Domů     Moučnivka: Varovný signál oslabené imunity
Moučnivka: Varovný signál oslabené imunity

Nástup moučnivky je nenápadný a často si jí všimnete až po několika dnech. Projevuje se bílými povlaky na jazyku, na patře či vnitřku tváří. Nejčastěji se objevuje u kojenců do jednoho roku, ale ve výjimečných případech se nakazit mohou i dospělí.

Moučnivku způsobuje kvasinka zvaná Candida, která se v lidském těle běžně vyskytuje. Pokud je všechno v pořádku, dokážeme se s ní vypořádat.

Teprve v momentě, kdy z nějakého důvodu dojde k oslabení naší imunity, dochází k přemnožení kvasinek a ke vzniku moučnivky.

Matka i antibiotika

Většina dětí přijde k prvnímu kontaktu s inkriminovanou kvasinkou při průchodu porodními cestami ven v případě, že žena během těhotenství trpěla kvasinkovou infekcí, aniž by o ní věděla.

Ne u všech dětí však dojde později k přemnožení kvasinky a vzniku moučnivky. Nejvíc ohrožené jsou děti nedonošené, předčasně narozené nebo narozené v termínu, ale s nízkou porodní váhou.

Toto onemocnění se také objevuje během užívání antibiotik, ať už dítětem nebo kojící matkou. Antibiotika se dostanou do mateřského mléka, kde zabíjejí „dobré“ bakterie, takže pak udržují kvasinky při životě, proto může dojít k jejich přemnožení.

Moučnivka se tak může objevit u dětí, které se narodily císařským řezem, ale matka musela ihned po porodu začít brát antibiotika. Možný přenos moučnivky je rovněž přes hračky, se kterými si dítě hraje a strká si je neustále do pusy.

Rodiče by proto měli dbát na časté umývání gumových hraček popř. praní hraček látkových.

Výskyt

Moučnivka se nejčastěji vyskytuje na patře, jazyku i dásních v podobě bělavého povlaku, který vypadá jako sražené mléko nebo tvaroh a který nejde setřít. Okolí mykózy a oblast pod ní bývají ostře červeně ohraničené a mohou i krvácet.

Někdy se infekce přenese z úst na sliznici rtů, kde napadne ústní koutky. Pokud moučnivku včas nepodchytíte a nezaléčíte, je možné, že se kvasinka rozšíří do hltanu a přes trávicí soustavu projde až ke konečníku.

V těchto místech se projeví zčervenáním sliznice, výsevem povlaku až mokvajících puchýřků. Na to dítě obvykle reaguje zvýšeným neklidem a plačtivostí, zejména před přebalením, protože infikovaná místa svědí, až bolavě pálí.

Při moučnivce není zvýšená teplota, ale může ji doprovázet nechutenství a odmítání jídla, které dítě v pusince dráždí. Některé děti však žádné problémy nemají.

Léčba nákazy

Pokud se jedná o mírnou formu moučnivky, kdy je potažený pouze jazyk, lékaři obvykle radí neléčit a nechat miminko, aby si to vybojovalo samo. Musí se vyvářet dudlíky a hračky a podávat přípravek s obsahem širokospektrých laktobacilů k nastartování imunity.

Pokud je ale zasažená větší část úst, případně je zarudlá oblast kolem konečníku, je už nutné přistoupit k léčbě.

Pediatři nejčastěji naordinují slabý roztok genciánové violeti (to je ta strašně fialová vodička), kterou se miminku vytírají ústa. Někteří předepisují také homeopatika, vatové tyčinky na vytírání úst napuštěné speciální látkou, která prý dětem moc chutná, nebo vám řeknou, jaký volně prodejný ústní krém je možné si přivézt z Německa či Rakouska.

V urputných případech, u dětí s oslabenou imunitou, dětskou cukrovkou či u vážně nemocných dětí, je možné moučnivku léčit celkovou léčbou pomocí léků na potlačení plísňových onemocnění.

Opatření pro maminky

Kromě vytírání pusinky dítěte je také nutné, aby si maminka potírala vybraným lékem bradavky, aby si miminko při kojení nezaneslo kvasinky zpátky.

K viditelným projevům patří zčervenání prsního dvorce, nebo naopak výskyt bělavého povlaku (může se odlupovat), či výsev kruhových podloží bělavé barvy. Kůže v místech nákazy svědí, až pálí.

K léčbě napadeného místa je možné používat dezinfekční tinktury, po poradě s lékařem antiplísňové masti.

Úprava jídelníčku

Pokud se u dítěte objeví výsev moučnivky, je namístě omezit přísun cukrů – sladkých nápojů, slazených čajů, bonbonů, čokolád a sladkých jídel. Pozor je třeba dát na koncentrované džusy a čerstvé aromatické ovoce (pomeranče, mandarinky, ananas, jahody apod.

a šťávu z nich). Svou agresivní chutí mohou na postižených sliznicích způsobovat dítěti bolest.

Jak dlouho?

Některé dítě se moučnivky zbaví do dvou dnů, některému to trvá déle. Pravdou je, že definitivně se vaše miminko moučnivky zbaví, až když mu znova začne naplno fungovat imunitní systém. A to může i přes veškerou vaši snahu chvíli trvat.

Moučnivka u dospělých

Moučnivka postihuje dospělé se slabým imunitním systémem nebo s chronickým onemocněním jater. Postup léčby úpravou stravy a braním probiotik je stejný jako u kojenců a dětí. Další možností je výplach úst roztokem tea tree oleje, zeleného jílu či aloe vera.

Dospělí se mohou také nakazit v případě snížené odolnosti organismu, např. při chemoterapiích, po ozařování, při nemoci AIDS, cukrovce, po transplantacích, během těhotenství, ve stresovém prostředí.

Rizikovým faktorem je rovněž příjem potravy bohaté na velké množství cukrů i složitých sacharidů, mléčných výrobků.

Text: Marie Skrčená, Zdroj: maminka.cz, abctehotenstvi.cz, modrykonik.cz, Foto: shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
8.11.2023
Už jste o něm určitě slyšeli. Jen si to vůbec nedovedete představit. Vždyť vaše práce i život vás baví, jste plni elánu, a najednou cítíte, že je něco jinak. Cítíte se neustále unavení, jakoby bez života. Ze začátku to přikládáte přemíře úkolů a starostí. Ale změna nepřichází, ani když si odpočinete. Může jít právě o syndrom vyhoření. A pozor, nemusí se týkat jen lidí nad čtyřicet a převážně že
reklama
reklama
Šikovné tipy
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
epochaplus.cz
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání,
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
nasehvezdy.cz
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
Slavný hollywoodský herec Al Pacino (83) se stal ve svém věku počtvrté otcem. A přijde ho to draho! Soud totiž rozhodl, kolik musí své bývalé partnerce Noor Alfallah (29) platit. Málo to není. Na p
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal