Domů     Ta podivná pachuť v ústech…
Ta podivná pachuť v ústech…
23.4.2023

Může být slaná, nahořklá i kyselá. A může značně obtěžovat, zvláště když se vrací. Pak navíc signalizuje, že něco v těle není v pořádku.

Že nás mohou smysly mámit, platí i o chuti. Stačí nachlazení a ucpaný nos. Jídlo najednou ztratí chuť.

Je to tím, že smyslové pohárky na jazyku rozlišují jen pět základních chutí, sladkou, slanou, kyselou, hořkou a umami, česky nedokonale přeloženou jako delikátní nebo lahodnou.

Vše ostatní jsou ve skutečnosti čichové vjemy z nosu, které mozek skládá dohromady s chutěmi. K šálení chuťového smyslu ale může dojít i při dalších onemocněních nebo pod vlivem různých látek, které mění vnímání signálů z pohárků na jazyku.

Co umí zázračné ovoce

Jde o plod keře bez českého názvu, latinsky zní Synsepalum dulcificum. Dozrávají na něm bobule podobné šípkům, které dokážou zablokovat vnímání kyselé chuti a posílit sladkou.

Efekt je dočasný, trvá asi hodinu, ale během té doby přináší nevšední chuťové zážitky. Citron se změní na cukrovou pochoutku a čokoláda začne být až nesnesitelně sladká. Ostatních chutí se změny nedotýkají, slané zůstane slaným a hořké hořkým.

Tyto plody se u nás sice neprodávají, ale sehnat se dají tabletky s jejich výtažkem, který působí stejně. Pokud vás zajímají podrobnosti, najdete podrobný popis účinku na webu Cuketka.cz.

Pět základní chutí má na jazyku své okrsky, kde jsou odpovídající pohárky umístěny.
Pět základní chutí má na jazyku své okrsky, kde jsou odpovídající pohárky umístěny.

Stres i léky

Signály z úst i nosu se ve vnímání chuti skládají až v mozku, a tak není divu, že na výsledek může mít vliv psychický stav i neurologická onemocnění. Stačí i „obyčejná“ deprese, abychom měli pocit, že jídlo je fádní a bez chuti.

K témuž dochází i při hlubokém vyčerpání, například po těžké angíně. Návrat k normálnímu stavu pak může trvat několik týdnů, během nichž se tělo zotavuje.

Signály a jejich vnímání běžně ovlivňuje také kouření, některé léky, chemoterapie, přebytek nebo nedostatek některých živin na jídelníčku. Příčiny se u různých pachutí, které vnímáme na jazyku, poněkud liší.

* Kovová

Pachuť kovu v ústech nejčastěji cítíme při drobném krvácení dásní. Krev je bohatá na železo, takže krvácení je pro tuto pachuť přirozeným vysvětlením. Může jít o signál zánětu dásní nebo počínající parodontózy. Pokud takový stav trvá déle, rozhodně se vyplatí navštívit zubaře.

Další možné příčiny

– Kovovou pachuť může způsobovat nadměrné užívání doplňků stravy obsahujících železo, zinek, hořčík, někdy i další minerály.

– Také jód může být zrádný, pokud ho doplňujete uměle nebo častou konzumací mořských plodů a řas.

– Někdy se tak může hlásit nesnášenlivost určitých potravin. Jejich vytipování je ovšem složité. Je třeba dva až tři dny držet v podstatě přísnou dietu a jíst pouze bílé pečivo, těstoviny nebo brambory s máslem.

Poté lze začít přidávat obvyklé potraviny a sledovat, zda a kdy se kovová pachuť objeví.

Pozor: Pokud kovová pachuť v ústech vznikne náhle a doprovází ji silné točení hlavy a závrať, pak je v podezření akutní otrava rtutí, olovem, mědí nebo selenem.

V úvahu to přichází spíše při nehodách v průmyslové výrobě, přesto je dobré o tom vědět. Stav totiž vyžaduje okamžitou léčbu.

* Kyselá

Nejčastějším důvodem bývá pálení žáhy. Žaludeční šťávy jsou extrémně kyselé, což se neprojevuje jen palčivostí, ale právě nakyslou chutí v ústech.

Zda jde o tuto příčinu, zjistíte, když zkusíte nepříjemné pocity tlumit jedlou sodou nebo některým z volně prodejných přípravků proti pálení žáhy. U toho by ale nemělo skončit, protože opakované stoupání žaludečního obsahu do jícnu čili reflux je rizikový stav.

Žaludeční šťávy naleptávají sliznici, což může vést až k rakovině. Proto by měl potíže posoudit a sledovat lékař, který může navrhnout také další metody léčení včetně chirurgických.

* Slaná

Příčin slané pachuti v ústech je vícero a zpravidla jsou neškodné.

– Slanost můžete vnímat při hnisavých zánětech v ústech a nosohltanu. Je to následek sekretu, který se v ložiscích uvolňuje, smyslové pohárky nejsou poškozené. Po vyléčení infekce slaná pachuť zmizí.

– Za slaným vjemem se mohou skrývat také nežádoucí účinky některých léků, zejména antibiotik, antidepresiv, přípravků na snížení vysokého krevního tlaku nebo proti plísňovým infekcím.

– Vyskytnout se může i při nedostatku některých minerálů, železa, zinku nebo jódu.

* Hořká

Nejedli jste ořechy, čekanku nebo grep? Tyto potraviny obsahují tolik hořkých látek, že citlivé osoby pak mohou cítit jejich dozvuk na jazyku i v následujících dnech. Častěji jde ale o signál potíží se žlučníkem nebo játry.

Žluč pak neodtéká do žaludku podle potřeb trávení, ale i nalačno, zvláště nepříjemný pocit to může být po ránu. V takovém případě o sobě dávají vědět i další trávicí obtíže, takže je radno co nejdříve se nechat vyšetřit. A to tím spíše, že potíže mohou zahrnovat i slinivku.

Další možné příčiny

– K hořké pachuti může vést i značná spotřeba alkoholu, vlastním důvodem je opět přetížení jater, které musí toxiny odbourávat.

– Hořkost v ústech může zůstávat i při léčbě určitými antibiotiky, antidepresivy nebo přípravky na snížení krevního tlaku.

– Také u léčby chemoterapií se uvádí, že může změnit vnímání chutí a vytvořit převažující hořkost.

– Hořkou pachutí se může hlásit také zatím nediagnostikovaná a neléčená cukrovka.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný