Domů     Nebezpečné plísně jsou všude kolem nás
Nebezpečné plísně jsou všude kolem nás
13.3.2023

Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim?

Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje?

Proč vznikají

Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí se vzdušnou vlhkostí. Přitom například při výstavbě rodinného domu se použije až 10 tisíc litrů vody.

Když je pak dům špatně tepelně izolován nebo má poškozenou střechu či fasádu nebo nekvalitně provedenou montáž oken, problém je na světě.

Teplý vzduch z interiéru narazí na chladnější vnitřní povrch obvodového zdiva a způsobí kondenzaci vodních par na stěnách a oknech. V tu chvíli vzniká živná půda pro bujení plísní. Proto je nutné nadměrnou vlhkost z pokoje dostatečně odvětrávat.

Kdy škodí?

Zatuchlý vzduch je prvním signálem, že se u nás v bytě plísně zabydlují. Přidat se mohou další indicie – pálení očí, orosená okna a mokré stopy na omítce.

Vlhké zdi pak plísním umožní šíření po celém domě, a to jak na tapetách, tak i na dřevě, omítce, ale i na plastech. A naše každodenní činnost – vaření, sprchování, nebo i jen „obyčejné“ dýchání koncentraci vodních par ještě zvyšuje.

V chladném období, kdy stoupá rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou, je riziko ještě vyšší.

Jaké je řešení

Plíseň je druh houby, jejíž tělo se skládá z podhoubí a výtrusnic. Výtrusnice tvoří výtrusy, jež se šíří vzduchem a každý z nás je vdechuje. To, co vidíme, jsou právě výtrusnice.

Podhoubí se skrývá pod povrchem a vytváří rozsáhlou síť, podobně jako u lesních hub. To znamená, že když použijete přípravek proti plísním, odstraníte jen to, co je vidět, tedy plodnice. Ovšem ten problém, který vznik plísní zapříčinil, zůstává.

Zbavit se jich natrvalo dá obrovskou práci a mnohdy nezbývá, než přistoupit k rekonstrukci domu. Nejúčinnější zbraní je tedy prevence. Pomůže hlavně dostatečná síla stěn, správné stavební a montážní postupy, vhodné zdící materiály a dostatečné větrání.

Pohled na okna

I když to vypadá, že namontovat okna zvládne každý schopný kutil či řemeslník, není to pravda. Přitom neodborná práce je doslova časovanou bombou plnou plísní.

Přemýšlíte-li o výměně oken, vybírejte firmu, která vám zajistí kompletní dodávku na klíč a ukáže vám na celý proces certifikát kvality.

A co omítky

Víte, že nejen omítka, ale dokonce i malba může být zdrojem zdravějšího bydlení? Ta správně zvolená umí pracovat s vlhkostí. Zajímejte se o omítky, které mají mikroporézní strukturu. A které umí pracovat se vzdušnou vlhkostí a přizpůsobí se jejímu kolísání.

I kvalitní omítky a interiérové barvy se mohou pyšnit certifikátem nebo ekologickou značkou.

Co je na trhu

Přípravky, které vás zbaví plodnice, působí jen krátkodobě a problém je nutné řešit do hloubky. Vyzkoušet můžete například:

*Chemický dezinfekční prostředek, kterých je na trhu celá řada. Likvidují nejen plísně, ale také bakterie, houby a řasy. Zvolte si ho tehdy, když máte jen několik čtverečních centimetrů plísně v podobě mapy nebo teček černého zbarvení.

* Alternativou je ekologické řešení pomocí mykoparazitické řasovky, která je známá pod názvem chytrá houba (Pythium oligandrum). Sama je houba, ale likviduje houby jiné a v boji proti plísním v domácnosti je velmi účinná.

* Při větším zasažení prostoru bude nejspíš zapotřebí provést chemickou injektáž, mechanickou izolaci, vysoušení vlhkých stěn, izolaci zdiva pomocí sanační omítky nebo speciální elektroosmózu. V takovém případě se obraťte na speciální deratizační firmu.

Druhy plísní

Odborníci odhadují, že na světě existuje asi 250 tisíc druhů plísní. Identifikovali jich „zatím“ 100 tisíc. Prvním ukazatelem, podle kterého lze plísně rozpoznat, je jejich barva. Sice úplně nestačí na určení konkrétního druhu, ale rámcově nám prozradí mnoho:

Černá – tyto plísně jsou nejběžnější a také nejobávanější. Nejčastěji je najdete na vlhkých zdech, ale také na tapetách nebo spárách mezi dlaždicemi. Jsou velmi odolné, daří se jim i při teplotách mezi 6 – 45 stupni Celsia.

Podle druhu může být jejich povrch suchý a práškový nebo slizký a šedý. Jsou to vysoce toxické druhy, mohou vyvolat různá onemocnění, od alergií přes onemocnění ledvin až po závažné infekce.

Bílé – na první pohled nenápadné a hlavně na světlých površích dlouho nerozpoznané, je obtížné je identifikovat. Prozradí je proto až mírně plesnivý zápach nebo přítomnost roztočů a rybenek.

Běžné jsou v rozích místností, ve výklencích, za nábytkem a v suterénu. Dráždí sliznice a mohou vyvolat infekci dutin, nachlazení, kožní onemocnění, bolest v krku, kašel, chronickou bronchitidu nebo bolest kloubů.

Protože tyto problémy často nesprávně připisujeme suchému vzduchu, začneme pokoj zvlhčovat a bílé plísni tím poskytneme lepší podmínky k růstu.

Zelené – se nejčastěji vyskytují na potravinách, ale můžete je vidět i na vlhkých stěnách, ve spárách, nebo pod podlahovou krytinou a za obklady stěn. Mohou být původci alergií, astmatu, bolesti hlavy, ale hlavně plicní infekce.

Červené – ke svému životu potřebují celulózu, proto se objevují na tapetách ve vlhkých místnostech, ale také v obilovinách, v mouce… Způsobují hlavně onemocnění dýchacích cest, jako je astma a další.

Víte, že plísně…

… podle výzkumů přežijí ozáření 200x silnější, než jaké by zabilo člověka?

… pronikly až na mezinárodní vesmírnou stanici ISS?

… milují sladké?

Zdroj a konzultace: Tomáš Sysel (Institut zdravého bydlení)

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
21.2.2024
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je kvalitní materiál, který může vydržet celé generace, ať
19.2.2024
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte si: Překližku
4.2.2024
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý lak * různé kamínky na výstelku * misky nebo
31.1.2024
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. Další budou pro vás novinkou. Kam s nimi Jedno
19.1.2024
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, plechu, plastových hmot, oceli i ze skla. Důležité je vyhnout se ostrým hranám, drá
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vyrobte si samy: Zahradní květiny, které vydrží věčně
Pusťte se s chutí do tvoření, které vám připomene rozkvetlé léto…Milou dekoraci do bytu i do zahrady si vyrobíte z obyčejných houbiček na nádobí. Vlastnoručně vyrobené kvítky potěší nejen na podzim, kdy ostatní květiny pomalu odkvétají, ale také na jaře, než se příroda probudí ze zimního spánku. Ostatně parádu vám mohou dělat po celý rok. Co budete […]
Druhý život prázdných sklenic
Po sezoně zavařování zbyde pár prázdných sklenic, které už nebyly potřeba. Mohou počkat do příštího léta, anebo ještě lépe – být na parádu. Zde je pár tipů pro inspiraci. Ledová krása (viz úvodní foto) Světelné LED řetězy jsou báječný ozdobný prvek s jedinečným kouzlem. A vejdou se i do sklenice od kompotu. Usadit se dají […]
Štěně nevybírejte podle módy
I když to svádí sáhnout po štěněti plemene, která jsou v trendu, je rozumné odolat a zvážit, co vlastně od psa očekáváte. Má dělat společníka babičce nebo dětem? Má hlídat nebo s vámi sportovat? Má to být mazlíček nebo obránce? S módním plemenem lze šlápnout vedle nejen proto, že se mohou jeho potřeby a očekávání […]
Se správným příborem to jde lépe
To platí nejen u ryb, ale i některých mořských plodů. Neméně důležité je ale umět příbory používat. Jak tedy na to? Měli byste znát jedno základní pravidlo a to, že rybu na talíři nekrájíme. Její maso bychom měli jemně odlupovat od kostí. K tomu právě slouží speciální příbor, tedy tupý širší nůž se zalomenou špičkou, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut