Domů     Proč nemůžu zhubnout? 5 opomíjených důvodů
Proč nemůžu zhubnout? 5 opomíjených důvodů
26.4.2021

Nechejme stranou příčiny, o nichž dobře víme, večerní chutí k jídlu počínaje a každodenní nechutí ke sportu konče. I upřímnou snahu zhubnout může totiž tělo z určitých důvodů blokovat.

Poctivý nutriční specialista a ještě spíše lékař obezitolog vám řeknou, že před základní rovnicí mezi příjmem a výdejem energie se prostě uhnout nedá. Dokonce i poruchy, které brání hubnutí, ji neruší, ale jakýmsi způsobem posouvají a deformují. Proto je třeba hledat konkrétní příčinu a té dietu přizpůsobit.

1. Porucha ženských hormonů

V ženském těle se udržuje velmi přesná souhra určitých hormonů: Estrogenu řídícího první fázi cyklu, progesteronu pro druhou fázi a mužského hormonu testosteronu.

Když se jemná souhra mezi nimi poruší – což se typicky stává v období přechodu – projeví se to kromě jiných potíží také náhlým tloustnutím v oblasti břicha a hýždí. Dochází k tomu proto, že i tyto hormony významně ovlivňují hospodaření s energií.

– Testosteron usnadňuje spalování energie a odbourávání tukových zásob. Pokud jeho hladina v krvi klesne, pak je mnohem obtížnější zbavit se nadváhy, a to i v případě, že cvičíte.

– Progesteron také podporuje spalování tukových zásob, kromě toho přispívá k udržování vyrovnané hladiny cukru v krvi. To znamená, že omezuje záchvaty hladu.

Při poklesu produkce progesteronu se tyto výhody ztrácejí, což je tím výraznější, že úbytek progesteronu často doprovází zvýšená produkce inzulinu. To s sebou přináší zvýšený pocit hladu a chuti k jídlu za stavu, kdy se spalování energie zpomaluje.

– Estrogen se stává problémem, pokud se jeho produkce disproporčně zvýší. Podporuje totiž tvorbu tukových buněk a současně i otoků, takže tloustnutí působí výrazněji.

Nadprodukce estrogenu kromě toho ovlivňuje i činnost štítné žlázy a tím opět zesiluje tloustnutí.

Jak se bránit?

Při podezření na výraznější hormonální rozladění se nechte vyšetřit na gynekologii, případně endokrinologii, pokud se přidaly i potíže se štítnou žlázou.

Ty se projevují především celkovou únavou a nevýkonností, zácpou, zhoršeným spánkem, suchostí kůže, vlasů a nehtů.

2. Nepřítel ve střevech

Ne, nejde o parazity, ale o střevní bakterie. Ty totiž mají na tělesnou váhu překvapivě velký vliv a mohou podporovat tloustnutí a brzdit hubnutí. Dokonce i na jo-jo efektu se podílejí. Jak je to možné?

Vysvětlení vychází z faktu, že různé bakterie mají rozličné požadavky na živiny a chemickými signály nás dokážou ke konzumaci žádoucího typu jídla přimět.

Děje se to tak, že náš mozek reaguje na látky, které tyto bakterie produkují a vnímá je jako touhu po určitých potravinách. U bakterií, které podporují nabývání na váze, je to touha po kaloricky vydatném jídle, tučném nebo sladkém, a to ve velkých porcích.

Jo-jo efekt

Ten má podle nedávného izraelského výzkumu překvapivě mnoho společného se střevní mikroflórou.

Vědci zjistili, že pokud obézní člověk po ukončení diety dostává antibiotika jakožto přípravek, který působí ničivě na bakteriální osídlení střev, k jo-jo efektu nedochází.

Jakmile se ale podávání antibiotik ukončí, střevní mikroflóra se pomalu vrátí k původnímu stavu a pak nastane rychlý nárůst váhy. U lidí s normální váhou k tomu ale nedochází, i po ukončení podávání antibiotik zůstává jejich váha stejná.

Jak se bránit?

– Nepříznivý typ střevního osídlení nelze změnit, částečně je daný geneticky a v podstatných rysech se vytváří výživou v raném dětství. K tomu stavu se střevní osídlení po celý život pak vrací.

Co ale můžete udělat, je, že zvýšíte podíl příznivě působících bakterií konzumací kysaných mléčných výrobků a syrového ovoce a zeleniny.

– Další možností je vsadit na potraviny bohaté na rostlinná barviva, kterým se říká flavonoidy. Tato barviva totiž urychlují spalování energie. Bakterie typické pro střevní mikroflóru obézních lidí ale tyto látky intenzivněji odbourávají.

Zvýšená konzumace flavonoidů může tento nepříznivý vliv z jisté části překonat. Bohatým zdrojem těchto látek je čaj, zejména zelený, vinné hrozny, černý rybíz nebo bezinky.

3. Nedostatek vitaminu D

Kromě letních měsíců trpí nedostatkem vitaminů D většina lidí v ČR, ale málokdo si uvědomuje následky. Není to jen zvýšené riziko zlomeniny, ale také slabší obrana těla proti infekcím, únava a svalová slabost.

A nejen to, nedávné americké výzkumy ukázaly na souvislost mezi nadváhou a vitaminem D. Vyplynulo z nich, že ženy, které při redukční dietě dostávaly i přípravek s vitaminem D, shazovaly kila úspěšněji než ty, které takový doplněk stravy nebraly nebo u nichž laboratorní vyšetření zjistilo sníženou hladinu vitaminu D v těle.

Čím pomáhá?

V tom zatím odborníci úplně jasno nemají. Předpokládá se, že vitamin D jakýmsi způsobem urychluje spalování energie.

Jak se někteří vědci domnívají, může docházet k tomu, že molekuly vitaminu D signalizují tukovým buňkám, zda mají zůstat zásobárnou energie nebo naopak posloužit k jejímu okamžitému uvolnění.

Ale to není vše – na vitamin D reagují také mozkové buňky v centru, které je odpovědné za vytváření pocitu sytosti. Při nedostatku vitaminu pak může spolehlivost jejich funkce ochabovat a pak narůstá pocit bezdůvodného hladu.

Nízká hladina vitaminu D ale může vést k nadváze i nepřímo, podporuje totiž rozvoj depresivních nálad a s nimi je spojená nechuť k jakýmkoli aktivitám, pohybové nevyjímaje.

Jak se bránit?

Zařaďte na svůj jídelníček tučné ryby, avokádo a žloutky. Vitamin D ve formě doplňků stravy je až krajním řešením a raději jeho příjem proberte s lékařem, hrozí totiž riziko předávkování. Vitamin D je totiž olej a jako takový se v těle při přebytku ukládá.

Předávkování se pak může projevit zvracením, nevolností, ale i potížemi s ledvinami a krevním tlakem.

Bezpečnější je podpořit tvorbu vitaminu D pobytem na slunci, pak k předávkování nedochází, tělo si vytvoří jen tolik vitaminu, kolik potřebuje.

4. Potravinová alergie

Nejen alergie, ale i nesnášenlivost určitých potravin může být skrytou příčinou toho, proč vaše snaha zhubnout ztroskotává, ačkoli držíte dietu a cvičíte. V lehčích případech dochází jen krátkodobě k podráždění střevní sliznice.

To dočasně vyvolává záchvaty hladu a nutkání rychle něco sníst. Se zklidněním střeva tyto potíže ustanou. Horší je to u dlouhodobě se opakujících reakcí na potraviny. Chronické podráždění se totiž samovolně dál udržuje.

Je to tím, že se při něm zvyšuje tvorba určité bílkoviny, která opět působí zánětlivě a stav ještě zhoršuje.

Jak se bránit?

Výzkumy ukazují, že přinejmenším za částí alergických reakcí a projevů potravinové nesnášenlivosti se ve skutečnosti skrývají přísady, které používá potravinářský průmysl. Týká se to i běžných potravin, jako je čerstvé pečivo a chléb.

Pokud se potíží chcete zbavit, je vhodné přejít na jednoduchou stravu a jídlo si připravovat z přirozených, nijak neupravovaných surovin.

Je vhodné začít s omezeným množstvím potravin a postupně přidávat další, aby se vám podařilo vystopovat, které z nich vám dělají problémy.

5. Umělá sladidla

Jejich kompletní účinek v těle je stále trochu zakryt tajemstvím. Ačkoli obsahují mnohem méně kalorií než cukr, přesto podle výzkumů podporují výrazněji nárůst tělesného tuku a zvyšují chuť k jídlu.

Podle starší hypotézy se mělo za to, že tělo prostě reaguje na sladkou chuť a inzulínový kolotoč se roztáčí stejně jako u cukru. Tím se vysvětlovalo, proč potraviny s umělými sladidly podporují chuť k jídlu.

Jenže tato hypotéza se nepotvrdila, výzkumy prokázaly, že k žádnému kolísání hladiny cukru v krvi po těchto potravinách nedochází. Přesto je zřejmé, že nemálo lidí při jídelníčku s náhradními sladidly nabírá na váze více než při stejné stravě slazené cukrem.

Vysvětlení pro to zatím chybí, uvažuje se o tom, že umělá sladidla mohou dlouhodobě dráždit metabolismus a tím vyvolávat větší hlad.

Jak se bránit?

Odpověď je jednoduchá, stačí umělá sladidla prostě nepoužívat. A pozor, problematické jsou z hlediska zdraví i hubnutí také přírodní sirupy, ačkoli jsou prodávané v obchodech se zdravou výživou.

Tyto sirupy (rýžový, agávový, datlový, kukuřičný a mnohé další druhy) obsahují vysoký podíl fruktózy čili ovocného cukru.

A jeho vliv na zdraví není příznivý, fruktóza přednostně podporuje ukládání přebytečné energie do tukových buněk a při časté konzumaci vede ke ztukovatění jater.

Pozor také na

– Stres dokáže velmi účinně bránit shazování kil. Stresový hormon kortizol totiž svým vlivem podporuje ukládání energie, a to tam, kde ji chceme vidět nejméně – na břiše.

– Nedostatek vlákniny může hubnutí zpomalit. Vláknina, to je nejen ovoce a zelenina, ale především luštěniny.

Svým účinkem při trávení zvětšuje pocit sytosti, zrychluje pohyb střev, zpomaluje vstřebávání cukru ve střevě a váže a z těla odvádí část zkonzumovaného tuku.

– Glutamát je zrádnou přísadou v řadě potravin. Nejsou to jen čínská jídla, ale i mražené pokrmy a samozřejmě křupavé slané pochoutky. Glutamát si tělo produkuje samo a slouží mimo jiné ke kontrole chuti k jídlu. Větší dávka ovšem tuto funkci ochromí.

Text: Lenka Korandová, foto: PIXABAY

reklama
Související články
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
4.6.2024
Nohám a zvláště chodidlům bychom měli dopřát takovou péči, abychom si po celé jaro a léto mohli užívat lehký krok. Na teplejší období v roce měníme obuv za lehčí, a tak je namístě dopřát chodidlům pečující kúru. Jenže jaký přípravek vybrat, když je jich na trhu tolik? Je téměř jedno, jaké značce dáte přednost, mnohem důležitější je chodidlům dopřát péči komplexní. Začněte od koupele, předtím si p
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –