Domů     Chtělo by to dietu!
Chtělo by to dietu!
od 11.3.2023

Nakonec proč ne. Všichni sice víme, že nejlepší pro zdraví je pestrá a vyvážená strava, jenže touha zbavit se několika kil trochu rychleji, je velká. Žádná dieta ovšem není všespásná.

Bude to chtít nějaké to odříkání a je tu také riziko jojo efektu. Navíc ne všechny se hodí pro každého. Takže kterou vybrat? Pojďme se na některé z nich podívat podrobněji.

Podle glykemického indexu

Nejdříve si musíme říci, co je to ten glykemický index. Zjednodušeně řečeno je to veličina, která udává, za jak dlouho tělo využije glukózu z potravy. Když se najíme, zvedne se hodnota krevního cukru a po nějaké době zase klesne.

reklama

Čím vyšší má potravina glykemický index, tím rychleji se hladina cukru zvedne, a tím rychleji také padá. Takže máme brzy hlad. Jenže aby tělo fungovalo správně, potřebujeme, aby křivka byla pokud možno vyrovnaná. Co to pro nás znamená?

Je třeba vybírat takové potraviny, které nás zasytí na dlouhou dobu. Tedy potraviny s nízkým glykemickým indexem. Na internetu najdete spoustu tabulek, takže jen pár příkladů.

Vysoký index – pečivo ze světlé mouky, slazené müsli, bílá rýže, těstoviny z bílé mouky, cukr, zavařeniny, sladkosti, limonády, pivo, tvrdý alkohol a instantní potravinové výrobky.

Nízký – tmavé pečivo, syrová zelenina, jablka, pomeranče, grapefruity, čerstvé sýry, olivy, ořechy, semínka, luštěniny a maso.

Tip: Na glykemický index má vliv i úprava potraviny. Obecně čím rozvařenější, tím větší glykemický index.

Jak to udělat?

Jako první si musíte zjistit index jednotlivých potravin, i když brzy pochopíte princip a nebudete se muset na každou dívat do tabulek. Nákup je ale potřeba plánovat dopředu a přemýšlet o vhodné úpravě.

Výhody a nevýhody

+ Dieta odpovídá principům zdravé výživy.

+ Dá se držet neomezeně dlouho.

+ Hubnete postupně.

+ Můžete bez omezení sportovat, naopak je to žádoucí.

+ Nehrozí jo-jo efekt.

+ Nemusí být finančně náročná.

– Musíte pečlivě plánovat a sami vařit.

Proteinová dieta

Tedy dieta bílkovinná, také se jí někdy říká ketodieta. Jde o to, že omezíte příjem sacharidů na naprosté minimum a budete konzumovat především potraviny bohaté na bílkoviny a zeleninu v neomezeném množství. Zapomenout musíte na ovoce a samozřejmě na alkohol.

reklama

Princip je jednoduchý, vyloučení sacharidů z jídelníčku způsobí, že organismus přejde po určité době, většinou se udávají 2 až 3 dny, do stavu, který se odborně nazývá ketóza. Když totiž tělu nedodáváme sacharidy, začne si vyrábět energii z tukových zásob.

Jak to udělat?

Možnosti, jak tuto dietu držet jsou dvě.

Buď si sami uděláte vhodný jídelníček, ve kterém budete konzumovat 5x denně porci bílkovin a k tomu zeleninu, která neobsahuje sacharidy, jako třeba zelí, květák, papriky, nebo se spolehnete na firmy, které vše obstarají za vás.

reklama

Ten první způsob je zdravější, ale poněkud problematický, co se týče množství potravy. Při druhém konzumujete předem připravená jídla. Dnes už to nejsou jen koktejly, takže váš jídelníček může být i docela pestrý a chutný.

Nesmíte ovšem dietu porušit ani na chvíli, protože to by vás vrátilo zase na začátek a několik dní by trvalo, než se tělo zase dostane do stavu ketózy. Postupně po dvou týdnech pak přidáváte i sacharidy, až se dostanete na normální jídelníček.

Tedy je tím míněno normální vyrovnanou stravu, nikoliv návrat k předchozím dietním chybám. Jedině tak si váhu udržíte.

Výhody a nevýhody

+ Opravdu zhubnete a poměrně rychle.

+ Naučíte se pravidelnosti v jídle.

+ Po nějaké době ji lze třeba na kratší dobu zopakovat.

– Nedá se držet neomezeně dlouho.

– Pozor musí dát lidé starší a ti, kteří trpí některým chronickým onemocněním.

– Není vhodné ji kombinovat se aktivním sportem.

– Při onemocnění štítné žlázy ji držet lze, ale hubnutí bude pozvolnější.

– Je finančně náročná.

Přerušovaný půst

Nejde o dietu v pravém slova smyslu, ale zhubnout vám pomůže. Nemusíte dokonce změnit jídelníček ani hlídat velikost porcí, i když samozřejmě přehánět byste to neměli. Jde o to, že si zvolíte interval, který určí, kdy můžete jíst a kdy ne. Může to být třeba 16:8, nebo 14:10, pro otrlejší 20:4.

Jak to udělat?

Jako příklad uveďme třeba půst 14:10, který se drží nejsnáze. Znamená to, že 14 hodin se postíte. Do toho se počítá doba spánku, takže když půjdete spát ve 22 hodin, můžete začít jíst příští den ve 12. To se dá vydržet poměrně snadno.

Počítá se samozřejmě s tím, že se nebudete přejídat, ale nikdo vám žádnou potravinu nezakazuje, a tak tělo nepřichází o žádné živiny. Jediné, co tedy potřebujete k držení této diety, je jistá ukázněnost v jídle.

Výhody a nevýhody

+ Zhubnete pozvolna a zdravě.

+ Můžete jíst jakákoliv jídla.

+ Nepřicházíte o svalovou hmotu.

+ Můžete libovolně sportovat.

+ Pokud se nevrátíte k předchozím špatným návykům, jo-jo efekt nehrozí.

+ Není finančně náročná.

– Není vhodná pro lidi, kteří se nedokáží ovládnout a v povoleném čase se přejídají nezdravými potravinami.

Golo

Jde o jednu z verzí nízkosacharidových diet a oblíbená je proto, že podle ní hubly a zhubly mnohé hollywoodské hvězdy. A proč Golo? Podle slov Go lose weight či Go look great, což česky znamená Pojď zhubnout či Pojď vypadat skvěle.

Dieta slibuje, že zhubnete až 10 kilogramů za měsíc. Jde o to, že když omezíte sacharidy, sníží se glykemická křivka (tedy budete mít vyrovnanou hladinu cukru) a nebudete mít brzy hlad. Sníží se také produkce inzulinu. O tom je známo, že zvyšuje tvorbu tuků.

Jak to udělat?

Jídelníček je podobný jako u ketodiety, tedy jí se hlavně maso, mléčné výrobky, vejce, luštěniny a zelenina a minimum sacharidů. To ovšem není všechno.

Dieta má tři fáze a po té první, která trvá 10 dní, se přidávají další potraviny jako třeba lněný olej nebo lněné semínko, ale doporučují se i speciální potravinové doplňky v tabletách, které obsahují zinek, chrom a výtažky z různých rostlin.

Ve třetí fázi je nejdůležitější pohyb, a to ne ledajaký. Ideální je prý intervalové cvičení HIIT. To je cvičení, při kterém se střídá vysoká zátěž s odpočinkem a netrvá víc než 15–30 minut.

Výhody a nevýhody

+ Zhubnete rychle.

+ Můžete se naučit sestavit zdravý jídelníček.

+ Donutí vás k pohybu.

– Pokud nezůstanete u zdravého stravování, je jo-jo efekt pravděpodobný.

– Nehodí se pro lidi s metabolickými poruchami, ledvinovým onemocněním či cukrovkou.

– Je finančně náročná.

Paleo

Její příznivci říkají, že jde o návrat k přirozenému stravování, tedy k tomu, jak se člověk stravoval v paleolitu. Tehdy měl k dispozici jen to, co ulovil nebo našel v přírodě. Z toho vyplývá, že vyloučeny jsou všechny průmyslově zpracované potraviny.

Jak to udělat?

Jíst můžete maso, klidně i tučné, ryby, vejce, ovoce a zeleninu a také ořechy či houby. Naopak vynechat úplně musíte mléčné výrobky a vše z obilovin. Dovoleny jsou tuky jako sádlo, máslo, olivový olej. Skalní příznivci této diety jídlo ani tepelně neupravují.

Navíc byste neměli jíst víckrát než dvakrát denně. Vypadá to nudně, ale když si dáte práci s vymýšlením jídelníčku, může být i takto omezená strava docela pestrá. Dalším bonusem, alespoň pro některé je, že nemusíte cvičit.

Výhody nevýhody

+ Budete jíst kvalitní stravu a vynecháte průmyslově upravenou.

+ Ustálí se hladina cukru v krvi.

– Nedá se držet dlouhodobě.

– Není pro vegetariány.

– Kvůli nedostatku mléčných výrobků hrozí nedostatek různých minerálů, zejména vápníku.

– Je finančně náročná.

A ještě některé zajímavé…

Tučná

Vlastně správně se nazývá MMT, tedy mitochondriální metabolická terapie, a vymyslel ji lékař Joseph Mercola. Dieta je založená na tom, že přijímáte málo sacharidů a více tuků, takže nemáte vůbec hlad.

I když to zní zvláštně, může to fungovat, jen si pod tuky nesmíte představovat kus bůčku, ale tuky zdravé.

Tedy konzumujete třeba tučné ryby, ořechy, semínka, maso, které se připravuje na větším množství tuku (nesmí to být tuky ztužené), nemusíte se bát jíst tučné sýry, mléčné výrobky, vejce.

Výhodou je, že když nemáte hlad, jíst nemusíte, a můžete tak prodlužovat intervaly mezi jídly, takže se vlastně dostanete k přerušovanému půstu. Zdánlivou nevýhodou je, že se doporučuje měření cukru v krvi glukometrem.

Ale vzhledem ke vzrůstajícímu počtu lidí, kteří mají zvýšenou glykémii, aniž to tuší, to možná až taková nevýhoda není.

Čokoládová

Jestli jásáte, že si zamlsáte, asi vás trochu zklameme. Nebudete se živit pouze čokoládou. I když i taková varianta existuje. Z pochopitelných důvodů je nezdravá, a navíc se spolehlivě dostaví jo-jo efekt.

Mírnější a rozumnější varianty počítají s lehkou vyváženou stravou, kdy si po každém jídle můžete dát kousek čokolády. Existuje i teorie, podle které máme v jídle příliš mnoho chutí, a to nás nutí k dalšímu jídlu.

Dieta v tom případě vypadá tak, že jeden den jíme jen čokoládová jídla, tedy různá smoothies, ale třeba jahody máčené v čokoládě, maso s čokoládovou omáčkou,… Další dny pak na stejném principu nasadíme třeba den ananasový, mrkvový, cibulový.

Fantazii se meze nekladou. Jasné je, že tento způsob stravování se nedá vydržet dlouho.

Octová

Míněn je ocet jablečný a měli byste si dát lžíci před každým jídlem. Nebo lžíci octa rozpustit ve sklenici vlažné vody. Drží se maximálně dva týdny a pak si dáte pauzu a jíte běžnou stravu.

Aby to fungovalo, musíte ale omezit příjem kalorií, vynechat samozřejmě nezdravé, zejména průmyslově zpracované potraviny, sladkosti, alkohol, kávu a hodně pít. Povolena je voda nebo čaj, zejména bylinkový.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Další článek
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel