Domů     Ta podivná pachuť v ústech…
Ta podivná pachuť v ústech…
23.4.2023

Může být slaná, nahořklá i kyselá. A může značně obtěžovat, zvláště když se vrací. Pak navíc signalizuje, že něco v těle není v pořádku.

Že nás mohou smysly mámit, platí i o chuti. Stačí nachlazení a ucpaný nos. Jídlo najednou ztratí chuť.

Je to tím, že smyslové pohárky na jazyku rozlišují jen pět základních chutí, sladkou, slanou, kyselou, hořkou a umami, česky nedokonale přeloženou jako delikátní nebo lahodnou.

Vše ostatní jsou ve skutečnosti čichové vjemy z nosu, které mozek skládá dohromady s chutěmi. K šálení chuťového smyslu ale může dojít i při dalších onemocněních nebo pod vlivem různých látek, které mění vnímání signálů z pohárků na jazyku.

Co umí zázračné ovoce

Jde o plod keře bez českého názvu, latinsky zní Synsepalum dulcificum. Dozrávají na něm bobule podobné šípkům, které dokážou zablokovat vnímání kyselé chuti a posílit sladkou.

Efekt je dočasný, trvá asi hodinu, ale během té doby přináší nevšední chuťové zážitky. Citron se změní na cukrovou pochoutku a čokoláda začne být až nesnesitelně sladká. Ostatních chutí se změny nedotýkají, slané zůstane slaným a hořké hořkým.

Tyto plody se u nás sice neprodávají, ale sehnat se dají tabletky s jejich výtažkem, který působí stejně. Pokud vás zajímají podrobnosti, najdete podrobný popis účinku na webu Cuketka.cz.

Pět základní chutí má na jazyku své okrsky, kde jsou odpovídající pohárky umístěny.
Pět základní chutí má na jazyku své okrsky, kde jsou odpovídající pohárky umístěny.

Stres i léky

Signály z úst i nosu se ve vnímání chuti skládají až v mozku, a tak není divu, že na výsledek může mít vliv psychický stav i neurologická onemocnění. Stačí i „obyčejná“ deprese, abychom měli pocit, že jídlo je fádní a bez chuti.

K témuž dochází i při hlubokém vyčerpání, například po těžké angíně. Návrat k normálnímu stavu pak může trvat několik týdnů, během nichž se tělo zotavuje.

Signály a jejich vnímání běžně ovlivňuje také kouření, některé léky, chemoterapie, přebytek nebo nedostatek některých živin na jídelníčku. Příčiny se u různých pachutí, které vnímáme na jazyku, poněkud liší.

* Kovová

Pachuť kovu v ústech nejčastěji cítíme při drobném krvácení dásní. Krev je bohatá na železo, takže krvácení je pro tuto pachuť přirozeným vysvětlením. Může jít o signál zánětu dásní nebo počínající parodontózy. Pokud takový stav trvá déle, rozhodně se vyplatí navštívit zubaře.

Další možné příčiny

– Kovovou pachuť může způsobovat nadměrné užívání doplňků stravy obsahujících železo, zinek, hořčík, někdy i další minerály.

– Také jód může být zrádný, pokud ho doplňujete uměle nebo častou konzumací mořských plodů a řas.

– Někdy se tak může hlásit nesnášenlivost určitých potravin. Jejich vytipování je ovšem složité. Je třeba dva až tři dny držet v podstatě přísnou dietu a jíst pouze bílé pečivo, těstoviny nebo brambory s máslem.

Poté lze začít přidávat obvyklé potraviny a sledovat, zda a kdy se kovová pachuť objeví.

Pozor: Pokud kovová pachuť v ústech vznikne náhle a doprovází ji silné točení hlavy a závrať, pak je v podezření akutní otrava rtutí, olovem, mědí nebo selenem.

V úvahu to přichází spíše při nehodách v průmyslové výrobě, přesto je dobré o tom vědět. Stav totiž vyžaduje okamžitou léčbu.

* Kyselá

Nejčastějším důvodem bývá pálení žáhy. Žaludeční šťávy jsou extrémně kyselé, což se neprojevuje jen palčivostí, ale právě nakyslou chutí v ústech.

Zda jde o tuto příčinu, zjistíte, když zkusíte nepříjemné pocity tlumit jedlou sodou nebo některým z volně prodejných přípravků proti pálení žáhy. U toho by ale nemělo skončit, protože opakované stoupání žaludečního obsahu do jícnu čili reflux je rizikový stav.

Žaludeční šťávy naleptávají sliznici, což může vést až k rakovině. Proto by měl potíže posoudit a sledovat lékař, který může navrhnout také další metody léčení včetně chirurgických.

* Slaná

Příčin slané pachuti v ústech je vícero a zpravidla jsou neškodné.

– Slanost můžete vnímat při hnisavých zánětech v ústech a nosohltanu. Je to následek sekretu, který se v ložiscích uvolňuje, smyslové pohárky nejsou poškozené. Po vyléčení infekce slaná pachuť zmizí.

– Za slaným vjemem se mohou skrývat také nežádoucí účinky některých léků, zejména antibiotik, antidepresiv, přípravků na snížení vysokého krevního tlaku nebo proti plísňovým infekcím.

– Vyskytnout se může i při nedostatku některých minerálů, železa, zinku nebo jódu.

* Hořká

Nejedli jste ořechy, čekanku nebo grep? Tyto potraviny obsahují tolik hořkých látek, že citlivé osoby pak mohou cítit jejich dozvuk na jazyku i v následujících dnech. Častěji jde ale o signál potíží se žlučníkem nebo játry.

Žluč pak neodtéká do žaludku podle potřeb trávení, ale i nalačno, zvláště nepříjemný pocit to může být po ránu. V takovém případě o sobě dávají vědět i další trávicí obtíže, takže je radno co nejdříve se nechat vyšetřit. A to tím spíše, že potíže mohou zahrnovat i slinivku.

Další možné příčiny

– K hořké pachuti může vést i značná spotřeba alkoholu, vlastním důvodem je opět přetížení jater, které musí toxiny odbourávat.

– Hořkost v ústech může zůstávat i při léčbě určitými antibiotiky, antidepresivy nebo přípravky na snížení krevního tlaku.

– Také u léčby chemoterapií se uvádí, že může změnit vnímání chutí a vytvořit převažující hořkost.

– Hořkou pachutí se může hlásit také zatím nediagnostikovaná a neléčená cukrovka.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.