Domů     Proč nemůžu zhubnout? 5 opomíjených důvodů
Proč nemůžu zhubnout? 5 opomíjených důvodů
26.4.2021

Nechejme stranou příčiny, o nichž dobře víme, večerní chutí k jídlu počínaje a každodenní nechutí ke sportu konče. I upřímnou snahu zhubnout může totiž tělo z určitých důvodů blokovat.

Poctivý nutriční specialista a ještě spíše lékař obezitolog vám řeknou, že před základní rovnicí mezi příjmem a výdejem energie se prostě uhnout nedá. Dokonce i poruchy, které brání hubnutí, ji neruší, ale jakýmsi způsobem posouvají a deformují. Proto je třeba hledat konkrétní příčinu a té dietu přizpůsobit.

1. Porucha ženských hormonů

V ženském těle se udržuje velmi přesná souhra určitých hormonů: Estrogenu řídícího první fázi cyklu, progesteronu pro druhou fázi a mužského hormonu testosteronu.

Když se jemná souhra mezi nimi poruší – což se typicky stává v období přechodu – projeví se to kromě jiných potíží také náhlým tloustnutím v oblasti břicha a hýždí. Dochází k tomu proto, že i tyto hormony významně ovlivňují hospodaření s energií.

– Testosteron usnadňuje spalování energie a odbourávání tukových zásob. Pokud jeho hladina v krvi klesne, pak je mnohem obtížnější zbavit se nadváhy, a to i v případě, že cvičíte.

– Progesteron také podporuje spalování tukových zásob, kromě toho přispívá k udržování vyrovnané hladiny cukru v krvi. To znamená, že omezuje záchvaty hladu.

Při poklesu produkce progesteronu se tyto výhody ztrácejí, což je tím výraznější, že úbytek progesteronu často doprovází zvýšená produkce inzulinu. To s sebou přináší zvýšený pocit hladu a chuti k jídlu za stavu, kdy se spalování energie zpomaluje.

– Estrogen se stává problémem, pokud se jeho produkce disproporčně zvýší. Podporuje totiž tvorbu tukových buněk a současně i otoků, takže tloustnutí působí výrazněji.

Nadprodukce estrogenu kromě toho ovlivňuje i činnost štítné žlázy a tím opět zesiluje tloustnutí.

Jak se bránit?

Při podezření na výraznější hormonální rozladění se nechte vyšetřit na gynekologii, případně endokrinologii, pokud se přidaly i potíže se štítnou žlázou.

Ty se projevují především celkovou únavou a nevýkonností, zácpou, zhoršeným spánkem, suchostí kůže, vlasů a nehtů.

2. Nepřítel ve střevech

Ne, nejde o parazity, ale o střevní bakterie. Ty totiž mají na tělesnou váhu překvapivě velký vliv a mohou podporovat tloustnutí a brzdit hubnutí. Dokonce i na jo-jo efektu se podílejí. Jak je to možné?

Vysvětlení vychází z faktu, že různé bakterie mají rozličné požadavky na živiny a chemickými signály nás dokážou ke konzumaci žádoucího typu jídla přimět.

Děje se to tak, že náš mozek reaguje na látky, které tyto bakterie produkují a vnímá je jako touhu po určitých potravinách. U bakterií, které podporují nabývání na váze, je to touha po kaloricky vydatném jídle, tučném nebo sladkém, a to ve velkých porcích.

Jo-jo efekt

Ten má podle nedávného izraelského výzkumu překvapivě mnoho společného se střevní mikroflórou.

Vědci zjistili, že pokud obézní člověk po ukončení diety dostává antibiotika jakožto přípravek, který působí ničivě na bakteriální osídlení střev, k jo-jo efektu nedochází.

Jakmile se ale podávání antibiotik ukončí, střevní mikroflóra se pomalu vrátí k původnímu stavu a pak nastane rychlý nárůst váhy. U lidí s normální váhou k tomu ale nedochází, i po ukončení podávání antibiotik zůstává jejich váha stejná.

Jak se bránit?

– Nepříznivý typ střevního osídlení nelze změnit, částečně je daný geneticky a v podstatných rysech se vytváří výživou v raném dětství. K tomu stavu se střevní osídlení po celý život pak vrací.

Co ale můžete udělat, je, že zvýšíte podíl příznivě působících bakterií konzumací kysaných mléčných výrobků a syrového ovoce a zeleniny.

– Další možností je vsadit na potraviny bohaté na rostlinná barviva, kterým se říká flavonoidy. Tato barviva totiž urychlují spalování energie. Bakterie typické pro střevní mikroflóru obézních lidí ale tyto látky intenzivněji odbourávají.

Zvýšená konzumace flavonoidů může tento nepříznivý vliv z jisté části překonat. Bohatým zdrojem těchto látek je čaj, zejména zelený, vinné hrozny, černý rybíz nebo bezinky.

3. Nedostatek vitaminu D

Kromě letních měsíců trpí nedostatkem vitaminů D většina lidí v ČR, ale málokdo si uvědomuje následky. Není to jen zvýšené riziko zlomeniny, ale také slabší obrana těla proti infekcím, únava a svalová slabost.

A nejen to, nedávné americké výzkumy ukázaly na souvislost mezi nadváhou a vitaminem D. Vyplynulo z nich, že ženy, které při redukční dietě dostávaly i přípravek s vitaminem D, shazovaly kila úspěšněji než ty, které takový doplněk stravy nebraly nebo u nichž laboratorní vyšetření zjistilo sníženou hladinu vitaminu D v těle.

Čím pomáhá?

V tom zatím odborníci úplně jasno nemají. Předpokládá se, že vitamin D jakýmsi způsobem urychluje spalování energie.

Jak se někteří vědci domnívají, může docházet k tomu, že molekuly vitaminu D signalizují tukovým buňkám, zda mají zůstat zásobárnou energie nebo naopak posloužit k jejímu okamžitému uvolnění.

Ale to není vše – na vitamin D reagují také mozkové buňky v centru, které je odpovědné za vytváření pocitu sytosti. Při nedostatku vitaminu pak může spolehlivost jejich funkce ochabovat a pak narůstá pocit bezdůvodného hladu.

Nízká hladina vitaminu D ale může vést k nadváze i nepřímo, podporuje totiž rozvoj depresivních nálad a s nimi je spojená nechuť k jakýmkoli aktivitám, pohybové nevyjímaje.

Jak se bránit?

Zařaďte na svůj jídelníček tučné ryby, avokádo a žloutky. Vitamin D ve formě doplňků stravy je až krajním řešením a raději jeho příjem proberte s lékařem, hrozí totiž riziko předávkování. Vitamin D je totiž olej a jako takový se v těle při přebytku ukládá.

Předávkování se pak může projevit zvracením, nevolností, ale i potížemi s ledvinami a krevním tlakem.

Bezpečnější je podpořit tvorbu vitaminu D pobytem na slunci, pak k předávkování nedochází, tělo si vytvoří jen tolik vitaminu, kolik potřebuje.

4. Potravinová alergie

Nejen alergie, ale i nesnášenlivost určitých potravin může být skrytou příčinou toho, proč vaše snaha zhubnout ztroskotává, ačkoli držíte dietu a cvičíte. V lehčích případech dochází jen krátkodobě k podráždění střevní sliznice.

To dočasně vyvolává záchvaty hladu a nutkání rychle něco sníst. Se zklidněním střeva tyto potíže ustanou. Horší je to u dlouhodobě se opakujících reakcí na potraviny. Chronické podráždění se totiž samovolně dál udržuje.

Je to tím, že se při něm zvyšuje tvorba určité bílkoviny, která opět působí zánětlivě a stav ještě zhoršuje.

Jak se bránit?

Výzkumy ukazují, že přinejmenším za částí alergických reakcí a projevů potravinové nesnášenlivosti se ve skutečnosti skrývají přísady, které používá potravinářský průmysl. Týká se to i běžných potravin, jako je čerstvé pečivo a chléb.

Pokud se potíží chcete zbavit, je vhodné přejít na jednoduchou stravu a jídlo si připravovat z přirozených, nijak neupravovaných surovin.

Je vhodné začít s omezeným množstvím potravin a postupně přidávat další, aby se vám podařilo vystopovat, které z nich vám dělají problémy.

5. Umělá sladidla

Jejich kompletní účinek v těle je stále trochu zakryt tajemstvím. Ačkoli obsahují mnohem méně kalorií než cukr, přesto podle výzkumů podporují výrazněji nárůst tělesného tuku a zvyšují chuť k jídlu.

Podle starší hypotézy se mělo za to, že tělo prostě reaguje na sladkou chuť a inzulínový kolotoč se roztáčí stejně jako u cukru. Tím se vysvětlovalo, proč potraviny s umělými sladidly podporují chuť k jídlu.

Jenže tato hypotéza se nepotvrdila, výzkumy prokázaly, že k žádnému kolísání hladiny cukru v krvi po těchto potravinách nedochází. Přesto je zřejmé, že nemálo lidí při jídelníčku s náhradními sladidly nabírá na váze více než při stejné stravě slazené cukrem.

Vysvětlení pro to zatím chybí, uvažuje se o tom, že umělá sladidla mohou dlouhodobě dráždit metabolismus a tím vyvolávat větší hlad.

Jak se bránit?

Odpověď je jednoduchá, stačí umělá sladidla prostě nepoužívat. A pozor, problematické jsou z hlediska zdraví i hubnutí také přírodní sirupy, ačkoli jsou prodávané v obchodech se zdravou výživou.

Tyto sirupy (rýžový, agávový, datlový, kukuřičný a mnohé další druhy) obsahují vysoký podíl fruktózy čili ovocného cukru.

A jeho vliv na zdraví není příznivý, fruktóza přednostně podporuje ukládání přebytečné energie do tukových buněk a při časté konzumaci vede ke ztukovatění jater.

Pozor také na

– Stres dokáže velmi účinně bránit shazování kil. Stresový hormon kortizol totiž svým vlivem podporuje ukládání energie, a to tam, kde ji chceme vidět nejméně – na břiše.

– Nedostatek vlákniny může hubnutí zpomalit. Vláknina, to je nejen ovoce a zelenina, ale především luštěniny.

Svým účinkem při trávení zvětšuje pocit sytosti, zrychluje pohyb střev, zpomaluje vstřebávání cukru ve střevě a váže a z těla odvádí část zkonzumovaného tuku.

– Glutamát je zrádnou přísadou v řadě potravin. Nejsou to jen čínská jídla, ale i mražené pokrmy a samozřejmě křupavé slané pochoutky. Glutamát si tělo produkuje samo a slouží mimo jiné ke kontrole chuti k jídlu. Větší dávka ovšem tuto funkci ochromí.

Text: Lenka Korandová, foto: PIXABAY

reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan