Domů     Nebezpečné plísně jsou všude kolem nás
Nebezpečné plísně jsou všude kolem nás
13.3.2023

Říká se, že jsou s námi od počátku věků. Dodnes s plísněmi bojujeme a stále ohrožují naše zdraví. Jací jsou ti nejúčinnější pomocníci proti nim?

Jsou vysoce odolné a toxické. Víte, jak je odhalíte u sebe doma a co jejich výskyt způsobuje?

Proč vznikají

Plísně potřebují k životu (ostatně jako každý jiný živý organismus na zemi) dostatek potravy a vody. Jinak řečeno, výskyt plísní přímo souvisí se vzdušnou vlhkostí. Přitom například při výstavbě rodinného domu se použije až 10 tisíc litrů vody.

Když je pak dům špatně tepelně izolován nebo má poškozenou střechu či fasádu nebo nekvalitně provedenou montáž oken, problém je na světě.

Teplý vzduch z interiéru narazí na chladnější vnitřní povrch obvodového zdiva a způsobí kondenzaci vodních par na stěnách a oknech. V tu chvíli vzniká živná půda pro bujení plísní. Proto je nutné nadměrnou vlhkost z pokoje dostatečně odvětrávat.

Kdy škodí?

Zatuchlý vzduch je prvním signálem, že se u nás v bytě plísně zabydlují. Přidat se mohou další indicie – pálení očí, orosená okna a mokré stopy na omítce.

Vlhké zdi pak plísním umožní šíření po celém domě, a to jak na tapetách, tak i na dřevě, omítce, ale i na plastech. A naše každodenní činnost – vaření, sprchování, nebo i jen „obyčejné“ dýchání koncentraci vodních par ještě zvyšuje.

V chladném období, kdy stoupá rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou, je riziko ještě vyšší.

Jaké je řešení

Plíseň je druh houby, jejíž tělo se skládá z podhoubí a výtrusnic. Výtrusnice tvoří výtrusy, jež se šíří vzduchem a každý z nás je vdechuje. To, co vidíme, jsou právě výtrusnice.

Podhoubí se skrývá pod povrchem a vytváří rozsáhlou síť, podobně jako u lesních hub. To znamená, že když použijete přípravek proti plísním, odstraníte jen to, co je vidět, tedy plodnice. Ovšem ten problém, který vznik plísní zapříčinil, zůstává.

Zbavit se jich natrvalo dá obrovskou práci a mnohdy nezbývá, než přistoupit k rekonstrukci domu. Nejúčinnější zbraní je tedy prevence. Pomůže hlavně dostatečná síla stěn, správné stavební a montážní postupy, vhodné zdící materiály a dostatečné větrání.

Pohled na okna

I když to vypadá, že namontovat okna zvládne každý schopný kutil či řemeslník, není to pravda. Přitom neodborná práce je doslova časovanou bombou plnou plísní.

Přemýšlíte-li o výměně oken, vybírejte firmu, která vám zajistí kompletní dodávku na klíč a ukáže vám na celý proces certifikát kvality.

A co omítky

Víte, že nejen omítka, ale dokonce i malba může být zdrojem zdravějšího bydlení? Ta správně zvolená umí pracovat s vlhkostí. Zajímejte se o omítky, které mají mikroporézní strukturu. A které umí pracovat se vzdušnou vlhkostí a přizpůsobí se jejímu kolísání.

I kvalitní omítky a interiérové barvy se mohou pyšnit certifikátem nebo ekologickou značkou.

Co je na trhu

Přípravky, které vás zbaví plodnice, působí jen krátkodobě a problém je nutné řešit do hloubky. Vyzkoušet můžete například:

*Chemický dezinfekční prostředek, kterých je na trhu celá řada. Likvidují nejen plísně, ale také bakterie, houby a řasy. Zvolte si ho tehdy, když máte jen několik čtverečních centimetrů plísně v podobě mapy nebo teček černého zbarvení.

* Alternativou je ekologické řešení pomocí mykoparazitické řasovky, která je známá pod názvem chytrá houba (Pythium oligandrum). Sama je houba, ale likviduje houby jiné a v boji proti plísním v domácnosti je velmi účinná.

* Při větším zasažení prostoru bude nejspíš zapotřebí provést chemickou injektáž, mechanickou izolaci, vysoušení vlhkých stěn, izolaci zdiva pomocí sanační omítky nebo speciální elektroosmózu. V takovém případě se obraťte na speciální deratizační firmu.

Druhy plísní

Odborníci odhadují, že na světě existuje asi 250 tisíc druhů plísní. Identifikovali jich „zatím“ 100 tisíc. Prvním ukazatelem, podle kterého lze plísně rozpoznat, je jejich barva. Sice úplně nestačí na určení konkrétního druhu, ale rámcově nám prozradí mnoho:

Černá – tyto plísně jsou nejběžnější a také nejobávanější. Nejčastěji je najdete na vlhkých zdech, ale také na tapetách nebo spárách mezi dlaždicemi. Jsou velmi odolné, daří se jim i při teplotách mezi 6 – 45 stupni Celsia.

Podle druhu může být jejich povrch suchý a práškový nebo slizký a šedý. Jsou to vysoce toxické druhy, mohou vyvolat různá onemocnění, od alergií přes onemocnění ledvin až po závažné infekce.

Bílé – na první pohled nenápadné a hlavně na světlých površích dlouho nerozpoznané, je obtížné je identifikovat. Prozradí je proto až mírně plesnivý zápach nebo přítomnost roztočů a rybenek.

Běžné jsou v rozích místností, ve výklencích, za nábytkem a v suterénu. Dráždí sliznice a mohou vyvolat infekci dutin, nachlazení, kožní onemocnění, bolest v krku, kašel, chronickou bronchitidu nebo bolest kloubů.

Protože tyto problémy často nesprávně připisujeme suchému vzduchu, začneme pokoj zvlhčovat a bílé plísni tím poskytneme lepší podmínky k růstu.

Zelené – se nejčastěji vyskytují na potravinách, ale můžete je vidět i na vlhkých stěnách, ve spárách, nebo pod podlahovou krytinou a za obklady stěn. Mohou být původci alergií, astmatu, bolesti hlavy, ale hlavně plicní infekce.

Červené – ke svému životu potřebují celulózu, proto se objevují na tapetách ve vlhkých místnostech, ale také v obilovinách, v mouce… Způsobují hlavně onemocnění dýchacích cest, jako je astma a další.

Víte, že plísně…

… podle výzkumů přežijí ozáření 200x silnější, než jaké by zabilo člověka?

… pronikly až na mezinárodní vesmírnou stanici ISS?

… milují sladké?

Zdroj a konzultace: Tomáš Sysel (Institut zdravého bydlení)

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
11.4.2025
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: - háček 2,5 mm - bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), spojte do kroužku 2. ř.: rozháčkujte každý KS na 2 na celkově 12 K
9.4.2025
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se obvykle prodává v sadách s nařezanými díly v různých barv
reklama
Šikovné tipy
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
historyplus.cz
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
Bitva na Katalaunských polích se pro hunské nájezdníky nevyvíjí zrovna příznivě. Římané pod velením Flavia Aetia vědí, že dnes bojují o osud Západořímské říše, a je to znát. Attila zvaný Bič boží, který doposud nepoznal hořkost porážky, neumí pro něj neobvyklou situaci vyřešit. Pokud bude situace zoufalá, je pevně rozhodnut to sám skoncovat. Nepřítel mu
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.