Domů     Dana Syslová: Zatím se mi nechce brzdit
Dana Syslová: Zatím se mi nechce brzdit
3.9.2020

Dáma, se kterou se život nemazlil, dovede lakonicky a s nadhledem komentovat svůj příběh i dění kolem. Výborná herečka, pejskařka a hlavně babička, s níž je, jak sama říká, „spíš sranda, než aby pekla buchty“.

Narodila se na podzim roku 1945. Její maminka, knihovnice, byla za války totálně nasazená v Německu a tam se seznámila s francouzským válečným zajatcem… Po osvobození se každý z nich vrátil domů, a tak Dana otce nikdy nepoznala.

Jako malá žila u prarodičů v Českém středohoří, nedaleko Litoměřic. Maminka za ní jezdila o víkendech a za čas si ji vzala k sobě do Prahy.

Zasáhla náhoda

K hraní se dostala nečekaně. Měla před maturitou a nevěděla, kam dál, když zahlédla v televizi pořad o divadle Disk, v němž vystupovali studenti divadelní fakulty. Do té doby prý nevěděla, že něco takového existuje.

Dívala se a říkala si, že by ji to možná bavilo. Její třídní profesor ji nasměroval do dramatického kroužku, a když se přihlásila ke zkouškám na DAMU, hned napoprvé ji vzali. Jednou vzpomínala, že to pro ni nebylo snadné:

„Byla jsem tam nejmladší, díky různým školským reformám jsem maturovala, když mi ještě nebylo sedmnáct. Byla jsem taková ta holčička s bílým límečkem a spončičkou.“

Při křtu knihy Výletový den, kterou ilustrovala Alena Srstková.
Při křtu knihy Výletový den, kterou ilustrovala Alena Srstková.

Našla angažmá i manžela

Měla to štěstí, že po škole nemusela tzv. na oblast, ale rovnou získala angažmá v Praze, v Městských divadlech pražských, která tehdy zahrnovala Divadlo ABC, Komorní divadlo a Divadlo Komedie.

A právě v posledně jmenované scéně se setkala na jevišti se svým budoucím mužem Vlastimilem Haškem. „Byla jsem hrozně neposedná, chtěla jsem hodně poznat, vidět. Na vdavky a založení rodiny jsem vůbec nepomýšlela.

Tehdy to byla moje úplně první role, hráli jsme tam milenecký pár. Začal o mě pečovat, až z toho byl vztah a dítě na cestě…“ V roce 1967 se za Vlastimila Haška provdala. Přes věkový rozdíl více než sedmnácti let si rozuměli.

Vzpomíná na něj, že ji vlastně vychovával, ochraňoval před nástrahami světa, staral se o ni, radil jí, co má číst, říkat, jak se oblékat. Narodili se jim dva synové, Jiří a Daniel.

Díky tomu, že s nimi v bytě na Malé Straně bydlela i manželova teta, mohla se Dana rychle vrátit do divadla. „Byla to vlastně naše chůva, kluci ji milovali. Jednou mi ale vyčetli, že normální maminka je večer doma a čte pohádky, ale já pořád chodím pryč.“

Kdysi se Dana Syslová podělila o svůj recept na tvarožník: Do mísy dáte 3 celá vejce, 375 g měkkého tvarohu, 1 hrnek cukru, 40 g změklého másla a důkladně rozmícháte. Pak přisypejte rozinky, nasekané ořechy a kandované ovoce. Přimíchejte 1 hrnek polohrubé mouky s 1 balíčkem prášku do pečiva, nalijte do formy a dejte péct.
Kdysi se Dana Syslová podělila o svůj recept na tvarožník: Do mísy dáte 3 celá vejce, 375 g měkkého tvarohu, 1 hrnek cukru, 40 g změklého másla a důkladně rozmícháte. Pak přisypejte rozinky, nasekané ořechy a kandované ovoce. Přimíchejte 1 hrnek polohrubé mouky s 1 balíčkem prášku do pečiva, nalijte do formy a dejte péct.

Přišla o nejbližší…

Osud zasáhl v roce 1992. Nejprve paní Daně zemřel na infarkt manžel Vlastimil, nebylo mu ještě ani 64 let, a zanedlouho si vzal život i jejich starší, pětadvacetiletý syn Jiří… Dlouho trpěla výčitkami svědomí, že to byla její vina.

Člověk musí přijít na to, že to, co se stalo, nemohl nijak změnit, přiznat si to, odpustit sobě i jemu. Samozřejmě vám do konce života bude scházet, jde o to se s tou věčnou jizvou znovu naučit žít.

Jako se to naučí lidé třeba po amputaci nohy.“ Po synovi zůstala paní Daně vnučka Josefína. Ta se sice se svou matkou, přestěhovala do Rakouska, ale s babičkou si stále báječně rozumí. Vzdálenost je prý vůbec neodcizila.

Tráví společně prakticky všechny prázdniny a pravidelně se vídají. Od mladšího syna má navíc vnoučka Honzu. K tomu dodává: „Nejsem typická babička – se mnou je spíš sranda, než že bych pekla buchty.“

U plotny čas netráví

„K vaření nemám moc dobrý poměr. K jídlu ano, jím moc ráda, ale vaření je pro mě ztráta času, nebaví mě. To si radši čtu nebo spím. Dělám jednoduchá a rychlá jídla.“ To manžel paní Dany prý býval veliký gurmán a kuchař.

Prý to měli doma rozdělené – on dělal všelijaká dobrá masíčka a omáčky a polévky a ona vařila taková ta bezpohlavní jídla, jako ovocné knedlíky, lívance, bramborové šišky,… Musela a dětem to chutnalo.

Do mého života patří psi

Život bez pejska si prý nedovede představit. Nyní s ní sdílí dobré i zlé už víc než třináct let Máňa, malá černobílá směska. „Bez zvířat nemůžu žít. Máňa je už můj sedmý pes. Je to čistokrevná vořešice.

Původně si ji vybrala vnučka, ale nakonec odjela bez ní, a tak jsem si to štěně vzala já.“ Máňa je filmová star. Už před lety hrála se svou paničkou v seriálu Ordinace v růžové zahradě a dnes si s ní občas zahraje v Ulici.

Herečka ji bere většinou s sebou i do divadla. Spí v šatně, ale jakmile slyší závěrečný silný potlesk, už ví, že se jde domů. Na dlouhé procházky na Petřín prý spolu chodí za každého počasí a v kteroukoliv denní dobu.

„Nejraději ale mám Malou Stranu, Petřín a všechny tyhle oblasti ráno, kdy všichni turisti spí. Po ulicích chodí jen málo lidí a všude panuje příjemné, krásné ticho.“

S babičkou chodila na čundr

Dana Syslová je také chatařka. Má chatu v Pikovicích na Sázavě. Ale pěstuje tam prý jen petrželku a pažitku v květináčích, v lesní půdě nic pořádného neroste. Hlavně má ale i dnes ráda pohyb. Cvičí, plave a především chodí.

Prý klidně deset, patnáct kilometrů za den. To podědila. Babička ji už jako malou brala s sebou na toulky. „Když po ránu viděla modré nebe, namazala chleby a řekla: ,Dědku, tady máš polívku a buchty a my s Daničkou vyrážíme na čundr.

Chodily jsme z Litoměřic až do Ústí!´“ Nabízí se otázka, jak tahle vitální dáma, která hraje ve čtyřech divadlech a v nekonečném televizním seriálu, odpočívá. „Na únavu jsou postel a procházka. Lehnu si třeba odpoledne, klidně spím dvě tři hodiny.

A nebo se naopak seberu a vyjedu za Prahu, koukám na mraky a všechno rozchodím.“ Když má volno, tak čte knížky, věnuje se své fence, a nebo sedne do vozu a jede za dětmi, které žijí mimo Prahu.

„Mám toho opravdu hodně, ale zatím se mi nechce pracovní tempo brzdit. Dokud jsem ještě při síle a energii.“

Dana Syslová při křtu knihy Výletový den současně slavila své sedmdesátiny.
Dana Syslová při křtu knihy Výletový den současně slavila své sedmdesátiny.

Dana Syslová (71) ve zkratce

Narodila se 11. 11. 1945 v Praze.

1962 maturovala.

1966 absolvovala DAMU.

1966-1994 angažmá v Městských divadlech pražských, kde nyní hostuje.

Filmy: např. Délka polibku devadesát (1965), Kráska a zvíře (1971), Fotbalová odysea (1981), Bota jménem Melichar (1983), Duch soudce Pauknera (1983), Poupata (2011), Piknik (2014).

Seriály: např. My holky z městečka (1985), Ordinace v růžové zahradě (2005), Ulice (2005).

Dabing: Jejím hlasem mluví česky většinou Helen Mirren, často i Susan Sarandon, Eileen Atkins, Vanessa Redgrave a mnohé další.

Rozhlas: např. seriál Život je pes.

Ocenění: Cena Františka Filipovského za nejlepší ženský herecký výkon v dabingu (2006) a za celoživotní mistrovství v dabingu (2014).

Rodina: syn Daniel, vnoučata Josefína a Jan.

S pejskem Máňou
S pejskem Máňou

Co řekla o …

… o nemoci: „Celý život jsem byla zdravá, žádné chřipky ani horečky, prostě taková holka krev a mlíko. A pak mě před lety potkala rakovina. Naštěstí je ale ve mně asi něco zdravého venkovského, a proto jsem si vůbec nepřipouštěla, že bych mohla umřít. Prostě mi to připadalo jen jako blbé období života, které musím vydržet.“

… o seriálech: „Když se mi role líbí, neodmítám. Je to velké cvičení paměti a pohotovosti.“

… o případném partnerovi: „Pochybuju, že bych potkala někoho, kvůli komu bych byla ochotná zříct se své svobody. Docela si užívám, že už nemusím být tolerantní, chápavá, přizpůsobivá.“

… o sobě: „Nejsem moc stresový typ, spíš bývám občas vzteklá a netrpělivá. Někdy ale trpím na melancholické hluboké smutky, které pramení z mé podstaty. V takovou chvíli chci být sama a s nikým nemluvit. Ale naštěstí to zase za nějakou dobu přejde.“

… o práci: „Mám jí hodně, každý mě chválí, ale stále v sobě cítím rezervy. Kdyby přišla správná role, správný režisér, mohla bych udělat mnohem víc. Cítím, že to v sobě pořád mám. Kdyby mě něco takového potkalo, bylo by to štěstí…“

… o životě: „Mě už potkalo tolik ošklivých věcí… Díky tomu už se nerozčiluji nad nějakými prkotinami a vše řeším s nadhledem.

Vím, že tady mám vymezený jen nějaký čas, a snažím se ho proto užívat tak, abych byla co nejvíc spokojená, šťastná a obklopená svými milými.“

Text: Helena Leitlová; foto: Nextfoto, Herminapress

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
historyplus.cz
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
Bitva na Katalaunských polích se pro hunské nájezdníky nevyvíjí zrovna příznivě. Římané pod velením Flavia Aetia vědí, že dnes bojují o osud Západořímské říše, a je to znát. Attila zvaný Bič boží, který doposud nepoznal hořkost porážky, neumí pro něj neobvyklou situaci vyřešit. Pokud bude situace zoufalá, je pevně rozhodnut to sám skoncovat. Nepřítel mu
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.