Domů     Moučnivka: Varovný signál oslabené imunity
Moučnivka: Varovný signál oslabené imunity

Nástup moučnivky je nenápadný a často si jí všimnete až po několika dnech. Projevuje se bílými povlaky na jazyku, na patře či vnitřku tváří. Nejčastěji se objevuje u kojenců do jednoho roku, ale ve výjimečných případech se nakazit mohou i dospělí.

Moučnivku způsobuje kvasinka zvaná Candida, která se v lidském těle běžně vyskytuje. Pokud je všechno v pořádku, dokážeme se s ní vypořádat.

Teprve v momentě, kdy z nějakého důvodu dojde k oslabení naší imunity, dochází k přemnožení kvasinek a ke vzniku moučnivky.

Matka i antibiotika

Většina dětí přijde k prvnímu kontaktu s inkriminovanou kvasinkou při průchodu porodními cestami ven v případě, že žena během těhotenství trpěla kvasinkovou infekcí, aniž by o ní věděla.

Ne u všech dětí však dojde později k přemnožení kvasinky a vzniku moučnivky. Nejvíc ohrožené jsou děti nedonošené, předčasně narozené nebo narozené v termínu, ale s nízkou porodní váhou.

Toto onemocnění se také objevuje během užívání antibiotik, ať už dítětem nebo kojící matkou. Antibiotika se dostanou do mateřského mléka, kde zabíjejí „dobré“ bakterie, takže pak udržují kvasinky při životě, proto může dojít k jejich přemnožení.

Moučnivka se tak může objevit u dětí, které se narodily císařským řezem, ale matka musela ihned po porodu začít brát antibiotika. Možný přenos moučnivky je rovněž přes hračky, se kterými si dítě hraje a strká si je neustále do pusy.

Rodiče by proto měli dbát na časté umývání gumových hraček popř. praní hraček látkových.

Výskyt

Moučnivka se nejčastěji vyskytuje na patře, jazyku i dásních v podobě bělavého povlaku, který vypadá jako sražené mléko nebo tvaroh a který nejde setřít. Okolí mykózy a oblast pod ní bývají ostře červeně ohraničené a mohou i krvácet.

Někdy se infekce přenese z úst na sliznici rtů, kde napadne ústní koutky. Pokud moučnivku včas nepodchytíte a nezaléčíte, je možné, že se kvasinka rozšíří do hltanu a přes trávicí soustavu projde až ke konečníku.

V těchto místech se projeví zčervenáním sliznice, výsevem povlaku až mokvajících puchýřků. Na to dítě obvykle reaguje zvýšeným neklidem a plačtivostí, zejména před přebalením, protože infikovaná místa svědí, až bolavě pálí.

Při moučnivce není zvýšená teplota, ale může ji doprovázet nechutenství a odmítání jídla, které dítě v pusince dráždí. Některé děti však žádné problémy nemají.

Léčba nákazy

Pokud se jedná o mírnou formu moučnivky, kdy je potažený pouze jazyk, lékaři obvykle radí neléčit a nechat miminko, aby si to vybojovalo samo. Musí se vyvářet dudlíky a hračky a podávat přípravek s obsahem širokospektrých laktobacilů k nastartování imunity.

Pokud je ale zasažená větší část úst, případně je zarudlá oblast kolem konečníku, je už nutné přistoupit k léčbě.

Pediatři nejčastěji naordinují slabý roztok genciánové violeti (to je ta strašně fialová vodička), kterou se miminku vytírají ústa. Někteří předepisují také homeopatika, vatové tyčinky na vytírání úst napuštěné speciální látkou, která prý dětem moc chutná, nebo vám řeknou, jaký volně prodejný ústní krém je možné si přivézt z Německa či Rakouska.

V urputných případech, u dětí s oslabenou imunitou, dětskou cukrovkou či u vážně nemocných dětí, je možné moučnivku léčit celkovou léčbou pomocí léků na potlačení plísňových onemocnění.

Opatření pro maminky

Kromě vytírání pusinky dítěte je také nutné, aby si maminka potírala vybraným lékem bradavky, aby si miminko při kojení nezaneslo kvasinky zpátky.

K viditelným projevům patří zčervenání prsního dvorce, nebo naopak výskyt bělavého povlaku (může se odlupovat), či výsev kruhových podloží bělavé barvy. Kůže v místech nákazy svědí, až pálí.

K léčbě napadeného místa je možné používat dezinfekční tinktury, po poradě s lékařem antiplísňové masti.

Úprava jídelníčku

Pokud se u dítěte objeví výsev moučnivky, je namístě omezit přísun cukrů – sladkých nápojů, slazených čajů, bonbonů, čokolád a sladkých jídel. Pozor je třeba dát na koncentrované džusy a čerstvé aromatické ovoce (pomeranče, mandarinky, ananas, jahody apod.

a šťávu z nich). Svou agresivní chutí mohou na postižených sliznicích způsobovat dítěti bolest.

Jak dlouho?

Některé dítě se moučnivky zbaví do dvou dnů, některému to trvá déle. Pravdou je, že definitivně se vaše miminko moučnivky zbaví, až když mu znova začne naplno fungovat imunitní systém. A to může i přes veškerou vaši snahu chvíli trvat.

Moučnivka u dospělých

Moučnivka postihuje dospělé se slabým imunitním systémem nebo s chronickým onemocněním jater. Postup léčby úpravou stravy a braním probiotik je stejný jako u kojenců a dětí. Další možností je výplach úst roztokem tea tree oleje, zeleného jílu či aloe vera.

Dospělí se mohou také nakazit v případě snížené odolnosti organismu, např. při chemoterapiích, po ozařování, při nemoci AIDS, cukrovce, po transplantacích, během těhotenství, ve stresovém prostředí.

Rizikovým faktorem je rovněž příjem potravy bohaté na velké množství cukrů i složitých sacharidů, mléčných výrobků.

Text: Marie Skrčená, Zdroj: maminka.cz, abctehotenstvi.cz, modrykonik.cz, Foto: shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
9.6.2025
Slovo tinnitus je odvozeno od latinského tinnire, což znamená znít nebo zvonit. Jenže tohle zvonění se bohužel odehrává ve vašich uších a vy byste dali nevím co za to, abyste se ho zbavili. Ale nejste v tom sami. S tímto nepříjemným problémem se potýká čím dál víc lidí, což se přisuzuje zvyšujícímu se hluku a stresu. Ale tinnitem trpěla i řada známých a slavných osobností, třeba Ludwig van Beetho
4.6.2025
Každý z nás pociťuje bolest trochu jinak. Není to jen záležitost vnitřní síly a sebeovládání, ale především drobných rozdílů ve fungování organizmu. Ty jsou také důvodem, proč ženám dává bolest zabrat více. Roli hrají především odlišnosti v reakci nervů a vliv hormonů. Pro ženy jsou nevýhodné: Od přírody mají nastavený nižší práh bolesti, což znamená, že i slabší podnět, kterého si muži ani nevš
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Malý kamínek se stal mocným amuletem
skutecnepribehy.cz
Malý kamínek se stal mocným amuletem
Ráda jsem sbírala různé kamínky. Jednou jsem ale našla mnohem víc, než obyčejný kámen. Věřila jsem, že mi přinese štěstí, a to se také stalo. Už od dětství jsem se věnovala zvláštnímu koníčku – sbírala jsem kameny. Z každé dovolené, výletu, nebo i procházky jsem si musela domů přinést malý suvenýr. Měla jsem jich plno, všechny byly, dalo by
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
epochaplus.cz
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
21stoleti.cz
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropský
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
epochalnisvet.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
historyplus.cz
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
O nápadníky nemá Anežka nouzi, otec se ji snaží za každou cenu výhodně provdat. Všechny pokusy ale selžou a možná právě proto se znechucená Přemyslovna rozhodne vstoupit do kláštera. Její názor nezmění ani nabídka k sňatku, kterou dostane od samotného císaře!   Přemyslovská knížata a králové zanechali v českých i evropských dějinách výraznou stopu. Prosadit se ale
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
enigmaplus.cz
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
Oficiálně se tento podzemní prostor označuje jako jeskyně Gough. Nachází se ve Spojeném království – hrabství Somerset, a to v soutěsce Cheddar, pohoří Mendip Hills. Jeskyně je hluboká přes sto metrů.
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
iluxus.cz
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
Ikonická kolekce NARCISO od značky Narciso Rodriguez se rozrůstá o nový voňavý šperk – NARCISO eau de parfum radiante, parfém, který zahaluje tělo i mysl do jemného, světlého závoje a proměňuje každod
Oheň spoutaný designem
rezidenceonline.cz
Oheň spoutaný designem
Plameny tančící za skleněnými krbovými dvířky okouzlují a fascinují i dnešního člověka, přestože je obklopen těmi nejmodernějšími technologiemi a přístroji. Kupodivu právě v kontrastu se soudobou, téměř dokonale automatizovanou domácností se živý oheň vyjímá obzvlášť dobře, a proto se krby na dřevo objevují v mnohých bytech a domech. Nebudeme si nalhávat, že příprava otopu a
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
nasehvezdy.cz
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
Herec Hynek Čermák (52) po rozpadu manželství s hvězdou seriálu Ulice Veronikou Čermák Mackovou (31) dlouho netruchlil. Na premiéře už se objevil po boku nové partnerky. A přítomné zaskočilo, jak mo
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
epochanacestach.cz
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy
Quesadilla s kuřecím masem
nejsemsama.cz
Quesadilla s kuřecím masem
Tortilly (kesadija) můžete také plnit jenom z poloviny a na pánvi přeložit na půlku. Ingredience na 4 porce: ● 4 tortilly ● 200 g kuřecích prsou ● 200 g čedaru ● 250 g cherry rajčat ● 150 g sladké kukuřice ● mletá paprika ● chilli ● sůl ● olej ● zakysaná smetana ● máslo ● polníček na dozdobení Postup: Kuřecí prsa nakrájejte na malé kousky, posypte chilli, mletou paprikou, solí a na oleji orestujte. Rajčata nakrájejte na půlky. Velkou pánev rozehřejte