Domů     Syndrom bílého pláště
Syndrom bílého pláště
21.7.2020

Cítíte úzkost a nejistotu, jakmile překročíte práh ordinace u lékaře? A když vám chce změřit tlak, rozbuší se vám srdce jako o závod? Pak trpíte syndromem bílého pláště. Poradíme vám několik fíglů, jak strach z návštěvy doktora překonat.

Je to poměrně běžný a častý jev. I když se medicína vyvíjí a vztah k pacientům se stále zlepšuje, syndrom bílého pláště zůstává. Patologický strach v ordinaci může negativně ovlivnit např. vyšetření srdce a krevního tlaku. Navíc se rozechvělý pacient ani nezeptá na důležité věci.

Proč se bojíme?

Kde vzniká ten nevysvětlitelný strach z lékaře? Pravděpodobně za to může nějaký nepříjemný zážitek z dětství. Mohli jste zažít bolestivé vyšetření nebo injekci, a nebyli jste na to připravení.

Rodiče bohužel děti před návštěvou lékaře často chlácholí, ať se nebojí, že to nebude bolet, že to nic není. Jenže pak jejich potomek dostane injekci, nebo jde na odběr krve a zažije bolest. Není divu, že se cítí oklamaný a podvedený.

Přitom by mu stačilo říct, že to bude trochu bolet, ale že to zvládne. Může to však být také proto, že nějaký spolužák po návštěvě lékaře líčil, jak to bylo hrozné, jak moc to bolelo, jen aby se vytáhl před ostatními dětmi. Dítě si takovou příhodu zafixuje a fobie je na světě.

Posel špatných zpráv

Vaše obavy také mohou pramenit z toho, že se třesete před autoritou a doktor je jednou z nich. Nebo máte strach, že uslyšíte špatné zprávy o svém zdravotním stavu.

Někdy to může být „jen“ silná tréma z toho, že budete muset před cizím člověkem vyprávět o svých problémech, že se budete muset svléknout, že na vás někdo bude sahat. Strach rovněž plyne z neznalosti – nevíme, co nás čeká, co s námi bude.

Největší strach míváme před první návštěvou a při čekání na výsledky vyšetření. Přitom stačí, když přijdeme k lékaři vícekrát a strach pomine.

Odmítači

Mezi námi jsou ale také lidé, kteří tohle všechno nedokážou vydýchat a lékařskou pomoc odmítají úplně. Místo toho raději do nekonečna zkoušejí nejrůznější lidové recepty, nebo prostě trpí a přitom se neustále vymlouvají, že jim doktor stejně nepomůže.

Bohužel za tento postoj často můžou negativní informace z médií. Dnes je pro mnoho lidí lékařem internet, jenže některé informace na něm jsou zavádějící, zkreslené nebo nepravdivé.

Reakce organismu

Při syndromu bílého pláště si naše tělo myslí, že je ve stresu, a tak spustí všechny potřebné fyziologické pochody, při kterých se zvyšuje krevní tlak, srdeční tep, frekvence dechu a další funkce.

Bohužel spousta těch, kteří jsou u lékaře nervózní a napjatí, se navenek jeví uvolněně, takže lékař nerozpozná, že má pacient velkou úzkost.

Neskrývejte pravdu

Patříte k těm, kteří se za svůj strach stydí tak, že o něm lékaři ani sestřičce neřeknete? Děláte chybu. Vaše vnitřní třesavka a bušící srdce se nejčastěji projeví tak, že vám lékař naměří vysoké hodnoty krevního tlaku.

Ty však neodrážejí váš skutečný zdravotní stav. Jsou pouze přirozenou reakcí organismu na stresovou situaci. Pokud lékaři svůj strach otevřeně nepřiznáte, může vám mylně diagnostikovat hypertenzi a nasadit léky, které vůbec nepotřebujete.

Ze statistik vyplývá, že až ⅓ pacientů, kterým u lékaře poprvé naměřili vysoký krevní tlak, má ve skutečnosti pouze syndrom bílého pláště.

Když se ale doktorovi svěříte se svými pocity úzkosti, jež ve vás zdravotnické zařízení vyvolává, nejen že mu to pomůže při správném určení choroby, ale to, že jste o těchto pocitech začali mluvit, může vaše napětí výrazně zmírnit.

Jak překonat strach

Syndrom bílého pláště je čistě psychickou záležitostí. Když si problém uvědomíte, je dobré pátrat po tom, kde vznikl, a pak vyhledat pomoc psychologa či jiného terapeuta. Takže hlavu vzhůru, příčiny se dají postupně odstranit.

1. Zpočátku choďte k lékaři s doprovodem, nejlépe s někým blízkým, který vás uklidní tím, že si s vámi bude povídat, aby odvedl vaši pozornost. Třeba o knížkách, na jaký film byste mohli jít do kina, co je potřeba nakoupit či doma opravit apod. Vaše obavy budou menší a menší, až se odvážíte být v čekárně i bez doprovodu.

2. Pomoci zklidnit se před lékařským vyšetřením vám při čekání pomůže knížka, oblíbená hudba, kterou si vezmete s sebou, nebo relaxační metody a techniky (hluboké dýchání, myšlenky na něco příjemného atd.).

3. Měřte si tlak v klidu doma, v prostředí, které znáte. Nejlepší je změřit si ho třikrát a první hodnotu nepočítat.

4. Nezanedbávejte prevenci. Ta pomůže předejít nepříjemnostem. Je lepší překonat strach z preventivní prohlídky, než později strach z vážného chirurgického zákroku.

5. Jestli se bojíte konkrétního lékaře, protože je vám nepříjemný, protože jste si zkrátka nesedli, vyhledejte jiného odborníka. Určitě se najde někdo, ke komu budete pociťovat důvěru.

Foto: Shutterstock

Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.