Když se řekne pelmeně, většina z nás si vybaví ruskou kuchyni. Rusové je totiž považují za své národní jídlo.
Taštičky z nudlového těsta s masovou náplní ale mají i jiné národy. Najdeme je na Ukrajině, v Litvě, své taštičky mají i Italové, dělají se hodně i v Asii. Rozdíl není výrazný, mění se jen tvary a velikost.
Typické ruské pelmeně bývaly měsíčkovitého tvaru a v průměru měly 2–3 cm, ale ani to už není pravidlem.
Ruské pelmeně
Na 4 porce budete potřebovat: 300 g hladké mouky, 100–125 ml vody, 1 vejce, 1 rovnou lžičku soli
Náplň: 300 g mletého hovězího masa, 300 g mletého libovějšího vepřového bůčku nebo krkovice, 1 středně velká cibule, 1 lžička směsi na mletá masa (obsahuje kmín, cibuli, česnek, pepř černý, nové koření, papriku pálivou, zázvor, majoránku, kardamom, tymián, sůl), 1 lžička soli, 2 rozmačkané stroužky česneku
1) Z mouky, vody a vajec vypracujeme na pomoučněném vále tužší, ale pružné těsto. Zabalíme je do potravinářské fólie a necháme cca 30 minut v chladu odpočinout.
2) Smícháme najemno nakrájenou cibuli s mletým masem, kořením, solí a rozmačkaným česnekem, dokonale promícháme a necháme 30 minut v chladu.
3) Z odpočinutého těsta vyválíme na pomoučněném válu tenkou placku o síle do 1 mm.
Vykrajovátkem o průměru cca 8 cm (nebo vrškem sklenice o podobném průměru) vykrajujeme kolečka (cca 40 kusů), do jejichž středu položíme kuličku náplně o průměru cca 3 cm (vrchovatá lžička směsi).
4) Jednu stranu okraje placky přehneme přes náplň, přitlačením prsty oba okraje spojíme (vznikne půlkruh) a oba rohy stáhneme k sobě a stlačením je spojíme.
5) Pelmeně vložíme do osolené vroucí vody, a když vyplavou na povrch, necháme je ještě 5–10 minut vařit.
6) Hotové okamžitě servírujeme namočené v rozpuštěném másle a polité zakysanou smetanou (lze ji smíchat s nadrobno nasekanou pažitkou, petrželkou nebo koprem) nebo je přímo uvaříme v silném hovězím vývaru se zeleninou a podáváme jako polévku.
Postup byl převzat z Koření od Antonína, koreni.cz
Nejen klasika
Klasické pelmeně mají samozřejmě náplň masovou a používají se různá masa, vepřové, hovězí, skopové či kuřecí, ale i jejich směs. Plnit se dají i masem rybím. Ale všechno se vyvíjí, a protože jsou tyhle taštičky čím dál populárnější, začaly měnit také náplně.
V mnoha zemích objevily i takzvané pelmeňárny, ve kterých se o tom můžete sami přesvědčit. Najdete je i u nás. Nebo si můžete některé náplně zkusit připravit doma, škála surovin je opravdu široká.
Houbová
2 hrsti sušených hub, 2 střední cibule, asi 60 g sádla, 3 vrchovaté lžíce hrubé mouky, 2 vařená vejce, sůl, mletý pepř, 1 rovná lžíce sekaných lístků tymiánu
Sušené houby povařte ve vodě, uvařené posekejte nadrobno, vodu nevylévejte.
Na sádle nechte zesklovatět cibuli, přidejte posekané houby. Osolte a opepřete. Vmíchejte mouku a nechte zasmažit. Pak postupně přilévejte vývar z hub v takovém množství, dokud jej mouka vsakuje.
Nechte vychladnout. Nakonec vmíchejte nadrobno nakrájená vařená vejce a posekaný tymián.
Houbové pelmeně můžete polít omáčkou ze zakysané smetany.
S masem a se zelím
250 gramů pečeného vepřového masa, trocha masového vývaru, 1 cibule, 200 g dušeného kysaného zelí
Studené pečené maso umelte s oloupanou cibulí a smíchejte s dušeným zelím nakrájeným na drobné kousky. Směs osolte, opepřete, přilijte trošku vývaru a vše promíchejte na hladkou hmotu.
Hotové pelmeně přelijte rozehřátým máslem. Podávejte je s miskou se směsí octa, vody a hořčice, do které si každý pelmeně namáčí.
Jehněčí
50–200 g jehněčího nebo skopového masa, ½ cibule, 1 stroužek česneku, 1 lžička mletého koriandru, sůl, pepř
Maso nakrájejte na kousíčky a pak nasekejte nadrobno. Totéž udělejte i s oloupanou cibulí a česnekem. Všechno smíchejte a ochuťte koriandrem, solí a pepřem.
Jehněčí pelmeně můžete podávat s rajskou omáčkou.
Sýrová
200 g ricotty, 100 g fety, 100 g sušených rajčat v oleji, 1 stroužek česneku, nasekaná čerstvá bazalka, sůl, pepř
Rajčata vyndejte z oleje, nechte okapat a nasekejte nadrobno. Smíchejte s ricottou a fetou, prolisovaným stroužkem česneku a nasekanou bazalkou. Podle chuti osolte a ochuťte čerstvě mletým pepřem.
Hotové pelmeně se dají přelít jen máslem, ale dobré jsou i posypané opraženou na kostičky nakrájenou slaninou.
Ze pstruha
2 filety z uzeného pstruha, 150 ml smetany, 150 g ricotty, sůl, pepř
Filet pstruha rozmixujte se smetanou a ricottou, osolte a opepřete, přidejte na kostičky nakrájenou cibuli.
Naplněné pelmeně nejprve uvařte ve vývaru a pak je opečte na másle.
Podávejte s omáčkou ze smetany a hořčice, posypané kaviárem. Rusové je někdy flambují vodkou a do omáčky přidávají kopr.
Bramborová
1 středně velká cibule, 3 větší brambory, 1 stroužek česneku, trocha tymiánu, sůl, pepř
Brambory oloupejte, nakrájejte na kostky a uvařte. Poté je sceďte a rozšťouchejte.
V pánvi rozehřejte olej, přidejte na kostičky nakrájenou cibuli, nechte ji zesklovatět, přidejte česnek, tymián a brambory. Osolte a opepřete. Směs dobře promíchejte a sundejte z ohně.
Před podáváním polijte rozpuštěným máslem.
Nasladko
Tvarohové
25 dkg tvarohu, 1 žloutek, cukr, sůl, 1 lžíce citronové kůry, 1 lžíce vanilkového pudinku, trochu mléka
Všechny ingredience smíchejte tak, aby vznikla nepříliš řídká náplň.
Nebo pelmeně můžete plnit rovnou sezonním ovocem. Třeba borůvkami.
Sladké pelmeně servírujte polité máslem a posypané piškotovou strouhankou nebo ovocem. Případně je můžete polít ovocnou omáčkou a přidat kopeček šlehačky.
Obrázky u náplní nemusí být všude, a když to bude dlouhé, tak nějakou vynecháme.
Foto: Shutterstock, Koření od Antonína, postup koreni.cz