Domů     Chtělo by to dietu!
Chtělo by to dietu!
11.3.2023

Nakonec proč ne. Všichni sice víme, že nejlepší pro zdraví je pestrá a vyvážená strava, jenže touha zbavit se několika kil trochu rychleji, je velká. Žádná dieta ovšem není všespásná.

Bude to chtít nějaké to odříkání a je tu také riziko jojo efektu. Navíc ne všechny se hodí pro každého. Takže kterou vybrat? Pojďme se na některé z nich podívat podrobněji.

Podle glykemického indexu

Nejdříve si musíme říci, co je to ten glykemický index. Zjednodušeně řečeno je to veličina, která udává, za jak dlouho tělo využije glukózu z potravy. Když se najíme, zvedne se hodnota krevního cukru a po nějaké době zase klesne.

Čím vyšší má potravina glykemický index, tím rychleji se hladina cukru zvedne, a tím rychleji také padá. Takže máme brzy hlad. Jenže aby tělo fungovalo správně, potřebujeme, aby křivka byla pokud možno vyrovnaná. Co to pro nás znamená?

Je třeba vybírat takové potraviny, které nás zasytí na dlouhou dobu. Tedy potraviny s nízkým glykemickým indexem. Na internetu najdete spoustu tabulek, takže jen pár příkladů.

Vysoký index – pečivo ze světlé mouky, slazené müsli, bílá rýže, těstoviny z bílé mouky, cukr, zavařeniny, sladkosti, limonády, pivo, tvrdý alkohol a instantní potravinové výrobky.

Nízký – tmavé pečivo, syrová zelenina, jablka, pomeranče, grapefruity, čerstvé sýry, olivy, ořechy, semínka, luštěniny a maso.

Tip: Na glykemický index má vliv i úprava potraviny. Obecně čím rozvařenější, tím větší glykemický index.

Jak to udělat?

Jako první si musíte zjistit index jednotlivých potravin, i když brzy pochopíte princip a nebudete se muset na každou dívat do tabulek. Nákup je ale potřeba plánovat dopředu a přemýšlet o vhodné úpravě.

Výhody a nevýhody

+ Dieta odpovídá principům zdravé výživy.

+ Dá se držet neomezeně dlouho.

+ Hubnete postupně.

+ Můžete bez omezení sportovat, naopak je to žádoucí.

+ Nehrozí jo-jo efekt.

+ Nemusí být finančně náročná.

– Musíte pečlivě plánovat a sami vařit.

Proteinová dieta

Tedy dieta bílkovinná, také se jí někdy říká ketodieta. Jde o to, že omezíte příjem sacharidů na naprosté minimum a budete konzumovat především potraviny bohaté na bílkoviny a zeleninu v neomezeném množství. Zapomenout musíte na ovoce a samozřejmě na alkohol.

Princip je jednoduchý, vyloučení sacharidů z jídelníčku způsobí, že organismus přejde po určité době, většinou se udávají 2 až 3 dny, do stavu, který se odborně nazývá ketóza. Když totiž tělu nedodáváme sacharidy, začne si vyrábět energii z tukových zásob.

Jak to udělat?

Možnosti, jak tuto dietu držet jsou dvě.

Buď si sami uděláte vhodný jídelníček, ve kterém budete konzumovat 5x denně porci bílkovin a k tomu zeleninu, která neobsahuje sacharidy, jako třeba zelí, květák, papriky, nebo se spolehnete na firmy, které vše obstarají za vás.

Ten první způsob je zdravější, ale poněkud problematický, co se týče množství potravy. Při druhém konzumujete předem připravená jídla. Dnes už to nejsou jen koktejly, takže váš jídelníček může být i docela pestrý a chutný.

Nesmíte ovšem dietu porušit ani na chvíli, protože to by vás vrátilo zase na začátek a několik dní by trvalo, než se tělo zase dostane do stavu ketózy. Postupně po dvou týdnech pak přidáváte i sacharidy, až se dostanete na normální jídelníček.

Tedy je tím míněno normální vyrovnanou stravu, nikoliv návrat k předchozím dietním chybám. Jedině tak si váhu udržíte.

Výhody a nevýhody

+ Opravdu zhubnete a poměrně rychle.

+ Naučíte se pravidelnosti v jídle.

+ Po nějaké době ji lze třeba na kratší dobu zopakovat.

– Nedá se držet neomezeně dlouho.

– Pozor musí dát lidé starší a ti, kteří trpí některým chronickým onemocněním.

– Není vhodné ji kombinovat se aktivním sportem.

– Při onemocnění štítné žlázy ji držet lze, ale hubnutí bude pozvolnější.

– Je finančně náročná.

Přerušovaný půst

Nejde o dietu v pravém slova smyslu, ale zhubnout vám pomůže. Nemusíte dokonce změnit jídelníček ani hlídat velikost porcí, i když samozřejmě přehánět byste to neměli. Jde o to, že si zvolíte interval, který určí, kdy můžete jíst a kdy ne. Může to být třeba 16:8, nebo 14:10, pro otrlejší 20:4.

Jak to udělat?

Jako příklad uveďme třeba půst 14:10, který se drží nejsnáze. Znamená to, že 14 hodin se postíte. Do toho se počítá doba spánku, takže když půjdete spát ve 22 hodin, můžete začít jíst příští den ve 12. To se dá vydržet poměrně snadno.

Počítá se samozřejmě s tím, že se nebudete přejídat, ale nikdo vám žádnou potravinu nezakazuje, a tak tělo nepřichází o žádné živiny. Jediné, co tedy potřebujete k držení této diety, je jistá ukázněnost v jídle.

Výhody a nevýhody

+ Zhubnete pozvolna a zdravě.

+ Můžete jíst jakákoliv jídla.

+ Nepřicházíte o svalovou hmotu.

+ Můžete libovolně sportovat.

+ Pokud se nevrátíte k předchozím špatným návykům, jo-jo efekt nehrozí.

+ Není finančně náročná.

– Není vhodná pro lidi, kteří se nedokáží ovládnout a v povoleném čase se přejídají nezdravými potravinami.

Golo

Jde o jednu z verzí nízkosacharidových diet a oblíbená je proto, že podle ní hubly a zhubly mnohé hollywoodské hvězdy. A proč Golo? Podle slov Go lose weight či Go look great, což česky znamená Pojď zhubnout či Pojď vypadat skvěle.

Dieta slibuje, že zhubnete až 10 kilogramů za měsíc. Jde o to, že když omezíte sacharidy, sníží se glykemická křivka (tedy budete mít vyrovnanou hladinu cukru) a nebudete mít brzy hlad. Sníží se také produkce inzulinu. O tom je známo, že zvyšuje tvorbu tuků.

Jak to udělat?

Jídelníček je podobný jako u ketodiety, tedy jí se hlavně maso, mléčné výrobky, vejce, luštěniny a zelenina a minimum sacharidů. To ovšem není všechno.

Dieta má tři fáze a po té první, která trvá 10 dní, se přidávají další potraviny jako třeba lněný olej nebo lněné semínko, ale doporučují se i speciální potravinové doplňky v tabletách, které obsahují zinek, chrom a výtažky z různých rostlin.

Ve třetí fázi je nejdůležitější pohyb, a to ne ledajaký. Ideální je prý intervalové cvičení HIIT. To je cvičení, při kterém se střídá vysoká zátěž s odpočinkem a netrvá víc než 15–30 minut.

Výhody a nevýhody

+ Zhubnete rychle.

+ Můžete se naučit sestavit zdravý jídelníček.

+ Donutí vás k pohybu.

– Pokud nezůstanete u zdravého stravování, je jo-jo efekt pravděpodobný.

– Nehodí se pro lidi s metabolickými poruchami, ledvinovým onemocněním či cukrovkou.

– Je finančně náročná.

Paleo

Její příznivci říkají, že jde o návrat k přirozenému stravování, tedy k tomu, jak se člověk stravoval v paleolitu. Tehdy měl k dispozici jen to, co ulovil nebo našel v přírodě. Z toho vyplývá, že vyloučeny jsou všechny průmyslově zpracované potraviny.

Jak to udělat?

Jíst můžete maso, klidně i tučné, ryby, vejce, ovoce a zeleninu a také ořechy či houby. Naopak vynechat úplně musíte mléčné výrobky a vše z obilovin. Dovoleny jsou tuky jako sádlo, máslo, olivový olej. Skalní příznivci této diety jídlo ani tepelně neupravují.

Navíc byste neměli jíst víckrát než dvakrát denně. Vypadá to nudně, ale když si dáte práci s vymýšlením jídelníčku, může být i takto omezená strava docela pestrá. Dalším bonusem, alespoň pro některé je, že nemusíte cvičit.

Výhody nevýhody

+ Budete jíst kvalitní stravu a vynecháte průmyslově upravenou.

+ Ustálí se hladina cukru v krvi.

– Nedá se držet dlouhodobě.

– Není pro vegetariány.

– Kvůli nedostatku mléčných výrobků hrozí nedostatek různých minerálů, zejména vápníku.

– Je finančně náročná.

A ještě některé zajímavé…

Tučná

Vlastně správně se nazývá MMT, tedy mitochondriální metabolická terapie, a vymyslel ji lékař Joseph Mercola. Dieta je založená na tom, že přijímáte málo sacharidů a více tuků, takže nemáte vůbec hlad.

I když to zní zvláštně, může to fungovat, jen si pod tuky nesmíte představovat kus bůčku, ale tuky zdravé.

Tedy konzumujete třeba tučné ryby, ořechy, semínka, maso, které se připravuje na větším množství tuku (nesmí to být tuky ztužené), nemusíte se bát jíst tučné sýry, mléčné výrobky, vejce.

Výhodou je, že když nemáte hlad, jíst nemusíte, a můžete tak prodlužovat intervaly mezi jídly, takže se vlastně dostanete k přerušovanému půstu. Zdánlivou nevýhodou je, že se doporučuje měření cukru v krvi glukometrem.

Ale vzhledem ke vzrůstajícímu počtu lidí, kteří mají zvýšenou glykémii, aniž to tuší, to možná až taková nevýhoda není.

Čokoládová

Jestli jásáte, že si zamlsáte, asi vás trochu zklameme. Nebudete se živit pouze čokoládou. I když i taková varianta existuje. Z pochopitelných důvodů je nezdravá, a navíc se spolehlivě dostaví jo-jo efekt.

Mírnější a rozumnější varianty počítají s lehkou vyváženou stravou, kdy si po každém jídle můžete dát kousek čokolády. Existuje i teorie, podle které máme v jídle příliš mnoho chutí, a to nás nutí k dalšímu jídlu.

Dieta v tom případě vypadá tak, že jeden den jíme jen čokoládová jídla, tedy různá smoothies, ale třeba jahody máčené v čokoládě, maso s čokoládovou omáčkou,… Další dny pak na stejném principu nasadíme třeba den ananasový, mrkvový, cibulový.

Fantazii se meze nekladou. Jasné je, že tento způsob stravování se nedá vydržet dlouho.

Octová

Míněn je ocet jablečný a měli byste si dát lžíci před každým jídlem. Nebo lžíci octa rozpustit ve sklenici vlažné vody. Drží se maximálně dva týdny a pak si dáte pauzu a jíte běžnou stravu.

Aby to fungovalo, musíte ale omezit příjem kalorií, vynechat samozřejmě nezdravé, zejména průmyslově zpracované potraviny, sladkosti, alkohol, kávu a hodně pít. Povolena je voda nebo čaj, zejména bylinkový.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Další článek
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!