Domů     Nebezpečné plísně jsou všude kolem nás
Nebezpečné plísně jsou všude kolem nás
od 13.3.2023

Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim?

Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje?

Proč vznikají

Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí se vzdušnou vlhkostí. Přitom například při výstavbě rodinného domu se použije až 10 tisíc litrů vody.

reklama

Když je pak dům špatně tepelně izolován nebo má poškozenou střechu či fasádu nebo nekvalitně provedenou montáž oken, problém je na světě.

Teplý vzduch z interiéru narazí na chladnější vnitřní povrch obvodového zdiva a způsobí kondenzaci vodních par na stěnách a oknech. V tu chvíli vzniká živná půda pro bujení plísní. Proto je nutné nadměrnou vlhkost z pokoje dostatečně odvětrávat.

Kdy škodí?

Zatuchlý vzduch je prvním signálem, že se u nás v bytě plísně zabydlují. Přidat se mohou další indicie – pálení očí, orosená okna a mokré stopy na omítce.

reklama

Vlhké zdi pak plísním umožní šíření po celém domě, a to jak na tapetách, tak i na dřevě, omítce, ale i na plastech. A naše každodenní činnost – vaření, sprchování, nebo i jen „obyčejné“ dýchání koncentraci vodních par ještě zvyšuje.

V chladném období, kdy stoupá rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou, je riziko ještě vyšší.

Jaké je řešení

Plíseň je druh houby, jejíž tělo se skládá z podhoubí a výtrusnic. Výtrusnice tvoří výtrusy, jež se šíří vzduchem a každý z nás je vdechuje. To, co vidíme, jsou právě výtrusnice.

reklama

Podhoubí se skrývá pod povrchem a vytváří rozsáhlou síť, podobně jako u lesních hub. To znamená, že když použijete přípravek proti plísním, odstraníte jen to, co je vidět, tedy plodnice. Ovšem ten problém, který vznik plísní zapříčinil, zůstává.

Zbavit se jich natrvalo dá obrovskou práci a mnohdy nezbývá, než přistoupit k rekonstrukci domu. Nejúčinnější zbraní je tedy prevence. Pomůže hlavně dostatečná síla stěn, správné stavební a montážní postupy, vhodné zdící materiály a dostatečné větrání.

Pohled na okna

I když to vypadá, že namontovat okna zvládne každý schopný kutil či řemeslník, není to pravda. Přitom neodborná práce je doslova časovanou bombou plnou plísní.

Přemýšlíte-li o výměně oken, vybírejte firmu, která vám zajistí kompletní dodávku na klíč a ukáže vám na celý proces certifikát kvality.

A co omítky

Víte, že nejen omítka, ale dokonce i malba může být zdrojem zdravějšího bydlení? Ta správně zvolená umí pracovat s vlhkostí. Zajímejte se o omítky, které mají mikroporézní strukturu. A které umí pracovat se vzdušnou vlhkostí a přizpůsobí se jejímu kolísání.

I kvalitní omítky a interiérové barvy se mohou pyšnit certifikátem nebo ekologickou značkou.

Co je na trhu

Přípravky, které vás zbaví plodnice, působí jen krátkodobě a problém je nutné řešit do hloubky. Vyzkoušet můžete například:

*Chemický dezinfekční prostředek, kterých je na trhu celá řada. Likvidují nejen plísně, ale také bakterie, houby a řasy. Zvolte si ho tehdy, když máte jen několik čtverečních centimetrů plísně v podobě mapy nebo teček černého zbarvení.

* Alternativou je ekologické řešení pomocí mykoparazitické řasovky, která je známá pod názvem chytrá houba (Pythium oligandrum). Sama je houba, ale likviduje houby jiné a v boji proti plísním v domácnosti je velmi účinná.

* Při větším zasažení prostoru bude nejspíš zapotřebí provést chemickou injektáž, mechanickou izolaci, vysoušení vlhkých stěn, izolaci zdiva pomocí sanační omítky nebo speciální elektroosmózu. V takovém případě se obraťte na speciální deratizační firmu.

Druhy plísní

Odborníci odhadují, že na světě existuje asi 250 tisíc druhů plísní. Identifikovali jich „zatím“ 100 tisíc. Prvním ukazatelem, podle kterého lze plísně rozpoznat, je jejich barva. Sice úplně nestačí na určení konkrétního druhu, ale rámcově nám prozradí mnoho:

Černá – tyto plísně jsou nejběžnější a také nejobávanější. Nejčastěji je najdete na vlhkých zdech, ale také na tapetách nebo spárách mezi dlaždicemi. Jsou velmi odolné, daří se jim i při teplotách mezi 6 – 45 stupni Celsia.

Podle druhu může být jejich povrch suchý a práškový nebo slizký a šedý. Jsou to vysoce toxické druhy, mohou vyvolat různá onemocnění, od alergií přes onemocnění ledvin až po závažné infekce.

Bílé – na první pohled nenápadné a hlavně na světlých površích dlouho nerozpoznané, je obtížné je identifikovat. Prozradí je proto až mírně plesnivý zápach nebo přítomnost roztočů a rybenek.

Běžné jsou v rozích místností, ve výklencích, za nábytkem a v suterénu. Dráždí sliznice a mohou vyvolat infekci dutin, nachlazení, kožní onemocnění, bolest v krku, kašel, chronickou bronchitidu nebo bolest kloubů.

Protože tyto problémy často nesprávně připisujeme suchému vzduchu, začneme pokoj zvlhčovat a bílé plísni tím poskytneme lepší podmínky k růstu.

Zelené – se nejčastěji vyskytují na potravinách, ale můžete je vidět i na vlhkých stěnách, ve spárách, nebo pod podlahovou krytinou a za obklady stěn. Mohou být původci alergií, astmatu, bolesti hlavy, ale hlavně plicní infekce.

Červené – ke svému životu potřebují celulózu, proto se objevují na tapetách ve vlhkých místnostech, ale také v obilovinách, v mouce… Způsobují hlavně onemocnění dýchacích cest, jako je astma a další.

Víte, že plísně…

… podle výzkumů přežijí ozáření 200x silnější, než jaké by zabilo člověka?

… pronikly až na mezinárodní vesmírnou stanici ISS?

… milují sladké?

Zdroj a konzultace: Tomáš Sysel (Institut zdravého bydlení)

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
22.3.2023
Staré bytelné kousky nábytku vydrží mnoho let. Jen je potřeba dát jim po čase nový kabát. A když už budete renovovat, přidejte i umělecký prvek. Nevadí, když neumíte malovat. Opotřebovanou stoličku určitě nevyhazujte. Můžete si z ní udělat praktický kousek do předsíně. Připravte si: smirkový papír * tmel * barvu na dřevo ve dvou odstínech + základní bílou * vhodný štětec * ochrannou pásku * ubr
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
1.3.2023
Zvlášť při výrobě sladkých zákusků není jedno, jaký použijete. Například krystal se hodí na sirup a džemy. Prostě tam, kde máte větší množství tekutin, které se budou vařit. Nejvšestrannější využití má cukr krupicový. Ušleháte s ním dobře bílkové a žloutkové krémy nebo smetanové náplně. A moučkový, ten se zase hodí na křehká těsta, fondán či marcipán. A co jiná sladidla? Možná chcete péci zd
24.2.2023
Krásnou zimní dekoraci, která vám rozhodně neroztaje, sice budete vyrábět celý den a pokud jste začínající pletařky, klidně i dva dny, těšit se z ní ale můžete až do konce zimy. A to stojí za to! Postavičku sněhuláka si udělejte z polystyrenových koulí. Aby byl kompletní, uháčkujte mu kulicha šálu a vyrobte koště. Materiál ° 3 polystyrenové koule různých velikostí + 2 menší na „ruce“ ° p
22.2.2023
Pokud používáte citron do omáček nebo na pokapání ryby, určitě ho nespotřebujete celý. Namočte ho do misky se studenou vodou a vložte do chladničky. Citron zůstane čerstvý i týden. Druhá možnost je nakapat na talířek trochu octa a poloviny citronu dát řeznou stranou dolů. Kupujete-li bio citrony, nezapomeňte, než budete vymačkávat, ostrouhat kůru. Uzavřete ji v krabičce nebo v sáčku a dejte do m
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel