Domů     Tak malé a tolik síly aneb Semena a plody známé i neznámé
Tak malé a tolik síly aneb Semena a plody známé i neznámé
20.7.2020

Goji, chia, quinoa… Před pár lety jsme o nich ještě nevěděli nic. Teď jim říkáme superpotraviny. Objevili jsme objevené?

Goji

Možná už jste někde v obchodě zaznamenali takové červené sušené plody, které vypadaly jako zmenšenina šípku.

Je to goji (godži) neboli kustovnice čínská, kterou tradiční čínská medicína považuje za elixír mládí, vitaminovou bombu, ovoce nesmrtelnosti, prostě takový červený diamant. Ve starověké Číně sloužila dokonce i jako platidlo.

Dnes se o ní opět mluví hlavně v souvislosti se zdraví prospěšnými látkami a lidé ji hojně nakupují.

Pokud se i vy rozhodnete s ní seznámit, zvažte, v jaké formě ji budete konzumovat. V našich podmínkách přicházejí v úvahu právě ony sušené bobule, šťáva, kapsle či prášek. Navrhujeme vám zkusit bobule.

Ty totiž můžete jíst tak, jak jsou, nebo v mnoha kuchyňských úpravách. Můžete je přidávat do müsli či do jogurtu k snídani, do čaje, nebo z nich čaj vařit, ale i do salátů, třeba v salátu z bílého zelí se krásně vyjímají a ještě dodají zvláštní navinulou chuť.

Právě tak můžete goji přidávat do polévky, do rýže či k masu. Ale pozor, chcete-li vytěžit z tohoto zázraku přírody maximum, užívejte ho v přiměřeném množství, maximálně 2 lžíce denně tj. 10–15 gramů.

Čaj z goji

1) Zhruba 3– 4 lžičky plodů goji smícháme s litrem vody a asi 3 minuty vaříme. Odstavíme a scedíme.

2) Zbylé plody kustovnice nevyhazujeme – vitaminy a další látky si plody zachovají i po povaření. Nesladíme nebo osladíme jen lehce lžičkou medu.

3) Čaj můžeme popíjet denně, ovšem maximálně tři týdny, pak by měla následovat týdenní pauza.

Chia

Drobná, asi 2 mm velká semínka jsou plody šalvěje hispánské a znali a používali je již Aztékové. Mají ohromné hydrofilní vlastnosti. Dokážou navázat tolik vody, že zvětší svůj objem až 12x.

Díky nim je tělo zevnitř skvěle hydratováno, což oceníte při fyzické zátěži. Jsou zdrojem Omega-3 mastných kyselin, které příznivě působí na kardiovaskulární systém a mají spoustu minerálů.

Můžete jimi posypat jogurt, ranní ovesnou kaši, můžeme jimi také zvýšit energetickou a biologickou hodnotu koktejlů, smoothie či šťáv.

Lze z nich vyrobit chutnou, zdravou svačinku, například v kombinaci s banánem, popřípadě je pouze namočit do vody, přidat citron, med a vyrobit tak osvěžující, výživný nápoj.

Navíc, tato malá semínka dokážou organismus zasytit na celé hodiny a zažehnat tak vlčí hlad. Když je tedy budete konzumovat ráno, nebude vás pronásledovat hlad ani mlsná a třeba se vám podaří i zhubnout.

Ale jako u všeho i tady platí opravdu konzumovat s mírou – čili maximálně 2–3 lžíce denně.

Retrokoktejl s chia semínky

1 lžička chia semínek, 1 dl vody, 200 g jahod, 1 jablko, 2 banány, máta na ozdobu

Jahody očistíme a vhodíme do mixeru. Přidáme oloupané banány a oloupané rozkrájené jablko zbavené jádřince. Pečlivě rozmixujeme s přidáním vody. Do hotového koktejlu přidáme semínka chia a zamícháme. Podáváme asi po 10 minutách, aby semínka stačila nabobtnat.

Rady Paní domu:

Smoothie s chia semínky můžeme vyrobit z jakéhokoliv ovoce, chia se dají přidávat i do mléka či jogurtových nápojů.

Chia jsou velmi drobná a snadno se rozsypou, pokud je začnete stírat mokrou houbičkou, zgelovatí a přilepí se vám. Použijte raději malý smetáček či elektrostatickou utěrku.

Quinoa

Málokdo ji zná, pravda, v Čechách není příliš rozšířená, přesto je v dnešní době již snadno dostupná. Jedná se o jednu z nejstarších obilovin pocházející z Jižní Ameriky. Pro staré Inky byla quinoa denním chlebem.

Jako většina obilovin, také quinoa během vaření nabývá na objemu, což je dobré mít na paměti při odměřování porcí. Obilovinu není potřeba předem propírat, jako tomu bývá u jáhel.

A že je hotová, poznáme podle toho, že trochu zprůsvitní a na jednotlivých zrníčcích je patrná struktura klíčku. Výborně se hodí na přípravu sladkých kaší, zeleninových salátů, na přípravu dezertů či jako zavářka do polévky.

Fantazii se však meze nekladou, lze ji přidat všude tam, kde jsme byli zvyklí konzumovat rýži. Dá se krásně zkombinovat se sušeným ovocem a vyrobit tak zdravou a sladkou alternativu snídaně či svačinky pro vaše děti.

Rada Paní domu: Který ze třech druhů nakoupit? Nejběžnější bílá má jemnou máslovou chuť. Podobá se bílé rýží, ale je mnohem zdravější. Červená quinoa je křupavější, s oříškovou příchutí. Černá je nejkřupavější a chuťově nejvýraznější.

Pilaf

1 hrnek quinoy, 2 nakrájené mrkve, nakrájený kousek celeru, 2 lžíce olivového oleje, nakrájená červená paprika, 4 stroužky česneku, 1/4 lžičky kurkumy (nebo kari), 1/2 lžičky mletého koriandru, ½ lžičky soli, 1 a 3/4 hrnku vody, zelené byliny dle chuti (např. rukola, petržel, libeček), černý pepř na dochucení

1) Propláchněte quinou a nechte okapat na jemném sítku. Na pánvi rozehřejte olivový olej a přidejte nadrobno nakrájený česnek. Přidejte nakrájenou mrkev, celer a papriku, vše dobře promíchejte a nechte chvíli dusit.

Přimíchejte quinou a počkejte, než začne pukat. Přilijte vodu, osolte a vařte cca 12 minut, až quinoa změkne. Vmíchejte zelené bylinky (rukolu, petržel nebo libeček) a trochu pepře.

2) Pokud se neobejdete bez masa, můžete se zeleninou osmahnout kuřecí nebo krůtí nakrájené na kousky.

3) Povařte ještě dalších 5 minut a můžete servírovat.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
18.3.2025
Ačkoli základní princip je léta stejný, hrnce jsou modernější než za časů našich maminek. A jejich používání se vyplatí i proto, že při vaření výrazně ušetříte. Přesto se papiňáku někteří lidé vyhýbají, protože z něj mají strach. Obvykle slyšeli o tom, jak někomu hrnec explodoval. Nové a moderní tlakové hrnce ale mají hned několik pojistek, takže nebezpečí nehrozí. V každém případě vždycky vybíre
12.3.2025
Podívat se do téhle země asi zatouží leckdo, ale málokdy je to kvůli místní kuchyni. Možná to bude tím, že ji téměř neznáme. Ale můžeme to zkusit napravit. Pro začátek přinášíme pár receptů. Polévka z mořských plodů (4 porce) 1 větší cibule, 2 až tři stroužky česneku, 3 plátky kvalitní slaniny, 2 střední mrkve, 2 petržele, 5 středních brambor nakrájených na kostičky, 500 ml rybího nebo zelenino
28.2.2025
Navenek jsou křupavé, uvnitř měkké a jemné, prostě neodolatelné. Takové jsou churros con canela tradiční sladkost z Pyrenejského poloostrova. Zkuste si je udělat, určitě si pochutnáte a možná si budete připadat jako na španělské dovolené. Suroviny na cca 25 ks (po 10 cm): 140 g hladké mouky, 250 ml vody, 10 g skořicového cukru (1 lžíce), 1 lžička olivového oleje, ¼ lžičky soli, 1 litr oleje na sm
19.2.2025
Jsou neobyčejně ostré a díky speciální úpravě ostří toho umí nakrájet podstatně víc než nože běžné. Mají ale samozřejmě i své nevýhody. Vyrábějí se z té nejkvalitnější damaškové ocele nebo kvalitní německé ocele. Speciální japonskou metodou tepelného zpracování, kdy je jádro z měkčí oceli obaleno ocelí tvrdou, se dosahuje vynikající kvality ostří. Stejná technologie výroby se přitom v Japonsku po
13.2.2025
Čas od času je dobré do jídelníčku zařadit i sladké jídlo. Využijte navíc sezonu jablek. Zaručeně tím potěšíte celou hladovou rodinu! Ingredience 3–4 jablka 4–5 rohlíků (housek, bagetek) mletá skořice 50 g rozinek 2 vejce 1 tučný tvaroh ve vaničce 1 vanilkový cukr 2 lžíce cukru krupice 1 lžíce másla 500 ml mléka Postup Formu na pečení poctivě vymažte máslem. Rozinky přeberte,
reklama
Šikovné tipy
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mušle na bílém víně
tisicereceptu.cz
Mušle na bílém víně
Delikatesa, která si v přímořských zemích vydobyla svoje nezastupitelné místo. Ingredience na 4 porce 1 kg mušlí 200 ml bílého vína 2 stroužky česneku 1 cibule 2 lžíce olivového oleje petrž
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
nasehvezdy.cz
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
Půvabná herečka Jana Bernášková (44), známá ze seriálu ZOO, budí pozornost nejen na obrazovce, ale i ve svém osobním životě. Na slavnostní premiéru filmu Tichá pošta dorazila sice bez doprovodu, ale
Vášnivá šlechtična svedla kováře
historyplus.cz
Vášnivá šlechtična svedla kováře
Mladý muž se viditelně potí, neustále si mne dlaně, klopí zrak. Kováře Jiříka Wagnera, který působil na zámku Smiřických v Kostelci nad Černými lesy, právě vyslýchají kvůli jeho vášnivému románku s dcerou zdejšího pána. Nic pěkného ho nečeká… „Eliška Kateřina ke mně směle přistoupila a mý ruce, že jsou i byly černé, mocně mi je
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz
V samém srdci Palazzo del Sol
Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na světě se nachází necelých pět kilometrů od Miami. Soukromý Fisher Island, jenž je majetkem rodiny Vanderbiltů, hrdě nese architektonický projekt Palazzo del Sol, zahrnující 43 luxusních apartmá. Projekt byl svěřen architektonickému studiu Kobi Karp a švýcarskému krajinářskému architektovi Enzu Eneovi. Nedávno dokončený desetipatrový boutique komplex se 43 bytovými jednotkami má
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
nejsemsama.cz
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
Bali je exotický ráj, kde se snoubí tropická příroda, nádherné pláže a bohatá kultura. Najdete zde mystické chrámy, dechberoucí vodopády i výbornou kuchyni. Bali, nazývané také „ostrov bohů“, je jednou z nejkrásnějších destinací jihovýchodní Asie. Tento indonéský ostrov vás uchvátí nádhernými scenériemi, zelenými rýžovými terasami a rozmanitými plážemi. Ať už hledáte dobrodružství, relaxaci, nebo duchovní probuzení, Bali má co
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
21stoleti.cz
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k č
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
epochalnisvet.cz
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
Úžasný 37karátový smaragd zasazený do diamantové a smaragdové brože Cartier se nedávno stal nejdražším zeleným drahokamem. Šperk v hodnotě téměř devíti milionů dolarů přitom není jen dokonalou ukázkou špičkového řemesla a kvality drahokamů, má také velmi zajímavou historii. Už jen výčet jmen klenotníků, kterým se v průběhu let šperk dostal do rukou, je skutečně výjimečný.
Matylda nám svým tancem zachránila život
skutecnepribehy.cz
Matylda nám svým tancem zachránila život
Hlídali jsme tu fretku neradi, naši sousedé nás ale přemluvili, když jeli na dovolenou. Kousala, škrábala a v noci dělala rámus. Stala se ale nakonec naší hrdinkou! Naši sousedé měli doma fretku. Říkali jí Matylda. Oni sami si ji nepořídili, domů ji tehdy přinesla jejich dcera Zdenička, už ani nevím odkud. Dva roky s ní všude chodila, venku
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
epochaplus.cz
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
iluxus.cz
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
S prevencí slunečního záření, které způsobuje předčasné stárnutí kůže a navíc je karcinogenní, je potřeba začít hned s příchodem jara. Dokonalý přípravek pro toto období vyvinula česká společnost Kosm
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
enigmaplus.cz
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
Člověk ovládající šamanismus údajně umí komunikovat se světem duchů, léčit nemocné nebo převádět zemřelé do říše mrtvých. Šamanské schopnosti využívají snad všechny známé civilizace. Může tato tajemná
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
epochanacestach.cz
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky.