Cítíte úzkost a nejistotu, jakmile překročíte práh ordinace u lékaře? A když vám chce změřit tlak, rozbuší se vám srdce jako o závod? Pak trpíte syndromem bílého pláště. Poradíme vám několik fíglů, jak strach z návštěvy doktora překonat.
Je to poměrně běžný a častý jev. I když se medicína vyvíjí a vztah k pacientům se stále zlepšuje, syndrom bílého pláště zůstává. Patologický strach v ordinaci může negativně ovlivnit např. vyšetření srdce a krevního tlaku. Navíc se rozechvělý pacient ani nezeptá na důležité věci.
Proč se bojíme?
Kde vzniká ten nevysvětlitelný strach z lékaře? Pravděpodobně za to může nějaký nepříjemný zážitek z dětství. Mohli jste zažít bolestivé vyšetření nebo injekci, a nebyli jste na to připravení.
Rodiče bohužel děti před návštěvou lékaře často chlácholí, ať se nebojí, že to nebude bolet, že to nic není. Jenže pak jejich potomek dostane injekci, nebo jde na odběr krve a zažije bolest. Není divu, že se cítí oklamaný a podvedený.
Přitom by mu stačilo říct, že to bude trochu bolet, ale že to zvládne. Může to však být také proto, že nějaký spolužák po návštěvě lékaře líčil, jak to bylo hrozné, jak moc to bolelo, jen aby se vytáhl před ostatními dětmi. Dítě si takovou příhodu zafixuje a fobie je na světě.
Posel špatných zpráv
Vaše obavy také mohou pramenit z toho, že se třesete před autoritou a doktor je jednou z nich. Nebo máte strach, že uslyšíte špatné zprávy o svém zdravotním stavu.
Někdy to může být „jen“ silná tréma z toho, že budete muset před cizím člověkem vyprávět o svých problémech, že se budete muset svléknout, že na vás někdo bude sahat. Strach rovněž plyne z neznalosti – nevíme, co nás čeká, co s námi bude.
Největší strach míváme před první návštěvou a při čekání na výsledky vyšetření. Přitom stačí, když přijdeme k lékaři vícekrát a strach pomine.
Odmítači
Mezi námi jsou ale také lidé, kteří tohle všechno nedokážou vydýchat a lékařskou pomoc odmítají úplně. Místo toho raději do nekonečna zkoušejí nejrůznější lidové recepty, nebo prostě trpí a přitom se neustále vymlouvají, že jim doktor stejně nepomůže.
Bohužel za tento postoj často můžou negativní informace z médií. Dnes je pro mnoho lidí lékařem internet, jenže některé informace na něm jsou zavádějící, zkreslené nebo nepravdivé.
Reakce organismu
Při syndromu bílého pláště si naše tělo myslí, že je ve stresu, a tak spustí všechny potřebné fyziologické pochody, při kterých se zvyšuje krevní tlak, srdeční tep, frekvence dechu a další funkce.
Bohužel spousta těch, kteří jsou u lékaře nervózní a napjatí, se navenek jeví uvolněně, takže lékař nerozpozná, že má pacient velkou úzkost.
Neskrývejte pravdu
Patříte k těm, kteří se za svůj strach stydí tak, že o něm lékaři ani sestřičce neřeknete? Děláte chybu. Vaše vnitřní třesavka a bušící srdce se nejčastěji projeví tak, že vám lékař naměří vysoké hodnoty krevního tlaku.
Ty však neodrážejí váš skutečný zdravotní stav. Jsou pouze přirozenou reakcí organismu na stresovou situaci. Pokud lékaři svůj strach otevřeně nepřiznáte, může vám mylně diagnostikovat hypertenzi a nasadit léky, které vůbec nepotřebujete.
Ze statistik vyplývá, že až ⅓ pacientů, kterým u lékaře poprvé naměřili vysoký krevní tlak, má ve skutečnosti pouze syndrom bílého pláště.
Když se ale doktorovi svěříte se svými pocity úzkosti, jež ve vás zdravotnické zařízení vyvolává, nejen že mu to pomůže při správném určení choroby, ale to, že jste o těchto pocitech začali mluvit, může vaše napětí výrazně zmírnit.
Jak překonat strach
Syndrom bílého pláště je čistě psychickou záležitostí. Když si problém uvědomíte, je dobré pátrat po tom, kde vznikl, a pak vyhledat pomoc psychologa či jiného terapeuta. Takže hlavu vzhůru, příčiny se dají postupně odstranit.
1. Zpočátku choďte k lékaři s doprovodem, nejlépe s někým blízkým, který vás uklidní tím, že si s vámi bude povídat, aby odvedl vaši pozornost. Třeba o knížkách, na jaký film byste mohli jít do kina, co je potřeba nakoupit či doma opravit apod. Vaše obavy budou menší a menší, až se odvážíte být v čekárně i bez doprovodu.
2. Pomoci zklidnit se před lékařským vyšetřením vám při čekání pomůže knížka, oblíbená hudba, kterou si vezmete s sebou, nebo relaxační metody a techniky (hluboké dýchání, myšlenky na něco příjemného atd.).
3. Měřte si tlak v klidu doma, v prostředí, které znáte. Nejlepší je změřit si ho třikrát a první hodnotu nepočítat.
4. Nezanedbávejte prevenci. Ta pomůže předejít nepříjemnostem. Je lepší překonat strach z preventivní prohlídky, než později strach z vážného chirurgického zákroku.
5. Jestli se bojíte konkrétního lékaře, protože je vám nepříjemný, protože jste si zkrátka nesedli, vyhledejte jiného odborníka. Určitě se najde někdo, ke komu budete pociťovat důvěru.
Foto: Shutterstock