Domů     Nože musí být ostré
Nože musí být ostré
22.4.2023

Málokterých věcí se na trhu prodává tolik jako nefunkčních nástrojů na broušení nožů. Přitom způsobů, jak je účinně naostřit, je několik.

Každá kuchařka zná tu chvíli, kdy je uprostřed krájení surovin, čas kvapí a ono to nejde. To se stává, když je nůž tupý. Musíte vyvíjet spoustu úsilí a výsledek stejně není nic moc.

Pokud si myslíte, že problém vyřeší kvalitní nůž za spoustu peněz, vyvedeme vás z omylu. Takový sice opravdu vydrží déle ostrý, ale rozhodně ne navždy. Nakonec všimněte si někdy v televizi profesionálních kuchařů, jak často si nože přiostřují.

A ti jistě pracují s kvalitními nástroji. Jak tedy na to?

Kamenný brousek

Existují různé druhy, které bývají označeny číslem značícím zrnitost. Vám stačí, když budete vědět, že čím nižší číslo, tím hrubší. Jaký je vhodný pro vás, vám jistě poradí v prodejně. Neuškodí přečíst si návod.

Některé brousky se totiž potírají minerálním olejem, ale většina se vlhčí vodou. Při broušení musí být kámen stále mokrý. Nestačí ho jen namočit, měli byste ho v průběhu broušení dále vlhčit třeba vodou z rozprašovače.

Dodržujte sklon

Zkontrolujte si úhel, pod kterým budete brousit. Udává se, že by měl být něco mezi 15 až 20 °. Nůž držíte za rukojeť a táhnete směrem k sobě od špičky. Začněte jednou stranou a po chvíli nůž otočte.

Obě strany byste měli brousit přibližně stejně dlouho pod stejným tlakem. Chce to trochu cviku. Nůž máte naostřený zatím nahrubo. Pro dokončení použijte kámen s jemnějším zrnem, kterým vyhladíte všechny drobné zoubky, které při broušení nahrubo vznikly.

Opět udržujte stejný úhel a jemnými pohyby ostří vyhlaďte. Po skončení práce nezapomeňte kámen opláchnout čistou vodou, aby v něm nezůstaly jemné piliny.

Ocílka

Tu používá většina kuchařů, když potřebují nůž při práci přiostřit. Vlastně s její pomocí udržují čepel stále ostrou. Přibrušování ocílkou má tu výhodu, že vám nože déle vydrží. Na brusném kameni totiž ubývá z čepele více kovu. Ocílka je kovová, takže vyhladí drobné nerovnosti, ale skoro žádný kov neubývá.

Jak pracovat?

Vezměte ocílku do levé (u leváků obráceně) ruky a držte ji směrem od těla tak, že špička je výše než rukojeť. Vezměte nůž a přejíždějte jím pod úhlem 20 ° napříč tak, že začnete co nejblíže střenky, a končíte špičkou. Úhel, který jste nasadili, dodržujte.

Takto nůž obtáhněte přibližně dvacetkrát po obou stranách. Nikdy netlačte a mějte uvolněné zápěstí, abyste jím mohli pohybovat. Když bude zápěstí ztuhlé, nedokážete správně přejíždět od střenky po špičku.

Pokud s broušením začínáte, je dobré si ocílku opřít o stůl. Až získáte cvik, zvládnete to i ve vzduchu.

Alternativy

Jsou způsoby broušení, které můžete použít v nouzi. Určitě je nepoužívejte na drahé na nože, na kterých vám záleží, ale s těmi ostatními si poradí.

Hrnek

Obraťte porcelánový hrnek dnem vzhůru, a pokud jsou okraje dna drsné, což bývá téměř pravidlem, můžete ho použít. A postupujte stejně jako u brousku. Úhel dodržujte 20 ° a několikrát přejeďte jednou stranou ostří po hraně.

Totéž udělejte i na druhé straně a nakonec třikrát za sebou strany vystřídejte. K dobroušení byste ale měli ještě použít ocílku.

Schody

Samozřejmě se myslí kamenné či betonové. Prostě nožem, který držíte ve stejném úhlu, jako když používáte brousek, párkrát po schodu přejedete. Samozřejmě ho nedržte ostřím proti schodu. Podobně můžete použít i vhodný kámen.

Kožený pásek

To už je akce pro mistry. Ale ti starší si budou pamatovat, že takto holiči brousívali břitvu, a možná tak činil i jejich dědeček. Sloužil k tomu speciální nástroj s upevněným koženým páskem.

Ostatně v některých špičkových pánských holičstvích se k tomu vracejí, protože používají břitvu. Pásek musí být opravdu kožený a natažený nebo položený na stole. Nůž se táhne po směru ostří. Pravda je, že tento způsob se hodí spíš k dotažení ostrosti.

Naše tipy

Kvalitu ostří nezkoušejte prsty, jak jste viděli ve filmu. Spolehlivě se pořežete.

Raději vezměte na pomoc papír nebo zkuste rozkrojit něco měkkého, třeba rajče.

Nevěřte pověrám, že tupým nožem se neříznete. Právě tupý nůž vám rád a často při krájení sklouzne.

Levné nerezové nože se většinou hned otupí. Vina není na vaší straně. I když je naostříte, jak nejlépe umíte, rychle ostří ztratí. Kupte si kvalitnější. Vydrží dlouho, a navíc se nebudete při každém vaření rozčilovat.

Foto Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
8.7.2025
Chalupářský pokrm, se kterým potěšíte nejen sebe, ale i svou rodinu. A s paprikou si ho ještě více oblíbíte! Ingredience 1 lžíce oleje 4 špekáčky 2 cibule 1 mrkev 1 červená paprika 3 stroužky česneku 2 lžíce rajského protlaku 1 lžíce kmínu 4 bobkové listy 2 lžíce mleté uzené papriky 8 brambor 3 rajčata sůl pepř hrst libečku Postup Na oleji orestujte nakrájené špekáčky a d
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk