Domů     Dana Syslová: Zatím se mi nechce brzdit
Dana Syslová: Zatím se mi nechce brzdit
3.9.2020

Dáma, se kterou se život nemazlil, dovede lakonicky a s nadhledem komentovat svůj příběh i dění kolem. Výborná herečka, pejskařka a hlavně babička, s níž je, jak sama říká, „spíš sranda, než aby pekla buchty“.

Narodila se na podzim roku 1945. Její maminka, knihovnice, byla za války totálně nasazená v Německu a tam se seznámila s francouzským válečným zajatcem… Po osvobození se každý z nich vrátil domů, a tak Dana otce nikdy nepoznala.

Jako malá žila u prarodičů v Českém středohoří, nedaleko Litoměřic. Maminka za ní jezdila o víkendech a za čas si ji vzala k sobě do Prahy.

Zasáhla náhoda

K hraní se dostala nečekaně. Měla před maturitou a nevěděla, kam dál, když zahlédla v televizi pořad o divadle Disk, v němž vystupovali studenti divadelní fakulty. Do té doby prý nevěděla, že něco takového existuje.

Dívala se a říkala si, že by ji to možná bavilo. Její třídní profesor ji nasměroval do dramatického kroužku, a když se přihlásila ke zkouškám na DAMU, hned napoprvé ji vzali. Jednou vzpomínala, že to pro ni nebylo snadné:

„Byla jsem tam nejmladší, díky různým školským reformám jsem maturovala, když mi ještě nebylo sedmnáct. Byla jsem taková ta holčička s bílým límečkem a spončičkou.“

Při křtu knihy Výletový den, kterou ilustrovala Alena Srstková.
Při křtu knihy Výletový den, kterou ilustrovala Alena Srstková.

Našla angažmá i manžela

Měla to štěstí, že po škole nemusela tzv. na oblast, ale rovnou získala angažmá v Praze, v Městských divadlech pražských, která tehdy zahrnovala Divadlo ABC, Komorní divadlo a Divadlo Komedie.

A právě v posledně jmenované scéně se setkala na jevišti se svým budoucím mužem Vlastimilem Haškem. „Byla jsem hrozně neposedná, chtěla jsem hodně poznat, vidět. Na vdavky a založení rodiny jsem vůbec nepomýšlela.

Tehdy to byla moje úplně první role, hráli jsme tam milenecký pár. Začal o mě pečovat, až z toho byl vztah a dítě na cestě…“ V roce 1967 se za Vlastimila Haška provdala. Přes věkový rozdíl více než sedmnácti let si rozuměli.

Vzpomíná na něj, že ji vlastně vychovával, ochraňoval před nástrahami světa, staral se o ni, radil jí, co má číst, říkat, jak se oblékat. Narodili se jim dva synové, Jiří a Daniel.

Díky tomu, že s nimi v bytě na Malé Straně bydlela i manželova teta, mohla se Dana rychle vrátit do divadla. „Byla to vlastně naše chůva, kluci ji milovali. Jednou mi ale vyčetli, že normální maminka je večer doma a čte pohádky, ale já pořád chodím pryč.“

Kdysi se Dana Syslová podělila o svůj recept na tvarožník: Do mísy dáte 3 celá vejce, 375 g měkkého tvarohu, 1 hrnek cukru, 40 g změklého másla a důkladně rozmícháte. Pak přisypejte rozinky, nasekané ořechy a kandované ovoce. Přimíchejte 1 hrnek polohrubé mouky s 1 balíčkem prášku do pečiva, nalijte do formy a dejte péct.
Kdysi se Dana Syslová podělila o svůj recept na tvarožník: Do mísy dáte 3 celá vejce, 375 g měkkého tvarohu, 1 hrnek cukru, 40 g změklého másla a důkladně rozmícháte. Pak přisypejte rozinky, nasekané ořechy a kandované ovoce. Přimíchejte 1 hrnek polohrubé mouky s 1 balíčkem prášku do pečiva, nalijte do formy a dejte péct.

Přišla o nejbližší…

Osud zasáhl v roce 1992. Nejprve paní Daně zemřel na infarkt manžel Vlastimil, nebylo mu ještě ani 64 let, a zanedlouho si vzal život i jejich starší, pětadvacetiletý syn Jiří… Dlouho trpěla výčitkami svědomí, že to byla její vina.

Člověk musí přijít na to, že to, co se stalo, nemohl nijak změnit, přiznat si to, odpustit sobě i jemu. Samozřejmě vám do konce života bude scházet, jde o to se s tou věčnou jizvou znovu naučit žít.

Jako se to naučí lidé třeba po amputaci nohy.“ Po synovi zůstala paní Daně vnučka Josefína. Ta se sice se svou matkou, přestěhovala do Rakouska, ale s babičkou si stále báječně rozumí. Vzdálenost je prý vůbec neodcizila.

Tráví společně prakticky všechny prázdniny a pravidelně se vídají. Od mladšího syna má navíc vnoučka Honzu. K tomu dodává: „Nejsem typická babička – se mnou je spíš sranda, než že bych pekla buchty.“

U plotny čas netráví

„K vaření nemám moc dobrý poměr. K jídlu ano, jím moc ráda, ale vaření je pro mě ztráta času, nebaví mě. To si radši čtu nebo spím. Dělám jednoduchá a rychlá jídla.“ To manžel paní Dany prý býval veliký gurmán a kuchař.

Prý to měli doma rozdělené – on dělal všelijaká dobrá masíčka a omáčky a polévky a ona vařila taková ta bezpohlavní jídla, jako ovocné knedlíky, lívance, bramborové šišky,… Musela a dětem to chutnalo.

Do mého života patří psi

Život bez pejska si prý nedovede představit. Nyní s ní sdílí dobré i zlé už víc než třináct let Máňa, malá černobílá směska. „Bez zvířat nemůžu žít. Máňa je už můj sedmý pes. Je to čistokrevná vořešice.

Původně si ji vybrala vnučka, ale nakonec odjela bez ní, a tak jsem si to štěně vzala já.“ Máňa je filmová star. Už před lety hrála se svou paničkou v seriálu Ordinace v růžové zahradě a dnes si s ní občas zahraje v Ulici.

Herečka ji bere většinou s sebou i do divadla. Spí v šatně, ale jakmile slyší závěrečný silný potlesk, už ví, že se jde domů. Na dlouhé procházky na Petřín prý spolu chodí za každého počasí a v kteroukoliv denní dobu.

„Nejraději ale mám Malou Stranu, Petřín a všechny tyhle oblasti ráno, kdy všichni turisti spí. Po ulicích chodí jen málo lidí a všude panuje příjemné, krásné ticho.“

S babičkou chodila na čundr

Dana Syslová je také chatařka. Má chatu v Pikovicích na Sázavě. Ale pěstuje tam prý jen petrželku a pažitku v květináčích, v lesní půdě nic pořádného neroste. Hlavně má ale i dnes ráda pohyb. Cvičí, plave a především chodí.

Prý klidně deset, patnáct kilometrů za den. To podědila. Babička ji už jako malou brala s sebou na toulky. „Když po ránu viděla modré nebe, namazala chleby a řekla: ,Dědku, tady máš polívku a buchty a my s Daničkou vyrážíme na čundr.

Chodily jsme z Litoměřic až do Ústí!´“ Nabízí se otázka, jak tahle vitální dáma, která hraje ve čtyřech divadlech a v nekonečném televizním seriálu, odpočívá. „Na únavu jsou postel a procházka. Lehnu si třeba odpoledne, klidně spím dvě tři hodiny.

A nebo se naopak seberu a vyjedu za Prahu, koukám na mraky a všechno rozchodím.“ Když má volno, tak čte knížky, věnuje se své fence, a nebo sedne do vozu a jede za dětmi, které žijí mimo Prahu.

„Mám toho opravdu hodně, ale zatím se mi nechce pracovní tempo brzdit. Dokud jsem ještě při síle a energii.“

Dana Syslová při křtu knihy Výletový den současně slavila své sedmdesátiny.
Dana Syslová při křtu knihy Výletový den současně slavila své sedmdesátiny.

Dana Syslová (71) ve zkratce

Narodila se 11. 11. 1945 v Praze.

1962 maturovala.

1966 absolvovala DAMU.

1966-1994 angažmá v Městských divadlech pražských, kde nyní hostuje.

Filmy: např. Délka polibku devadesát (1965), Kráska a zvíře (1971), Fotbalová odysea (1981), Bota jménem Melichar (1983), Duch soudce Pauknera (1983), Poupata (2011), Piknik (2014).

Seriály: např. My holky z městečka (1985), Ordinace v růžové zahradě (2005), Ulice (2005).

Dabing: Jejím hlasem mluví česky většinou Helen Mirren, často i Susan Sarandon, Eileen Atkins, Vanessa Redgrave a mnohé další.

Rozhlas: např. seriál Život je pes.

Ocenění: Cena Františka Filipovského za nejlepší ženský herecký výkon v dabingu (2006) a za celoživotní mistrovství v dabingu (2014).

Rodina: syn Daniel, vnoučata Josefína a Jan.

S pejskem Máňou
S pejskem Máňou

Co řekla o …

… o nemoci: „Celý život jsem byla zdravá, žádné chřipky ani horečky, prostě taková holka krev a mlíko. A pak mě před lety potkala rakovina. Naštěstí je ale ve mně asi něco zdravého venkovského, a proto jsem si vůbec nepřipouštěla, že bych mohla umřít. Prostě mi to připadalo jen jako blbé období života, které musím vydržet.“

… o seriálech: „Když se mi role líbí, neodmítám. Je to velké cvičení paměti a pohotovosti.“

… o případném partnerovi: „Pochybuju, že bych potkala někoho, kvůli komu bych byla ochotná zříct se své svobody. Docela si užívám, že už nemusím být tolerantní, chápavá, přizpůsobivá.“

… o sobě: „Nejsem moc stresový typ, spíš bývám občas vzteklá a netrpělivá. Někdy ale trpím na melancholické hluboké smutky, které pramení z mé podstaty. V takovou chvíli chci být sama a s nikým nemluvit. Ale naštěstí to zase za nějakou dobu přejde.“

… o práci: „Mám jí hodně, každý mě chválí, ale stále v sobě cítím rezervy. Kdyby přišla správná role, správný režisér, mohla bych udělat mnohem víc. Cítím, že to v sobě pořád mám. Kdyby mě něco takového potkalo, bylo by to štěstí…“

… o životě: „Mě už potkalo tolik ošklivých věcí… Díky tomu už se nerozčiluji nad nějakými prkotinami a vše řeším s nadhledem.

Vím, že tady mám vymezený jen nějaký čas, a snažím se ho proto užívat tak, abych byla co nejvíc spokojená, šťastná a obklopená svými milými.“

Text: Helena Leitlová; foto: Nextfoto, Herminapress

Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
historyplus.cz
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve