Domů     Potí se každý, ale někdo pořád
Potí se každý, ale někdo pořád
7.2.2024

Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše.

Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme.

Každá z těchto metod funguje na určitém principu, a ten se bohužel může také porouchat. Když k tomu dojde, pak se nadměrné pocení stane noční můrou.

Co řídí pocení?

O tom, zda potní žlázky začnou uvolňovat tekutinu, rozhoduje ta část nervového systému, nad nímž nemáme kontrolu svou vůlí. Říká se mu vegetativní, řídí orgány a reaguje na potřeby těla, mezi mnohým jiným i na přehřátí.

Pokud k přehřátí dojde, pak vyšle signál, aby potní žlázky začaly pracovat. Že příkaz poslechly, poznáte okamžitě na místech s jejich největší koncentrací, tedy na čele a v podpaží. Právě v těchto partiích pak z vás začne příslověčně „téct pot“.

Ten má fungovat jako jednoduchý chladicí systém – zvlhčí kůži a ta odpařováním ochlazuje.

Kdy je to normální…

Potíme se nejen ve vedru a při velké fyzické námaze, ale také po jídle, což je obecně méně známo. Je to tím, že se začínají spalovat zdroje rychlé energie čili cukry a škroby.

Trochu jiného typu je pocení po pikantních jídlech, kdy tělo reaguje na palčivé látky v koření, které prudce dráždí nervy. Chvilkovým zpocením reagujeme také na prudká hnutí mysli, především na strach, někdy i vztek.

V zásadě je ale pocení nutný a prospěšný mechanismus – vegetativní nervy nás tak ve spolupráci s některými hormony chrání před přehřátím organismu, které může rychle vést k nebezpečným stavům.

… a kdy už ne

Pokud se pot řine bez ohledu na to, jestli je nám horko nebo zima, jestli máme hlad nebo jsme po jídle, jestli lenošíme nebo dřeme v posilovně, pak se cosi v mechanismu pocení porouchalo.

Potíž je v tom, že jak nervová, tak hormomální součást řízení pocení jsou velmi choulostivé a snadno je rozkolísá řada různých vlivů. Stačí k tomu i alkohol. Při chorobném pocení (neboli hyperhidróze) je ovšem třeba hledat dlouhodobě působící příčinu.

Velmi často jde ovšem o vrozené chybné nastavení centra v mozku, které řídí udržování stálé teploty těla. V takových případech bývá běžné, že se nadměrné pocení může v široké rodině vyskytovat u více lidí.

Často pak postihuje jen určité partie, typicky chodidla nebo podpaží. Naopak celkové pocení bývá spíše přidruženým projevem jiného onemocnění nebo poruchy, především hormonální, například v menopauze nebo při potížích se štítnou žlázou.

Je to už chorobné?

Ne každý sklon ke zvýšenému pocení dosahuje takové míry, aby se skutečně jednalo o hyperhidrózu. Potivost může souviset také s nadváhou, aniž by šlo o poruchu řízení potních žlázek.

Pro hyperhidrózu je typické:

– Začíná už v mládí.

– K záchvatům nadměrného pocení dochází přes den, a to dlouhodobě, nejméně jednou týdně.

– Postihuje oboustranně hlavně podpaží, chodidla, čelo a dlaně, ale může být i na zádech, na břiše, hrudníku, v tříslech, v kolenních jamkách.

Pomoc je obtížná

Při hyperhidróze vyvolané pouze vrozeným chybným nastavením nervového centra má medicína velmi omezené možnosti, jak problém zmírnit. Určitou úlevu přinášejí injekce botulotoxinu, které ochromí fungování potních žlázek.

Dají se aplikovat ale jen na omezené ploše, například v podpaží, neboť ve větším rozsahu by tento zásah narušil termoregulaci těla. Účinek je navíc dočasný, takže se doporučuje zákrok opakovat dvakrát ročně.

Další možnosti:

* Podomácku a bez rizika se dá použít iontoforéza, což je působení stejnostejného proudu na dlaně nebo nohy postižené nadměrným pocením. Je to metoda naprosto bezpečná a bezbolestná, navíc velmi účinná – pomáhá až v 80 % případů.

Volně prodejné přístroje pro domácí ošetření se dají pořídit za cenu zhruba kolem 10 000 Kč.

* Ošetření laserem má větší účinnost než botulotoxin – laserový paprsek vyřadí potní žlázky z činnosti dlouhodobě na několik let. Po zákroku ale může být partie bolestivá, vzácně může dojít i k poškození kůže.

Prospěje zdravější styl života

Nedokáže sice zázraky, ale může přinést jistou úlevu. Změna životosprávy představuje:

– omezení alkoholu, ten je kaloricky velmi vydatný, a tím podporuje zvýšení teploty těla

– omezení tučných jídel, a to ze stejného důvodu jako u alkoholu

– udržování optimální tělesné váhy, neboť nadváha a obezita zvyšují pocení

– nácvik relaxačních metod u pocení vyvolávaného stresem, strachem a vztekem.

Vyšetření se vyplatí

Než propadnete zoufalství, že stav je neřešitelný, nechte se nejprve důkladně vyšetřit.

Za nadměrným pocením se mohou vedle vrozené nervové poruchy skrývat také chronické hormomální potíže, zasahují do metabolismu a regulace tělesné teploty, což se týká hlavně poruch štítné žlázy a cukrovky.

K záchvatům pocení ale mohou vést i srdeční a oběhová onemocnění nebo choroby jater, kromě nich také nervové poškození nervů a nervové poruchy, především Parkinsonova choroba, a nádory.

Léčením se v těchto případech může nejen snížit nadměrné pocení, ale někdy i ohrožení života základním onemocněním.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan