Používáme ji na ošetření drobných ran a puchýřů. Dokážeme ji ale správně koupit? Nestačí vybírat jen s polštářkem nebo bez něj.
Víte, co všechno byste měli říci lékárníkovi, když si chcete koupit náplast? Dávno už to není „obyčejný“ lepicí proužek. K dispozici je tolik druhů, že je nejlepší poradit se přímo s ním a popsat mu, na co ji chcete konkrétně použít.
Všeobecně můžeme náplasti rozdělit do dvou základních skupin, a to na klasické pro běžné použití a dále na hojivé (tzv. hydrokoloidní), které jsou vhodné především na puchýře, kuří oka, odřeniny, drobná poranění, popáleniny a opary.
Zalep a jdi…
Ono se řekne „klasické“. Jenže i těch běžných náplastí je celá řada. Vybrat si můžete buď dělené, a to v různých velikostech, nebo nedělené, které si ustřihnete podle své vlastní potřeby. Co ještě nabízí trh?
* Speciální elastické textilní náplasti se používají na zranění na kloubech. K mání jsou i náplasti na prsty. Ty jsou anatomicky tvarované a optimálně se přizpůsobí tvarům ruky.
* Voděodolné náplasti jsou vhodné pro všechny situace, a jak již název napovídá, mohou se použít i do vody, vydrží také ve vlhkém i znečištěném prostředí. Do této kategorie patří i náplast s antiseptickým polštářkem, která se neslepí s ránou.
* Pro citlivou pokožku jsou určené přilnavé náplasti z jemné netkané textilie. Pro šetrné ošetření drobných poranění na obličeji nebo na překrytí mateřských znamének jsou ideální v kulatém tvaru.
* Sportovci jistě uvítají flexibilní náplasti s polštářkovým efektem. Jsou vhodné i do vody.
* Fóliové náplasti se budou líbit plavcům. Lze se s nimi koupat i sprchovat.
* Také pro uvolnění svalového napětí seženete náplast. Je hřejivá a přináší úlevu po fyzické námaze, svalovém přetížení a při bolestech kloubů.
Jsou též hojivé
Existují i speciální náplasti a neměly by chybět ve vaší lékárničce. Podporují hojení a tlumí bolesti u puchýřů, kuřích ok, odřenin, drobných poranění a popálenin.
Jsou prodyšné a voděodolné, průsvitné, takže na kůži téměř neviditelné, nezpůsobují alergické reakce, působí dlouhodobě (i několik dní).
* Např. sterilní hydrogelové náplasti na popáleniny a opařeniny I. a II. stupně s obsahem vlhkého gelu hojí, chladí, tlumí bolest a zároveň vstřebávají z rány sekret. Účinek trvá až 7 dní.
Není třeba kombinovat je s dalšími gely či mastmi na hojení – stačí je jen nalepit na ránu.
* Na puchýře seženete také speciální hydrokoloidní náplasti. Prodávají se i v praktickém balení do kabelky.
* Hydroaktivní náplast na kuří oka vytváří prostředí, v němž se vrchní vrstva kuřího oka změkčuje a lze ji pak snadno odstranit.
* V lékárně seženete dále fixační náplasti v různých velikostech a nechybí ani výhodná rodinná balení.
Rámeček s podtiskem
Hydrokoloidy
jsou speciální látky, které mají schopnost tvořit v kontaktu s vodou gel.
Při styku s ránou tak hydrokoloidní náplast vytvoří místo strupu tento gel, který jednak zabrání tomu, aby se náplast přilepila k ráně, a pak také vytváří celý soubor podmínek, které dokážou celý proces hojení urychlit.
Místo „pofoukání“
Zvláštní skupinu tvoří náplasti určené dětem. Co všechno by měly mít a umět?
* Náplasti pro děti musejí být bezpečné, měly by dobře držet, nesmí dráždit citlivou dětskou pokožku a jejich odstranění nesmí bolet.
* Vybírejte pro ně náplasti s obrázkem. Díky veselým motivům mrňata při ošetření na svá drobná zranění rychle zapomenou. Dovedou okamžitě odpoutat jejich pozornost.
* Na lokty a kolena byste měli použít speciálně tvarovanou náplast s antibakteriálním účinkem v polštářku. Vnitřní absorpční vrstva obsahuje stříbro, které pohlcuje zánětlivý výpotek z rány i bakterie, jež ničí. Antibakteriální vlastnosti jsou omezeny jen na polštářek.
Jak ošetřit drobná poranění
Vsaďte na „mokré hojení“.
Odřeninu zbavte nečistot, omyjte nejlépe proudem čisté vody, podle potřeby vydezinfikujte a překryjte hydrokoloidní náplastí. Zajistí vlhké prostředí, které podporuje snazší tvoření buněk nové pokožky. Rána se proto zahojí rychleji.
Menší popáleninu (do 5 cm a povrchovou maximálně do stupně puchýřů) zchlaďte tekoucí vodou o teplotě kolem 8 °C a překryjte sterilní hydrogelovou náplastí.
Ta na rozdíl od klasické nejen zmírňuje bolestivost zranění, ale navíc ji můžeme na ráně ponechat několik dní. Tím se snižuje riziko zanesení infekce do rány, které hrozí při každé výměně krycího materiálu.
Puchýř na noze nepropichujte! Mohl by se rozvinout zánět. Přelepte speciální náplastí na puchýře, která zmírní bolest, zamezí riziku infekce a urychlí hojení. Navíc máte jistotu, že se k ráně nepřilepí a při jejím sundávání si nestrhnete novou tkáň.
Text: Dana Pešková, Zdroj: zdravi.euro.cz, vitaliacz, Foto: PX FUEL