Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku.
Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat.
Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Vyšší teplota znamená pozor
Pokud ovšem přesáhne 38 °C a trvá déle, je namístě ji zkusit snížit. Můžete samozřejmě použít léky, ale stejně dobře vám pomohou bylinky nebo zábaly a různé takzvané babské rady. Má to tu výhodu, že nezatížíte žaludek a játra zbytečnou chemií. Co tedy dělat?
Vypoťte se
Pot, jak známo, tělo ochlazuje a to právě potřebujete. I potit se ovšem musíte umět. Tedy první, co musíte udělat, je, že zvýšíte příjem tekutin. Měly by být pokud možno teplé čili vhodný je čaj.
S pocením ale ještě lépe pomohou některé bylinky, ze kterých si ho uvaříte. Vypijte ho, co nejteplejší snesete, zalezte do postele a přikryjte se. Většinou tak člověk vydrží pár desítek minut.
Je třeba si ale pamatovat, že byste pocení měli přerušit, jakmile vám začne být nepříjemné a vedro už je nesnesitelné. V tu chvíli je potřeba svléknout propocený oděv, utřít se, převléci se do suchého a znovu ulehnout do postele.
Tahle fáze odpočinku je pro tělo důležitá. Samozřejmě průběžně doplňujte tekutiny, které tělo ztratilo. Čím více, tím lépe.
Zkuste zchladit tělo
Způsobů existuje spousta. Jen mějte na paměti, že nejde o to srazit horečku z 39 na 26 °C, ale jen ji snížit, proto postupujte opatrně.
Zábal
Ten asi nejklasičtější, nejméně oblíbený, ale hodně účinný je zábal celého těla. Namočte prostěradlo do vody, která má okolo 25 °C, vyždímejte a zabalte se do něj na 10 minut. Pak se rychle otřete a ulehněte pod deku.
Pokud se ani po 20 minutách teplota nesníží, můžete zábal opakovat. U dětí se ale doporučuje zabalit jenom nohy.
Pozor: Zábal nepoužívejte, pokud máte zimnici a i starší lidé by měli být opatrní. Nevhodný je pro lidi s onemocněním srdce.
Sprcha
Podobně jako zábal by měla pomoci sprcha. Pozor ale dejte na to, aby voda nebyla příliš studená. Neměla by být víc než o dva stupně nižší než vaše naměřená teplota. Můžete si vlézt i do vany, ale lépe jen zpola napuštěné a tělo omývat houbou.
Obklad
Za nejúčinnější se považuje tvarohový, protože prý vytahuje horkost. Tvaroh nanesete na kapesník a přiložíte na čelo. Necháte ho tam, dokud chladí, tedy asi 20 minut.
Do podpaží
Naše babičky používaly kousek látky namočený ve studené vodě, který daly nemocnému na dvacet minut do podpaží a několikrát jej vyměnily. Dnes nám stejnou službu udělají vychlazené gelové polštářky. Kromě podpaží se mohou dát i na třísla.
Bylinky
Květ černého bezu
Je tou nejlepší volbou, pokud se chcete vypotit. Pomáhá i snižovat horečku a rozpouštět hleny i mírnit kašel.
Čaj
2 čajové lžíce usušených květů zalijte ¼ l vroucí vody, přikryjte a nechte asi 10 minut vylouhovat, pak sceďte a vypijte.
Květ lípy
Kromě toho, že pomáhá také s pocením, snižuje horečku, a léčí i průdušky. Jeho výhodou je, že je vhodný pro děti, protože také uklidňuje a děti po něm dobře spí.
Čaj
1 lžičku květů lípy přelijte 200 ml vroucí vody a vše nechte 15 minut louhovat. Poté sceďte.
Devětsil
Používá se čaj z oddenku, který napomáhá pocení a také snižuje teplotu. Obvykle popíjíme průběžně během celého dne 2 až 3 šálky.
Čaj
1 zarovnanou kávovou lžičku kořene vyluhujte přes noc v ¼ litru vody, ráno nahřejte a sceďte.
Máta
Její složkou je mentol, který ochlazuje. Jen si vzpomeňte, že se mátový čaj doporučuje ve vedrech v létě. A právě při horečce se jeho chladivé účinky hodí.
Čaj
Vsypejte 1–2 čajové lžičky máty do šálku, zalijte 200 ml vody o teplotě 90 ⁰C. Nechte minimálně 10 minut louhovat v přikrytém šálku. Sceďte a popíjejte několikrát za den.
Aromaterapie
Tedy léčba vůní. I ta může pomoci. Máte-li aromalampu, můžete do vody přidat některý z éterických olejů, například citron, eukalyptus, heřmánek či levanduli. Vhodná je i meduňka, která pomůže srazit horečku a zároveň uklidňuje.
Foto: Shutterstock