Domů     Moučnivka: Varovný signál oslabené imunity
Moučnivka: Varovný signál oslabené imunity
od 3.9.2020

Nástup moučnivky je nenápadný a často si jí všimnete až po několika dnech. Projevuje se bílými povlaky na jazyku, na patře či vnitřku tváří. Nejčastěji se objevuje u kojenců do jednoho roku, ale ve výjimečných případech se nakazit mohou i dospělí.

Moučnivku způsobuje kvasinka zvaná Candida, která se v lidském těle běžně vyskytuje. Pokud je všechno v pořádku, dokážeme se s ní vypořádat.

Teprve v momentě, kdy z nějakého důvodu dojde k oslabení naší imunity, dochází k přemnožení kvasinek a ke vzniku moučnivky.

Matka i antibiotika

Většina dětí přijde k prvnímu kontaktu s inkriminovanou kvasinkou při průchodu porodními cestami ven v případě, že žena během těhotenství trpěla kvasinkovou infekcí, aniž by o ní věděla.

reklama

Ne u všech dětí však dojde později k přemnožení kvasinky a vzniku moučnivky. Nejvíc ohrožené jsou děti nedonošené, předčasně narozené nebo narozené v termínu, ale s nízkou porodní váhou.

Toto onemocnění se také objevuje během užívání antibiotik, ať už dítětem nebo kojící matkou. Antibiotika se dostanou do mateřského mléka, kde zabíjejí „dobré“ bakterie, takže pak udržují kvasinky při životě, proto může dojít k jejich přemnožení.

Moučnivka se tak může objevit u dětí, které se narodily císařským řezem, ale matka musela ihned po porodu začít brát antibiotika. Možný přenos moučnivky je rovněž přes hračky, se kterými si dítě hraje a strká si je neustále do pusy.

Rodiče by proto měli dbát na časté umývání gumových hraček popř. praní hraček látkových.

Výskyt

Moučnivka se nejčastěji vyskytuje na patře, jazyku i dásních v podobě bělavého povlaku, který vypadá jako sražené mléko nebo tvaroh a který nejde setřít. Okolí mykózy a oblast pod ní bývají ostře červeně ohraničené a mohou i krvácet.

reklama

Někdy se infekce přenese z úst na sliznici rtů, kde napadne ústní koutky. Pokud moučnivku včas nepodchytíte a nezaléčíte, je možné, že se kvasinka rozšíří do hltanu a přes trávicí soustavu projde až ke konečníku.

V těchto místech se projeví zčervenáním sliznice, výsevem povlaku až mokvajících puchýřků. Na to dítě obvykle reaguje zvýšeným neklidem a plačtivostí, zejména před přebalením, protože infikovaná místa svědí, až bolavě pálí.

Při moučnivce není zvýšená teplota, ale může ji doprovázet nechutenství a odmítání jídla, které dítě v pusince dráždí. Některé děti však žádné problémy nemají.

Léčba nákazy

Pokud se jedná o mírnou formu moučnivky, kdy je potažený pouze jazyk, lékaři obvykle radí neléčit a nechat miminko, aby si to vybojovalo samo. Musí se vyvářet dudlíky a hračky a podávat přípravek s obsahem širokospektrých laktobacilů k nastartování imunity.

reklama

Pokud je ale zasažená větší část úst, případně je zarudlá oblast kolem konečníku, je už nutné přistoupit k léčbě.

Pediatři nejčastěji naordinují slabý roztok genciánové violeti (to je ta strašně fialová vodička), kterou se miminku vytírají ústa. Někteří předepisují také homeopatika, vatové tyčinky na vytírání úst napuštěné speciální látkou, která prý dětem moc chutná, nebo vám řeknou, jaký volně prodejný ústní krém je možné si přivézt z Německa či Rakouska.

V urputných případech, u dětí s oslabenou imunitou, dětskou cukrovkou či u vážně nemocných dětí, je možné moučnivku léčit celkovou léčbou pomocí léků na potlačení plísňových onemocnění.

Opatření pro maminky

Kromě vytírání pusinky dítěte je také nutné, aby si maminka potírala vybraným lékem bradavky, aby si miminko při kojení nezaneslo kvasinky zpátky.

K viditelným projevům patří zčervenání prsního dvorce, nebo naopak výskyt bělavého povlaku (může se odlupovat), či výsev kruhových podloží bělavé barvy. Kůže v místech nákazy svědí, až pálí.

K léčbě napadeného místa je možné používat dezinfekční tinktury, po poradě s lékařem antiplísňové masti.

Úprava jídelníčku

Pokud se u dítěte objeví výsev moučnivky, je namístě omezit přísun cukrů – sladkých nápojů, slazených čajů, bonbonů, čokolád a sladkých jídel. Pozor je třeba dát na koncentrované džusy a čerstvé aromatické ovoce (pomeranče, mandarinky, ananas, jahody apod.

a šťávu z nich). Svou agresivní chutí mohou na postižených sliznicích způsobovat dítěti bolest.

Jak dlouho?

Některé dítě se moučnivky zbaví do dvou dnů, některému to trvá déle. Pravdou je, že definitivně se vaše miminko moučnivky zbaví, až když mu znova začne naplno fungovat imunitní systém. A to může i přes veškerou vaši snahu chvíli trvat.

Moučnivka u dospělých

Moučnivka postihuje dospělé se slabým imunitním systémem nebo s chronickým onemocněním jater. Postup léčby úpravou stravy a braním probiotik je stejný jako u kojenců a dětí. Další možností je výplach úst roztokem tea tree oleje, zeleného jílu či aloe vera.

Dospělí se mohou také nakazit v případě snížené odolnosti organismu, např. při chemoterapiích, po ozařování, při nemoci AIDS, cukrovce, po transplantacích, během těhotenství, ve stresovém prostředí.

Rizikovým faktorem je rovněž příjem potravy bohaté na velké množství cukrů i složitých sacharidů, mléčných výrobků.

Text: Marie Skrčená, Zdroj: maminka.cz, abctehotenstvi.cz, modrykonik.cz, Foto: shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel