a otoku v kloubu

* Tvarohový obklad: Chladí a odvádí horkost, čímž mírní bolesti v akutní fázi revmatického artritidy nebo dny.

Není to jen schopností dlouhodobě udržet chlad, tvaroh obsahuje skutečně i látky, které pomáhají snižovat bolestivost a tlumit zánět, kasein a kyselinu mléčnou.

* Vrbová kůra: Obsahuje látku příbuznou s kyselinou acetylsalicylovou a podobně také působí. Koncentrovaný vývar můžete použít k obkladům na zanícené klouby, účinější je při vnitřním užívání, kdy mírní bolest a tlumí zánět.

Bohužel však stejně jako syntetická léková varianta dráždí žaludek, takže se nechodí pro lidi se sklonem k žaludečním zánětům nebo vředům.

Když bolí záda

Obvyklou příčinou bolestí zad je dlouhé vysedávání, chybné držení těla nebo nepřirozená pozice při práci. Některé zádové svaly jsou pak povolené, jiné přetížené a stažené v křeči, která zhorší prokrvení a oběh lymfy. Vznikne otok a bolest. Pak pomůže tato koupel:

Napusťte si do vany příjemně teplou, nikoli horkou vodu a vsypejte 4 kg soli. Rozmíchejte,aby se rozpustila. Do koupele se ponořte asi 20 minut, poté sůl ještě nesplachujte, ale zabalte se do osuška na další hodinu. Teprve pak sůl smyjte.

Bolest by měla pominout.

Jako prevence: Pomůže pravidelné plavání a posilování zádových svalů.

Něco na zuby

Než se dostanete do ordinace, můžete při akutní bolesti zkusit tradiční lidové prostředky, jsou překvapivě účinné.

* Hřebíčkový olej: Nakapejte ho na vatový tampon a přiložte na postižené místo. Snažte se olej nepolykat.

* Kapustový obklad: Postup je stejný jako při obkladu na bolavé klouby. Válečkem rozmačkejte šťavnaté listy a přiložte je jako obklad na tvář. Asi za půl hodiny by se měl dostavit pocit úlevy.

Byliny pro úlevu

Pomáhají hlavně druhy, které vyvolávají pocit horka a povzbuzují prokrvení, což dokážou i některé druhy koření.

Arnika

Používá se mast nebo tinktura. Arnika obsahuje látky s analgetickým a protizánětlivým účinkem. Hodí se hlavně při revmatických bolestech, ale i při pohmožděninách nebo výronech. Nikdy ji ale nedávejte na poraněnou kůži, hrozí akutní zánět. Opatrní by měli být také alergici, často u nich vyvolává potíže.

Prosévané luční seno

Mělo by obsahovat jen klásky a jemné části listů a stonků travin. Ty jsou bohaté na aromatické silice a další účinné látky, které podpoří lepší prokrvení a tiší bolesti zejména při revmatismu a artróze. Seno se dá použít navlhčené k obkladům nebo přidat do koupele.

Topol

Kůra a listí účinkují podobně jako kůra vrbová. Používají se vnitřně v čaji, kdy tiší bolesti vzniklé zánětem.

Rozmarýn

Čerstvé listí ulevuje v koupelích od revmatických bolestí. Hrst listí nasekejte nebo nahrubo rozmixujte, přelijte 0,5 l vroucí vody a po vylouhování vlijte do koupele.

Harpagofyt ležatý

Tato rostlinka původem z jižní Afriky se u nás dá sehnat častěji pod názvem harpago nebo čertův dráp. Využívá se kořen bohatý na složky intenzivně tišící záněty a bolest.

Jeho účinky jsou tak zajímavé, že se jimi už zabývaly farmaceutické výzkumy a opravdu potvrdily mimořádné schopnosti této rostliny při tišení bolestí.

Pomáhá nejen při revmatismu a artróze, ale také při neuralgických bolestech, bolestech hlavy nebo potížích s ploténkami. Používá se čaj z kořene nebo přípravky vytvořené z tinktury.

Kostival

Užitečný je u akutních bolestí vzniklých při úrazu, tedy při pohmožděninách nebo výronu. Používají se masti, v sezóně ale můžete zkusit i čerstvý nastrouhaný kořen nebo vylisovanou šřávu z listů.

Předností kostivalu je jeho mimořádná schopnost potírat bakteriální záněty, takže se nemusíte bát ani aplikace na kůži s oděrkami.

Hořčičné semeno

Jemně mletá semena se zalijí vroucí vodou na kaše, nechají vychladnout na příjemnou teplotu a pak se přikládají na bolestivá místa. Intenzivně prohřívají a hodí se na artrózu a na ztuhlé svaly a klouby v klidové fázi revmatoidní artritidy.

Rozhodně ho nepoužívejte při akutním vzplanutí revmatického zánětu, pak jsou nutné naopak chladivé obklady, například tvarohový.

Chilli paprika

Obsahuje látku capsaicin, jejíž účinek už farmaceutický průmysl nejen potvrdil, ale také využívá. Capsaicin ulevuje při velmi nepříjemných bolestech neuralgického původu jako pásový opar nebo tenisový loket, ale hodí se i při diabetickém postižení nervů.

Prohřívající éterické oleje

Obsahují různé látky, které vedou k podobnému efektu – intenzivně podpoří prokrvení, tím se daná tělesná partie prohřeje a povolí křečovité stažení a ztuhlost spojená s bolestí.

U jiných olejů naopak zabírá chladivý efekt, který sice není reálný, ale působí na místní nervy vedoucí do mozku signály bolesti.

Smrkový

Olej ze smrkového jehličí podporuje prokrvení pokožky, používá se v mastích nebo jako přísada do koupele proti bolestem svalů a nervů.

Borový

Má velmi podobný účinek i využití jako smrkový olej, kromě toho se ale hodí proti bolestem hlavy při nachlazení, neboť uvolňuje ucpaný nos.

Mátový

Je ideálním domácím prostředkem proti bolestem hlavy, stačí to přidat do kapky kosmetického nebo kuchyňského oleje a natřít na spánky.

Kafrovníkový

Má chladivý efekt na nervy a současně podporuje prokrvení. Výborně se hodí k tišení bolestí svalů a při revmatických nemocech.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.