Osamělost škodí našemu zdraví stejně, jako kdybychom denně vykouřili 15 cigaret nebo holdovali alkoholu. Jedinou účinnou pomocí je scházet se a povídat si s přáteli.
Být sám a být osamělý není stejné. Samota je něco, co si volíme sami, osamění jsme vystaveni nedobrovolně. Vědecky je ale ověřeno, že ke zdravému fungování potřebujeme mít kolem sebe další lidi, jinak nám hrozí četná zdravotní rizika.
Samota
Někdo si samotu zvolí jako životní styl a v odloučenosti od lidí si lebedí, jiný osamělostí strádá i uprostřed davu. Každý chceme být někdy aspoň chvilku sám, protože si potřebujeme oddychnout od shonu, od dětí, manžela, kolegů.
Tak si vezmeme knížku a „zašijeme“ se na hodinku do ložnice, nebo se ponoříme do vany a užíváme si, že s námi nikdo není. Je to logické a nijak tím netrpíme, protože rodina je „za dveřmi“ a za chvíli zase budou všichni kolem nás.
A kamarádům můžeme zavolat, sejít se s nimi a popovídat si. Máme je rádi a oni mají rádi nás.
Osamělost
S osamělostí je to horší, tu si nevolíme dobrovolně.
Naštěstí může být jen dočasná – osamělí se cítíme třeba po přestěhování do nového města, kde ještě nikoho neznáme, nebo v nové práci, když jsme se ještě nestihli seznámit s kolegy, anebo po rozchodu či smrti někoho blízkého.
To všechno se většinou časem v dobré obrátí. Jenže osamělost je především stav mysli, a ten nám často nedovolí najít si známé, kamarády a přátele, i když se snažíme.
Cítíme se prázdní, ztracení, opuštění a nechtění, i když nás obklopuje spousta lidí, protože vztahy s nimi máme jen formální a ne dostatečně hluboké a přátelské. Ne nadarmo se říká, že počet kvalitních přátel je jedním z ukazatelů osamělosti.
Staří i mladí
Donedávna byla osamělost především problémem starých lidí. Pro jejich děti v produktivním věku je obtížné se o ně starat a oni už neumějí tak lehce jako za mlada navazovat nové kontakty. Často jim v tom brání i špatná fyzická kondice.
V posledních letech ale čím dál více trpí osamělostí i mladí, a můžou za to sociální sítě. Na nich sice mají desítky „kamarádů“, ale o narozeninách nebo Vánocích bývají sami.
Poškozuje zdraví
Ať už je pocit osamění přechodný, nebo je to způsob, jakým žijeme svůj život, oboje má neblahé následky na naše zdraví. Podle amerických lékařů je přátelství nezbytné k udržení pevného zdraví.
Osamocený člověk, který se straní společnosti, ohrožuje své zdraví stejně, jako by vykouřil denně patnáct cigaret. Pokud má člověk dobré přátele a často se s nimi setkává, zdravotní rizika se výrazně snižují.
Co samota způsobuje?
*Depresi – člověk je netečný, nic ho nezajímá, nic nechce, nebere léky, když na něm přece nikomu nezáleží.
* Vysoký krevní tlak, selhání srdce, mozkové příhody.
*Problémy s pamětí, náchylnost k diabetu.
*Chronickou únavu, chatrný spánek, úzkost.
*Může vést i k předčasné smrti. Když žijete s pocitem, že jste sami, nebo skutečně žijete sami, riziko předčasného úmrtí na komplikace se srdcem se zvyšuje.
Jak proti ní bojovat
Zakažte si černé myšlenky a najděte si nějakého koníčka. Začněte třeba zahradničit, a jestli zahrádku nemáte, osaďte květinami nebo zeleninou malý dvorek nebo plácek mezi domy ve městě, stačí k tomu větší bedna hlíny.
Uvidíte, že se najdou sousedé, kteří s vámi rádi stráví společné chvilky. Pokud na to máte podmínky, pořiďte si domácího mazlíčka. Pes, kočka či jiné zvířátko utěší lépe než člověk.
Překonejte strach a zavolejte známým, se kterými jste se už dlouho neviděli, a pozvěte je na oběd, návštěvu nebo na výlet. Další možností je nechat se adoptovat jako babička pro děti mladých párů, kteří žádné prarodiče nemají.
Po hlídání ještě samotu rádi přivítáte. Můžete se také vrátit do školních lavic. Pro starší se hodí univerzita třetího věku, pro mladší jazykové kurzy či lekce nejrůznějších zájmových prací.
Při této činnosti se zapojíte do skupiny stejně zaměřených lidí a získáte společnou řeč.
Nikdy není pozdě na změnu
Ať je vám třicet nebo osmdesát, snažte se vyhledávat nové aktivity. Určitě objevíte okruh dalších známých, a možná i svůj skrytý talent. Jde o to, aby lidé měli chuť se potkávat a říct si víc než jen pozdrav.
Ten, kdo věnuje svůj volný čas kamarádům a lidem ze sousedství, zvyšuje až o polovinu svou šanci, že se dožije vyššího věku.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock