Moučnivka: Varovný signál oslabené imunity

Nástup moučnivky je nenápadný a často si jí všimnete až po několika dnech. Projevuje se bílými povlaky na jazyku, na patře či vnitřku tváří. Nejčastěji se objevuje u kojenců do jednoho roku, ale ve výjimečných případech se nakazit mohou i dospělí.

Moučnivku způsobuje kvasinka zvaná Candida, která se v lidském těle běžně vyskytuje. Pokud je všechno v pořádku, dokážeme se s ní vypořádat. Teprve v momentě, kdy z nějakého důvodu dojde k oslabení naší imunity, dochází k přemnožení kvasinek a ke vzniku moučnivky.

Matka i antibiotika

Většina dětí přijde k prvnímu kontaktu s inkriminovanou kvasinkou při průchodu porodními cestami ven v případě, že žena během těhotenství trpěla kvasinkovou infekcí, aniž by o ní věděla. Ne u všech dětí však dojde později k přemnožení kvasinky a vzniku moučnivky. Nejvíc ohrožené jsou děti nedonošené, předčasně narozené nebo narozené v termínu, ale s nízkou porodní váhou.

Toto onemocnění se také objevuje během užívání antibiotik, ať už dítětem nebo kojící matkou. Antibiotika se dostanou do mateřského mléka, kde zabíjejí „dobré“ bakterie, takže pak udržují kvasinky při životě, proto může dojít k jejich přemnožení. Moučnivka se tak může objevit u dětí, které se narodily císařským řezem, ale matka musela ihned po porodu začít brát antibiotika.

Možný přenos moučnivky je rovněž přes hračky, se kterými si dítě hraje a strká si je neustále do pusy. Rodiče by proto měli dbát na časté umývání gumových hraček popř.

praní hraček látkových.

Výskyt

Moučnivka se nejčastěji vyskytuje na patře, jazyku i dásních v podobě bělavého povlaku, který vypadá jako sražené mléko nebo tvaroh a který nejde setřít. Okolí mykózy a oblast pod ní bývají ostře červeně ohraničené a mohou i krvácet. Někdy se infekce přenese z úst na sliznici rtů, kde napadne ústní koutky.

Pokud moučnivku včas nepodchytíte a nezaléčíte, je možné, že se kvasinka rozšíří do hltanu a přes trávicí soustavu projde až ke konečníku. V těchto místech se projeví zčervenáním sliznice, výsevem povlaku až mokvajících puchýřků. Na to dítě obvykle reaguje zvýšeným neklidem a plačtivostí, zejména před přebalením, protože infikovaná místa svědí, až bolavě pálí.

Při moučnivce není zvýšená teplota, ale může ji doprovázet nechutenství a odmítání jídla, které dítě v pusince dráždí.

Některé děti však žádné problémy nemají.

Léčba nákazy

Pokud se jedná o mírnou formu moučnivky, kdy je potažený pouze jazyk, lékaři obvykle radí neléčit a nechat miminko, aby si to vybojovalo samo. Musí se vyvářet dudlíky a hračky a podávat přípravek s obsahem širokospektrých laktobacilů k nastartování imunity. Pokud je ale zasažená větší část úst, případně je zarudlá oblast kolem konečníku, je už nutné přistoupit k léčbě.

Pediatři nejčastěji naordinují slabý roztok genciánové violeti (to je ta strašně fialová vodička), kterou se miminku vytírají ústa. Někteří předepisují také homeopatika, vatové tyčinky na vytírání úst napuštěné speciální látkou, která prý dětem moc chutná, nebo vám řeknou, jaký volně prodejný ústní krém je možné si přivézt z Německa či Rakouska.

V urputných případech, u dětí s oslabenou imunitou, dětskou cukrovkou či u vážně nemocných dětí, je možné moučnivku léčit celkovou léčbou pomocí léků na potlačení plísňových onemocnění.

Opatření pro maminky

Kromě vytírání pusinky dítěte je také nutné, aby si maminka potírala vybraným lékem bradavky, aby si miminko při kojení nezaneslo kvasinky zpátky. K viditelným projevům patří zčervenání prsního dvorce, nebo naopak výskyt bělavého povlaku (může se odlupovat), či výsev kruhových podloží bělavé barvy. Kůže v místech nákazy svědí, až pálí.

K léčbě napadeného místa je možné používat dezinfekční tinktury, po poradě s lékařem antiplísňové masti.

Úprava jídelníčku

Pokud se u dítěte objeví výsev moučnivky, je namístě omezit přísun cukrů – sladkých nápojů, slazených čajů, bonbonů, čokolád a sladkých jídel. Pozor je třeba dát na koncentrované džusy a čerstvé aromatické ovoce (pomeranče, mandarinky, ananas, jahody apod. a šťávu z nich). Svou agresivní chutí mohou na postižených sliznicích způsobovat dítěti bolest.

Jak dlouho?

Některé dítě se moučnivky zbaví do dvou dnů, některému to trvá déle. Pravdou je, že definitivně se vaše miminko moučnivky zbaví, až když mu znova začne naplno fungovat imunitní systém. A to může i přes veškerou vaši snahu chvíli trvat.

Moučnivka u dospělých

Moučnivka postihuje dospělé se slabým imunitním systémem nebo s chronickým onemocněním jater. Postup léčby úpravou stravy a braním probiotik je stejný jako u kojenců a dětí. Další možností je výplach úst roztokem tea tree oleje, zeleného jílu či aloe vera. Dospělí se mohou také nakazit v případě snížené odolnosti organismu, např.

při chemoterapiích, po ozařování, při nemoci AIDS, cukrovce, po transplantacích, během těhotenství, ve stresovém prostředí.

Rizikovým faktorem je rovněž příjem potravy bohaté na velké množství cukrů i složitých sacharidů, mléčných výrobků.

Text: Marie Skrčená, Zdroj: maminka.cz, abctehotenstvi.cz, modrykonik.cz, Foto: shutterstock

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
5 nejzáhadnějších útvarů na Marsu
enigmaplus.cz

5 nejzáhadnějších útvarů na...

Na fotografiích Marsu se už desítky let...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Nelehké pátrání po dědečkovi Adolfa Hitlera
epochaplus.cz

Nelehké pátrání po...

Vyznat se v podivných vztazích prvního...
Jedna noc plná vášně a lásky
skutecnepribehy.cz

Jedna noc plná vášně a lásky

Když mi zavolal můj bývalý...
Jak myslí hluší?
epochaplus.cz

Jak myslí hluší?

Myslení, každý si asi umí představit, co...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Utíká Sabina před samotou do práce?
nasehvezdy.cz

Utíká Sabina před samotou do...

Devátým rokem je SABINA...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Lze Covid vyléčit vitamíny, alkoholem či bělícími prostředky? To opravdu ne…
21stoleti.cz

Lze Covid vyléčit vitamíny,...

U většiny onemocnění s mediálním přesahem se dříve nebo...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
0 shares