Domů     Proč nemůžu zhubnout? 5 opomíjených důvodů
Proč nemůžu zhubnout? 5 opomíjených důvodů
26.4.2021

Nechejme stranou příčiny, o nichž dobře víme, večerní chutí k jídlu počínaje a každodenní nechutí ke sportu konče. I upřímnou snahu zhubnout může totiž tělo z určitých důvodů blokovat.

Poctivý nutriční specialista a ještě spíše lékař obezitolog vám řeknou, že před základní rovnicí mezi příjmem a výdejem energie se prostě uhnout nedá. Dokonce i poruchy, které brání hubnutí, ji neruší, ale jakýmsi způsobem posouvají a deformují. Proto je třeba hledat konkrétní příčinu a té dietu přizpůsobit.

1. Porucha ženských hormonů

V ženském těle se udržuje velmi přesná souhra určitých hormonů: Estrogenu řídícího první fázi cyklu, progesteronu pro druhou fázi a mužského hormonu testosteronu.

Když se jemná souhra mezi nimi poruší – což se typicky stává v období přechodu – projeví se to kromě jiných potíží také náhlým tloustnutím v oblasti břicha a hýždí. Dochází k tomu proto, že i tyto hormony významně ovlivňují hospodaření s energií.

– Testosteron usnadňuje spalování energie a odbourávání tukových zásob. Pokud jeho hladina v krvi klesne, pak je mnohem obtížnější zbavit se nadváhy, a to i v případě, že cvičíte.

– Progesteron také podporuje spalování tukových zásob, kromě toho přispívá k udržování vyrovnané hladiny cukru v krvi. To znamená, že omezuje záchvaty hladu.

Při poklesu produkce progesteronu se tyto výhody ztrácejí, což je tím výraznější, že úbytek progesteronu často doprovází zvýšená produkce inzulinu. To s sebou přináší zvýšený pocit hladu a chuti k jídlu za stavu, kdy se spalování energie zpomaluje.

– Estrogen se stává problémem, pokud se jeho produkce disproporčně zvýší. Podporuje totiž tvorbu tukových buněk a současně i otoků, takže tloustnutí působí výrazněji.

Nadprodukce estrogenu kromě toho ovlivňuje i činnost štítné žlázy a tím opět zesiluje tloustnutí.

Jak se bránit?

Při podezření na výraznější hormonální rozladění se nechte vyšetřit na gynekologii, případně endokrinologii, pokud se přidaly i potíže se štítnou žlázou.

Ty se projevují především celkovou únavou a nevýkonností, zácpou, zhoršeným spánkem, suchostí kůže, vlasů a nehtů.

2. Nepřítel ve střevech

Ne, nejde o parazity, ale o střevní bakterie. Ty totiž mají na tělesnou váhu překvapivě velký vliv a mohou podporovat tloustnutí a brzdit hubnutí. Dokonce i na jo-jo efektu se podílejí. Jak je to možné?

Vysvětlení vychází z faktu, že různé bakterie mají rozličné požadavky na živiny a chemickými signály nás dokážou ke konzumaci žádoucího typu jídla přimět.

Děje se to tak, že náš mozek reaguje na látky, které tyto bakterie produkují a vnímá je jako touhu po určitých potravinách. U bakterií, které podporují nabývání na váze, je to touha po kaloricky vydatném jídle, tučném nebo sladkém, a to ve velkých porcích.

Jo-jo efekt

Ten má podle nedávného izraelského výzkumu překvapivě mnoho společného se střevní mikroflórou.

Vědci zjistili, že pokud obézní člověk po ukončení diety dostává antibiotika jakožto přípravek, který působí ničivě na bakteriální osídlení střev, k jo-jo efektu nedochází.

Jakmile se ale podávání antibiotik ukončí, střevní mikroflóra se pomalu vrátí k původnímu stavu a pak nastane rychlý nárůst váhy. U lidí s normální váhou k tomu ale nedochází, i po ukončení podávání antibiotik zůstává jejich váha stejná.

Jak se bránit?

– Nepříznivý typ střevního osídlení nelze změnit, částečně je daný geneticky a v podstatných rysech se vytváří výživou v raném dětství. K tomu stavu se střevní osídlení po celý život pak vrací.

Co ale můžete udělat, je, že zvýšíte podíl příznivě působících bakterií konzumací kysaných mléčných výrobků a syrového ovoce a zeleniny.

– Další možností je vsadit na potraviny bohaté na rostlinná barviva, kterým se říká flavonoidy. Tato barviva totiž urychlují spalování energie. Bakterie typické pro střevní mikroflóru obézních lidí ale tyto látky intenzivněji odbourávají.

Zvýšená konzumace flavonoidů může tento nepříznivý vliv z jisté části překonat. Bohatým zdrojem těchto látek je čaj, zejména zelený, vinné hrozny, černý rybíz nebo bezinky.

3. Nedostatek vitaminu D

Kromě letních měsíců trpí nedostatkem vitaminů D většina lidí v ČR, ale málokdo si uvědomuje následky. Není to jen zvýšené riziko zlomeniny, ale také slabší obrana těla proti infekcím, únava a svalová slabost.

A nejen to, nedávné americké výzkumy ukázaly na souvislost mezi nadváhou a vitaminem D. Vyplynulo z nich, že ženy, které při redukční dietě dostávaly i přípravek s vitaminem D, shazovaly kila úspěšněji než ty, které takový doplněk stravy nebraly nebo u nichž laboratorní vyšetření zjistilo sníženou hladinu vitaminu D v těle.

Čím pomáhá?

V tom zatím odborníci úplně jasno nemají. Předpokládá se, že vitamin D jakýmsi způsobem urychluje spalování energie.

Jak se někteří vědci domnívají, může docházet k tomu, že molekuly vitaminu D signalizují tukovým buňkám, zda mají zůstat zásobárnou energie nebo naopak posloužit k jejímu okamžitému uvolnění.

Ale to není vše – na vitamin D reagují také mozkové buňky v centru, které je odpovědné za vytváření pocitu sytosti. Při nedostatku vitaminu pak může spolehlivost jejich funkce ochabovat a pak narůstá pocit bezdůvodného hladu.

Nízká hladina vitaminu D ale může vést k nadváze i nepřímo, podporuje totiž rozvoj depresivních nálad a s nimi je spojená nechuť k jakýmkoli aktivitám, pohybové nevyjímaje.

Jak se bránit?

Zařaďte na svůj jídelníček tučné ryby, avokádo a žloutky. Vitamin D ve formě doplňků stravy je až krajním řešením a raději jeho příjem proberte s lékařem, hrozí totiž riziko předávkování. Vitamin D je totiž olej a jako takový se v těle při přebytku ukládá.

Předávkování se pak může projevit zvracením, nevolností, ale i potížemi s ledvinami a krevním tlakem.

Bezpečnější je podpořit tvorbu vitaminu D pobytem na slunci, pak k předávkování nedochází, tělo si vytvoří jen tolik vitaminu, kolik potřebuje.

4. Potravinová alergie

Nejen alergie, ale i nesnášenlivost určitých potravin může být skrytou příčinou toho, proč vaše snaha zhubnout ztroskotává, ačkoli držíte dietu a cvičíte. V lehčích případech dochází jen krátkodobě k podráždění střevní sliznice.

To dočasně vyvolává záchvaty hladu a nutkání rychle něco sníst. Se zklidněním střeva tyto potíže ustanou. Horší je to u dlouhodobě se opakujících reakcí na potraviny. Chronické podráždění se totiž samovolně dál udržuje.

Je to tím, že se při něm zvyšuje tvorba určité bílkoviny, která opět působí zánětlivě a stav ještě zhoršuje.

Jak se bránit?

Výzkumy ukazují, že přinejmenším za částí alergických reakcí a projevů potravinové nesnášenlivosti se ve skutečnosti skrývají přísady, které používá potravinářský průmysl. Týká se to i běžných potravin, jako je čerstvé pečivo a chléb.

Pokud se potíží chcete zbavit, je vhodné přejít na jednoduchou stravu a jídlo si připravovat z přirozených, nijak neupravovaných surovin.

Je vhodné začít s omezeným množstvím potravin a postupně přidávat další, aby se vám podařilo vystopovat, které z nich vám dělají problémy.

5. Umělá sladidla

Jejich kompletní účinek v těle je stále trochu zakryt tajemstvím. Ačkoli obsahují mnohem méně kalorií než cukr, přesto podle výzkumů podporují výrazněji nárůst tělesného tuku a zvyšují chuť k jídlu.

Podle starší hypotézy se mělo za to, že tělo prostě reaguje na sladkou chuť a inzulínový kolotoč se roztáčí stejně jako u cukru. Tím se vysvětlovalo, proč potraviny s umělými sladidly podporují chuť k jídlu.

Jenže tato hypotéza se nepotvrdila, výzkumy prokázaly, že k žádnému kolísání hladiny cukru v krvi po těchto potravinách nedochází. Přesto je zřejmé, že nemálo lidí při jídelníčku s náhradními sladidly nabírá na váze více než při stejné stravě slazené cukrem.

Vysvětlení pro to zatím chybí, uvažuje se o tom, že umělá sladidla mohou dlouhodobě dráždit metabolismus a tím vyvolávat větší hlad.

Jak se bránit?

Odpověď je jednoduchá, stačí umělá sladidla prostě nepoužívat. A pozor, problematické jsou z hlediska zdraví i hubnutí také přírodní sirupy, ačkoli jsou prodávané v obchodech se zdravou výživou.

Tyto sirupy (rýžový, agávový, datlový, kukuřičný a mnohé další druhy) obsahují vysoký podíl fruktózy čili ovocného cukru.

A jeho vliv na zdraví není příznivý, fruktóza přednostně podporuje ukládání přebytečné energie do tukových buněk a při časté konzumaci vede ke ztukovatění jater.

Pozor také na

– Stres dokáže velmi účinně bránit shazování kil. Stresový hormon kortizol totiž svým vlivem podporuje ukládání energie, a to tam, kde ji chceme vidět nejméně – na břiše.

– Nedostatek vlákniny může hubnutí zpomalit. Vláknina, to je nejen ovoce a zelenina, ale především luštěniny.

Svým účinkem při trávení zvětšuje pocit sytosti, zrychluje pohyb střev, zpomaluje vstřebávání cukru ve střevě a váže a z těla odvádí část zkonzumovaného tuku.

– Glutamát je zrádnou přísadou v řadě potravin. Nejsou to jen čínská jídla, ale i mražené pokrmy a samozřejmě křupavé slané pochoutky. Glutamát si tělo produkuje samo a slouží mimo jiné ke kontrole chuti k jídlu. Větší dávka ovšem tuto funkci ochromí.

Text: Lenka Korandová, foto: PIXABAY

Související články
20.1.2025
Možná už jste měli po použití nového krému pleť jako v ohni. A když jste si přečetli jeho složení, nestačili jste se divit. Namísto heřmánku jste v něm našli plno neznámých názvů. Na zadní straně každého kosmetického výrobku najdete buď zkratku INCI, nebo slovo Ingredients čili Složky. Pod ním jsou vyjmenované látky, které obsahuje, z nichž však některé mohou být pro naše tělo škodlivé a nebezpe
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
26.12.2024
Jak se ozve odvrácená strana kofeinu? Nervózně šmátráte po oušku šálku s vaší čtvrtou kávou, a když ho nedostanete, klepou se vám prsty. Patříte mezi kávové milovníky, anebo „závisláky“? Kofein oddaluje spánek, umí potlačit fyzickou únavu, zvyšuje tlak, zlepší prokrvení mozku. Mimo kávu ho skrývá pravý černý a zelený čaj, pod starým názvem tein (který je někdy mylně považován za odlišnou látku
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč