Domů     Proč nemůžu zhubnout? 5 opomíjených důvodů
Proč nemůžu zhubnout? 5 opomíjených důvodů
26.4.2021

Nechejme stranou příčiny, o nichž dobře víme, večerní chutí k jídlu počínaje a každodenní nechutí ke sportu konče. I upřímnou snahu zhubnout může totiž tělo z určitých důvodů blokovat.

Poctivý nutriční specialista a ještě spíše lékař obezitolog vám řeknou, že před základní rovnicí mezi příjmem a výdejem energie se prostě uhnout nedá. Dokonce i poruchy, které brání hubnutí, ji neruší, ale jakýmsi způsobem posouvají a deformují. Proto je třeba hledat konkrétní příčinu a té dietu přizpůsobit.

1. Porucha ženských hormonů

V ženském těle se udržuje velmi přesná souhra určitých hormonů: Estrogenu řídícího první fázi cyklu, progesteronu pro druhou fázi a mužského hormonu testosteronu.

Když se jemná souhra mezi nimi poruší – což se typicky stává v období přechodu – projeví se to kromě jiných potíží také náhlým tloustnutím v oblasti břicha a hýždí. Dochází k tomu proto, že i tyto hormony významně ovlivňují hospodaření s energií.

– Testosteron usnadňuje spalování energie a odbourávání tukových zásob. Pokud jeho hladina v krvi klesne, pak je mnohem obtížnější zbavit se nadváhy, a to i v případě, že cvičíte.

– Progesteron také podporuje spalování tukových zásob, kromě toho přispívá k udržování vyrovnané hladiny cukru v krvi. To znamená, že omezuje záchvaty hladu.

Při poklesu produkce progesteronu se tyto výhody ztrácejí, což je tím výraznější, že úbytek progesteronu často doprovází zvýšená produkce inzulinu. To s sebou přináší zvýšený pocit hladu a chuti k jídlu za stavu, kdy se spalování energie zpomaluje.

– Estrogen se stává problémem, pokud se jeho produkce disproporčně zvýší. Podporuje totiž tvorbu tukových buněk a současně i otoků, takže tloustnutí působí výrazněji.

Nadprodukce estrogenu kromě toho ovlivňuje i činnost štítné žlázy a tím opět zesiluje tloustnutí.

Jak se bránit?

Při podezření na výraznější hormonální rozladění se nechte vyšetřit na gynekologii, případně endokrinologii, pokud se přidaly i potíže se štítnou žlázou.

Ty se projevují především celkovou únavou a nevýkonností, zácpou, zhoršeným spánkem, suchostí kůže, vlasů a nehtů.

2. Nepřítel ve střevech

Ne, nejde o parazity, ale o střevní bakterie. Ty totiž mají na tělesnou váhu překvapivě velký vliv a mohou podporovat tloustnutí a brzdit hubnutí. Dokonce i na jo-jo efektu se podílejí. Jak je to možné?

Vysvětlení vychází z faktu, že různé bakterie mají rozličné požadavky na živiny a chemickými signály nás dokážou ke konzumaci žádoucího typu jídla přimět.

Děje se to tak, že náš mozek reaguje na látky, které tyto bakterie produkují a vnímá je jako touhu po určitých potravinách. U bakterií, které podporují nabývání na váze, je to touha po kaloricky vydatném jídle, tučném nebo sladkém, a to ve velkých porcích.

Jo-jo efekt

Ten má podle nedávného izraelského výzkumu překvapivě mnoho společného se střevní mikroflórou.

Vědci zjistili, že pokud obézní člověk po ukončení diety dostává antibiotika jakožto přípravek, který působí ničivě na bakteriální osídlení střev, k jo-jo efektu nedochází.

Jakmile se ale podávání antibiotik ukončí, střevní mikroflóra se pomalu vrátí k původnímu stavu a pak nastane rychlý nárůst váhy. U lidí s normální váhou k tomu ale nedochází, i po ukončení podávání antibiotik zůstává jejich váha stejná.

Jak se bránit?

– Nepříznivý typ střevního osídlení nelze změnit, částečně je daný geneticky a v podstatných rysech se vytváří výživou v raném dětství. K tomu stavu se střevní osídlení po celý život pak vrací.

Co ale můžete udělat, je, že zvýšíte podíl příznivě působících bakterií konzumací kysaných mléčných výrobků a syrového ovoce a zeleniny.

– Další možností je vsadit na potraviny bohaté na rostlinná barviva, kterým se říká flavonoidy. Tato barviva totiž urychlují spalování energie. Bakterie typické pro střevní mikroflóru obézních lidí ale tyto látky intenzivněji odbourávají.

Zvýšená konzumace flavonoidů může tento nepříznivý vliv z jisté části překonat. Bohatým zdrojem těchto látek je čaj, zejména zelený, vinné hrozny, černý rybíz nebo bezinky.

3. Nedostatek vitaminu D

Kromě letních měsíců trpí nedostatkem vitaminů D většina lidí v ČR, ale málokdo si uvědomuje následky. Není to jen zvýšené riziko zlomeniny, ale také slabší obrana těla proti infekcím, únava a svalová slabost.

A nejen to, nedávné americké výzkumy ukázaly na souvislost mezi nadváhou a vitaminem D. Vyplynulo z nich, že ženy, které při redukční dietě dostávaly i přípravek s vitaminem D, shazovaly kila úspěšněji než ty, které takový doplněk stravy nebraly nebo u nichž laboratorní vyšetření zjistilo sníženou hladinu vitaminu D v těle.

Čím pomáhá?

V tom zatím odborníci úplně jasno nemají. Předpokládá se, že vitamin D jakýmsi způsobem urychluje spalování energie.

Jak se někteří vědci domnívají, může docházet k tomu, že molekuly vitaminu D signalizují tukovým buňkám, zda mají zůstat zásobárnou energie nebo naopak posloužit k jejímu okamžitému uvolnění.

Ale to není vše – na vitamin D reagují také mozkové buňky v centru, které je odpovědné za vytváření pocitu sytosti. Při nedostatku vitaminu pak může spolehlivost jejich funkce ochabovat a pak narůstá pocit bezdůvodného hladu.

Nízká hladina vitaminu D ale může vést k nadváze i nepřímo, podporuje totiž rozvoj depresivních nálad a s nimi je spojená nechuť k jakýmkoli aktivitám, pohybové nevyjímaje.

Jak se bránit?

Zařaďte na svůj jídelníček tučné ryby, avokádo a žloutky. Vitamin D ve formě doplňků stravy je až krajním řešením a raději jeho příjem proberte s lékařem, hrozí totiž riziko předávkování. Vitamin D je totiž olej a jako takový se v těle při přebytku ukládá.

Předávkování se pak může projevit zvracením, nevolností, ale i potížemi s ledvinami a krevním tlakem.

Bezpečnější je podpořit tvorbu vitaminu D pobytem na slunci, pak k předávkování nedochází, tělo si vytvoří jen tolik vitaminu, kolik potřebuje.

4. Potravinová alergie

Nejen alergie, ale i nesnášenlivost určitých potravin může být skrytou příčinou toho, proč vaše snaha zhubnout ztroskotává, ačkoli držíte dietu a cvičíte. V lehčích případech dochází jen krátkodobě k podráždění střevní sliznice.

To dočasně vyvolává záchvaty hladu a nutkání rychle něco sníst. Se zklidněním střeva tyto potíže ustanou. Horší je to u dlouhodobě se opakujících reakcí na potraviny. Chronické podráždění se totiž samovolně dál udržuje.

Je to tím, že se při něm zvyšuje tvorba určité bílkoviny, která opět působí zánětlivě a stav ještě zhoršuje.

Jak se bránit?

Výzkumy ukazují, že přinejmenším za částí alergických reakcí a projevů potravinové nesnášenlivosti se ve skutečnosti skrývají přísady, které používá potravinářský průmysl. Týká se to i běžných potravin, jako je čerstvé pečivo a chléb.

Pokud se potíží chcete zbavit, je vhodné přejít na jednoduchou stravu a jídlo si připravovat z přirozených, nijak neupravovaných surovin.

Je vhodné začít s omezeným množstvím potravin a postupně přidávat další, aby se vám podařilo vystopovat, které z nich vám dělají problémy.

5. Umělá sladidla

Jejich kompletní účinek v těle je stále trochu zakryt tajemstvím. Ačkoli obsahují mnohem méně kalorií než cukr, přesto podle výzkumů podporují výrazněji nárůst tělesného tuku a zvyšují chuť k jídlu.

Podle starší hypotézy se mělo za to, že tělo prostě reaguje na sladkou chuť a inzulínový kolotoč se roztáčí stejně jako u cukru. Tím se vysvětlovalo, proč potraviny s umělými sladidly podporují chuť k jídlu.

Jenže tato hypotéza se nepotvrdila, výzkumy prokázaly, že k žádnému kolísání hladiny cukru v krvi po těchto potravinách nedochází. Přesto je zřejmé, že nemálo lidí při jídelníčku s náhradními sladidly nabírá na váze více než při stejné stravě slazené cukrem.

Vysvětlení pro to zatím chybí, uvažuje se o tom, že umělá sladidla mohou dlouhodobě dráždit metabolismus a tím vyvolávat větší hlad.

Jak se bránit?

Odpověď je jednoduchá, stačí umělá sladidla prostě nepoužívat. A pozor, problematické jsou z hlediska zdraví i hubnutí také přírodní sirupy, ačkoli jsou prodávané v obchodech se zdravou výživou.

Tyto sirupy (rýžový, agávový, datlový, kukuřičný a mnohé další druhy) obsahují vysoký podíl fruktózy čili ovocného cukru.

A jeho vliv na zdraví není příznivý, fruktóza přednostně podporuje ukládání přebytečné energie do tukových buněk a při časté konzumaci vede ke ztukovatění jater.

Pozor také na

– Stres dokáže velmi účinně bránit shazování kil. Stresový hormon kortizol totiž svým vlivem podporuje ukládání energie, a to tam, kde ji chceme vidět nejméně – na břiše.

– Nedostatek vlákniny může hubnutí zpomalit. Vláknina, to je nejen ovoce a zelenina, ale především luštěniny.

Svým účinkem při trávení zvětšuje pocit sytosti, zrychluje pohyb střev, zpomaluje vstřebávání cukru ve střevě a váže a z těla odvádí část zkonzumovaného tuku.

– Glutamát je zrádnou přísadou v řadě potravin. Nejsou to jen čínská jídla, ale i mražené pokrmy a samozřejmě křupavé slané pochoutky. Glutamát si tělo produkuje samo a slouží mimo jiné ke kontrole chuti k jídlu. Větší dávka ovšem tuto funkci ochromí.

Text: Lenka Korandová, foto: PIXABAY

Související články
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
25.9.2024
Šípky jsou nádherně dekorativní a současně plné látek prospívajících zdraví. Právě teď dozrávají a jsou v nejlepší kondici. Stačí si je jen natrhat. Aby si zachovaly co nejvíce vitaminu C, je ovšem nutné sušit rychle. Nejlepší je šípky nakrájet a dát do trouby zapnuté na 40 °C. Jaké má čaj z šípků léčivé schopnosti? * Prospívá při nachlazení, ale pijte ho jen mírně teplý a s medem. * N
24.9.2024
Přichází náhle a může končit smrtí. Stále až třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody (CMP) je ateroskleróza, kdy se cévy ucpávají a brání průtoku krve. Pak stačí, aby se krevní sraženina uvolnila do krevního řečiště a „doputovala“ do mozku, kde ucpe tepnu nebo cévu. Mrtvička ale vzniká i na podkladě k
19.9.2024
V dnešní uspěchané době není vůbec špatné na chvíli zastavit a soustředit se sami na sebe a třeba i na vyšší síly. Vnímat své tělo hlavně v době, kdy nás trápí nějaké tělesné neduhy. Například současná sofijská jóga učí právě to, aby se lidé navraceli k samoléčení, které mohou zvládnout sami doma, a nemuseli s každým neduhem běhat k lékaři. Jedná se hlavně o využívání léčivých bylin, různé druh
reklama
Šikovné tipy
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Patricie Pagáčová ukázala svou novou lásku
nasehvezdy.cz
Patricie Pagáčová ukázala svou novou lásku
Našla si novou lásku a doslova září. Herečka Patricie Pagáčová (35) má čtyři měsíce od chvíle, kdy oficiálně oznámila rozchod s manželem, nový vztah. Do společnosti ji často provází urostlý a char
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
epochaplus.cz
Krvavá kuchařka: 5 jídel jako pro upíry
Číšník položí před hosty menu. „Tento týden máme ucelené mezinárodní menu,“ objasní jim spiklenecky. Dvojice otevře jídelní lístek. „To je nějaký hloupý vtip?“ zrak muže létá z řádku na řádek: Z krve je polévka a dokonce i dezert! Krvavé mléko: Bloody Mary po Masajsku Pokud se vydáte v Keni a Tanzanii kousek stranou od turistických
Nejlepší houba je masák
epochalnisvet.cz
Nejlepší houba je masák
Nejchutnější houbou je masák, ale také nejsnáze zaměnitelnou. Splést si ji můžete s muchomůrkou tygrovanou, zvanou kalich smrti.   Pokud nejste znalci, raději neriskujte, ale není špatné vědět, jaký je mezi oběma muchomůrkami rozdíl. Zásadní rozlišovací znak je, že muchomůrka růžovka má rýhovaný prsten a když do ní říznete, její dužina mírně zrůžoví. Muchomůrka tygrovaná
Titulní stranu Top Class zkrášlila Daniela Brzobohatá
iluxus.cz
Titulní stranu Top Class zkrášlila Daniela Brzobohatá
V podzimním vydání magazínu Top Class, které se v těchto dnech dostává na stánky trafik, přináší redakce všem, kteří ocení kvalitní víno, výběr sedmi nejlepších vinařských hotelů světa. Jde o destinac
Český Blaník, slezská Čantoryje a slovenské Sitno: Místa ukrývající spásná vojska?
enigmaplus.cz
Český Blaník, slezská Čantoryje a slovenské Sitno: Místa ukrývající spásná vojska?
Údajné spící vojsko knížete svatého Václava pod legendární horou Blaník, nacházející se asi 10 kilometrů od města Vlašimi, je všeobecně známé. Podle středověké pověsti má právě z nitra hory Blaník kní
Kde si dávala dostaveníčko pražská smetánka?
historyplus.cz
Kde si dávala dostaveníčko pražská smetánka?
Stačilo pár měsíců a místo divoké přírody tu stojí symbol luxusu. Zdaleka viditelná bílá věž, tyčící se na romantické skále, je orientačním bodem, k němuž se 4. října 1929 vydává na 50 000 Pražanů. Nápad vybudovat na zalesněném skalnatém vrchu nad Vltavou novou obytnou čtvrť dostává podnikatel ve stavebnictví Václav Maria Havel (1897–1979), otec našeho
Mandlový koláč s celými hruškami
nejsemsama.cz
Mandlový koláč s celými hruškami
Lahodné těsto s mandlemi a plněné hrušky dodávají koláči výtečnou chuť, navíc je originální i na pohled. Potřebujete: ✿ 250 g hladké mouky ✿ 170 g másla ✿ 1 malé vejce ✿ 1 citron ✿ 80 g cukru moučky ✿ 5 hrušek ✿ 40 g rozinek ✿ 40 g nasekaných mandlí Náplň: ✿ 150 g strouhaných mandlí ✿ 100 g cukru moučky ✿ 60 g másla
Hovězí maso s brokolicí
tisicereceptu.cz
Hovězí maso s brokolicí
Zdravý pokrm, po kterém budete mít spoustu energie, ale nezatíží vás. Suroviny na 1 porci 1 plátek libového hovězího masa 1 lžíce olivového oleje 3 stroužky utřeného česneku 1 nakrájená šalot
Kostel sv. Bartoloměje v obci Kočí: Krásné Slatiňany a jejich okolí
epochanacestach.cz
Kostel sv. Bartoloměje v obci Kočí: Krásné Slatiňany a jejich okolí
Ani ne pět kilometrů nás ve Slatiňanech dělí od obce Kočí, kam bychom určitě neměli zapomenout se vydat. Stojí tu totiž původně gotický kostel sv. Bartoloměje, založený v roce 1397 Žofií Bavorskou, manželkou krále Václava IV. Kostel na první pohled působí trochu jako pevnost. Stojí na mírném návrší, obehnaném příkopem, a přichází se k němu po unikátním
Nelíbilo se mi, že Láďa střídá dívky
skutecnepribehy.cz
Nelíbilo se mi, že Láďa střídá dívky
Nikdy jsem neměla ráda sukničkáře, a zjištění, že k nim patří i můj syn, mě zneklidňovalo. Dal mi ale jasně najevo, že je to jen jeho věc. Dnes už je můj syn dávno šťastně ženatý, ale svého času dívky střídal, na můj vkus až příliš. Některé se mi zamlouvaly, některé méně. Moc se mi líbila Michaela, útlá usměvavá
Když jsou obaly věda… PET lahve vítězí v boji za ekologii
21stoleti.cz
Když jsou obaly věda… PET lahve vítězí v boji za ekologii
Někdy svět pro oči nevidí. Co představuje větší emisní problém než auta, lodě nebo letadla? Co zanechává výraznou stopu v životním prostředí, v našich peněženkách a přispívá k sociálním problémům? Pot
Soukromé zahradní wellness
rezidenceonline.cz
Soukromé zahradní wellness
Vytvoření pohodlné relaxační zóny na vlastním pozemku je investicí do zdraví a pohody. Ať už padne volba na bazén, whirlpool, saunu, či dokonce kombinaci všech tří zařízení, zahrada se díky nim právem stane jedním z nejvíce využívaných míst. Bazén patří k hlavním prvkům luxusního bydlení – poskytuje totiž prostor pro relaxaci a zábavu, navíc také