Domů     Dana Syslová: Zatím se mi nechce brzdit
Dana Syslová: Zatím se mi nechce brzdit
3.9.2020

Dáma, se kterou se život nemazlil, dovede lakonicky a s nadhledem komentovat svůj příběh i dění kolem. Výborná herečka, pejskařka a hlavně babička, s níž je, jak sama říká, „spíš sranda, než aby pekla buchty“.

Narodila se na podzim roku 1945. Její maminka, knihovnice, byla za války totálně nasazená v Německu a tam se seznámila s francouzským válečným zajatcem… Po osvobození se každý z nich vrátil domů, a tak Dana otce nikdy nepoznala.

Jako malá žila u prarodičů v Českém středohoří, nedaleko Litoměřic. Maminka za ní jezdila o víkendech a za čas si ji vzala k sobě do Prahy.

Zasáhla náhoda

K hraní se dostala nečekaně. Měla před maturitou a nevěděla, kam dál, když zahlédla v televizi pořad o divadle Disk, v němž vystupovali studenti divadelní fakulty. Do té doby prý nevěděla, že něco takového existuje.

Dívala se a říkala si, že by ji to možná bavilo. Její třídní profesor ji nasměroval do dramatického kroužku, a když se přihlásila ke zkouškám na DAMU, hned napoprvé ji vzali. Jednou vzpomínala, že to pro ni nebylo snadné:

„Byla jsem tam nejmladší, díky různým školským reformám jsem maturovala, když mi ještě nebylo sedmnáct. Byla jsem taková ta holčička s bílým límečkem a spončičkou.“

Při křtu knihy Výletový den, kterou ilustrovala Alena Srstková.
Při křtu knihy Výletový den, kterou ilustrovala Alena Srstková.

Našla angažmá i manžela

Měla to štěstí, že po škole nemusela tzv. na oblast, ale rovnou získala angažmá v Praze, v Městských divadlech pražských, která tehdy zahrnovala Divadlo ABC, Komorní divadlo a Divadlo Komedie.

A právě v posledně jmenované scéně se setkala na jevišti se svým budoucím mužem Vlastimilem Haškem. „Byla jsem hrozně neposedná, chtěla jsem hodně poznat, vidět. Na vdavky a založení rodiny jsem vůbec nepomýšlela.

Tehdy to byla moje úplně první role, hráli jsme tam milenecký pár. Začal o mě pečovat, až z toho byl vztah a dítě na cestě…“ V roce 1967 se za Vlastimila Haška provdala. Přes věkový rozdíl více než sedmnácti let si rozuměli.

Vzpomíná na něj, že ji vlastně vychovával, ochraňoval před nástrahami světa, staral se o ni, radil jí, co má číst, říkat, jak se oblékat. Narodili se jim dva synové, Jiří a Daniel.

Díky tomu, že s nimi v bytě na Malé Straně bydlela i manželova teta, mohla se Dana rychle vrátit do divadla. „Byla to vlastně naše chůva, kluci ji milovali. Jednou mi ale vyčetli, že normální maminka je večer doma a čte pohádky, ale já pořád chodím pryč.“

Kdysi se Dana Syslová podělila o svůj recept na tvarožník: Do mísy dáte 3 celá vejce, 375 g měkkého tvarohu, 1 hrnek cukru, 40 g změklého másla a důkladně rozmícháte. Pak přisypejte rozinky, nasekané ořechy a kandované ovoce. Přimíchejte 1 hrnek polohrubé mouky s 1 balíčkem prášku do pečiva, nalijte do formy a dejte péct.
Kdysi se Dana Syslová podělila o svůj recept na tvarožník: Do mísy dáte 3 celá vejce, 375 g měkkého tvarohu, 1 hrnek cukru, 40 g změklého másla a důkladně rozmícháte. Pak přisypejte rozinky, nasekané ořechy a kandované ovoce. Přimíchejte 1 hrnek polohrubé mouky s 1 balíčkem prášku do pečiva, nalijte do formy a dejte péct.

Přišla o nejbližší…

Osud zasáhl v roce 1992. Nejprve paní Daně zemřel na infarkt manžel Vlastimil, nebylo mu ještě ani 64 let, a zanedlouho si vzal život i jejich starší, pětadvacetiletý syn Jiří… Dlouho trpěla výčitkami svědomí, že to byla její vina.

Člověk musí přijít na to, že to, co se stalo, nemohl nijak změnit, přiznat si to, odpustit sobě i jemu. Samozřejmě vám do konce života bude scházet, jde o to se s tou věčnou jizvou znovu naučit žít.

Jako se to naučí lidé třeba po amputaci nohy.“ Po synovi zůstala paní Daně vnučka Josefína. Ta se sice se svou matkou, přestěhovala do Rakouska, ale s babičkou si stále báječně rozumí. Vzdálenost je prý vůbec neodcizila.

Tráví společně prakticky všechny prázdniny a pravidelně se vídají. Od mladšího syna má navíc vnoučka Honzu. K tomu dodává: „Nejsem typická babička – se mnou je spíš sranda, než že bych pekla buchty.“

U plotny čas netráví

„K vaření nemám moc dobrý poměr. K jídlu ano, jím moc ráda, ale vaření je pro mě ztráta času, nebaví mě. To si radši čtu nebo spím. Dělám jednoduchá a rychlá jídla.“ To manžel paní Dany prý býval veliký gurmán a kuchař.

Prý to měli doma rozdělené – on dělal všelijaká dobrá masíčka a omáčky a polévky a ona vařila taková ta bezpohlavní jídla, jako ovocné knedlíky, lívance, bramborové šišky,… Musela a dětem to chutnalo.

Do mého života patří psi

Život bez pejska si prý nedovede představit. Nyní s ní sdílí dobré i zlé už víc než třináct let Máňa, malá černobílá směska. „Bez zvířat nemůžu žít. Máňa je už můj sedmý pes. Je to čistokrevná vořešice.

Původně si ji vybrala vnučka, ale nakonec odjela bez ní, a tak jsem si to štěně vzala já.“ Máňa je filmová star. Už před lety hrála se svou paničkou v seriálu Ordinace v růžové zahradě a dnes si s ní občas zahraje v Ulici.

Herečka ji bere většinou s sebou i do divadla. Spí v šatně, ale jakmile slyší závěrečný silný potlesk, už ví, že se jde domů. Na dlouhé procházky na Petřín prý spolu chodí za každého počasí a v kteroukoliv denní dobu.

„Nejraději ale mám Malou Stranu, Petřín a všechny tyhle oblasti ráno, kdy všichni turisti spí. Po ulicích chodí jen málo lidí a všude panuje příjemné, krásné ticho.“

S babičkou chodila na čundr

Dana Syslová je také chatařka. Má chatu v Pikovicích na Sázavě. Ale pěstuje tam prý jen petrželku a pažitku v květináčích, v lesní půdě nic pořádného neroste. Hlavně má ale i dnes ráda pohyb. Cvičí, plave a především chodí.

Prý klidně deset, patnáct kilometrů za den. To podědila. Babička ji už jako malou brala s sebou na toulky. „Když po ránu viděla modré nebe, namazala chleby a řekla: ,Dědku, tady máš polívku a buchty a my s Daničkou vyrážíme na čundr.

Chodily jsme z Litoměřic až do Ústí!´“ Nabízí se otázka, jak tahle vitální dáma, která hraje ve čtyřech divadlech a v nekonečném televizním seriálu, odpočívá. „Na únavu jsou postel a procházka. Lehnu si třeba odpoledne, klidně spím dvě tři hodiny.

A nebo se naopak seberu a vyjedu za Prahu, koukám na mraky a všechno rozchodím.“ Když má volno, tak čte knížky, věnuje se své fence, a nebo sedne do vozu a jede za dětmi, které žijí mimo Prahu.

„Mám toho opravdu hodně, ale zatím se mi nechce pracovní tempo brzdit. Dokud jsem ještě při síle a energii.“

Dana Syslová při křtu knihy Výletový den současně slavila své sedmdesátiny.
Dana Syslová při křtu knihy Výletový den současně slavila své sedmdesátiny.

Dana Syslová (71) ve zkratce

Narodila se 11. 11. 1945 v Praze.

1962 maturovala.

1966 absolvovala DAMU.

1966-1994 angažmá v Městských divadlech pražských, kde nyní hostuje.

Filmy: např. Délka polibku devadesát (1965), Kráska a zvíře (1971), Fotbalová odysea (1981), Bota jménem Melichar (1983), Duch soudce Pauknera (1983), Poupata (2011), Piknik (2014).

Seriály: např. My holky z městečka (1985), Ordinace v růžové zahradě (2005), Ulice (2005).

Dabing: Jejím hlasem mluví česky většinou Helen Mirren, často i Susan Sarandon, Eileen Atkins, Vanessa Redgrave a mnohé další.

Rozhlas: např. seriál Život je pes.

Ocenění: Cena Františka Filipovského za nejlepší ženský herecký výkon v dabingu (2006) a za celoživotní mistrovství v dabingu (2014).

Rodina: syn Daniel, vnoučata Josefína a Jan.

S pejskem Máňou
S pejskem Máňou

Co řekla o …

… o nemoci: „Celý život jsem byla zdravá, žádné chřipky ani horečky, prostě taková holka krev a mlíko. A pak mě před lety potkala rakovina. Naštěstí je ale ve mně asi něco zdravého venkovského, a proto jsem si vůbec nepřipouštěla, že bych mohla umřít. Prostě mi to připadalo jen jako blbé období života, které musím vydržet.“

… o seriálech: „Když se mi role líbí, neodmítám. Je to velké cvičení paměti a pohotovosti.“

… o případném partnerovi: „Pochybuju, že bych potkala někoho, kvůli komu bych byla ochotná zříct se své svobody. Docela si užívám, že už nemusím být tolerantní, chápavá, přizpůsobivá.“

… o sobě: „Nejsem moc stresový typ, spíš bývám občas vzteklá a netrpělivá. Někdy ale trpím na melancholické hluboké smutky, které pramení z mé podstaty. V takovou chvíli chci být sama a s nikým nemluvit. Ale naštěstí to zase za nějakou dobu přejde.“

… o práci: „Mám jí hodně, každý mě chválí, ale stále v sobě cítím rezervy. Kdyby přišla správná role, správný režisér, mohla bych udělat mnohem víc. Cítím, že to v sobě pořád mám. Kdyby mě něco takového potkalo, bylo by to štěstí…“

… o životě: „Mě už potkalo tolik ošklivých věcí… Díky tomu už se nerozčiluji nad nějakými prkotinami a vše řeším s nadhledem.

Vím, že tady mám vymezený jen nějaký čas, a snažím se ho proto užívat tak, abych byla co nejvíc spokojená, šťastná a obklopená svými milými.“

Text: Helena Leitlová; foto: Nextfoto, Herminapress

reklama
Související články
23.7.2024
Kdysi v seriálu Život na zámku byl za kovboje. Dnes má spoustu dětí i vnoučat a také koně. O ty se však stará hlavně jeho paní. Maminka Zdeňka Žáka učila v mateřské školce, otec byl nástrojařem, později konstruktérem. Zdeněk má mladšího bratra. Všichni bydleli v malém bytě v centru Prahy, v činžáku s pavlačemi do dvora, pár kroků od Václavského náměstí. Díky tomu, že byl tatínek nadšený lyžař, ve
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan