Není jiné pochoutky, která by byla tak prospěšná pro zdraví jako ořechy. Ovšem za předpokladu, že jsou beze stop plísně a žluknutí. Jenže jak to v obchodě poznat?
Stoprocentní jistotu nebudete mít nikdy, ale přesto se dá s trochou obezřetnosti stav ořechů do značné míry odhadnout. Zda jsou jádra čerstvá, poznáte, když ořechem zachrastíte.
Pokud přitom jádro uvnitř skořápky slyšitelně poskakuje, pak je seschlé a ořech špatný nebo starý. Výjimkou jsou jen kokosy, v nichž naopak je kloktání kokosového mléka žádoucí. Chybí-li, je ořech seschlý.
Čeho si dále všímat?
Plastový obal je u ořechů přitěžující okolnost. Zadržuje totiž vlhkost a tím podporuje plesnivění. Tyto plísně jsou přitom značně toxické a podporují rozvoj rakoviny jater.
V baleních neprodyšně uzavřených se mohou pomnožit i moli, na něž pak ukazují jemná pavučinková vlákénka. Balené lze kupovat jen vyloupané ořechy a ještě pouze v ochranné atmosféře.
Marná není ani čichová zkouška. Žluklý odér je poměrně výrazný a může být znát i přes skořápku.
Skořápky by měly být čisté, beze skvrn a poškození. Narušené skořápky usnadňují šíření plísní i oxidaci tučné složky jader čili žluknutí. Vyloupané ořechy jsou proto mnohem choulostivější a rychle se kazí.
Kupovat bychom je měli jen pro bezprostřední spotřebu a ještě jen v případě, že jsou v pořádku.
V suchu a temnu
Nakoupené ořechy ve skořápce se dají nejlépe uchovávat v chladném, ale suchém místě bez přístupu světla. Teplota nižší než 16 °C chrání ořechy před růstem plísní. Vyloupaným nejlépe svědčí vakuové balení, které omezuje žluknutí.
Nebo je můžete dát do mrazáku, tam obvykle v dobré kvalitě vydrží až rok, chráněny před plesnivěním. Vyloupané ořechy uskladněné v uzavíratelných sklenicích je třeba zkonzumovat během 3 měsíců.
Kolik jich jíst?
Ořechy jsou velmi bohaté na kvalitní živiny – vitaminy B, minerály jako hořčík, draslík, fosfor, železo a zdraví prospěšné tuky. Prospívají při únavě, nervozitě, podrážděnosti, ale také jako prevence zdravého srdce a cév.
Posilují výkon mozku a nervové soustavy. Problematická je ovšem jejich kalorická vydatnost, 100 g může pokrýt i více než třetinu doporučeného denního příjmu. Optimální množství se tedy pohybuje kolem 25 g až 30 g.
Vlašské ořechy
100 g: cca 2820 kJ a 60 g tuku
Čerstvé jádro má jemné smetanové zbarvení, čím je ořech starší, tím víc tmavne a žloutne.
Lískové ořechy
100 g: cca 2880 kJ a 60 g tuku
Jádro musí mít bílou barvu s jemně nažloutlým nádechem. V obchodech bývají nejčastěji dostupné ořechy z Turecka, které jsou dobré kvality.
Kešu
100 g: cca 2530 kJ a 45 g tuku
Ořechy výběrové jakosti mají slonovinovou barvu, levnější druhy jsou světle nebo popelavě hnědé. Díky nižšímu podílu tuku jsou kešu trvanlivější než jiné ořechy, takže jsou na trhu celoročně a prodávají se pouze ve vyloupané podobě.
Pistácie
100 g: cca 2680 kJ a 55 g tuku
Čím jsou zelenější, tím jsou kvalitnější. Slabinou pistácií je jejich výrazný sklon k plesnivění.
Arašídy
100 g: cca 2380 kJ a 50 g tuku
Kvalitní plody mají světle hnědou barvu bez šedavého nádechu. Bohužel mají vysokou náchylnost k plesnivění. Jedinou jistotu tak máte u balení v ochranné atmosféře.
Kokos
100 g: cca 1530 kJ a 35 g tuku
Jádro musí být čistě bílé, načervenalé ukazuje na začínající rozklad a zahnívání. Bývá to následek prudkých teplotních změn při převozu z chladírny do regálů v obchodě.
Paraořechy
100 g: cca 2890 kJ a 70 g tuku
Zdravé jádro má být bílé až slonovinové barvy, jiné odstíny a nahořklá chuť ukazují na rozklad nebo plesnivění. Paraořechy velmi snadno žluknou.
Pekanové ořechy
100 g: cca 2970 kcal a 75 g tuku
Tvarem i barvou připomínají vlašské ořechy, ale jsou tučnější, proto mají jemnou máslovou příchuť. Jsou choulostivé na žluknutí.
Makadamie
100 g: cca 2850 kJ a 75 g tuku
Ořechy mají světle krémovou barvu a vysoký obsah tuku. Na ochranu proti žluknutí se balí vakuově, pak vydrží nejméně devět měsíců čerstvé.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock